Czy wiesz, że tylko 4 kroki dzielą Cię od przyśpieszenia wczytywania Twojej strony? Jest to możliwe dzięki CloudFlare! Co więcej, konfiguracja usługi CDN wcale nie jest trudna i może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo Twojego miejsca w sieci.
- Co to jest CloudFlare?
- Jakie przydatne funkcjonalności zapewnia usługa CDN?
- Jak skonfigurować CloudFlare?
Co to jest CloudFlare?
CloudFlare zapewnia przede wszystkim dostęp do usługi CDN. Nazwa ta jest akronimem Content Delivery Network. Oznacza ona sieć serwerów, która pomaga zminimalizować opóźnienia w ładowaniu się statycznej zawartości strony internetowej. W przypadku CloudFlare serwery rozlokowane są na całym świecie, w 275 miastach i 100 krajach, również w Polsce.
Dzięki wykorzystaniu technologii CDN użytkownik strony mieszkający w Paryżu skróci drogę oraz czas połączenia do serwera. Połączy się on z serwerem zlokalizowanym najbliżej jego aktualnej lokalizacji – w Paryżu, pomijając serwer w Polsce. Finalnie strona załaduje się dla niego szybciej, a z racji, iż większość obciążenia weźmie na CloudFlare, zredukuje to ilość wykorzystanych zasobów po stronie hostingu.
DNS Anycast w zenbox
W zenbox wprowadziliśmy usługę DNS Anycast. Usługa działa na podobnej zasadzie jak CloudFlare. Dzięki niej możesz skrócić czas odpowiedzi do serwera DNS, przyspieszając czas ładowania strony bez względu na lokalizację użytkownika. Jest to możliwe za sprawą rozproszonych na całym świecie serwerów DNS.
Dzięki niej możliwe jest zapewnienie ochrony przeciwko atakom DDoS, skierowanych na serwery DNS. DNS Anycast jest domyślnie włączona dla wszystkich naszych klientów. Wystarczy tylko skierować swoją domenę na nasze serwery DNS. Poradnik szczegółowo opisujący działanie wprowadzonej przez nas usługi dostępny jest w ramach artykułu DNS Anycast w Zenbox.
Zabezpieczenie przed atakami DDoS
CloudFlare jest jednym z liderów wśród usług zabezpieczających ruch sieciowy. Po skierowaniu do nich domeny, użytkownik strony będzie musiał przejść najpierw przez ich serwer. Na tym etapie zostanie pobrana statyczna część zawartości strony. Dopiero po tym nastąpi zgoda na pobranie dynamicznej zawartości z Twojego hostingu. CloudFlare pełni funkcję bariery, nie przepuszczając potencjalnych zagrożeń.
Maskowanie adresu IP za pomocą CloudFlare
W ramach integracji domeny z usługami CloudFlare otrzymujesz również do dyspozycji proxy. Zadaniem proxy jest maskowanie adresu IP serwera źródłowego. Ma to swoje zastosowanie nie tylko w kwestiach bezpieczeństwa. Funkcja sprawdzi się również w zagadnieniach dla SEO. Umożliwia ona bowiem dywersyfikację adresów IP.
Podpowiadamy: Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, zamiast decydować się na zakup dedykowanych adresów IP, które aktualnie mogą być dość drogie.
Więcej praktycznych rad na temat SEO przeczytasz w naszym artykule pokazującym jak zadbać o SEO bloga na WordPress.
Darmowy certyfikat SSL od CloudFlare
Po dodaniu domeny do Cloudflare, otrzymujesz również możliwość skorzystania z certyfikatu SSL dla swojego serwisu www. Zapewnia on bezpieczną komunikację pomiędzy przeglądarką użytkownika, a serwerem.
Skonfigurowany SSL w Cloudflare sprawia, że nie potrzebujesz dodatkowego certyfikatu SSL na hostingu źródłowym. Możesz to jednak zrobić, aby wykorzystał w pełni szyfrowane połączenia na drodze użytkownik – serwer Cloudflare – Twój hosting.
