W dzisiejszych czasach, kiedy większość komunikacji odbywa się drogą elektroniczną, ochrona przed spamem i phishingiem jest niezwykle istotna. Jednym z zabezpieczeń, które pomaga w walce z tymi zagrożeniami jest rekord SPF (Sender Policy Framework).

W tym artykule przybliżę Ci:
  • Czym jest zabezpieczenie SPF
  • Jak skonfigurować rekord SPF

Zabezpieczenie SPF to mechanizm autoryzacji, który pozwala określić, które serwery pocztowe są uprawnione do wysyłania wiadomości w imieniu danej domeny. Dzięki temu, serwer odbiorcy wiadomości może zweryfikować, czy dana wiadomość została wysłana z uprawnionego źródła czy też jest próbą oszustwa.

Każda wiadomość e-mail posiada dwa nagłówki – From (Od), który jest widoczny jako adres e-mail nadawcy oraz Return-Path (adres zwrotny), który jest ukryty w wiadomości i wskazuje serwerom odbiorcy gdzie mają odesłać wiadomość w przypadku problemów z jej dostarczeniem. Zabezpieczenie SPF dokonuje weryfikacji domeny tylko w nagłówku Return-Path.

Jaka jest struktura rekordu SPF?

Zanim przejdziemy do konfiguracji rekordu SPF zapoznaj się z jego strukturą.

Typ mechanizmuPrzykładowy wpisOpis działania
vv=spf1Określa wersję zabezpieczenia SPF. Musi on być dodany na samym początku rekordu i mieć postać dokładnie taką, jak w przykładzie obok.
aa:przykładowa_domena.plUpoważnia serwery pocztowe na podstawie nazwy domeny.
mxmx:poczta.przykładowa_domena.plUpoważnia serwer poczty na podstawie rekordu MX.
ip4ip4:192.168.0.1 lub ip4:192.168.0.1/10Upoważnia serwery pocztowe na podstawie adresu IPv4 lub też zakresu adresów IPv4.
ip6ip6:1234:0000:0000:0000:0000:0000:0000:0000 lub ip6:1234:0000:0000::/10Upoważnia serwery pocztowe na podstawie adresu IPv6 lub też zakresu adresów IPv6.
includeinclude:_spf.przykładowa_domena.plUpoważnia zewnętrznych nadawców na podstawie domeny.
all-allOkreśla domyślną politykę dotyczącą wiadomości, które nie pasują do żadnego dodanego mechanizmu. Powinien on być dodany na samym końcu rekordu.

Ponadto mechanizm all może zawierać różne kwalifikatory:

-all – wiadomości które nie przejdą weryfikacji najczęściej zostaną odrzucone
~all – nieautoryzowane wiadomości najczęściej zostaną dostarczone, ale mogą zostać oznaczone jako podejrzane
?all – nieudana weryfikacja nie ma wpływu na dostarczenie wiadomości

Jak skonfigurować zabezpieczenie SPF dla poczty w zenbox?

Rekord TXT z zabezpieczeniem SPF jest dodawany w strefie DNS domeny. Jeśli korzystasz z poczty w zenbox oraz Twoja domena kieruje na nasze serwery DNS (ns1.zenbox.pl, ns2.zenbox.pl) to domyślnie zabezpieczenie SPF jest włączone i nie trzeba dokonywać dodatkowej konfiguracji. W strefie DNS domeny (zakładka Hosting -> Rekordy DNS, w Panelu Klienta) powinieneś znaleźć rekord zgodny z poniższym przykładem:

Rekord SPF

Jeżeli jednak Twoja domena kieruje na zewnętrzne serwery DNS, powinieneś w strefie DNS domeny, po stronie zewnętrznego dostawcy dodać rekord TXT, zgodny z poniższym wzorem:

przykładowa_domena.plTXTv=spf1 a mx include:_spf.zenbox.pl -all

W zależności od dostawcy, może być niezbędne zakończenie nazwy domeny kropką i/lub dodanie wartości docelowej w cudzysłowie.

Pamiętaj także, że w strefie DNS domeny rekord TXT z zabezpieczeniem SPF powinien być tylko jeden. W przeciwnym wypadku zabezpieczenie nie będzie działać prawidłowo.

Jak upoważnić większą liczbę dostawców do wysyłki wiadomości?

