Porady

Przydatne wtyczki do WordPressa, które rozbudują Twoją stronę

Przydatne wtyczki do WordPressa, które rozbudują Twoją stronę

Na naszym blogu wracamy do przeglądania repozytorium WordPressa w poszukiwaniu ciekawych pluginów do rozbudowy naszej strony. W poprzednim artykule na temat wtyczek do WordPressa pokazałem pięć wtyczek, które zawsze pojawiają się w moich instalacjach WordPress. Dzisiaj spojrzymy na kolejne przydatne wtyczki do WordPressa. Rozbudują one naszą stronę o komentarze czy dodatkowe typy postów i zabezpieczą logowanie do naszej strony.

Przy wyborze wtyczek musimy pamiętać, aby dodawały one tylko te funkcjonalności, których potrzebujemy. Nadmiar wtyczek sprawi, że nasza strona będzie wolniej się ładowała, a szybkość działania naszej strony internetowej jest bardzo ważna.

wtyczki do WordPressa

1. Google Authenticator – 2FA dla WordPressa

Bezpieczeństwo WordPressa powinno być naszym priorytetem. Warto pamiętać o kilku dobrych praktykach związanych z bezpieczeństwem WordPressa. Opisaliśmy je w artykule “Aktualizuj swój system CMS, aby być bezpiecznym!”. Dodatkowo dobrze jest zabezpieczyć logowanie do panelu administracyjnego weryfikacją dwuetapową, czyli popularną i skuteczną metodą zabezpieczenia aplikacji internetowych. W przypadku WordPressa z pomocą przychodzi nam wtyczka Google Authenticator. Pozwala ona uruchomić weryfikację dwuetapową w naszej instalacji WordPress przy użyciu aplikacji Google Authenticator dostępnej na Androida i iOSa. Konfiguracja wtyczki jest bardzo prosta i już w ciągu kilku minut logowanie do naszego panelu administracyjnego jest zabezpieczone kodem z aplikacji Google Authenticator. Nawet jeśli ktoś pozna hasło do naszego konta, nie będzie mógł się zalogować bez podania kodu wyświetlającego się w aplikacji na naszym telefonie. Rozwiązanie nieinwazyjne, ale niezwykle skuteczne!

2. WP Tryb Konserwacji

Czasem potrzebujemy przeprowadzić prace konserwacyjne na naszej witrynie internetowej. Na przykład wykonać aktualizację modułów, motywu czy też dokonać migracji naszego WordPressa. Nie chcemy wtedy, aby użytkownicy mieli dostęp do naszej strony, szczególnie jeśli prowadzimy sklep internetowy. Nasza praca przy WordPressie mogłaby zakłócić interakcję użytkownika ze sklepem. Z pomocą wtedy przychodzi wtyczka WP Tryb Konserwacji (ang. WP Maintenance Mode). Pokaże ona naszym odwiedzającym komunikat o trwających pracach na stronie, a nam pozwoli bez problemu korzystać ze strony. Wtyczka jest w pełni konfigurowalna i w łatwy sposób możemy dostosować wygląd strony trybu konserwacyjnego do swoich potrzeb. Dodatkowo wtyczka posiada wiele przydatnych funkcji, np. licznik odliczania czasu do ponownego uruchomienia strony, formularz kontaktowy, formularz subskrypcji, ikony portali społecznościowych, opcje SEO oraz w pełni responsywny design.

3. wpDiscuz – komentarze dla WordPressa

wpDiscuz to nakładka na natywny system komentarzy WordPressa, która działa w obrębie naszej bazy danych i oferuje komentarze w czasie rzeczywistym. Posiada trzy ładne, nowoczesne i w pełni responsywne układy komentarzy, które można modyfikować tak, aby idealnie pasowały do naszej strony. Wtyczka oferuje wszystko czego potrzebujemy w komentarzach. Zawiera np. system odpowiedzi na konkretny komentarz, oceniania komentarzy, system antyspamowy, subskrybowanie odpowiedzi, funkcję łamania komentarz, podawanie URL do konkretnego komentarza oraz możliwość przypinania ciekawych komentarzy na górze listy. Dodatkowo wtyczka pozwala na integrację z innymi znanymi wtyczkami do WordPressa, tworząc wspólnie świetne zaplecze do integracji użytkowników z naszą witryną internetową. Jest świetną alternatywą dla zewnętrznego systemu komentarzy Disqus.

4. Widget Logic

Widget Logic to wtyczka do WordPressa, która pozwala nam na kontrolowanie wyświetlania widżetów WordPressa na poszczególnych podstronach naszej witryny internetowej. Korzystając z wtyczki Widget Logic możemy za pomocą prostych warunków ustalić, gdzie dany widget ma się pojawić. Możemy sprawić, aby widget wyświetlał się tylko w momencie, gdy użytkownik przegląda stronę lub artykuł posiadające konkretną kategorię, tag lub numer ID postu. Możemy wyświetlić widget tylko na stronie głównej, stronie bloga, kategorii czy też gdy użytkownik jest zalogowany lub posiada konkretną rolę na stronie.

5. WooCommerce – sklep dla WordPressa

Na koniec zostawiłem chyba najbardziej przydatną wtyczkę do WordPressa, jeśli myślimy o tym, aby rozbudować naszą stronę o funkcje e-commerce. Dzięki WooCommerce w naszym WordPressie pojawią się nowe opcje odpowiedzialne za stworzenie w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego. Znajdziemy tam opcje tworzenia i wyświetlania produktów fizycznych oraz cyfrowych, obsługi zamówień, koszyk i formularz zamówienia, a także tworzenie kont klientów czy też przygotowywanie kuponów promocyjnych. Instalacja wtyczki WooCommerce daje mnóstwo możliwości, a dzięki licencji open-source i dużej społeczności możemy rozbudować nasz sklep o kilka dodatkowych opcji, takich jak bramki płatności czy wybór paczkomatu.

Korzystasz z WordPressa? Jakie są dla Ciebie przydatne wtyczki do WordPressa?