Skrzynka pocztowa jest zdecydowanie obowiązkowym sposobem komunikacji w obecnych czasach. Pozostaje jednak pytanie, gdzie wspomnianą skrzynkę założyć? Z jakiego rozwiązania skorzystać? Jest pełno darmowych możliwości, dzięki którym w kilka minut będziesz mieć gotową skrzynkę pocztową, np. Gmail, Interia, Onet. Czy w przypadku firmowego adresu e-mail nie lepiej jednak zainwestować w skrzynkę pocztową założoną we własnej domenie, np. kontakt@domena.pl? Oceń sam!

W tym artykule przybliżę Ci:
  • jakie są zalety posiadania poczty e-mail we własnej domenie
  • czy konieczna jest usługa hostingowa do założenia skrzynki pocztowej
  • jak założyć skrzynkę pocztową w swojej domenie

Zalety posiadania poczty e-mail we własnej domenie 

Profesjonalizm

Przede wszystkim profesjonalizm. W końcu pierwsze wrażenie często liczy się bardziej, niż cokolwiek innego. W obecnych czasach, gdzie firm na rynku jest bardzo wiele, warto dbać o swoją reputację. Wyobraź sobie sytuację, że przeglądasz ofertę nowo powstałej firmy i chcesz się z nią skontaktować. Wchodzisz w szczegóły dotyczące kontaktu, a tam podany jest adres: nowafirma@interia.pl, czy nie bardziej wiarygodnie i profesjonalnie wyglądałby adres bok@nowafirma.pl? A może dla Ciebie nie ma to znaczenia? Jedno jest pewne, jeżeli firma posiada adres e-mail we własnej domenie i otrzymujemy od niej wiadomość, już na pierwszy rzut oka widzimy, z kim mamy do czynienia.

Podpowiadamy: pamiętaj jednak, że obecnie w sieci jest wiele sytuacji związanych z phishingiem, zawsze upewnij się, czy na pewno otrzymana przez Ciebie wiadomość pochodzi z zaufanego źródła. 

Pewność

Dopóki odnawiasz swoją domenę, masz pewność, że Twój adres będzie cały czas istniał. Nawet, gdy zdecydujesz się na zmianę hostingodawcy, poczta zawsze pozostanie z Tobą, ponieważ domena jest Twoja.

Dodatkowe adresy e-mail

Wraz z rozwojem Twojej firmy zawsze będziesz mieć możliwość tworzenia dodatkowych skrzynek w domenie, dzięki czemu wszystkie adresy e-mailowe będą spójne. Wyobraź sobie sytuację, że chcesz utworzyć adres e-mail dla księgowości i dla obsługi zwrotów. Dzięki temu, że posiadasz skrzynki pocztowe w swojej domenie, adresy mogą wyglądać następująco: bok@nowafirma.pl, ksiegowosc@nowafirma.pl oraz zwroty@nowafirma.pl. Oczywiście możesz też korzystać z aliasów, dla tworzenia powyższych adresów. Wybór należy do Ciebie!

Wiarygodność i ochrona przed SPAMem

Korzystając z poczty e-mail w Twojej domenie, skrzynka pocztowa chroniona jest w odpowiedni sposób oraz autoryzuję wysyłkę, przez co odbiorca wiadomości może mieć pewność, że wiadomość została wysłana właśnie przez właściciela domeny. Więcej na temat zabezpieczeń znajdziesz w odrębnym artykule Bezpieczeństwo poczty e-mail.

Elastyczność

Posiadając skrzynkę pocztową we własnej domenie masz możliwość jej konfiguracji w wybranym programie pocztowym. Dzięki czemu, jeżeli uwielbiasz obsługę np. Thunderbirda, możesz z niego korzystać nadal, ale ze swojej skrzynki pocztowej. Konfigurację wybranych programów pocztowych opisaliśmy w naszych poradnikach.

Przy okazji powyższych zalet, wspomnimy również o głównych wadach darmowych skrzynek pocztowych. Przede wszystkim jest to:

  • pojawianie się reklam w interfejsie poczty, czy też podczas logowania się do niej
  • brak kopii zapasowych
  • ograniczone zabezpieczenia antyspamowe i phishingowe, bądź ich całkowity brak

Czy konieczne jest posiadanie usługi hostingowej, by założyć pocztę e-mail we własnej domenie?

Masz już wykupioną domenę i zastanawiasz się co dalej? Aby stworzyć stronę WWW, czy też skrzynkę pocztową konieczne jest posiadanie usługi hostingowej. W Zenbox hosting i poczta jest usługą integralną, a więc nie ma możliwości zakupić usługi wyłącznie pocztowej. Kupują hosting – kupujesz również pocztę.

Podpowiadamy: pamiętaj, że masz 14 dni, by za darmo przetestować nasze usługi!

poczta we własnej domenie

poczta w zenbox.pl

W Zenbox w ramach posiadanej usługi hostingowej, możesz posiadać dowolną ilość skrzynek pocztowych.

Założenie skrzynki pocztowej jest bardzo proste i intuicyjne. Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Podsumowując

Opisane zalety to jedne z niewielu, które przemawiają na korzyść w porównaniu do darmowych rozwiązań. Trzeba jednak przyznać, że dla firmy, która dba o swój wizerunek, bądź dla osoby tworzącej swoją markę osobistą jest to bardzo ważny element. A Ty? Posiadasz już adres e-mail utworzony we własnej domenie?

Autor:

Kornelia Jurkiewicz

Mniszka w BOK Zenbox.pl. Szczęśliwa mama małej Poli. Zapalony samouk, który uważa, że chcieć - oznacza móc. Dzieli się swoją wiedzą tworząc poradniki w bazie wiedzy oraz pisząc artykuły na bloga. W wolnym czasie korzysta z uroków spokojnego życia na wsi, eksperymentuje w kuchni i dużo spaceruje z psem.

Może ci się spodobać również

WordPress - 22 września 2023 16:42

Automatyczna aktualizacja WordPressa – jak nią zarządzać?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakiego systemu zarządzania treścią użyć. Jednym z najpopularniejszych i najprostszych rozwiązań jest WordPress, który pozwala na szybkie i łatwe tworzenie profesjonalnych stron www. Jednak popularność WordPressa ma też swoją cenę — jest on częstym celem ataków cyberprzestępców, którzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach wtyczek, motywów lub samego WordPressa. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o regularne aktualizacje wszystkich elementów naszej strony. W tym artykule dowiesz się, jak zarządzać automatycznymi aktualizacjami WordPressa i jak dostosować je do swoich potrzeb.

Więcej →

użytkownicy wordpress
WordPress - 21 lipca 2023 13:41

Użytkownicy w WordPress i ich role oraz uprawnienia

WordPress podobnie jak inne systemy CMS oferuje możliwość nadawania wbudowanych ról użytkowników o różnych uprawnieniach – subskrybent, współpracownik, autor, redaktor oraz administrator. Jest to bardzo przydatne, gdy stroną zarządza więcej niż jedna osoba i pozostali są odpowiedzialni za określone czynności. Pozwala to też uniknąć sytuacji, w których użytkownik dokona nie autoryzowanej czynności na Twojej stronie internetowej.

Więcej →