WordPress to obecnie najpopularniejszy na świecie CMS służący do tworzenia stron internetowych. Statystyki pokazują, że ponad 63,9% wszystkich witryn na świecie oraz prawie 30% wszystkich sklepów internetowych opartych jest o WordPress. Obrazuje to, jak wielkim powodzeniem cieszy się ten system CMS wśród internautów. 

Popularność WordPressa idąc w parze z prostotą jego obsługi sprawia, że łatwo jest popełniać błędy, które mogą się dla strony skończyć fatalnie. Na szczęście, większość problemów i błędów w działaniu stron opartych o WordPress spowodowana jest niewielkimi niedociągnięciami, które można szybko naprawić. Zobacz zatem, jakie są najczęściej popełniane błędy na stronie WordPress i jak ich uniknąć. 

W tym artykule dowiesz sie:

  • dlaczego aktualizacje WordPress są ważne,
  • jak ważne są kopie zapasowe,
  • dlaczego warto zadbać o ilość dostępnych wtyczek,
  • czemu warto zwrócić uwagę na wstępną konfigurację strony

Błąd nr 1. Brak aktualizacji WordPress — dlaczego musisz o nich pamiętać?

Niestety, z doświadczenia wiemy, że wiele stron po ich uruchomieniu działa przez miesiące, a nawet lata bez aktualizacji. Zwyczajnie są one pomijane. To również może przynieść katastrofalne dla Twojej strony konsekwencje. Brak aktualizacji to przede wszystkim ogromna podatność strony na wirusy. Poza tym, jeżeli długo nie aktualizujesz komponentów na stronie, to gdy w końcu się na to zdecydujesz, może się okazać, że strona nie działa poprawnie i ciężko będzie to naprawić — motywy, wtyczki i sam WordPress nie będą już ze sobą kompatybilne. Pamiętaj zatem o regularnych aktualizacjach na swojej stronie, a unikniesz z pewnością wielu problemów z działaniem swojej strony. Ważne jest również, by dobrze przygotować się do wykonania aktualizacji, o czym pisaliśmy już na naszym blogu. 

Błąd nr 2. Brak kopii zapasowej strony www – dlaczego backup strony jest ważny?

Nie lekceważ nigdy potęgi kopii zapasowych i nie czekaj na to, aby się przekonać jak bardzo są istotne. Lepiej mieć je na wszelki wypadek. Nie ma od tej zasady odstępstw, bo brak kopii zapasowej nigdy nie wybacza 🙂 W zenbox wykonujemy kopie zapasowe wszystkich danych naszych Klientów 4 razy dziennie, możesz więc spać spokojnie, bo w każdej chwili, w łatwy sposób, możesz przywrócić kopię zapasową swojej strony. Warto jednak również zadbać o własne zabezpieczenia i dodatkowo chronić swoje dane przed awariami czy ich utratą. Istnieje wiele możliwości utworzenia własnej kopii zapasowej, o czym pisaliśmy już na naszym blogu.

Podpowiadamy: Świetnym rozwiązaniem dla WordPress jest możliwość uruchomienia stagingu, którego konfiguracja w zenbox jest bardzo prosta. Dzięki tej funkcjonalności możesz przetestować działanie strony przed wykonaniem na niej zmian w bezpiecznym testowym środowisku.

Błąd nr 3. Zbyt duża ilość zdjęć na stronie internetowej

Ładne i kolorowe strony internetowe przyciągają wzrok, więc trudno oprzeć się pokusie ozdobienia swojej strony dużą liczbą zdjęć. Możesz jednak, niestety, poprzez takie działanie bardzo spowolnić swoją stronę. Duże, dobrej jakości zdjęcia wyglądają bardzo przyjemnie, ale gdy wczytują się kilkanaście sekund, to cały efekt przepada. Pamiętaj zatem, żeby – jeśli nie ma takiej absolutnej konieczności (bo na przykład jesteś fotografem) – dodać na stronie wyłącznie niezbędne zdjęcia. W tym wypadku często mniej znaczy więcej. Warto również zadbać o odpowiednią optymalizację obrazów!

Podpowiadamy: Do optymalizacji zdjęć na stronie możesz wykorzystać zarówno gotową wtyczkę Smush jak i również zewnętrzne serwisy internetowe, które zapewniają taką funkcjonalność. Jednym z takich serwisów jest TinyPNG.com które pozwala na optymalizację grafik w formacie JPG, PNG oraz WebP!

Błąd nr 4. Zdecydowanie za dużo wtyczek!

Ogromne repozytorium WordPressa sprawia, że można znaleźć wtyczkę niemal do każdej funkcjonalności. Zdarza się zatem, że bez opamiętania instalujemy przeróżne dodatki w nadziei, że dzięki nim strona będzie ładniejsza, szybsza, bezpieczniejsza, bardziej funkcjonalna czy efektowna. Tymczasem, zbyt duża liczba wtyczek to ogromne ryzyko. Po pierwsze, o czym należy pamiętać, znacząco spowalnia to działanie strony. Dodatkowo, im więcej wtyczek, tym większe ryzyko, że któraś z nich zaprosi do Twojej strony wirusa lub spowoduje błędy w działaniu strony po aktualizacji. Z wtyczkami zatem ostrożnie!

Przypominamy: Jeżeli rezygnujesz z korzystania z jakiejś wtyczki, nie zapomnij jej odinstalować. WordPress posiada również mechanizm audytu strony, który podpowie Tobie, z których wtyczek i szablonów od dawna nie korzystasz i warto je odinstalować.

