Pisaliśmy już kilka artykułów o wydajności WordPressa i hostingu. Jednak ten artykuł skupia się jedynie na wtyczkach. Jak wiadomo dodawanie wtyczek do strony opartej na tym najpopularniejszym systemie zarządzania zwiększa funkcjonalność, ułatwia zarządzanie lub oferuje nowe możliwości. Jednak czy są to same plusy, czy jednak warto rozważyć wady jakie wiążą się z posiadaniem dużej liczby wtyczek?
Co za dużo to niezdrowo!
Uwaga!: Artykuł ten nie ma na celu zniechęcić Cię do instalowania wtyczek, a jedynie uświadomić co wiąże się z ich nadmierną liczbą i jak rozważnie dobierać ich ilość do posiadanej usługi hostingu. Zapoznaj się z ciekawym artykułem Mnicha Maćka jak wybrać najlepszy plan hostingowy dla Twojej strony internetowej.
Nadmiar zawsze szkodzi, a tak samo jest w przypadku wtyczek w WordPressie. Instalując wtyczkę konieczne jest pamiętanie o tym jaką przestrzeń zajmuje dana wtyczka, jak bardzo jest złożona i jak dużo ma funkcji, co dokładnie robi, czy wykonuje dodatkowe zadania w tle, itd. Warto pamiętać też, że wtyczki są pisane przez różnych autorów, a zwłaszcza te płatne. Nie są więc produktem idealnym, co wyjaśnię jeszcze w dalszej części artykułu.
Uwaga na limity usługi hostingu
Przykładowo jeżeli na stronie zainstalowanych jest kilkanaście wtyczek oraz mamy dodatkowo wtyczkę, która wykonuje backup, to w momencie tworzenia backupu uruchomiony zostanie przez nią proces mający na celu przeliczenie wszystkich plików. Następnie wykonana zostanie kompresja do jednego pliku, a tym samym zostanie obciążona przestrzeń naszej usługi. Odnośnie tych limitów więcej pisałem w artykule Limity hostingu. Jak sprawdzić liczbę plików lub ich rozmiary na hostingu? Praktyczny poradnik.
Weryfikacja co robią zainstalowane wtyczki
Wspominałem wcześniej, że każda z wtyczek może wykonywać dodatkowe funkcje w tle, o których często mniej doświadczony użytkownik może nie wiedzieć. W zależności od rodzaju wtyczki będzie ona mogła wykonywać dodatkowo zapytania do bazy danych, cachowanie plików, optymalizację obrazów lub integracje z zewnętrznymi API. Listę harmonogramu zadań cron można zweryfikować używając komendy wp-cli: wp cron event list .

Podpowiadamy: Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat darmowego narzędzia do zarządzania WordPressem przez SSH zapoznaj się z WP-CLI – Wprowadzenie i obsługa.
Uzyskana lista pokazuje, jak często głównie przez wtyczki wykonywane są różne zadania. Jeśli dodamy do tego jeszcze aktywny ruch na stronie, logowania użytkowników lub rejestracje, to strona w pewnym momencie może znacząco spowolnić.
Zagrożenia związane z dużą ilością wtyczek
Konflikty wtyczek
Jednym z najbardziej uporczywych faktów, które dotyczą wtyczek są ich konflikty. Częstym przypadkiem jest moment, w którym zainstalowana wtyczka nie funkcjonuje z danym builderem jaki zainstalowany jest na stronie lub z wtyczką Woocommerce. Rozwiązaniem najczęściej jest znalezienie kompatybilnej wtyczki, jednak są sytuacje gdy nie jest to możliwe. Gorszą sytuacją jest moment gdy wtyczka okazuje się być niezgodna z posiadaną wersją WordPress lub wersją PHP na jakiej funkcjonuje strona. Może to powodować nie tylko spowolnienie strony ale również mnóstwo błędów na niej.
Problemy z bezpieczeństwem
Wybierając wtyczki warto też zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo. Najprostszym sposobem jest wyszukanie danej wtyczki w przeglądarce Google i sprawdzenie opinii, recenzji na forach oraz kto jest autorem. Można również sprawdzić czy dana wtyczka nie miała już poważniejszych incydentów z bezpieczeństwem. Zrób to nawet jeżeli chcesz tylko przetestować nową wtyczkę. Unikaj też instalowania wszystkich dostępnych wtyczek bez zastanowienia.
Pamiętaj: Masz problem z decyzją do wyboru wtyczek lub spotkał Cię problem z kompatybilnością wtyczek i chcesz wykonać aktualizacje. Zalecamy wykonanie klona, np. na subdomenie. Dzięki temu ograniczysz ryzyko uszkodzenia głównej strony. Pomoże Ci w tym nasz szczegółowy poradnik jak wykonać klona strony opartej na WordPress.
