Co u nas?

Ulepszamy, Inspirujemy, Pomagamy

5 lipca 2023 13:35

Prace aktualizacyjne w obrębie serwerów kopii zapasowych (06.07.2023)

[AKTUALIZACJA 11:09 06.07.2023]
Uprzejmie informujemy, że prace zostały zakończone powodzeniem.
Jeszcze raz przepraszamy za wszelkie niedogodności z tym związane.Informujemy, że w środę dnia 6 lipca 2023 roku w godzinach 10:00 – 11:00, odbędą się zaplanowane prace serwisowe w obrębie serwerów kopii zapasowych.

Prace te mają na celu zwiększenie stabilności usług.
Uwaga! W czasie prac, możliwość przywracania kopii zapasowych będzie niedostępna, a sama niedostępność może potrwać do 30 minut.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności z tym związane.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta.

22 października 2020 11:23

Nowe kopie zapasowe – nawet 10 razy szybsze

[Aktualizacja 05.11.2020 14:00]
Uprzejmie informujemy, że dziś – 5 listopada 2020 roku został uruchomiony nowy system kopii zapasowych na pozostałych klastrach.

W związku z powyższym istnieje możliwość, że do 9 listopada 2020 roku w nowym widoku nie będzie dostępny komplet 28 punktów kopii zapasowych do przywrócenia.

Oczywiście, forma 4 kopii zapasowych utrzymywanych do 7 dni wstecz dalej obowiązuje i kopie są dostępne. Wystarczy tylko w Panelu Klienta w sekcji kopii zapasowych, zgodnie z zamieszczoną tam informacją, kliknąć w przycisk opisany tekstem starego systemu, który przeniesie nas do listy brakujących punktów kopii.

Po 9 listopada, wszystkie punkty będą dostępne w nowym systemie kopii zapasowych.

[Aktualizacja 02.11.2020 10:40]

Informujemy, że dziś nowy system kopii zapasowych został uruchomiony na kolejnych serwerach: s9, s10 oraz s11.

[Aktualizacja 27.10.2020 08:24]

Nowe kopie zapasowe zostały uruchomione również na klastrach s5,s6,s7 i s8.

[Aktualizacja 23.10.2020 11:10]
Uprzejmie informujemy, że nowy system kopii zapasowych został uruchomiony również na klastrach m1,x1,s3,s4.

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Po wielu miesiącach testowania udostępniamy nowy system kopii zapasowych dostępny w panelu zenbox.

Zaczynamy od Klientów z kontami hostingowymi na serwerze s2.zenbox.pl.

Już od 8 lat, a więc od startu firmy, kopie zapasowe były dla nas jednym z priorytetów. Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy kopie wykonywane 4 razy dziennie i z biegiem czasu jesteśmy przekonani, że była to dobra inwestycja. Dzięki tak częstym kopiom, codziennie ratujemy z opresji naszych Klientów.

Jednak dla nas było to zbyt mało. Dotychczasowy, komercyjny system idera (obecnie pod nazwą r1soft) umożliwia bardzo szybkie wykonywanie kopii zapasowych, jednak z biegiem czasu stawał się niesamowicie wolny podczas ich przywracania. Również inwestycje w bardzo mocne serwery, przyspieszające ten proces maksymalnie, nie spełniały naszych oczekiwań. Cały czas szukaliśmy alternatywy.

Nasz cel był ambitny – 3 TB danych w 4 godziny w przypadku totalnej katastrofy (tzw. disaster recovery), przy zachowaniu tej samej częstotliwości tworzenia kopii zapasowych. 

Dzisiaj, po ponad 6 miesiącach testów jesteśmy pewni, że nowy system jest niezawodny, stabilny i szalenie szybki. Jego standardowa prędkość przywracania danych dla Klienta to około 100 MB/s – to aż 10 razy szybciej niż dotychczas. Bez dysków SSD (które stosujemy od zawsze), a teraz również własnej chmury nie byłoby to możliwe.

Państwa dane, jak zawsze, są niebywale bezpieczne. Dzięki naszej własnej chmurze, gdzie dane zapisywane są na 2 dyski w obrębie jednego serwera, oraz dodatkowo na 2 dyski na innym serwerze, awaria całego serwera nie powoduje przerwy w działaniu usługi dłuższej, niż 5 minut. 

Dodatkowo od dzisiaj, przywrócenie danych w obrębie konta Klienta jest szybsze, niż kiedykolwiek.

Dostęp do nowego systemu kopii zapasowych dla pozostałych klastrów będziemy udostępniać sukcesywnie przez najbliższe dni.

13 lutego 2017 14:04

Prace aktualizacyjne dla kopii zapasowych

Uprzejmie informujemy, że aktualnie prowadzone są prace mające na celu aktualizację oprogramowania dotyczącego kopii zapasowych.

Z uwagi na ten fakt, byliśmy zmuszeni do wyłączenia dostępu do samodzielnego przywrócenia danych z poziomu Panelu Klienta. W zakładce przywracania kopii udostępniliśmy natomiast formularz kontaktowy, który ułatwi Państwu możliwość przesłania nam odpowiedniej prośby przywrócenia plików i/lub baz danych.

