Uff. Po burzliwych obradach (które w pewnym momencie prawie zburzyły nasze wewnętrzne zen), uznaliśmy, że nie jesteśmy w stanie wyznaczyć jednego zwycięzcy. W związku z tym z przyjemnością informujemy, że zamiast jednego egzemplarza do zainteresowanych pójdą aż dwa – ze względu na świetnie uzupełniające się odpowiedzi na zadane pytania.

„Maszynę Różnicową” B. Sterlinga i W. Gibsona otrzymują zatem Dominika i Kuba. Kuba napisał wspaniałą odpowiedź związaną z muzyką, zaś Dominika dokładnie przeanalizowała problem jednego z gorętszych intelektualnych mezaliansów XIX wieku – Ady i matematyki.

Z zainteresowanymi już się skontaktowaliśmy, natomiast zachęcamy was gorąco do przeczytania zwycięskich wypowiedzi:

DOMINIKA

Podaj przynajmniej jedną przyczynę, dla której Ada Byron poświęciła się nauczaniu matematyki.

Jedną z hipotez dotyczących poświęcenia się Ady Lovelace (Byron) nauczania matematyki, było – mówiąc kolokwialnie – wyssanie go z mlekiem matki. Jako że pani Annabella była wprost zafascynowana królową nauk, od najmłodszych lat uczyła swą ukochaną córkę jak mnożyć , dzielić czy pierwiastkować. Być może nauka ta, na tyle zafascynowała młodą adeptkę różniczkowania i nauk pokrewnych, że postanowiła rozwijać podzielane przez nią pasje matki. Jednakże równie wielce prawdopodobne wyjaśnienie ma źródło w osobie Annabelli Milbanke ( matka Ady) i ma wydźwięk raczej pejoratywny. Gdyż jak szeptano w kuluarach londyńskich salonów żona lorda Byrona miała ogromny wpływ na życie swej córki i zdominowała ją we wszystkich dziedzinach, zmuszając ją do kontynuacji jej przygody z matematyką poprzez nauczanie. Kolejną hipotezą wyjaśniającą przyczynę poświęcenia się hrabiny Lovelace nauczaniu matematyki może być chęć propagowania i podążania za ideałami Bluestocking, czyli organizacji naukowej kobiet, do której należała. Duży wpływ na jej życie miała na pewno postać jej ojca, który w owych czasach był człowiekiem – legendą. Wielce prawdopodobne, że wzrastając w nienawiści do ojca ( od którego Annabella uciekła) Ada znienawidziła także literaturę, której Byron był przecież wybitnym przedstawicielem. Odwróciła się więc rozgoryczona od tej dziedziny sztuki i poświeciła matematyce. Niezależnie jednak od przyczyny, która wpłynęła na decyzję Ady Byron matematyka i informatyka stały się przyczyną dzięki której została sławna, a jej nazwisko zapisało się na kartach historii.

Ada zajmowała się związkami matematyki z muzyką. Podaj przynajmniej jeszcze jedną osobę, która również się tym zajmowała.

Już od starożytności interesowano się związkami muzyki i matematyki – jedną z takich osób był Pitagoras. Zbudował on koncepcję harmonii muzycznej , badając właściwości dźwięków i opierając się na liczbach. Muzyką zajmował się także antyczny matematyk Euklides , który reprezentował pogląd o wzajemnym przyporządkowaniu się liczb i dźwięków.

KUBA

Podaj przynajmniej jedną przyczynę, dla której Ada Byron poświęciła się nauczaniu matematyki.