Obciążenie zasobów hostingu
Należy także pamiętać, że nawet kod napisany przez autorów wtyczek może posiadać błędy i powodować problemy z wykonywaniem zapytań do bazy danych lub wykonywaniem funkcji napisanych w PHP. Znacząco będzie to obciążać pamięć RAM lub procesor, a te parametry również należą do limitów usługi hostingu. Dlatego duża ilość wtyczek może prowadzić do mocnego obciążenia. Jeżeli podejrzewasz, że strona mocno spowalnia w ostatnim czasie, to poświęć czas na weryfikację listy wtyczek. Wybranie tylko niezbędnych wtyczek, monitorowanie zainstalowanych i ocena ich wpływu na stronę pozwoli Ci utrzymać optymalną szybkość i stabilność WordPressa. Jeżeli interesuje Cię temat poprawienia wydajności strony, to zapoznaj się z artykułem Mnicha Maćka jak zoptymalizować wydajność i szybkość swojej strony internetowej.
Podsumowanie, czyli jak diagnozować problemy z wtyczkami
Najlepszym sposobem jest zwrócenie się do osoby lub firmy specjalizującej się w diagnozowaniu i naprawie błędów występujących na stronie, szczególnie gdy ich wynikiem są wtyczki lub ich skrypt. Jeżeli jednak chcesz samodzielnie zdiagnozować problem, to poniżej wymieniam sposoby warte uwagi.
Wykonuj regularne przeglądy swojej strony. Aktualizuj wtyczki oraz samego WordPressa. Zmniejszy to ryzyko błędów na stronie, ale również znacząco podwyższy poziom bezpieczeństwa.
Często w celu rozwiązania problemu, konieczne jest tymczasowe wyłączenie wtyczek. Najlepiej jest stopniowo dezaktywować poszczególne wtyczki z poziomu panelu administracyjnego WordPress i monitorować, czy problem zniknął. Pozwoli to zweryfikować, która z wtyczek odpowiada za problemy. Jeżeli jednak błąd na stronie uniemożliwia zalogowanie do panelu administracyjnego WordPress, spróbuj wyłączyć wtyczkę przez FTP, zmieniając nazwę jej katalogu, np. „off_nazwa-wtyczki”. W tym celu zapoznaj się z naszym poradnikiem jak skonfigurować połączenie FTP w programie FileZilla.
Wybieraj sprawdzone wtyczki, czyli te które posiadają dobrą ocenę oraz dużą ilość opinii innych użytkowników. Przed instalacją weryfikuj również czy wtyczka w ostatnim czasie nie powodowała problemów na stronach innych użytkowników.
Narzędzia do analizy
Skorzystaj z dostępnych narzędzi do analizy Twojej strony. Na naszym blogu dostępny jest artykuł dotyczący testowania wydajności strony z użyciem narzędzia Lighthouse. Może to pomóc w weryfikacji jakie elementy na stronie wpływają na jej wydajność. Nawet elementy wtyczek, czyli pliki css, js lub ładowanie zewnętrznych plików przez ich skrypt.
Bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami do analizy są jednak dedykowane do tego wtyczki. Wymieniam tutaj trzy warte uwagi, które pomogą wykonać dogłębną analizę poszczególnych zapytań, procesów w tle, ładowania wtyczek lub szablonów. Narzędzia te są bardzo rozbudowane i posiadają mnóstwo możliwości:
- Query Monitor – wtyczka, która głównie szczegółowo analizuje zapytania do bazy danych, skrypty PHP, zapytania HTTP. Wtyczka ta była już opisywana przez Mnicha Konrada w szczegółowym artykule Query Monitor w WordPress – zdiagnozuj swoją stronę.
- Health Check & Troubleshooting – bardzo przydatna do testowania w celu poszukiwania błędów. Pozwala na uruchomienie strony bez wtyczek lub na domyślnym szablonie, co pomaga zweryfikować gdzie dokładnie leży problem z wydajnością. Warto zaznaczyć, że jednym z autorów tej wtyczki jest WordPress.org
- Debug Bar – wtyczka, której współautorem również jest WordPress.org. Dodaje menu do panelu WordPress, gdzie możemy uzyskać przydatne informacje debugowania.
Mam nadzieję, że artykuł ten artykuł nakreślił Ci, jak liczba zainstalowanych wtyczek może obciążyć Twoją stronę opartą na WordPressie oraz pomoże zoptymalizować i zwiększyć wydajność Twojej strony.