W ostatnich latach technologie rozwijają się w zatrważającym tempie, wszystko coraz bardziej przyspiesza. Oglądamy poradniki w prędkości razy 2, wolimy seriale zamiast angażowania się w długi film. Przyswajamy codziennie kilkadziesiąt gigabajtów informacji. Obserwuje się, że w wysoko rozwiniętych krajach ludzie zaczynają uderzać głową w sufit swoich możliwości percepcyjnych. Uważam, że jest to bardzo ważny temat, jednak ja nie o tym, jeśli Twoja strona ładuje się w podobnym czasie co przeczytanie tego wprowadzenia możliwe, że potrzebuje ona wdrożenia rozwiązania QUIC.cloud CDN *, o którym teraz opowiem.

*  uprzedzając pytania, ta usługa nie wpłynie na zwiększenie szybkości czytania 😉

W tym artykule przybliżę Ci:
 • Co to jest QUIC.cloud?
 • Jakie przydatne funkcjonalności zapewnia ta usługa?
 • Czym różni się usługa QUIC.cloud od CloudFlare?

Co to jest QUIC.cloud?

QUIC.cloud to usługa CDN (akronim od Content Delivery Network) stworzona przez zespół Litespeed Technologies w 2019 roku, która pomoże zminimalizować czas ładowania się zawartości Twojej strony. W tym celu wykorzystuje sieć własnych serwerów, które są rozlokowane na całym świecie. Jeden z nich dumnie stoi w Warszawie, co możemy sprawdzić na ich stronie quic.cloud

QUIC.cloud nie tylko zoptymalizuje prace naszych serwisów w podejściu globalnym za sprawą CDN, ale da nam również do dyspozycji wiele dodatkowych funkcji. Działają one pod nazwą “serwisów online” zmieniając tę usługę w świetnie optymalizujący kombajn, do którego wsiadasz, odpalasz i jedziesz 🙂

quic.cloud mapa
Mapa lokalizacji serwerów CDN QUIC.cloud

Warto również dodać, że to rozwiązanie jest skierowane wyłącznie dla stron www opartych na skrypcie WordPress. Konfiguracja odbywa się we wtyczce Litespeed Cache. Dzięki niej można korzystać, jak wcześniej wspomniałem, z bardzo szerokiego i kompletnego rozwiązania optymalizacyjnego.

To, że możemy go użyć w WordPress jest pewnym ograniczeniem.

Podpowiadamy: Czy wiesz że w zenbox posiadamy serwery oparte na oprogramowaniu Litespeed Web Server? Dzięki wtyczce Litespeed Cache i usłudze QUIC.cloud nasze serwery są naprawdę szybkie. Jeśli jeszcze nie posiadasz wtyczki Litespeed Cache, a chcesz to zmienić, skorzystaj z naszego artykułu, który w prosty sposób opisuje jak ją uruchomić na Twojej stronie.

Co w takim razie daje nam QUIC.cloud?

1. Kompletny system Cache z CDN

Pozwól sobie wyobrazić sprawnie działający mechanizm, w którym wszystkie elementy są połączone i pozytywnie na siebie wpływają. Gdy nastąpi awaria jednego z tych elementów, nie wpływa to negatywnie na działanie całej reszty, a do tego pozostałe elementy zaczynają wspierać ten pierwszy. Na myśl przychodzi powiedzenie “jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, ukłon w stronę “Trzech muszkieterów”. 

Gdy jeden z węzłów/serwerów przestaje działać poprawnie, użytkownik naszego serwisu www pobierze dane z innego, poprawnie działającego węzła z najbliższej lokalizacji w stosunku do miejsca, z którego się łączy.

Podpowiadamy: QUIC.cloud to pierwszy i jedyny CDN z HTTP/3, który może łączyć się poprzez protokół HTTP/3 i QUIC, od klienta do serwera. Protokół HTTP/3 to następca protokołu HTTP/2, z możliwością komunikacji w szyfrowanym połączeniu UDP.

Z kolei system cache działa właśnie w oparciu o system CDN, umieszczając na każdym węźle pliki Twojego serwisu. Co zasługuje na specjalną uwagę, to fakt że cache może działać również dla zawartości generowanej dynamicznie w Twoim serwisie www, a nie tylko statycznie, dzięki rozwiązaniu ESI (Edge Side Includes), który jest niewielkim językiem znaczników. Dla przykładu możesz serwować użytkownikom Twojego serwisu www zawartość, która zmienia się pod wpływem tego czy są oni zalogowani w Twoim serwisie lub nie.

