W tym artykule dowiesz się:

  • Co to jest VPN?
  • W jaki sposób działa VPN?
  • Dlaczego warto z niego korzystać?
  • Gdzie mogę go znaleźć?
  • Czego należy unikać?

VPN – co to jest?

Zastanawiasz się pewnie co to jest to całe VPN? Przecież tak często słyszy się o tym w kontekście usługodawców hostingowych lub bezpiecznego korzystania z Internetu. Istnieje multum różnych powodów, dla którego warto korzystać z takiej usługi. Nie tylko dla własnego komfortu, ale i bezpieczeństwa danych, które umieszczamy lub pobieramy na swoje urządzenia.


VPN to skrót od angielskich słów, Virtual Private Network. Sama technologia Prywatnej Wirtualnej Sieci znana była już od lat dziewięćdziesiątych zeszłego wieku, nie była jednak szerzej znana publice, gdyż głównie wykorzystywano ją w rozwiązaniach komercyjnych jako zaplecze infrastruktury sieciowej firm w bardzo szerokim przekroju branż. Stosowana była w celu zabezpieczenia danych firmowych przed wyciekiem oraz dostępem z zewnątrz osób lub urządzeń nieuprawnionych.


Dopiero kilkanaście lat później producenci tego oprogramowania wprowadzili VPN do szerszego grona odbiorców, głównie osób prywatnych chcących zapewnić sobie anonimowość podczas korzystania z Internetu nie tylko w warunkach domowych, ale również w miejscach publicznych. Na wielkość rynku usług VPN wpłynęło rozpoczęcie i długotrwałe trwanie pandemii COVID-19. Spodziewana wartość rynku ma przekroczyć 75 miliardów dolarów do roku 2027 wedle badań ze stycznia 2021 roku.

Sposób działania VPN

Lokalizacja serwerów VPN

Usługa VPN utrzymywana jest na odpowiednim serwerze w lokalizacji innej niż Twoja

Jak więc działa ten cały VPN w kontekście naszego bezpieczeństwa? Samo działanie wirtualnej sieci opiera się na użyciu dedykowanych serwerów udostępnionych przez odpowiedniego usługodawcę. Po instalacji dostarczonej przez dostawcę usług aplikacji VPN. Twój komputer lub inne urządzenie, z którego korzystasz, łączy się z rzeczonymi serwerami, wówczas z ich poziomu następuje kolejne połączenie z docelową stroną czy usługą. 

Serwery VPN w tym przypadku służą jako pośrednik między połączeniem z Twojej sieci a siecią lub stroną docelową. W efekcie ruch sieciowy, który wykonasz, z zewnątrz wygląda jakby pochodził bezpośrednio z serwera usługodawcy VPN – kompletnie maskując między innymi Twój adres IP, lokalizację, informacje na temat przeglądarki.

Na tę chwilę wiele zarządów firm oraz właścicieli decyduje się na ograniczenie pracy stacjonarnej, tak aby zatroszczyć się o zdrowie pracowników oraz zapewnić ciągłość działania.

Ten rodzaj VPN, pozwala na połączenie się z dowolnego miejsca na świecie z prywatną siecią utworzoną w lokalizacji Twojej firmy za pomocą odpowiedniego programu, oraz danych logowania przekazanych przez Twojego pracodawcę lub dział techniczny.


Połączenie tego typu sprawdza się najlepiej w przypadku gdy chcesz przesłać dane w bezpieczny i niezauważalny sposób, zależy Ci na anonimowości w Sieci, oraz omijaniu blokad regionalnych różnych usług.

Zapewnia to odpowiednią dozę bezpieczeństwa przed wyciekiem wrażliwych danych osobowych lub tych związanych z prowadzoną działalnością przez niepożądanym wzrokiem.

Bezpieczeństwo i wiele więcej

Serwisy streamingowe z VPN

VPN pozwala na obejście blokad regionalnych w serwisach streamingowych

Jednym z najważniejszych aspektów używania VPN, o którym wiele się mówi, jest bezpieczeństwo danych wysyłanych w świat poprzez Internet. Wiemy, że ta kwestia jest wpisana w fundament usługi prywatnej sieci wirtualnej, ale czy to wszystko?

Zmiana lokalizacji połączenia: Każda usługa VPN zapewnia możliwość nie tylko ukrycia miejsca, z którego łączysz się, ale również zmiany adresu IP i jego lokalizacji co znacząco utrudnia lub uniemożliwia uzyskanie dokładniejszych danych na Twój temat.

Omijanie blokad rejonowych: Za sprawą sposobu działania VPN pozwala na omijanie blokad nałożonych przez portale streamingowe na Twoje ulubione seriale i usługi na terenie całego świata.

Szyfrowanie oraz bezpieczeństwo przeglądania treści: Aby móc połączyć się z VPNem oraz wyświetlać dane konieczne jest posiadanie klucza szyfrowania, który używany jest przez serwer tunelowy oraz Twój klient VPN. Złamanie takiego zabezpieczenia może potrwać wiele lat w przypadku ataków brute force (haker próbujący uzyskać dostęp do konta za pomocą skryptu, który próbuje uzyskać dostęp do konta wpisując wiele różnych kombinacji, aby w efekcie trafić na właściwą). Jest to niezwykle przydatne w trakcie pracy i przeglądania wrażliwych danych.


Podpowiadamy: VPN chroni przede wszystkim przed nieuprawnionym dostępem do danych, które przesyłamy w internecie oraz pozwala zamaskować nasz ruch sieciowy.

