Pierwsza konfiguracja WordPress pomoże Ci przygotować stronę do rozpoczęcia jej budowy oraz usprawni jej przyszłe działanie. Sprawdź te ustawienia zaraz po uruchomieniu strony!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • przygotowanie strony do rozpoczęcia jej budowy,
  • ustawianie tytułu i opisu witryny,
  • jak usunąć zbędne elementy,
  • czym są i jak ustawić bezpośrednie odnośniki,
  • jak dodać i ustawić stronę główną,
  • jak stworzyć pierwsze menu,

Konfiguracja WordPress. Jak przygotować stronę do rozpoczęcia jej  budowy?

Po zainstalowaniu WordPressa otrzymasz dostęp do panelu administracyjnego, który od tego momentu stanie się Twoim centrum dowodzenia 🙂 Warto zatem już na samym początku zadbać o to, aby strona była dobrze przygotowana do kolejnych, bardziej złożonych działań. Im lepiej przygotujesz stronę, tym mniej problemów sprawi w przyszłości. Przed nami zatem pierwsza konfiguracja WordPress. Zaczynamy!

Zadbaj o to, aby strona nie była widoczna dla odwiedzających na czas jej budowy.

Po zalogowaniu do panelu administracyjnego, zawsze będziesz mieć dostęp do podglądu strony. Jednak lepiej, aby potencjalni odwiedzający nie widzieli Twoich zmagań z budową strony. Warto więc wyłączyć widoczność strony dla użytkowników. Jak? To bardzo proste. W tym celu możesz skorzystać z wielu przeznaczonych do tego wtyczek, a poniżej znajdziesz te najpopularniejsze i najłatwiejsze w obsłudze:

W większości przypadków, wtyczkę wystarczy włączyć po zainstalowaniu i już wówczas strona stanie się niewidoczna dla odwiedzających, którzy po wpisaniu adresu zobaczą komunikat o stronie w budowie. Możesz również, jeśli czujesz się na siłach, spróbować spersonalizować komunikat, ale nie jest to krok obowiązkowy. 

Wyłącz indeksowanie strony WordPress w wyszukiwarkach na czas jej budowy.

Wyłączenie indeksowania strony w przeglądarkach sprawi, że strona będzie również “niewidoczna dla przeglądarek” o co warto zadbać przed jej ukończeniem. Tę opcję możesz zastosować bezpośrednio w panelu administracyjnym Twojego WordPressa, wybierając z lewego menu Ustawienia> Czytanie, a następnie zaznaczając opcję: Poproś wyszukiwarki o o nieindeksowanie tej witryny:

Jak ustawić tytuł i opis witryny w WordPressie? 

Tytuł i opis witryny to elementy, które użytkownik widzieć będzie między innymi na zakładce w przeglądarce i wyszukiwarkach. Dlatego też ważne jest ustawienie takiej nazwy i opisu, które będą w krótki, ale chwytliwy sposób opisywać to, co można znaleźć na stronie. Jako tytuł najczęściej wpisujemy nazwę firmy lub bloga, natomiast w opisie umieszczamy np. ciekawy slogan. Na przykład: Blog Kasi – przepisy na każdy dzień.

Gdzie znaleźć tytuł i opis strony? 

Oba elementy znajdziesz oczywiście w panelu administracyjnym WordPressa. Zaloguj się, a następnie z menu po lewej stronie wybierz Ustawienia i Ogólne

Uzupełnij powyższe pola i… gotowe! Twoja strona ma już swój tytuł i opis. A tak będzie to wyglądało w zakładce przeglądarki:

Jak usunąć zbędne elementy z WordPressa? 

Wraz z nową instalacją WordPressa, otrzymujesz kilka automatycznie instalowanych elementów, z których możesz skorzystać przy budowaniu strony, ale nie musisz. Jeżeli zdecydujesz się ich nie używać, to warto je usunąć. Zbyt wiele zainstalowanych i nie używanych komponentów, takich jak motywy czy wtyczki, mogą w przyszłości wpływać negatywnie na pracę Twojej strony. 

Jak usunąć wtyczkę w WordPressie?