2. Zestaw dodatkowych zabezpieczeń

Usługa QUIC.cloud daje również wiele opcji zabezpieczających dla Twojego WordPress’a, które działają na poziomie usługi CDN, jeszcze zanim niebezpieczeństwo zbliży się do aplikacji na serwerze źródłowym (hostingu).

Oto one:

 • Zabezpieczenie przed atakami brute-force
 • reCaptcha aby trzymać boty z daleka
 • Zabezpieczenie przed atakami DDoS typu Layer-7
 • Własna konfiguracja czarnej i białej listy połączeń
 • Wbudowany WAF (Web Application Firewall)

3. Optymalizacja strony

Usługa QUIC.cloud pozwoli na zoptymalizowanie elementów strony tak, aby jak najefektywniej zostały załadowane w przeglądarce. Nie chodzi tylko o szybkość, ale i o kolejność ładowania zawartości, przy równoległym zachowaniu dobrej estetyki i dobrego wrażenia w stosunku do użytkownika (User Experience). Szybkość ładowania się serwisu, wysoka ocena w narzędziach do mierzenia prędkości ładowania się strony i szeroko pojęty user experience (UX) to najważniejsze czynniki wpływające na wysoką pozycję w wyszukiwarkach internetowych i co za tym idzie, samą popularność serwisu.

Poza tym co w swojej bogatej funkcjonalności oferuje wtyczka Litespeed Cache, QUIC.cloud dodatkowo zapewni:

 • Obsługę Critical CSS (CCSS), który pozwoli na odpowiednie formatowanie pierwszej treści i stylu na stronie zanim jeszcze wszystkie elementy zostaną załadowane. Dzięki temu można uniknąć brzydkiej dla oka zmiany rozmiarów elementów w pierwszych chwilach ładowania serwisu w przeglądarce.
 • Obsługę Unique CSS (UCSS), który usunie nieużywany kod CSS dla załadowania bieżącej strony Twojego serwisu. Może to skutecznie zminimalizować ilość kodu do przetworzenia i przyspieszyć jej ładowanie.
 • Konfigurację LQIP (Low-Quality Image Placeholders), czyli ładowanie obrazków zastępczych na Twojej stronie, stworzonych na bazie właściwych obrazków, jednak o obniżonej jakości, dzięki temu mogą być one szybko załadowane w przeglądarce, tworząc dobry UX.

4. Optymalizacja obrazków

Dla tych niedostatecznie usatysfakcjonowanych dostajemy również narzędzie do optymalizowania obrazków na stronie. Możemy w prosty sposób je zmniejszać, zmieniać ich format na nowoczesny i szybki format WebP, który jest formatem nowej generacji. W sytuacji gdzie nie potrzebujemy najwyższej jakości grafiki, można w prosty sposób ją obniżyć (współczynnik od 0 do 100, gdzie 100 jest najwyższą jakością), co przyspieszy oczywiście ich załadowanie.

Optymalizację można przeprowadzić zarówno dla już dodanych obrazków (zostaną utworzone kopie) jak i nowych, te ostatnie zostaną przetworzone automatycznie po dodaniu obrazka do biblioteki.

quic.cloud vs cloudflare

Różnice pomiędzy QUIC.cloud a Cloudflare

Obydwa serwisy są do siebie pod wieloma względami pokrewne – udostępniają sieć CDN, optymalizują obrazki, zabezpieczają ruch sieciowy. Występują jednak pomiędzy nimi kluczowe różnice, które mogą zaoszczędzić nam bólu głowy podczas wyboru pierwszego, czy drugiego rozwiązania.

Podpowiadamy: W naszej bazie wiedzy znajdziesz również poradnik Jak skonfigurować połączenie z CloudFlare.

Buforowanie dynamicznego HTML

QUIC.cloud bardzo dobrze radzi sobie z dynamicznym buforowaniem HTML-a (na przykład cache również dla zalogowanych użytkowników, a nie tylko tych publicznych), obsługując w tym samym czasie również statyczny content. Cloudflare może oczywiście zapisywać dynamiczną zawartość, jednak nieprzerwanie w statyczny sposób.

Za te różnice odpowiada wtyczka Litespeed Cache (przypomnę, dla QUIC.cloud), która znajduje się na back-endzie naszego serwisu i wysyła odpowiednie informacje do CDN kiedy zawartość na stronie zostaje zmieniona, odświeżając należycie bufor.

