Chcesz zobaczyć jak wygląda najbezpieczniejsza serwerownia? Przekonać się w jakich warunkach są przechowywane dane? Przetestować najwyższe standardy bezpieczeństwa? Przykro nam, ale nie możemy Cię tam wpuścić. Nawet nasi mnisi o wizycie w centrum danych informują z tygodniowym wyprzedzeniem, na miejscu podlegają szczegółowej kontroli, a każdy ich krok śledzą uzbrojeni strażnicy.

Photo: Beyond.pl

Czy znasz to uczucie, gdy bezpowrotnie skasowałeś ważny dokument albo maile ze zdjęciami z rodzinnych wakacji? Długo pracowałeś nad projektem na komputerze, który został skradziony.  Wgrywasz ważne poprawki na stronę, która nagle przestaje działać. Z firmowej poczty zniknęła korespondencja. Awaria komputera lub zalanie go kawą blednie przy prawdziwych zagrożeniach takich jak włamanie do komputera lub firmowej sieci. Programy szpiegujące czekają na nieuwagę użytkownika, aby wykraść cenne informacje. Wirusy typu ransomware gotowe są zaszyfrować wszystkie dane i zażądać okupu w bitcoinach. 

Wymienione scenariusze brzmią jak kronika zapowiedzianej katastrofy. Zgoda, internet nie jest bezpiecznym miejscem. Jednak bezpieczeństwo Twoich danych jest na wyciągnięcie ręki. Automatyczne robienie kopii zapasowych przesyłanych do chmury lub serwera jest jednym z rozwiązań gwarantujących spokojny sen. Moment!  Ale czy wiesz w jakim miejscu znajdują się Twoje dane? Komu powierzasz swój serwis internetowy, firmową pocztę, dane księgowe, krytyczne informacje związane z know-how organizacji? Czy Twoja serwerownia znajduje się w normalnym biurowcu albo w piwnicy? Kto zadba o bezpieczeństwo, gdy dojdzie do awarii zasilania, wydarzy się katastrofa budowlana lub dojdzie do pożaru? 

Jeśli mowa o bezpieczeństwie danych, nie ma miejsca na kompromisy! Dlatego serwery Zenbox umieściliśmy w Data Center 2 firmy Beyond w Poznaniu. To najbezpieczniejsza serwerownia w Unii Europejskiej. Mieści się w specjalnie zaprojektowanym budynku wybudowanym tylko w jednym celu: bezpiecznego przechowywania danych. Aby lepiej wyobrazić sobie jego naturę i przeznaczenie możemy śmiało nazwać go supernowoczesnym bunkrem. Jest odporny na każde zagrożenie, które może nadejść z zewnątrz. Doskonale chroni także kluczowe zasoby wewnętrzne, czyli serwery. 

Tak, danych strzeżemy jak oka w głowie. Z równą pieczołowitością jak strzeże się obiektów o charakterze militarnym, elektrowni jądrowych czy bankowych skarbców. Dziś dane są najcenniejszym kruszcem. Jest z nimi tylko jeden problem. Są cyfrowe i nie można ich zamknąć na cztery spusty. Informacja jest w nieustannym ruchu, a ponadto przybywa jej z każdą sekundą. 

Wybraliśmy Data Center firmy Beyond, bo to jedyne centrum danych w Unii Europejskiej z najwyższym certyfikatem bezpieczeństwa Rated 4 wg amerykańskiej instytucji ANSI. Oznacza to najwyższy standard bezpieczeństwa we wszystkich czterech obszarach: architektury, mechaniki, zasilania i telekomunikacji. W naszym branżowym języku określamy taki obiekt mianem fault tolerant infrastructure, czyli w pełni odporny na awarie. Oznacza to, że uszkodzenie jakiegokolwiek elementu infrastruktury nie spowoduje zatrzymania świadczenia usług. 

