Jeśli Twoja strona uległa awarii czy też została zainfekowana złośliwym oprogramowaniem, możesz szybko rozwiązać problem, przywracając kopię zapasową WordPressa do czasu sprzed wystąpienia problemu. W tym artykule dowiesz się krok po kroku, jak bezpiecznie wykonać ten proces.
- Jak przygotować się do przywrócenia kopii zapasowej WordPressa
- Jak ustalić która baza danych jest podłączona do WordPressa
- Jak usunąć zawartość bazy danych oraz pliki obecnej instalacji WordPressa
- Jak przywrócić kopię zapasową w Panelu Klienta, ręcznie oraz za pomocą wtyczki UpdraftPlus
Jak przygotować się do przywrócenia kopii zapasowej WordPressa?
W pierwszej kolejności powinieneś ustalić kiedy doszło do awarii WordPressa lub jeśli to niemożliwe, kiedy ostatnio serwis działał prawidłowo. Na tej podstawie będziesz wiedział, z jakiego terminu potrzebujesz przywrócić kopię zapasową.
Następnie powinieneś wybrać metodę przywracania kopii zapasowej, z której możesz i chcesz skorzystać. W tym artykule omówimy popularne rozwiązania, jak przywrócenie kopii zapasowej w Panelu Klienta zenbox, ręczne przywrócenie kopii zapasowej oraz za pomocą wtyczki UpdraftPlus.
Jeśli zdecydujesz się na przywrócenie kopii zapasowej w Panelu Klienta zenbox lub ręcznie, przed wykonaniem operacji i jeśli to możliwe, zalecamy usunięcie zawartości bazy danych oraz plików. Dzięki temu zostanie przywrócona kopia 1:1, czyli innymi słowy stan serwisu będzie dokładnie taki sam, jak w terminie w którym została utworzona kopia zapasowa. W przeciwnym wypadku istniejące dane są jedynie nadpisywane, co może być niewystarczające. W kolejnych krokach dowiesz się, jak wykonać takie operacje.
Jak ustalić która baza danych jest podłączona do WordPressa?
1. Zaloguj się do Panelu Klienta i przejdź do zakładki Hosting -> Manager plików.
2. Przejdź do katalogu w którym zainstalowany jest WordPress. Domyślnie jest to katalog /domains/przykładowa_domena.pl/public_html lub /domains/przykładowa_domena.pl/public_html/subdomena.
3. Znajdź plik wp-config.php i kliknij w link Edytuj obok tego pliku.
4. Znajdź ustawienia bazy danych jak na poniższym przykładzie.
DB_NAME – wskazuje nazwę bazy danych. W tym przykładzie wp1.
DB_USER – wskazuje użytkownika bazy danych. W tym przykładzie wp1.
DB_PASSWORD – wskazuje hasło bazy danych. W tym przykładzie CGSf#^%$yFDSG6#$yDG.
Dzięki powyższym informacjom już wiesz która baza jest podłączona do serwisu. Znasz także nazwę użytkownika oraz hasło do bazy.
Jak usunąć zawartość bazy danych?
1. Zaloguj się do Panelu Klienta i przejdź do zakładki Hosting -> Bazy MySQL.
2. W kolumnie Wersja sprawdź wersję swojej bazy danych, a następnie kliknij w przycisk phpMyAdmin z wersją tożsamą, z której korzysta Twoja baza danych.
Na powyższym przykładzie wersja bazy to 10.4, zatem odpowiedni będzie przycisk phpMyAdmin 10.4.
3. Zaloguj się do narzędzia phpMyAdmin za pomocą danych, które ustaliłeś we wcześniejszym kroku.
4. Po lewej stronie, pod logiem phpMyAdmin, kliknij w nazwę bazy danych.
Na powyższym przykładzie nazwa bazy danych to baza.
5. Poniżej listy tabel, kliknij w Zaznacz wszystko, aby zaznaczyć wszystkie tabele, a następnie obok kliknij w Z zaznaczonymi: i wybierz opcję Usuń.
6. Po wyświetleniu komunikatu Czy na pewno chcesz wykonać następującą kwerendę?, kliknij w przycisk Tak.
Jak usunąć pliki obecnej instalacji WordPressa?
1. Zaloguj się do Panelu Klienta i wybierz zakładkę Hosting -> Manager plików.
2. Przejdź do katalogu domeny. Domyślnie jest to lokalizacja domains/przykładowa_domena.pl/public_html lub /domains/przykładowa_domena/public_html/subdomena.
3. Kliknij w kolumnę Wybierz, aby zaznaczyć wszystkie pliki i katalogi.
Uwaga! Jeśli w katalogu domeny posiadasz np. katalogi subdomen lub inne dane których nie chcesz kasować, odznacz te katalogi i/lub pliki.
4. Na dole strony odznacz opcję Move to Trash i kliknij w przycisk Usuń. A następnie po wyświetleniu komunikatu Czy na pewno chcesz usunąć plik(i)? kliknij w przycisk Tak.
Jak przywrócić kopię zapasową WordPressa w Panelu Klienta zenbox?
1. Przywróć kopię zapasową plików.
2. Przywróć kopię zapasową bazy danych.
3. Jeśli korzystasz z wtyczki do cache (np. LiteSpeed Cache, WP Super Cache), usuń w niej dane tymczasowe.
Jak ręcznie przywrócić kopię zapasową WordPressa?
2. Przejdź do katalogu domeny. Domyślnie jest to domains/przykładowa_domena.pl/public_html lub domains/przykładowa_domena.pl/public_html/subdomena. Następnie wgraj pliki.
3. Zaimportuj kopię bazy danych za pomocą narzędzia phpMyAdmin. Jeśli jednak Twoja baza danych jest duża, zalecamy wykonanie importu poprzez SSH.
4. Na koniec, jeśli korzystasz z wtyczki do cache (np. LiteSpeed Cache, WP Super Cache) dokonaj usunięcia w niej danych tymczasowych.
Jak przywrócić kopię zapasową WordPressa za pomocą wtyczki UpdraftPlus?
1. Zaloguj się do panelu administratora aplikacji WordPress.
2. Przejdź do zakładki Ustawienia -> Kopia UpdraftPlus.
3. W sekcji Existing backups sprawdź czy posiadasz utworzoną kopię zapasową. Jeśli tak, kliknij w przycisk Przywróć, a następnie wybierz dane do przywrócenia.
4. Jeśli nie posiadasz kopii zapasowych w sekcji Existing backups, ale posiadasz na komputerze pliki z kopią zapasową utworzoną w tej wtyczce, kliknij w Wyślij pliki kopii zapasowej.
4a. Przeciągnij pliki z kopią zapasową do przywrócenia lub wybierz je.
4b. Po wgraniu plików, pojawi się możliwość przywrócenia kopii zapasowej. Kliknij w przycisk Przywróć, a następnie wybierz dane do przywrócenia.
5. Po przywróceniu kopii zapasowej, jeśli korzystasz z wtyczki do cache (np. LiteSpeed Cache, WP Super Cache) dokonaj usunięcia w niej danych tymczasowych.
Podsumowanie
Przywracanie kopii zapasowej WordPressa może być wykonane w Panelu Klienta zenbox, ręcznie czy też za pomocą wtyczki UpdraftPlus. Wybór metody zależy wyłącznie od preferencji, a także indywidualnej sytuacji. W razie pojawienia się problemów z przywróceniem kopii zapasowej zapraszamy do kontaktu.