Chcesz przetestować nowy plugin lub sprawdzić czy po aktualizacji Twoja strona nadal będzie działała? Nie wiesz jak to zrobić w taki sposób, aby nie przeszkodzić swoim klientom w przeglądaniu Twojej strony? Z pomocą przychodzi Staging.

W tym artykule przybliżę Ci:
  • co to jest Staging Site
  • dlaczego warto korzystać ze Stagingu stron
  • jak skorzystać z Staging Site w zenbox

Jak działa Staging Site?

Dzięki funkcji Stagingu możesz pracować nad swoją stroną, bez przeszkadzania użytkownikom w jej przeglądaniu. To taka testowa wersja Twojej witryny, na której możesz wypróbować nowe rozwiązania czy przetestować działanie aktualizacji. Staging site strony może uchronić Ciebie przed pojawieniem się jakiegokolwiek błędu, który będzie przeszkadzał w używaniu Twojej strony. W końcu musisz pamiętać, że gdy twój klient napotka błąd może ją opuścić i już nigdy nie wrócić. 

Funkcja Stagingu przyda się również w gdy testy lub modyfikacje doprowadzą do większej awarii. Twoja docelowa witryna pozostanie bez zmian i nie będziesz musiał przywracać jej kopii zapasowej. Jest to szczególnie dogodne dla sklepów internetowych, gdzie często pojawiają się zamówienia i przez to występuje różnica między wersją produkcyjną bazy danych, a jej kopią zapasową.

Podpowiadamy: jeżeli interesuje Cię temat naszych kopii zapasowych w WordPress zapraszamy do naszego innego wpisu opisującego jak samodzielnie utworzyć kopię zapasową strony internetowej.

Dzięki stagingowi możesz również znacząco ograniczyć liczbę uruchamianych zaślepek konserwacji witryny. Pamiętaj, że odbiorca Twojej strony niekonieczne będzie cierpliwie czekał na zakończenie prac.

Podsumowując, dzięki Staging Site zyskujesz:

  • kopię strony całkowicie odseparowaną od domeny głównej
  • niwelujesz ryzyko awaryjnej przerwy wynikającej z nieprawidłowego działania strony
  • wszystkie wprowadzane zmiany możesz na spokojnie przetestować najpierw na Stagingu
  • w przypadku rozpoczęcia wprowadzania zmian na stronie nie musisz się obawiać, że Twoja strona będzie w trybie konserwacji przez dłuższy czas 

Jak skorzystać ze Stagingu w zenbox?

Polecanym przez nas sposobem na uruchomienie Stagingu jest skorzystanie z wbudowanego mechanizmu w nasz Installatron. Funkcja tworzenia staging site jest dostępna podczas tworzenia klona zainstalowanej aplikacji. Aby z takiej funkcji skorzystać wystarczy, że aplikacja jest zaimportowana do Installatrona

W naszej bazie wiedzy powstał poradnik opisujący szczegółowo utworzenie Staging Site oraz jego późniejsze zsynchronizowanie pomiędzy wersją testową a produkcyjną stroną.

Jak skorzystać z Staging Site za pomocą wtyczek?

Niektórzy wolą nie importować nigdzie swoich aplikacji. Jest to dla nas zrozumiałe, dlatego przedstawimy kilka przykładowych wtyczek, które pozwalają na utworzenie testowej wersji strony. 

Na potrzeby tego artykułu pokażę Tobie jak utworzyć testową wersję strony za pomocą wtyczki WP Staging – krok po kroku.

1. W pierwszej kolejności należy zainstalować wybraną wtyczkę. Możesz to zrobić przechodząc do menu Wtyczki -> Dodaj nową. W dostępnej wyszukiwarce wtyczek wpisz nazwę WP Staging.

Podpowiadamy: w naszej bazie wiedzy przygotowaliśmy specjalny poradnik opisujący jak zainstalować nową wtyczkę WordPress bezpośrednio w Kokpicie strony. Poradnik dostępny jest na tej stronie.

2. Po instalacji wtyczki przejdź do menu WP Staging, a następnie do zakładki Staging Sites.

Wtyczka zapeniająca Staging.

3. Teraz możesz przejść do utworzenia swojej testowej wersji strony. Naciśnij niebieski przycisk Create new staging site.

Tworzenie nowego Staging Site za pomocą wtyczki.

Czas załadowania następnego kroku może zająć parę chwil w zależności od wielkości Twojej strony.

4. W wyświetlonym formularzu podaj nazwę swojej nowej testowej wersji strony.

Formularz konfiguracyjny wtyczki.

Ważne: wprowadzona nazwa wersji testowej posłuży do utworzenia nowego katalogu z instalacją WordPress. Katalog ten tworzony jest w katalogu public_html, w którym wykonana jest już instalacja Twojej strony WWW. Dlatego jeżeli posiadasz utworzoną subdomenę, upewnij się, że nazwa stagingu będzie inna niż nazwa tej subdomeny.

5. Wtyczka automatycznie oznacza wszystkie domyślne pliki aplikacji WordPress. W przypadku gdy posiadamy jakieś dodatkowe pliki, które również chcemy dołączyć do testowej wersji serwisu, należy zaznaczyć je w zakładkach Database tables oraz Files.