W głównym menu WordPressa po lewej stronie wybierz i kliknij na Wtyczki. W nowym oknie zobaczysz pełną listę zainstalowanych na Twojej stronie wtyczek. Zastanów się, które wtyczki będą Ci niepotrzebne i przejdź do ich usunięcia. Jak to zrobić? To bardzo proste! 

Przy wybranej wtyczce wystarczy kliknąć usuń i gotowe! Wtyczka zostanie usunięta. 

Jak usunąć motyw w WordPressie?

W przypadku motywu sprawa wygląda nieco inaczej. Wraz z nową instalacją WordPressa otrzymujesz trzy darmowe motywy. Jeżeli planujesz utworzyć stronę na własnym motywie lub korzystać z buildera, nie ma potrzeby utrzymywania “wordpressowych” motywów na stronie. Przejdź zatem do zakładki Wygląd a następnie wybierz Motywy. Na wybranym motywie kliknij Szczegóły motywu a następnie Usuń

  • przejdź do zakładki Wygląd 
  • wybierz opcję Motywy
  • na wybranym motywie kliknij Szczegóły motywu 
  • kliknij Usuń

Jak usunąć przykładowy wpis w WordPressie?

WordPress pierwotnie służył do tworzenia blogów, dlatego pobo jego instalacji otrzymujesz również przykładowy wpis blogowy. Możesz zapoznać się z jego budową, sprawdzić gdzie się znajduje i zobaczyć jak można go edytować w ramach eksperymentów, ale finalnie, wpis ten nie będzie Ci potrzebny, więc warto go usunąć. Jak? Już tłumaczę 🙂 Z menu wybierz i kliknij na Wpisy. Następnie najedź myszką na wybrany wpis i kliknij Kosz

Wpis nie zostanie trwale usunięty, ale wyląduje w koszu, co zapobiega przypadkowemu usunięciu wpisu na zawsze. Może to się okazać bardzo pomocne w przyszłości 🙂 W tym przypadku jednak, chcemy pozbyć się przykładowego wpisu nieodwracalnie, dlatego następnie klikamy na Kosz i wybieramy Usuń na zawsze

Bezpośrednie odnośniki WordPress – czym są i jak je ustawić?

Bezpośrednie odnośniki to nic innego jak końcowa forma adresu URL danego elementu na stronie. Przykładowo, jeżeli utworzysz wpis na swoim blogu o tytule “Najlepszy przepis na ciasto”, wówczas w zależności od tego, jak skonfigurujesz bezpośrednie odnośniki adres będzie wyglądał inaczej. W tej sytuacji wybierzemy opcję Nazwa wpisu i otrzymamy adres naszego wpisu: mojblog.pl/najlepszy-przepis-na-ciasto

Możesz poeksperymentować z różnymi opcjami, jednak najczęściej stosuje się właśnie to rozwiązanie. W celu modyfikacji bezpośrednich odnośników, wybierz z menu głównego Ustawienia, a następnie kliknij w Bezpośrednie odnośniki

Jak dodać i ustawić stronę główną w WordPressie?

Strona główna to pierwsza strona, którą zobaczy użytkownik po wejściu na Twoją witrynę. Budowę całej witryny rozpoczynamy również zwykle od strony głównej więc już na samym początku musimy utworzyć i ustawić stronę, która będzie wyświetlana jako główna.

Jak dodać nową stronę?

Niezależnie od tego, czy chcesz utworzyć stronę główną, stronę z informacjami kontaktowymi czy jakąkolwiek inną, proces wygląda podobnie. Zaczynamy więc od najechania myszką na Strony w menu głównym WordPressa, a następnie klikamy na Dodaj nową

W nowym oknie w miejscu Dodaj tytuł wpisz np. Strona główna lub Home albo dowolną wybraną przez siebie nazwę. Pamiętaj, że będzie to strona główna Twojej witryny. Po wpisaniu tytułu, kliknij Opublikuj i gotowe! Mamy pierwszą stronę, i to główną!

Jak ustawić stronę główną?