Niebezpieczeństwa związane z VPNem

Wycieki danych VPN

Usługi VPN miewają też problemy, o których dowiesz się poniżej

Każde narzędzie stworzone przez ludzkie ręce ma niewątpliwe zalety, ale często obarczone jest pewnymi wadami, o których warto wspomnieć. W internecie można znaleźć informacje o kilku największych skandalach związanych z niektórymi usługodawcami, poniżej opiszę pokrótce kilka z nich.

Zgodnie z informacją podaną przez Malwarebytes na blogu w 2021 roku do darkwebu wyciekły dane około 21 milionów mobilnych użytkowników darmowych aplikacji VPN, między innymi SuperVPN, GeckoVPN, oraz ChatVPN.

Częścią wspólną tych wszystkich aplikacji jest ich darmowość oraz fakt, że usługodawcy mimo szczerych zapewnień, iż nie utrzymują żadnych logów użytkowania tak naprawdę je zapisywali. Darmowość tychże usług jest jedynie pozorna, gdyż użytkownicy nie płacili za korzystanie z nich gotówką, a własnymi danymi osobistymi.

Kolejnym głośnym skandalem był wyciek danych jednego z najpopularniejszych dostawców, czyli NordVPN w roku 2018. Sekurak.pl podaje, iż problem mógł rozpocząć się od wycieku klucza prywatnego oraz wygasłego certyfikatu TLS usługodawcy. Spowodowało to nieautoryzowany dostęp do jednego z serwerów przez czas około jednego miesiąca.

Nie musisz się martwić o swoje usługi, gdyż nasze maszyny utrzymywane są w jednej z najbezpieczniejszych serwerowni w Polsce i w Europie 🙂


Podpowiadamy: Odpowiednie dobranie usługi VPN jest kluczowe, aby wyeliminować ryzyko wycieku przesyłanych danych, szczególnie podczas korzystania z sieci publicznych. Przykładowo, portal Niebezpiecznik.pl, posiada obszerną bazę artykułów na temat włamań i problemów z usługami VPN w przeszłości.

Czy instalacja VPN jest skomplikowana?

Prosta instalacja VPN

Korzystanie z komercyjnych aplikacji VPN jest banalnie proste 🙂

Instalacja klienta VPN jest banalnie prosta i wymaga jedynie podstawowej znajomości systemu operacyjnego, którego używasz. 

Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest wybranie odpowiedniego oprogramowania, z którego chcesz korzystać oraz wybór między pakietami darmowymi a płatnymi. 

Większość usługodawców pozwala na skorzystanie z okresu testowego, czas ich trwania waha się między jednym, a nawet siedmioma dniami. Usługodawcy, którzy zapewniają taką możliwość to NordVPN, SurfShark oraz CyberGhostVPN.

W przypadku problemów z instalacją lub konfiguracją poszczególnych aplikacji usługodawca posiada zazwyczaj w swojej bazie wiedzy odpowiednie poradniki, z których warto skorzystać. Są one zdecydowanie bardziej precyzyjne niż poradniki zewnętrzne.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze VPN?

Usługa VPN oczywiście zapewnia o wiele większy komfort korzystania z Internetu niż jej brak, głównie ze względów bezpieczeństwa danych. Zanim przystąpimy jednak do korzystania z takiego rozwiązania, warto upewnić się, że podejmiemy dobry wybór.

Na co więc zwrócić szczególną uwagę? 

Dobrym zwyczajem jest zapoznanie się z opiniami użytkowników spoza strony głównej producenta, przykładowo na forach lub blogach branżowych. 

Warto sprawdzić również, czy kontakt z supportem usługi jest jak najbardziej bezproblemowy i szybki, aby w razie nieprzewidzianych wydarzeń uzyskać szybką pomoc.

Usługa posiada podstawowe funkcje VPN, czyli ukrycie danych użytkownika, jego lokalizacji, wykonywanych działań i miejsc, które odwiedzał w sieci.

Automatyczne rozłączenie z serwerem VPN w przypadku gdy użytkownik traci dostęp do Internetu w swojej lokalizacji, lub zabraknie mu prądu.

Powyższe kroki powinny pozwolić Ci na wybranie odpowiedniej usługi, która Cię nie zawiedzie oraz da poczucie bezpieczeństwa, którego tak nam brakuje w dzisiejszych czasach 🙂

Podziel się swoimi przemyśleniami 🙂

Czy korzystasz już z jakiejś usługi VPN oraz masz już w tej kwestii doświadczenie? Może dopiero szukasz odpowiedniego dostawcy tej usługi? Chętnie poznamy Twoje zdanie na ten temat, zapraszamy do komentowania artykułu na naszym blogu 🙂

Autor:

Maciej Ignacyk

Może ci się spodobać również

kłódka https ssl
Porady - 27 października 2023 15:49

Protokół HTTP a HTTPS – jaka jest różnica między nimi?

Podczas przeglądania Internetu mogłeś zauważyć, że niektóre strony internetowe zaczynają się od „http://”, podczas gdy inne zaczynają się od „https://”. Czasami również oznaczone jest to kłódką na pasku adresu URL. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między tymi dwoma protokołami? W tym artykule omówimy różnice między HTTP a HTTPS oraz pokażemy jak samodzielnie możesz […]

Więcej →

Koperty z pocztą symbolizujące pocztę e-mail
WordPress - 6 października 2023 15:01

Jak założyć skrzynkę e-mail we własnej domenie oraz dlaczego warto to zrobić?

Skrzynka e-mail to nieodłączny element naszej codzienności. Używamy jej do komunikacji, rejestracji na różnych stronach, odbierania ważnych wiadomości i ofert. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiego dostawcę usługi pocztowej wybrać? Na rynku mamy przecież wielu dostawców usług poczty, między innymi Gmail, Outlook czy nasze rodzime usługi dostarczane w ramach portali informacyjnych. Moim zdaniem powinieneś mieć […]

Więcej →