Jeśli potrzebujesz zezwolić na wysyłkę wiadomości większej liczbie dostawców, niezbędna będzie zmiana obecnego rekordu TXT z zabezpieczeniem SPF.

Wartość wpisu jaką należy dodać do rekordu otrzymasz od zewnętrznego dostawcy – może to być np. include:_spf.przykladowy_serwer.pl lub ip4:192.168.0.1.

Gdy znasz już wartość wpisu jaką należy dodać i Twoja domena kieruje na nasze serwery DNS (ns1.zenbox.pl, ns2.zenbox.pl) przejdź do zakładki Hosting -> Aplikacje w Panelu Klienta, a następnie usuń obecny rekord TXT z zabezpieczeniem SPF i dodaj nowy, tak jak w poniższym przykładzie.

Przykład
Jeżeli rekord TXT z zabezpieczeniem SPF posiada domyślną wartość (v=spf1 a mx include:_spf.zenbox.pl -all) i potrzebujesz dodać wpis include:_spf.przykladowy_serwer.pl to powinieneś dodać następujący rekord:

przykładowa_domena.pl.TXTv=spf1 a mx include:_spf.zenbox.pl include:_spf.przykladowy_serwer.pl -all

lub jeśli potrzebujesz dodać wpis ip4:192.168.0.1, to powinieneś dodać następujący rekord:

przykładowa_domena.pl.TXTv=spf1 a mx include:_spf.zenbox.pl ip4:192.168.0.1 -all

Pamiętaj, aby zakończyć nazwę domeny kropką, zaś wartość docelową dodać w cudzysłowie.

Jak więc widzisz, wystarczy uzupełnić wartość rekordu o brakujący wpis, w odpowiednim miejscu – po wartości v=spf1 oraz przed wartością all.

Alternatywnie, w celu utworzenia docelowego rekordu, możesz także skorzystać z generatora rekordu SPF.

Podsumowanie

Zabezpieczenie SPF jest mechanizmem autoryzacji, które pozwala określić jakie serwery pocztowe mogą wysyłać wiadomości w imieniu danej domeny. Dzięki temu, możesz zwiększyć bezpieczeństwo swojej domeny oraz chronić się przed spamem i phishingiem.

Autor:

Łukasz Szczerbakowski

Może ci się spodobać również

Laptop i ręce człowieka z nakładką tarczy.
Porady - 17 kwietnia 2025 12:28

Zero Trust Security w WordPress: Jak zabezpieczyć stronę przed nieautoryzowanym dostępem?

Bezpieczeństwo stron internetowych to temat, który nigdy nie traci na znaczeniu. W dobie rosnącej liczby ataków hakerskich, wycieków danych i zagrożeń typu brute force, tradycyjne podejście do ochrony stron WordPress może nie być wystarczające. Właśnie dlatego coraz więcej firm i administratorów stron internetowych wdraża model Zero Trust Security. Czym różni się Zero Trust od klasycznych […]

Więcej →

Ściana kodu html
Porady - 14 kwietnia 2025 12:53

Jak działa Git? Przewodnik dla początkujących

Git to jeden z najpopularniejszych systemów kontroli wersji na świecie. Jest używany przez programistów, administratorów systemów i zespoły IT do śledzenia zmian w kodzie i współpracy nad projektami. Dzięki niemu można tworzyć między innymi aplikacje internetowe i łatwo zarządzać w zespole historią plików, cofać zmiany i pracować nad różnymi funkcjami w niezależnych gałęziach. Wielu początkujących […]

Więcej →

Człowiek z mapą gotowy do migracji
Porady - 20 marca 2025 8:55

5 Najczęstszych błędów popełnianych podczas migracji strony internetowej na nowy serwer i jak ich uniknąć

Dobrze pamiętam gdy pierwszy raz zabierałem się za przeniesienie strony internetowej pomiędzy serwerami. Towarzyszyło mi uczucie zagubienia, kwestionowałem jeszcze wtedy bardzo swoje umiejętności, jednak powiedzenie „strach ma wielkie oczy” wyjątkowo dobrze wpisywało się w całą sytuację. Czy migracja strony www może być wyzwaniem? Oczywiście, jednak użyję tutaj mojego ulubionego zwrotu, „to zależy” od na przykład […]

Więcej →