HTTP/3

Internet ewoluuje, jednak dzieje się tak poprzez nowe potrzeby dla nas wszystkich (choć zapewne wiele osób zostało siłą posadzone na tej karuzeli i gdyby nie aktualne standardy, chętnie by z niej zeszły). Świat się stał bardziej mobilny, zabieramy nasze smartfony ze sobą w przeróżne miejsca, korzystamy z różnych sieci internetowych i właśnie dlatego protokół TCP/IP (kojarzący się z gubieniem pakietów) zostaje zastępowany przez znacznie szybszy, protokół UDP. 

Tylko QUIC.cloud zapewnia komunikację w HTTP/3 od początku do końca dzięki protokołowi QUIC.

WordPress

QUIC.cloud działa tylko w WordPress. Cloudflare z kolei może być używany również do stron, które nie są oparte o ten najbardziej popularny CMS. Ten pierwszy jednak jest dedykowany i znacznie lepiej zintegrowany z WordPressem, udostępnia on również więcej możliwości optymalizacyjnych. Jeszcze lepiej wypada on gdy hosting jest oparty o silnik Litespeed Web Server, tak jak ma to miejsce u nas. QUIC.cloud może po prostu okazać się lepszym wyborem dla WordPress’a.

Zabezpieczenia

Cloudflare ma tutaj naprawdę sporo do powiedzenia, za sprawą bardzo rozległej sieci CDN i ogromnego ruchu sieciowego, co daje możliwość optymalnego filtrowania niechcianego ruchu. Sprawdzi się to na przykład podczas ataku DDoS.

A to wszystko już w bezpłatnym planie, w momencie gdy QUIC.cloud oferuje podobne zabezpieczenia dopiero w planie Standard, z dużą dozą prawdopodobieństwa, że Cloudflare i tak będzie pod tym względem lepszy. Dlatego jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i stabilności działania, tym razem Cloudflare powinien trafić w Twoje gusta.

Podsumowanie

QUIC.cloud to bardzo solidne narzędzie o dużym wachlarzu zastosowań, które sprawdzi się w Twoim WordPress’ie. Przede wszystkim dzięki rozległej struktury serwerów w ofercie CDN. Zapewniają one większą dostępność Twoich stron dla użytkowników z różnych lokalizacji geograficznych.

QUIC zbuforuje również we właściwy sposób dynamiczną zawartość Twojej strony. Zapewni dodatkową warstwę zabezpieczeń przed zagrażającym stabilności Twojej witryny ruchem (antyDDoS) i zoptymalizuje obrazki, kod HTML, CSS i JS.

Autor:

Konrad Matus

Lojalny mnich w Zenbox.pl, zawsze pomocny i przeważnie uśmiechnięty. Zwolennik tekstu pisanego i samego pisania. Prywatnie mąż, ojciec i syn, dokładnie w tej kolejności. W wolnym czasie remontuje, produkuje muzykę elektroniczną i gra w grę... World of Warcraft.

Może ci się spodobać również

WordPress - 22 września 2023 16:42

Automatyczna aktualizacja WordPressa – jak nią zarządzać?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakiego systemu zarządzania treścią użyć. Jednym z najpopularniejszych i najprostszych rozwiązań jest WordPress, który pozwala na szybkie i łatwe tworzenie profesjonalnych stron www. Jednak popularność WordPressa ma też swoją cenę — jest on częstym celem ataków cyberprzestępców, którzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach wtyczek, motywów lub samego WordPressa. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o regularne aktualizacje wszystkich elementów naszej strony. W tym artykule dowiesz się, jak zarządzać automatycznymi aktualizacjami WordPressa i jak dostosować je do swoich potrzeb.

Więcej →

użytkownicy wordpress
WordPress - 21 lipca 2023 13:41

Użytkownicy w WordPress i ich role oraz uprawnienia

WordPress podobnie jak inne systemy CMS oferuje możliwość nadawania wbudowanych ról użytkowników o różnych uprawnieniach – subskrybent, współpracownik, autor, redaktor oraz administrator. Jest to bardzo przydatne, gdy stroną zarządza więcej niż jedna osoba i pozostali są odpowiedzialni za określone czynności. Pozwala to też uniknąć sytuacji, w których użytkownik dokona nie autoryzowanej czynności na Twojej stronie internetowej.

Więcej →