Uwaga: Nie zainstalujesz certyfikatu SSL Cloudflare na swoim hostingu, ani zakupionego certyfikatu SSL poza Cloudflare w ich usłudze. Instalacja własnego certyfikatu SSL jest możliwa tylko w planach Business i Enterprise.
Jak ustawić CloudFlare CDN?
Konfigurację CloudFlare jest bardzo prosta i składa się z 4 prostych kroków, które opisałem dla Ciebie poniżej.
Krok 1 – Zarejestruj się na stronie CloudFlare. Podczas rejestracji wprowadź swój adres e-mail i hasło.
Gdy zostanie to wykonane, klikamy w przycisk Create Account
Krok 2 – Wybierz pierwszą opcję od lewej – CloudFlare for Infrastructure. W tym celu kliknij w przycisk Get started.
Po wybraniu tej opcji zostaniesz poproszony o wskazanie adresu domeny. Wpisz nazwę swojej domeny, a następnie kliknij w przycisk Add site.
Krok 3 – Wybierz jeden z czterech dostępnych planów, w zależności jakie funkcje są Ci potrzebne. Spokojnie możesz skorzystać z tego darmowego — gwarantuję, że nie poczujesz się oszukany 🙂
Wybieramy plan i klikamy w przycisk Continue.
Na kolejnej stronie możesz sprawdzić czy odpowiednio zostały wczytane rekordy DNS dla Twojej domeny. W razie gdyby brakowało jakiś rekordów DNS, możesz je od razu dodać, klikając w przycisk Add record.
Podpowiadamy: Na tym etapie możesz dokonać weryfikacji oraz edycji rekordów. W tym momencie możesz również włączyć bądź wyłączyć proxy CloudFlare.
Po zakoczońcowej weryfikacji kliknij w przycisk Continue.
Ważne: Po włączeniu proxy adres IP serwera źródłowego będzie maskowany. Funkcja ta jest aktywna domyślnie.
Krok 4 – Na ostatniej stronie konfiguracji zostaną wygenerowane adresy DNS. Należy je wprowadzić (zamienić z już istniejącymi) do konfiguracji domeny w panelu u rejestratora domeny. Jeżeli Twoja domena została zarejestrowana w zenbox taką zmianę możesz wykonać bezpośrednio w Panelu Klienta. Proces ten opisaliśmy w ramach naszego poradnika o konfiguracji adresów DNS.
W moim przypadku otrzymałem adresy chad.ns.cloudflare.com i sonia.ns.cloudflare.com.
Uwaga: Nazwy tych adresów DNS są nadawane losowo, za każdym razem mogą być inne. Dlatego koniecznie dodaj adresy, które zostały wygenerowane podczas konfiguracji.
Konfiguracja została zakończona, teraz należy poczekać na zakończenie się propagacji. W niedługim czasie nastąpi finalizacja podłączania domeny do CloudFlare. Może to potrwać nawet do 30 godzin. Od razu po wprowadzeniu adresów DNS w domenie, możesz wrócić do konfiguracji CloudFlare i kliknąć w przycisk Done, check nameservers. Zostaniesz wtedy przeniesiony na stronę, z której możesz przejść do przewodnika, który przeprowadzi Cię przez dodatkową konfigurację usługi.
Podsumowanie
CloudFlare to solidne i bezpieczne narzędzie. Sprawdzi się jako świetna alternatywa dla dostępnego w naszej ofercie DNS Anycast. Szczególnie kiedy planujesz dotrzeć do użytkowników z innych kontynentów świata — niekiedy, oddalonych o tysiące kilometrów od Twojego serwera. Pamiętaj także o kwestiach bezpieczeństwa. One również powinny przemawiać za jej wykorzystaniem — szczególnie funkcja maskowania adresu IP.
Jeśli korzystasz z tej lub innej usługi CDN chętnie poznamy Twoją opinię na ten temat. Zapraszamy więc do komentarzy i podzielenia się swoimi doświadczeniami z tego typu rozwiązaniami.