Dodatkowo pragniemy również poinformować, że aktualizacja oprogramowania ma na celu wyeliminowanie występującego dotychczas problemu z długim czasem wczytywania punktów przywracania kopii jak i samym jego przebiegiem.

Pomimo trwających prac, wszelkie kopie wykonywane są na bieżąco i posiadamy do nich pełny dostęp.

27 lipca 2016 12:26

Backup dla klastrów s7 i s8

Z uwagi na prowadzone prace konserwacyjne związane z systemami kopii zapasowych w dniach 30 i 31 lipca nastąpi przerwa w tworzeniu nowych punktów przywracania danych na klastrach s3, s7, s8 oraz s11.
W czasie trwających prac dostęp do dotychczas utworzonych kopii będzie możliwy jedynie po kontakcie z naszym Biurem Obsługi Klienta.
Prace mają za zadanie poprawę działania klienta systemu kopii zapasowych.
Za utrudnienia przepraszamy.

6 maja 2016 13:13

Podsumowanie prac ostatnich miesięcy

Z racji tego, że działamy transparentnie wobec naszych klientów, zarówno tych obecnych, jak i tych przyszłych chcieliśmy podzielić się z Wami aktualizacją, w której dowiecie się jakie prace są prowadzone, zostały już przeprowadzone i co planujemy w najbliższej przyszłości.

Przede wszystkim moce przerobowe działu administracji skupiły się na tym, co zgłaszano w wypadku większych i tym samym bardziej wymagających serwisów www, a więc dodatkową stabilizację i optymalizację, co w dużej mierze udało się wykonać, choć tutaj warto wspomnieć, że prace nie zostały zakończone i o ile serwisy działają lepiej i ładują się szybciej, nie spoczywamy na laurach.

Prace optymalizacyjne widoczne są przede wszystkim w łącznym czasie ładowania stron. Odnotowaliśmy, że w wypadku niektórych serwisów www łączny czas ładowania strony (czyli wczytanie wszystkich elementów strony) spadł nawet z 10 do 3 sekund. Jest to związane z faktem rozbudowy serwerów nazw oraz faktem że Litespeed (komercyjny serwer www, z którego korzystamy) zyskał sugerowane przez nasz dział techniczny poprawki i tym samym działa dużo sprawniej.

Poczta, która jest w wypadku wielu naszych klientów newralgicznym punktem również jest cały czas modernizowana i optymalizowana zgodnie z zapowiedziami. Od ponad 2 tygodni część poczty (korzystający z protokołu IMAP) wykorzystuje nową infrastrukturę, która na chwilę obecną charakteryzuje się kilkukrotnym wzrostem wydajności. Na testowej skrzynce pobranie wszystkich wiadomości skróciło się 4-krotnie na nowym rozwiązaniu.

Od środy został przełączony również protokół POP3, który również działa znacznie szybciej ale co najważniejsze całość jest dużo bardziej stabilna i gotowa na dalszy wzrost.

Następnym krokiem jest przełączenie serwerów odpowiedzialnych za wysyłanie wiadomości (SMTP), a następnie jedna techniczna zmiana, która przekieruje cały ruch przychodzący. Nie wdając się w szczegóły techniczne właśnie ten element odpowiada za opóźnienia w dostarczaniu poczty, które się jeszcze okresowo zdarzają.

Cały proces jest rozłożony w czasie aby systematycznie wyłapywać drobne błędy, które umknęły w procesie testowania bądź nie udało się ich odtworzyć.

Bardzo przepraszamy za problemy, które jeszcze Państwo odczuwają jest to spowodowane właśnie nie całkowitym zakończeniem migracji infrastruktury pocztowej.

Mam nadzieję, że Tym co świadczy bezpośrednio o poprawie sytuacji niech będzie fakt, że podczas wykonywanych przez nas testów m.in. w mail-tester.com, uzyskujemy 10 na 10 możliwych punktów czyli wszystkie wiadomości powinny bez problemów docierać do odbiorców.

Co planujemy?

W maju, a więc prace już rozpoczęto, modyfikowane i optymalizowane będą systemy związane z obsługą kopii zapasowych, ponieważ te są równie ważne dla każdego z nas. Cieszy nas przy tym fakt, że o ile zdecydowana większość usługodawców posiada jedną kopię zapasową, my posiadamy ich kilka, umożliwiając Wam przy tym samodzielne dokonywanie przywróceń serwisów www czy baz danych z wybranych punktów kopii zapasowych. Majowe prace mają na celu przyspieszenie tych procesów i ułatwienie korzystania z tych unikalnych na rynku hostingowym opcji każdemu z naszych klientów.

Dalsze prace i plany są w toku, ale o tym poinformujemy już w kolejnych aktualizacjach 🙂

Wierzymy, że odczuwają Państwo wprowadzane zmiany.

Zachęcamy do kontaktu z BOK oraz zgłaszaniu swoich sugestii na https://pomoc.zenbox.pl/feedback