Takiego poziomu bezpieczeństwa nie jest w stanie zapewnić nikt, kto chce przechowywać dane na własną rękę. Rozbudowana infrastruktura do tworzenia kopii zapasowych gwarantuje świadczenie usług bez najmniejszych zakłóceń na poziomie 99,9999% w skali roku. To najwyższy w branży  SLA (Service Level Agreement), czyli gwarantowany poziom świadczenia usługi.

Aby serwery pracowały bez zakłóceń konieczne jest niezawodne źródło zasilania. Dlatego serwerownia podłączona jest do dwóch linii energetycznych z niezależnych od siebie miejsc. Jeśli w jednej części kraju zabraknie zasilania, prąd popłynie z innego miejsca. Co w sytuacji, gdy zabraknie prądu w całym kraju? Wówczas natychmiast włączą się supernowoczesne agregaty prądotwórcze, tak szybkie że nawet utrata źródeł naziemnego zasilania nie zaszkodzi danym.

Praca serwerów wiąże się z wydzielaniem dużych ilości ciepła, a to oznacza konieczność utrzymania właściwej temperatury chłodzenia w pomieszczeniach. Dlatego niezawodnego zasilania potrzebuje także klimatyzacja, która wykorzystuje dwa typy chłodzenia: tradycyjny i adiabatyczny (oparty o proces chłodzenia poprzez odparowanie wody.) 

Nad bezpieczeństwem zasobów dodatkowo czuwa przez całą dobę zespół Service Desk oraz zespół techniczny Smart Hands, który prowadzi obchody komór serwerowych i inspekcję sprzętu. 

Centrum danych w którym trzymamy nasze serwery i Twoje dane, to miejsce zaprojektowane z myślą o apokaliptycznych scenariuszach. Jeśli tylko coś złego mogłoby się wyobrazić,  projektanci wzięli to pod uwagę i od razu zaprojektowali antidotum. Dlatego konstrukcja budynku oraz systemy bezpieczeństwa mają charakter nadmiarowy. Podwójne, a nawet potrójne zabezpieczenia gwarantują stabilność działania systemów i bezpieczeństwo danych. 

Korzystając z centrum danych firmy Beyond, która od 2005 roku działa na polskim oraz globalnym rynku przetwarzania danych nasi mnisi w spokoju mogą skupić się na Twoich potrzebach i ulepszać świadczone usługi.  

Autor:

Kamil Niemira

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Zenbox.pl. Fan wszystkiego co efektywne. Uważa, że im prościej, tym lepiej. Prywatnie: dumny ojciec pary już dorosłych żeglarzy, menedżer teamów żeglarskich, fan The Ocean Race, uwielbia swojego gravela, spacery nad morzem i czytać książki. Dużo książek :) Od wielu lat zasiada w jury Superbrands Award i Radzie Fundacji Po.Int oraz współpracuje w zakresie komunikacji z Jednostką Wojskową GROM.

Może ci się spodobać również

Porady - 29 marca 2024 14:57

Jak wybrać najlepszy plan hostingowy dla twojej strony internetowej?

Wybór odpowiedniego planu hostingowego może przyprawić o ból głowy niejednego użytkownika Internetu który chce rozpocząć własną działalność. Od niezawodności po koszty – wydaje się, że diabeł tkwi w szczegółach. W poniższym artykule opiszę Ci pokrótce poszczególne plany hostingowe oraz główne różnice między nimi. Hosting współdzielony w Zenbox Nasza oferta obejmuje kilka rodzajów usług współdzielonych dostępnych […]

Więcej →

Malware
Porady -

Jak usunąć wirusy ze strony na WordPress?

Wirusy są jednym z największych zagrożeń dla stron internetowych. Mogą one powodować wiele szkód, jak np. kradzież danych, wysyłanie spamu czy nawet trwałe zniszczenie strony. W tym artykule przedstawimy podstawowe metody usuwania złośliwego oprogramowania. Do infekcji może dojść w różny sposób. Bardzo często przestępcy używają botów, które próbują dokonać logowania do panelu administratora aplikacji za […]

Więcej →