WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na świecie, co niestety powoduje, że jest częstym celem ataków hakerów oraz wirusów. Dlatego też ważne jest, aby odpowiednio go zabezpieczyć. W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych sposobów, które pomogą Ci chronić WordPressa przed wirusami.

Aktualizuj regularnie WordPressa, wtyczki oraz motyw

Jednym z najważniejszych kroków w zabezpieczaniu WordPressa przed wirusami jest jego regularne aktualizowanie wraz z wtyczkami oraz motywem. Aktualizacje często eliminują luki w zabezpieczeniach, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem.

Przed wykonaniem aktualizacji WordPressa warto utworzyć dodatkową kopię zapasową. Wówczas gdyby coś poszło nie tak, będziesz mógł przywrócić witrynę do stanu sprzed aktualizacji.

Pamiętaj, że kopie zapasowe są również tworzone automatycznie 4 razy dziennie i utrzymywane przez 7 dni. Jeśli jest to dla Ciebie wystarczające, nie musisz tworzyć dodatkowej kopii. Gdyby zaszła taka potrzeba, możesz w Panelu Klienta przywrócić kopię zapasową plików oraz bazy danych.

Dobrym rozwiązaniem jest także utworzenie klona aplikacji WordPress i wykonanie na nim próbnych aktualizacji. Wówczas zminimalizujesz do minimum ryzyko wystąpienia problemów po wykonaniu aktualizacji.

Wybierz trudne hasło w WordPressie

To może wydawać się oczywiste, jednak wciąż wielu użytkowników WordPressa używa słabych haseł, które są łatwe do odgadnięcia. Upewnij się, że Twoje hasło jest unikalne i składa się z kombinacji liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Nie zapomnij również o odpowiedniej długości – najlepiej co najmniej 10 znaków. Możesz także skorzystać z naszego narzędzia do generowania haseł, które pomoże Ci stworzyć silne i bezpieczne hasło.

Ogranicz liczbę logowań w WordPressie

Ataki brute force, które polegają na próbie odgadnięcia hasła przez wielokrotne logowania, są popularnym sposobem ataku na WordPressa. Aby temu zapobiec, warto ograniczyć liczbę logowań. Możesz to zrobić np. poprzez instalację wtyczki Limit Login Attempts Reloaded która dokona blokady adresu IP po kilku nieudanych próbach logowania.

Za pomocą wtyczki WPS Hide Login możesz także zmienić domyślny adres logowania do panelu administratora, aby utrudnić jego odnalezienie.

Możliwe jest także zabezpieczenie dostępu do panelu administratora dodatkowym hasłem.

Rozważ instalację wtyczki zabezpieczającej w WordPressie

Jest wiele dostępnych wtyczek, które pomagają w zabezpieczeniu WordPressa. Bardzo popularną jest wtyczka Wordfence, która oferuje wiele funkcji, jak np. skanowanie witryny w poszukiwaniu wirusów czy blokowanie podejrzanych adresów IP. Zainstalowanie takiej wtyczki może podnieść poziom bezpieczeństwa Twojej witryny. Należy jednak mieć na uwadze, że wtyczki tego typu mogą utrudnić weryfikację, w przypadku gdy na stronie wystąpią błędy.

Zredukuj liczbę wtyczek w WordPressie

Każda wtyczka, która jest zainstalowana na Twojej stronie, stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego też im więcej wtyczek posiadasz, tym większe ryzyko wystąpienia luk w zabezpieczeniach. Usunięcie nieużywanych i niepotrzebnych wtyczek zwiększy bezpieczeństwo Twojej witryny.

Dodatkową korzyścią tej operacji będzie poprawa wydajności Twojej strony, gdyż każda wtyczka wprowadza dodatkowy kod i funkcjonalności. Zaś im więcej wtyczek, tym więcej kodu musi zostać przetworzone przy ładowaniu strony, co może wydłużać czas wczytywania.

Regularnie twórz kopie zapasowe WordPressa

Nawet jeśli podjąłeś wszelkie środki ostrożności, zawsze istnieje ryzyko, że witryna może zostać zhakowana lub zainfekowana złośliwym oprogramowaniem. Dlatego też warto regularnie tworzyć kopie zapasowe swojej witryny. Wówczas w przypadku infekcji złośliwym oprogramowaniem, będziesz mógł ją przywrócić do stanu sprzed infekcji.

Podsumowanie

Zabezpieczenie WordPressa przed wirusami jest niezwykle ważne, aby chronić witrynę i dane użytkowników. Regularne aktualizacje, silne hasła, ograniczenie liczby nieudanych logowań czy tworzenie kopii zapasowych to podstawowe kroki, które powinieneś podjąć. Pamiętaj również, że bezpieczeństwo to proces ciągły, dlatego też warto być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami i praktykami w tej dziedzinie.

Autor:

Łukasz Szczerbakowski

Może ci się spodobać również

Obraz artykułu jak liczba wtyczek wpływa na wydajność WordPress
Porady - 26 kwietnia 2024 8:57

Jak liczba wtyczek wpływa na wydajność WordPress?

Pisaliśmy już kilka artykułów o wydajności WordPressa i hostingu. Jednak ten artykuł skupia się jedynie na wtyczkach. Jak wiadomo dodawanie wtyczek do strony opartej na tym najpopularniejszym systemie zarządzania zwiększa funkcjonalność, ułatwia zarządzanie lub oferuje nowe możliwości. Jednak czy są to same plusy, czy jednak warto rozważyć wady jakie wiążą się z posiadaniem dużej liczby wtyczek?

Więcej →

e-mail
Porady - 24 kwietnia 2024 17:14

Czym jest zabezpieczenie SPF i jak je skonfigurować?

W dzisiejszych czasach, kiedy większość komunikacji odbywa się drogą elektroniczną, ochrona przed spamem i phishingiem jest niezwykle istotna. Jednym z zabezpieczeń, które pomaga w walce z tymi zagrożeniami jest rekord SPF (Sender Policy Framework). Zabezpieczenie SPF to mechanizm autoryzacji, który pozwala określić, które serwery pocztowe są uprawnione do wysyłania wiadomości w imieniu danej domeny. Dzięki […]

Więcej →