Migracja WordPress na nowy serwer lub wykonanie kopii strony na nowej domenie wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem do wykonania. Każdy może przenieść stronę na nowy serwer przy niewielkim nakładzie pracy i podstawowej wiedzy na temat systemu CMS WordPress. Przeszukując Google można trafić na różnego rodzaju poradniki “Jak dokonać migracji WordPress”, ale wszystkie zalecają użycie wtyczek, np.: Duplicator, Updraft Plus czy All-in-One WP Migration. Niekiedy wymienione wtyczki są przydatne, ale przeważnie nie sprawdzają się przy dużych i skomplikowanych serwisach czy sklepach internetowych opartych o WooCommerce. Nie zawsze też będą chciały działać poprawnie na serwerze, z którego dokonujemy migracji ze względu na ograniczenia infrastruktury naszego poprzedniego hostingodawcy. Czasem zdecydowanie lepszym wyjściem jest wykonanie przeniesienia strony opartej o WordPress przy pomocy FTP.
Migracja WordPress – Krok po kroku
W poniższym poradniku przedstawię krok po kroku jak bezproblemowo wykonać migrację strony na WordPressie.
Czego potrzebujemy, aby dokonać przeniesienia WordPressa?
Informacje i programy potrzebne do przeniesienia strony to:
- dane dostępu FTP do starego i nowego serwera,
- dowolny klient FTP, np.: FileZilla czy WineSCP,
- dostęp do PhpMyAdmin lub aplikacja umożliwiająca eksportowanie i importowanie baz danych, np.: Adminer,
- dane do panelu administracyjnego z możliwościa edycji strefy DNS,
- dostęp do panelu administracyjnego rejestratora domeny.
Krok 1. Kopia zapasowa naszych plików
Zaczynamy od przeniesienia plików. Musimy zalogować się na stary serwer za pomocą dowolnego klienta FTP. Następnie pobieramy pliki WordPress odpowiedzialne za wyświetlanie naszej strony. Ten krok może potrwać od kilku minut, nawet do kilku godzin, w zależność od tego, ile mamy plików oraz gigabajtów danych do pobrania.
Krok 2: Kopia bazy danych naszej strony
W pliku wp-config.php, który znajduje się w głównym katalogu ze stroną, znajdziemy informacje na temat bazy danych naszej instalacji WordPress.
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'database_name_here' );
/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'username_here' );
/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'password_here' );
/** MySQL hostname */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );
W przypadku połączenia za pomocą PhpMyAdmin, w większości przypadków będzie wystarczył nam DB_USER oraz DB_PASSWORD. Natomiast jeśli skorzystamy z Adminera lub innego oprogramowania do łączenia z bazą danych, będziemy potrzebować wszystkich danych.
Jak dokonać eksportu bazy danych, przeczytasz w naszym poradniku w Bazie Wiedzy: Eksport bazy poprzez phpMyAdmin. Praktycznie u każdego hostingodawcy proces ten wygląda podobnie.
Krok 3: Wgranie plików na serwer w zenbox.pl
Trzeci krok wygląda podobnie do pierwszego, z tym że dane kopiujemy z naszego komputera na serwer. Logujemy się za pomocą klienta FTP na nasz serwer w zenbox.pl. Następnie kopiujemy pliki strony do folderu public_html, który znajduje się na naszym serwerze.
Przeczytaj o strukturze katalogów na serwerze FTP.
Krok 4: Wgranie bazy danych na serwer w zenbox.pl
W kroku czwartym wgrywamy bazę danych do wcześniej utworzonej bazy na serwerze zenbox.pl, a następnie dokonujemy modyfikacji w pliku wp-config.php, tak, aby dane dotyczące połączenia z bazą zawierały dane naszej nowej bazy.
Jak dokonać importu bazy danych, przeczytasz w naszym poradniku w Bazie Wiedzy: Import Bazy danych poprzez PHPmyAdmin.
Krok 5. Sprawdzenie czy nasza strona działa
Po przeniesieniu danych, a zanim dokonamy edycji strefy DNS, powinniśmy sprawdzić, czy nasza strona działa poprawnie. Jeśli nie działa prawidłowo, to powinniśmy wprowadzić niezbędne poprawki w kodzie naszej strony.
Na początek warto zapoznać się z artykułem w naszej Bazie Wiedzy, który powie nam, jak podejrzeć stronę za pomocą pliku systemowego HOSTS. Kiedy już uruchomimy naszą stronę za pomocą pliku host, mogą nam ukazać się błędy w ścieżkach naszego WordPressa. Takie ścieżki powinniśmy zamienić na poprawne, używając narzędzia Search and Replace for WordPress DataBase. Z narzędzia tego skorzystamy również przy zmianie domeny naszego WordPressa. Więcej o korzystaniu z Search and Replace for WordPress DataBase przeczytasz w naszym artykule w Bazie Wiedzy.
Poprawna ścieżka na serwerze zenbox.pl powinna wyglądać tak:/home/nazwa_użytkownika/domains/nazwa_domeny/public_html/
W tym kroku warto również sprawdzić, czy nasz WordPress korzysta z plików cache (/wp-content/cache/) i zmienić nazwę folderu cache na cache.old lub całkowicie go usunąć.
W czasie testów warto ustawić na nowym serwerze taką samą wersję PHP, jak na starym. Natomiast później, ze względów bezpieczeństwa, oraz aby nasza strona działała szybciej, ustawić najwyższą możliwą wersję PHP dla naszego WordPressa.
Zobacz: Jak zmienić wersję PHP dla danej domeny?
Krok 6: Zmiana rekordu A naszej domeny
Jeśli nasza strona działa prawidłowo na nowym serwerze, możemy dokonać zmiany rekordu A na naszym poprzednim serwerze. Należy udać się do panelu administracyjnego naszego byłego hostingodawcy, odnaleźć miejsce edycji strefy DNS i zmienić rekord A na adres IP naszego serwera w zenbox.pl. Adres IP znajdziesz w Panelu Klienta w sekcji Twoje konto.
Dzięki zmianie rekordu A, nasza strona będzie funkcjonować w ciągu 15-30 minut na serwerach zenbox.pl, w zależności od ustawionego TTL (Czas życia pakietu, Time to Live) na byłym serwerze.
Więcej o zmianie rekordów A możesz przeczytać w naszej Bazie Wiedzy.
Krok 7: Zmiana delegacji DNS
Gdy jesteśmy już pewni, że wszystko działa prawidłowo na serwerze zenbox.pl., wykonujemy ostatni krok naszej migracji. Jest to zmiana delegacji DNS naszej domeny. Więcej informacji: https://pomoc.zenbox.pl/pl/kb/articles/jak-poprawnie-ustawic-rekordy-dns. Propagacja domeny może zająć do 30 godzin, dlatego warto przed zmianą delegacji DNS wykonać krok 6, czyli zmianę rekordu A domeny.
Nasza migracja strony opartej o system WordPress zakończyła się sukcesem!
Mam nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi Twoja samodzielna migracja WordPress obejdzie się bez kłopotów. Jeśli jednak pojawią się jakieś problemy albo nie czujesz się na siłach, aby podjąć się tego zadania, nasz dział migracji z chęcią wykona migrację Twojego WordPressa do zenbox.pl. Przeczytaj o darmowej migracji do zenbox.pl.