Jak wybrać najlepsze wtyczki WordPress?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez naszych klientów jest “Jaka wtyczka będzie dla mnie najlepsza”. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z tego, że każda strona internetowa posiada inną budowę, a oferowane wtyczki zapewniają różne funkcjonalności.

Zwrócić szczególną uwagę na to czy posiadane już wtyczki nie posiadają szukanej funkcjonalności. Jeżeli tak warto z niej skorzystać pomijając instalację dodatku dublującego dostępną tę funkcję. Częsta praktyką jest tutaj instalacja kilku wtyczek optymalizacyjnych lub zapewniająca obsługę cache na stronie. Taka konfiguracja może zadziałać wręcz przeciwnie spowalniając stronę.

Warto więc zapoznać się z możliwościami jakie dają obecnie wykorzystywane wtyczki na stronie oraz dokonać testów nowych wtyczek korzystając ze strony testowej – na przykład za pomocą stagingu.

Wtyczki w WordPress

Błąd nr 5. Domyślna konfiguracja WordPress

WordPress jest bardzo przyjazny nawet dla bardzo początkujących użytkowników. Dlatego po jego zainstalowaniu, znajdziesz w panelu administracyjnym domyślne treści oraz dane identyfikacyjne strony. Mają one na celu pomóc Tobie w zapoznaniu się z CMS. Są to jednak tylko wskazówki i pamiętaj, aby dostosować stronę do własnych potrzeb. Nie zapomnij zatem, aby po pierwszy zalogowaniu do Kokpitu:

  • dodać nazwy i opisu strony,
  • usunąć domyślne wtyczki i motywy, z których nie będziesz korzystać,
  • usunąć automatycznie dodane wpisy, strony i komendarze,
  • dodać własny favicon,
  • ustawić własne menu

Zmiany te opisaliśmy krok po kroku w naszym artykule o pierwszej konfiguracji WordPress.

Najważniejsze jednak, co należy zrobić po zainstalowaniu WordPressa, to zmienić domyślny login administratora z admin na własną, unikalną nazwę – najlepiej losowy ciąg liter oraz cyfr. Niestety domyślnie WordPress nie zezwala na taką zmianę. W tym celu możesz skorzystać z 3 rozwiązań:

Podpowiadamy: Jeżeli instalujesz WordPress za pomocą Aplikacji dostępnej w Panelu Klienta, domyślnie nazwa użytkownika dla głównego administratora strony jest losowo wygenerowana wraz z hasłem.

Podsumowanie

Wiesz już, czego unikać i jakie są najczęściej popełniane błędy na stronie WordPress. Są to absolutne podstawy, których jednak nie należy lekceważyć. Z naszej pracy wiemy, jak wiele problemów mogą spowodować tak drobne, wydawałoby się, niedociągnięcia, dlatego miej na uwadze powyższe rady – nie pożałujesz! 🙂

Autor:

Ola Gradowska

Mniszka w BOK zenbox.pl. Autorka wielu publikacji w Internecie i prasie. W zenbox.pl od prawie 4 lat. Poza pracą w BOK, dumnie wspiera oraz rozbudowuje bazę wiedzy dla Klientów i Mnichów zenbox.pl. Prywatnie - nałogowo podróżuje, najczęściej w stronę słońca. W wolnych chwilach pochłania literaturę faktu w każdej formie, spaceruje z psem i gra w gry :)

Może ci się spodobać również

Napis SEO na fioletowym tle
Porady - 3 lutego 2023 16:42

10 zagadnień, które musisz poznać, zanim rozpoczniesz działania SEO

SEO to pozornie skomplikowany proces, który jest bardzo często kojarzony z tajemną wiedzą specjalistów od pozycjonowania. W dzisiejszym wpisie przygotowałem dla Ciebie listę 10 rzeczy, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć podstawowe zagadnienia związane z pozycjonowaniem stron. Możesz wykorzystać je zarówno podczas prowadzenia własnych działań SEO jak i podczas współpracy ze specjalistami.

Więcej →

Checklista podczas wyboru domeny
Porady - 30 stycznia 2023 17:27

Stoisz przed wyborem domeny internetowej? Wykorzystaj te 5 wskazówek, które przygotowaliśmy

Wybór domeny to pierwsza decyzja, jaką podejmiesz wstępując w świat tworzenia stron internetowych. Domena pozostanie z Tobą przynajmniej przez rok, więc warto dobrze przemyśleć, jaką nazwą będzie się posługiwać i firmować swoją pracę. Nazwa domeny to bowiem nie tylko adres internetowy, ale również Twoja wizytówka w sieci - to ją, w pierwszej kolejności pozna Klient czy osoba odwiedzająca witrynę.

Więcej →

WordPress pod lupą
Porady - 20 stycznia 2023 15:14

11 faktów o WordPress, które musisz wiedzieć

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią w Internecie i fascynujące narzędzie do tworzenia stron internetowych. Sam pracuję z WordPressem od 2009 roku i do tej pory nie znalazłem CMS, z którym pracowałoby mi się lepiej. To dlatego, że WordPress jest bardzo elastycznym narzędziem, które pozwala nam realizować różne projekty i jest bardzo popularny w Internecie. Zresztą widać to po naszym blogu, gdzie przeważająca liczba artykułów dotyczy właśnie tego systemu CMS. Natomiast ja dzisiaj chciałbym przedstawić Ci 10 faktów o WordPressie, które musisz wiedzieć, jeśli jesteś ciekawy, co WordPress potrafi. 

Więcej →