Mamy już nową stronę, pora teraz ustawić ją tak, aby wyświetlała się jako strona główna. W tym celu przejdź w menu po lewej stronie do Ustawienia i wybierz Czytanie

W nowym oknie możesz ustawić, która strona ma wyświetlać się jako główna:

Wybierz z listy swoją wcześniej utworzoną stronę, kliknij zapisz i gotowe! Masz już ustawioną stronę główną 🙂

Jak stworzyć pierwsze menu?

Mamy już zaprowadzony porządek na stronie, włączony tryb budowy i ustawioną stronę główną. Przed nami jeszcze ostatnia, ale nie najmniej ważna kwestia. Menu. 

Menu pozwala nawigować użytkownikowi na stronie. Dzięki niemu może przejść ze strony głównej do kontaktu, a stamtąd na przykład do galerii zdjęć. Jest to więc absolutnie niezbędny element strony, który można również dowolnie stylizować. Możesz również utworzyć kilka menu, ale w tym poradniku pokażę Ci jak utworzyć menu podstawowe. 

Wybierz z lewego menu Wygląd a następnie kliknij w Menu.

W nowym oknie znajdziesz panel do utworzenia menu. Zacznij od wybrania nazwy – nie będzie ona nigdzie widoczna ale warto wybrać nazwę, która pozwoli Ci łatwo zidentyfikować w przyszłości menu, jeśli będziesz mieć ich kilka 🙂 Możesz również zaznaczyć opcję Automatycznie dodawaj strony najwyższego poziomu do tego menu. Wówczas wszystkie nowe, tworzone przez Ciebie następnie strony, np. Kontakt, O mnie itp. będą dodawać się do menu same. Po wpisaniu nazwy kliknij Utwórz menu
Teraz zobaczysz, że tabelka po lewej stronie się uaktywni i możliwe będzie dodanie wybranych stron do menu. W naszym wypadku będzie to tylko strona główna. Zaznacz wybrany element i kliknij Dodaj do menu.

Wybrany element pojawi się w Twoim menu 🙂

Po zapisaniu możesz podejrzeć swoją stronę. U nas zobaczysz: stronę, którą ustawiliśmy jako główną oraz menu, które posiada odnośnik do strony głównej (home) w menu.

Gotowe! Pierwsza konfiguracja WordPress za Tobą. W kolejnej części poradnika dowiesz się, jaki motyw wybrać na swoją nową stronę internetową. Do zobaczenia!

Autor:

Ola Gradowska

Mniszka w BOK zenbox.pl. Autorka wielu publikacji w Internecie i prasie. W zenbox.pl od prawie 4 lat. Poza pracą w BOK, dumnie wspiera oraz rozbudowuje bazę wiedzy dla Klientów i Mnichów zenbox.pl. Prywatnie - nałogowo podróżuje, najczęściej w stronę słońca. W wolnych chwilach pochłania literaturę faktu w każdej formie, spaceruje z psem i gra w gry :)

Może ci się spodobać również

WordPress - 22 września 2023 16:42

Automatyczna aktualizacja WordPressa – jak nią zarządzać?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakiego systemu zarządzania treścią użyć. Jednym z najpopularniejszych i najprostszych rozwiązań jest WordPress, który pozwala na szybkie i łatwe tworzenie profesjonalnych stron www. Jednak popularność WordPressa ma też swoją cenę — jest on częstym celem ataków cyberprzestępców, którzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach wtyczek, motywów lub samego WordPressa. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o regularne aktualizacje wszystkich elementów naszej strony. W tym artykule dowiesz się, jak zarządzać automatycznymi aktualizacjami WordPressa i jak dostosować je do swoich potrzeb.

Więcej →

użytkownicy wordpress
WordPress - 21 lipca 2023 13:41

Użytkownicy w WordPress i ich role oraz uprawnienia

WordPress podobnie jak inne systemy CMS oferuje możliwość nadawania wbudowanych ról użytkowników o różnych uprawnieniach – subskrybent, współpracownik, autor, redaktor oraz administrator. Jest to bardzo przydatne, gdy stroną zarządza więcej niż jedna osoba i pozostali są odpowiedzialni za określone czynności. Pozwala to też uniknąć sytuacji, w których użytkownik dokona nie autoryzowanej czynności na Twojej stronie internetowej.

Więcej →