W dzisiejszym świecie cyfrowym, szybkość ładowania strony internetowej może mieć ogromny wpływ na retencję odwiedzających Twoją stronę. W tym artykule przybliżę Ci w przystępny sposób metody na dodatkowe zoptymalizowanie Twojej strony www.

W tym artykule przybliżę Ci:
  • Najważniejsze aspekty optymalizacji strony którem
  • Przykładowe narzędzia które mogą ułatwić Ci pracę
  • Jakie zewnętrzne narzędzia mogą Ci pomóc

Wykorzystanie CDN:

CDN, czyli sieć dostarczania treści (Content Delivery Network), to grupa serwerów rozmieszczonych w różnych lokalizacjach, które współpracują ze sobą, aby szybciej dostarczać treści użytkownikom. Korzystając z QUIC.cloud, pierwszej usługi CDN wspierającej HTTP/3, możesz zapewnić szybszy transfer danych i lepsze bezpieczeństwo dzięki szyfrowanemu połączeniu UDP. Korzystanie z WordPress dzięki tej funkcjonalności będzie zdecydowanie bardziej wydajne. Konfiguracja tej usługi jest bardzo prosta, oraz również opisana w odpowiednim artykule.

Alternatywą dla QUIC.cloud jest usługa CloudFlare która również zapewnia dostęp do CDN. Oprócz możliwości przyspieszenia działania strony, usługodawca ten zapewnia również dostęp do dodatkowych funkcjonalności zwiększających bezpieczeństwo strony. Są to między innymi darmowe certyfikaty SSL, maskowanie adresu IP strony, jak i również ochrona przed atakami DDoS. Poradnik konfiguracyjny znajdziesz oczywiście w naszej bazie wiedzy pod tym adresem.

Ciekawostka: Domyślnie nasze serwery posiadają domyślnie włączoną usługę DNS Anycast o której więcej możesz przeczytać w tym artykule. Pozwala ona na optymalizację czasów połączenia z serwerami DNS – wybierając najkrótszą możliwą drogę od użytkownika do serwera docelowego.

Instalacja i konfiguracja wtyczki cache:

Ważnym elementem optymalizacji strony jest zadbanie o odpowiedni system cache, czyli pamięci podręcznej. Cache zmniejsza czas potrzebny serwerowi na przetwarzanie żądań i dostarczanie treści do przeglądarki użytkownika. Nasze serwery działają w oparciu o technologię Litespeed, zatem zwyczajowo polecamy instalację wtyczki Litespeed Cache zarówno dla aplikacji WordPress jak i Prestashop.

Pamiętaj: W przypadku użycia wtyczki Litespeed Cache lub dowolnej o podobnym działaniu, konieczne jest wyłączenie domyślnego systemu cache strony. Jest to szczególnie ważne dla aplikacji Prestashop która posiada wbudowany moduł pamięci podręcznej.

Dzięki tej wtyczce usługi zarówno Cloudflare jak i QUIC.cloud mogą zostać w bardzo prosty sposób zintegrowane z twoją stroną za pomocą kilku kliknięć, jak i również umożliwić dostęp do wcześniej wspomnianych dodatkowych funkcji.

Minifikacja plików CSS i JS

Proces ten polega na usuwaniu wszystkich niepotrzebnych znaków z kodu źródłowego plików CSS i JS – takich jak spacje, znaki nowej linii, komentarze – bez wpływu na funkcjonalność. Pozwala to na zmniejszenie rozmiaru plików i szybsze ich ładowanie.

Wspomniana wcześniej wtyczka Litspeed Cache pozwala na automatyczną minifikację plików za pomocą kilku kliknięć. Wystarczy bowiem z poziomu zaplecza strony przejść do zakładki Litespeed Cache oraz podstrony Page Optimization wedle zrzutów poniżej:

Docelowa zakładka:

Docelowe ustawienia minifikacji JS:

Docelowe ustawienia minifikacji CSS:

Optymalizacja obrazów

Duże, niezoptymalizowane obrazy mogą znacząco spowolnić Twoją stronę. Używając formatów takich jak WebP, JPEG, lub PNG i narzędzi do kompresji obrazów, takich jak Smush lub TinyPNG, możesz zmniejszyć rozmiar plików bez znaczącej utraty jakości. Oprócz kompresji obrazów warto zaimplementować na stronie również mechanizm lazy-load który sprawia że obrazy i inne treści na niej są generowane i wyświetlane jedynie w przypadku gdy użytkownik będzie chciał je zobaczyć.

Wyżej wspomniana wtyczka Smush zapewnia wszystkie te funkcjonalności, służy ona natomiast jedynie za przykład – repozytorium WordPress oraz innych aplikacji będzie zawierało alternatywy tejże.

Usuwanie zbędnych wtyczek

Niepotrzebne wtyczki mogą obciążać Twoją stronę, spowalniając jej działanie. Regularnie przeglądaj zainstalowane wtyczki i usuwaj te, które nie są już potrzebne lub używane. Działanie to nie tylko przyspieszy Twoją stronę, ale także zmniejszy ryzyko problemów z bezpieczeństwem​​.

Stare i nieaktualizowane wtyczki które nie są już używane mogą być przyczyną włamań na stronę lub wstrzykiwania szkodliwego kodu. Warto zatem zadbać o regularne sprawdzanie wtyczek oraz w przypadku gdy nie są już potrzebne, usuwać ze strony.