W żadnej jej biografii nie znalazłem wzmianki o tym, że ona sama uczyła kogoś matematyki – może w książce, w alternatywnej historii, jest inaczej – nie wiem, nie czytałem. A bardzo bym chciał. 😉 Za to jeśli chodzi o to, jak ona była nauczana… Ada od początku wykazywała talent do liczb i do języków, a kiedy w wieku 17 lat poznała Charlesa Babbage’a, matematyka i wynalazcę, został on jej mentorem. Za jego sprawą zaczęła studiować matematykę na Uniwersytecie w Londynie. Była przy tym tak zafascynowana jego ideami, że kiedy została poproszona o przetłumaczenie z francuskiego na angielski artykułu o maszynie analitycznej, nie tylko przetłumaczyła go, ale dodała również swoje notatki (trzykrotnie obszerniejsze od oryginału!). Opisała sposób, w jaki można ją wykorzystać do zaawansowanych obliczeń, wymyśliła koncepcję, którą dziś nazywamy pętlą… ale to już wszyscy wiemy. 🙂

Ada zajmowała się związkami matematyki z muzyką. Podaj przynajmniej jeszcze jedną osobę, która również się tym zajmowała.

Może w kolejności chronologicznej: Pitagoras, Platon, Euklides, Vicenzo Galilei, Witold Lutosławski, Thomas Andrew Lehrer, Arthur Garfunkel (tak, ten z duetu Simon & Garfunkel)… trochę ich jest. 🙂 Wszyscy oni łączyli (albo nadal łączą) bardzo ścisły, matematyczny sposób pojmowania świata z również ścisłym (szczególnie jak na sztukę) światem muzyki. Żadna inna forma ekspresji artystycznej nie jest tak uporządkowana i nie daje się tak łatwo opisać liczbami. Dowodem na niezwykły związek matematyki z muzyką mogą być skrzypce budowane Antonio Stradivariego, w których proporcje części odpowiadają liczbom z ciągu Fibonacciego. Z innej strony – człowiek, który dzięki zrozumieniu tego, jak ludzkie ucho odbiera muzykę (i dźwięki w ogóle), oraz matematyce opracował wydajny sposób kompresji muzyki z którym większość z nas styka się codziennie, czyli MP3 – Karlheinz Brandenburg. Kolejnym ciekawym przykładem są myzycy zespołu Nine Inch Nails, którzy w piosence The Warning ukryli obrazek – jest on widoczny po przyjrzeniu się widmu dźwięku (szum na samym końcu utworu).

by Mateusz Kowalski

Autor:

root

Może ci się spodobać również

Obraz artykułu jak liczba wtyczek wpływa na wydajność WordPress
Porady - 26 kwietnia 2024 8:57

Jak liczba wtyczek wpływa na wydajność WordPress?

Pisaliśmy już kilka artykułów o wydajności WordPressa i hostingu. Jednak ten artykuł skupia się jedynie na wtyczkach. Jak wiadomo dodawanie wtyczek do strony opartej na tym najpopularniejszym systemie zarządzania zwiększa funkcjonalność, ułatwia zarządzanie lub oferuje nowe możliwości. Jednak czy są to same plusy, czy jednak warto rozważyć wady jakie wiążą się z posiadaniem dużej liczby wtyczek?

Więcej →

e-mail
Porady - 24 kwietnia 2024 17:14

Czym jest zabezpieczenie SPF i jak je skonfigurować?

W dzisiejszych czasach, kiedy większość komunikacji odbywa się drogą elektroniczną, ochrona przed spamem i phishingiem jest niezwykle istotna. Jednym z zabezpieczeń, które pomaga w walce z tymi zagrożeniami jest rekord SPF (Sender Policy Framework). Zabezpieczenie SPF to mechanizm autoryzacji, który pozwala określić, które serwery pocztowe są uprawnione do wysyłania wiadomości w imieniu danej domeny. Dzięki […]

Więcej →

WordPress bezpieczeństwo
Porady - 19 kwietnia 2024 17:07

Jak zabezpieczyć WordPressa przed wirusami?

WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na świecie, co niestety powoduje, że jest częstym celem ataków hakerów oraz wirusów. Dlatego też ważne jest, aby odpowiednio go zabezpieczyć. W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych sposobów, które pomogą Ci chronić WordPressa przed wirusami. Aktualizuj regularnie WordPressa, wtyczki oraz motyw Jednym z najważniejszych kroków w zabezpieczaniu […]

Więcej →