6. Ostatnim krokiem jaki należy wykonać jest kliknięcie w przycisk Start Cloning. W tym momencie następuje tworzenie Staging Site.

Proces skanowania strony za pomocą wtyczki WP Staging Site.

Czas kopiowania aplikacji jest zależny od ilości danych do przeniesienia. Może to potrwać od kilku do kilkunastu minut. Postęp kopiowania możesz śledzić na pasku postępu.

Postęp przenoszenia danych do wersji testowej strony.

Podpowiadamy: w przypadku gdy posiadasz dużą i rozbudowaną stronę sugerujemy, aby tworzenie Stagingu zostało wykonane za pomocą Installatrona. Niestety, praca wykonywana za pomocą wtyczki realizowana jest za pomocą skryptu PHP, który posiada swoje ograniczenia i może w niektórych przypadkach spowodować anulowanie lub zawieszenie się procesu przygotowania testowej wersji serwisu.

7. Po zakończeniu kopiowania danych możesz zalogować się do testowej wersji strony. W tym celu wystarczy, że klikniesz na przycisk Open Staging Site.

Koniec procesu kopiowania strony testowej.

Od tej chwili możesz bezpiecznie testować wszystkie rozwiązania najpierw w bezpiecznym środowisku developerskim, a dopiero potem wprowadzać zmiany na “żywej” wersji witryny 🙂 

Różnice między wtyczką, a Stagingiem w zenbox

Znając już dwa sposoby na utworzenie wersji testowej strony, mogą pojawić się pytania, które rozwiązanie będzie dla mnie lepsze. Przygotowaliśmy więc, krótkie podsumowanie z najważniejszymi różnicami pomiędzy tworzeniem Stagingu przy pomocy wtyczki a naszemu narzędziu dostępnemu w ramach Installatrona.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, że wtyczka wykonuje kopię witryny w tej samej lokalizacji oraz bazie danych co nasza strona. Taka konfiguracja sprawia, że obie aplikacje nie są od siebie całkowicie odseparowane. W przypadku pracy bezpośrednio na plikach lub bardziej skomplikowanych operacjach możesz przez pomyłkę wprowadzić zmiany w plikach domeny źródłowej. Natomiast w naszym Installatronie możesz dokonać klona witryny do całkowicie osobnego katalogu oraz z inną bazą danych. Dzięki temu aplikacje będą w pełni od siebie odseparowane. 

Jeżeli wykorzystamy rozwiązanie za pomocy WP Staging wówczas po wykonaniu kopii strony dostęp do niej będzie od razu zablokowany oraz wymagane będzie uwierzytelnienie w postaci loginu oraz hasła. Testowa wersja strony tworzona za pomocą Installatrona, od razu po wykonaniu kopii strony jest ona nadal widoczna dla użytkowników. W takiej sytuacji należy samodzielnie dodatkowo zabezpieczyć ją loginem oraz hasłem. 

W przypadku darmowej wtyczki WP Staging nie mamy możliwości na automatyczną synchronizację zmian z żywą wersją strony, należy to wykonać ręcznie. Dostarczane wraz z naszym hostingiem rozwiązanie pozwala na automatyczną synchronizację wykonanych na wersji testowej zmian. 

Podsumowanie

Rozwiązanie za pomocą naszego Installatrona daje zdecydowanie więcej możliwości, a dodatkowo nie wymaga instalowania dodatkowych wtyczek do Twojej aplikacji. Jesteśmy zdania, że jeżeli nie ma potrzeby instalacji nowych wtyczek to najlepiej tego unikać.

Jak widzisz, przygotowanie testowej kopii witryny nie jest trudne, a może zaoszczędzić bardzo dużo nerwów oraz czasu podczas prac nad stroną. Warto więc korzystać z tego rozwiązania zarówno w przypadku prowadzenia małych stron firmowych jak i również bardziej rozbudowanych witryn.

Oczywiście potrzebujesz pomocy w uruchomieniu Stagingu na swojej stronie możesz liczyć na pomoc naszych Mnichów. A może masz już jakieś doświadczenia związane ze Stagingiem? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzach 🙂

Autor:

Dawid Grabowski

Może ci się spodobać również

kłódka https ssl
Porady - 27 października 2023 15:49

Protokół HTTP a HTTPS – jaka jest różnica między nimi?

Podczas przeglądania Internetu mogłeś zauważyć, że niektóre strony internetowe zaczynają się od „http://”, podczas gdy inne zaczynają się od „https://”. Czasami również oznaczone jest to kłódką na pasku adresu URL. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między tymi dwoma protokołami? W tym artykule omówimy różnice między HTTP a HTTPS oraz pokażemy jak samodzielnie możesz […]

Więcej →

Koperty z pocztą symbolizujące pocztę e-mail
WordPress - 6 października 2023 15:01

Jak założyć skrzynkę e-mail we własnej domenie oraz dlaczego warto to zrobić?

Skrzynka e-mail to nieodłączny element naszej codzienności. Używamy jej do komunikacji, rejestracji na różnych stronach, odbierania ważnych wiadomości i ofert. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiego dostawcę usługi pocztowej wybrać? Na rynku mamy przecież wielu dostawców usług poczty, między innymi Gmail, Outlook czy nasze rodzime usługi dostarczane w ramach portali informacyjnych. Moim zdaniem powinieneś mieć […]

Więcej →