Aktualizacja oprogramowania

Upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji aplikacji. Jest to jedna z najważniejszych kwestii jeśli chodzi zarówno o wydajność jak i bezpieczeństwo Twoich danych. Regularne aktualizowanie wtyczek, motywów oraz innych funkcjonalności pozwoli na upewnienie się, że wprowadzane są wszystkie dostępne łatki bezpieczeństwa oraz optymalizacje działania – wprowadzone przez producenta.

Pamiętaj! Po aktualizacji strony warto upewnić się, że obecnie używana wersja PHP jest kompatybilna ze zaktualizowanymi modułami i motywami strony. Zmianę wersji interpretera można przeprowadzić z poziomu Panelu Klienta.

Optymalizacja bazy danych

W miarę wzrostu i rozwoju Twojej strony, baza danych WordPress może stać się obciążona zbędnymi danymi, takimi jak stare wersje wpisów, niepotrzebne komentarze, czy nieaktualne meta dane. Użycie wtyczki do optymalizacji bazy danych, takiej jak WP-Optimize, pozwoli na regularne sprzątanie i utrzymanie bazy danych w dobrym stanie, co bezpośrednio przekłada się na szybkość działania strony​​.

Istnieje oczywiście manualna metoda na optymalizację bazy danych WordPress, wystarczy z poziomu folderu strony wykonać poniższe polecenie.

wp db optimize

Pamiętaj! Polecenie należy wykonać w folderze głównym aplikacji! Domyślna ścieżka do folderu głównego w której instalowane są aplikacje to /user/domains/domena.pl/public_html

Jeśli natomiast korzystasz z nowszej wersji WordPressa, konieczne może okazać się wymuszenie wyższej wersji PHP. W ramach wp-cli w usłudze zenbox, można wykonać to zamieniając pierwszy człon komendy wp na wpXX, gdzie XX to wersja interpretera.

Zatem jeśli chcielibyśmy wykonać polecenie dla wersji 7.4, należy wpisać je w poniższy sposób:

wp74 db optimize

Wtyczka Litespeed Cache również umożliwia optymalizację bazy danych, wystarczy przejść do menu Database wtyczki:

Oraz skorzystać z wyświetlanych opcji:

Wykorzystanie mechanizmów kompresji GZIP oraz BROTLI

Kompresja GZIP zmniejsza rozmiar plików przesyłanych z serwera do przeglądarki użytkownika, co może znacznie przyspieszyć czas ładowania strony. Większość współczesnych serwerów obsługuje tę funkcjonalność, która dostępna jest do 1983 roku, zatem nie musisz w żaden sposób martwić się o jej dostępność. Istnieje również nowsza metoda kompresji utworzona w roku 2013 o nazwie BROTLI która również pozwala na znaczące obniżenie wagi poszczególnych treści umieszczanych na stronie.

Nasza baza wiedzy ofertuje również dokładny opis wspomnianych wyżej metod kompresji, zapraszam również do zapoznania się artykułem mnicha Konrada.

Warto wiedzieć: Kompresja GZIP oraz BROTLI jest domyślnie włączona na naszych serwerach. Ich działanie można sprawdzić za pomocą odpowiednich narzędzi opisanych w tym poradniku.

Unikanie zbyt częstych przekierowań

Nadmierna ilość przekierowań na stronie może spowodować dodatkowe spowolnienia, gdyż każde z nich wymagać będzie osobnego zapytania HTTP. Namnożenie zapytań ze strony użytkowników odwiedzających stronę może doprowadzić zarówno do spowolnienia strony, jak i problemów z jej wyświetlaniem – szczególnie w przypadku zapętlenia przekierowań.

Internet obfituje w przydatne narzędzia które pozwalają zbadać jakie elementy strony wymagają poprawek lub są słabym punktem. Jednym z najbardziej znanych jest PageSpeed Insights, natomiast z naszej strony polecamy inne, darmowe narzędzie Pingdom Website Speed Test.

Podsumowanie

Implementacja tych kroków przyczyni się do poprawy szybkości ładowania się strony, co ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarkach oraz ogólne zadowolenie użytkowników. Regularne monitorowanie wydajności witryny, korzystanie z narzędzi analitycznych i dostosowywanie strategii optymalizacji do zmieniających się warunków technologicznych i oczekiwań użytkowników pozwoli na utrzymanie strony na wysokim poziomie wydajności.

Autor:

Maciej Ignacyk

Może ci się spodobać również

Porady - 29 marca 2024 14:57

Jak wybrać najlepszy plan hostingowy dla twojej strony internetowej?

Wybór odpowiedniego planu hostingowego może przyprawić o ból głowy niejednego użytkownika Internetu który chce rozpocząć własną działalność. Od niezawodności po koszty – wydaje się, że diabeł tkwi w szczegółach. W poniższym artykule opiszę Ci pokrótce poszczególne plany hostingowe oraz główne różnice między nimi. Hosting współdzielony w Zenbox Nasza oferta obejmuje kilka rodzajów usług współdzielonych dostępnych […]

Więcej →

Malware
Porady -

Jak usunąć wirusy ze strony na WordPress?

Wirusy są jednym z największych zagrożeń dla stron internetowych. Mogą one powodować wiele szkód, jak np. kradzież danych, wysyłanie spamu czy nawet trwałe zniszczenie strony. W tym artykule przedstawimy podstawowe metody usuwania złośliwego oprogramowania. Do infekcji może dojść w różny sposób. Bardzo często przestępcy używają botów, które próbują dokonać logowania do panelu administratora aplikacji za […]

Więcej →