Chcesz zobaczyć jak wygląda najbezpieczniejsza serwerownia? Przekonać się w jakich warunkach są przechowywane dane? Przetestować najwyższe standardy bezpieczeństwa? Przykro nam, ale nie możemy Cię tam wpuścić. Nawet nasi mnisi o wizycie w centrum danych informują z tygodniowym wyprzedzeniem, na miejscu podlegają szczegółowej kontroli, a każdy ich krok śledzą uzbrojeni strażnicy.

Photo: Beyond.pl

Czy znasz to uczucie, gdy bezpowrotnie skasowałeś ważny dokument albo maile ze zdjęciami z rodzinnych wakacji? Długo pracowałeś nad projektem na komputerze, który został skradziony.  Wgrywasz ważne poprawki na stronę, która nagle przestaje działać. Z firmowej poczty zniknęła korespondencja. Awaria komputera lub zalanie go kawą blednie przy prawdziwych zagrożeniach takich jak włamanie do komputera lub firmowej sieci. Programy szpiegujące czekają na nieuwagę użytkownika, aby wykraść cenne informacje. Wirusy typu ransomware gotowe są zaszyfrować wszystkie dane i zażądać okupu w bitcoinach. 

Wymienione scenariusze brzmią jak kronika zapowiedzianej katastrofy. Zgoda, internet nie jest bezpiecznym miejscem. Jednak bezpieczeństwo Twoich danych jest na wyciągnięcie ręki. Automatyczne robienie kopii zapasowych przesyłanych do chmury lub serwera jest jednym z rozwiązań gwarantujących spokojny sen. Moment!  Ale czy wiesz w jakim miejscu znajdują się Twoje dane? Komu powierzasz swój serwis internetowy, firmową pocztę, dane księgowe, krytyczne informacje związane z know-how organizacji? Czy Twoja serwerownia znajduje się w normalnym biurowcu albo w piwnicy? Kto zadba o bezpieczeństwo, gdy dojdzie do awarii zasilania, wydarzy się katastrofa budowlana lub dojdzie do pożaru? 

Jeśli mowa o bezpieczeństwie danych, nie ma miejsca na kompromisy! Dlatego serwery Zenbox umieściliśmy w Data Center 2 firmy Beyond w Poznaniu. To najbezpieczniejsza serwerownia w Unii Europejskiej. Mieści się w specjalnie zaprojektowanym budynku wybudowanym tylko w jednym celu: bezpiecznego przechowywania danych. Aby lepiej wyobrazić sobie jego naturę i przeznaczenie możemy śmiało nazwać go supernowoczesnym bunkrem. Jest odporny na każde zagrożenie, które może nadejść z zewnątrz. Doskonale chroni także kluczowe zasoby wewnętrzne, czyli serwery. 

Tak, danych strzeżemy jak oka w głowie. Z równą pieczołowitością jak strzeże się obiektów o charakterze militarnym, elektrowni jądrowych czy bankowych skarbców. Dziś dane są najcenniejszym kruszcem. Jest z nimi tylko jeden problem. Są cyfrowe i nie można ich zamknąć na cztery spusty. Informacja jest w nieustannym ruchu, a ponadto przybywa jej z każdą sekundą. 

Wybraliśmy Data Center firmy Beyond, bo to jedyne centrum danych w Unii Europejskiej z najwyższym certyfikatem bezpieczeństwa Rated 4 wg amerykańskiej instytucji ANSI. Oznacza to najwyższy standard bezpieczeństwa we wszystkich czterech obszarach: architektury, mechaniki, zasilania i telekomunikacji. W naszym branżowym języku określamy taki obiekt mianem fault tolerant infrastructure, czyli w pełni odporny na awarie. Oznacza to, że uszkodzenie jakiegokolwiek elementu infrastruktury nie spowoduje zatrzymania świadczenia usług. 

Takiego poziomu bezpieczeństwa nie jest w stanie zapewnić nikt, kto chce przechowywać dane na własną rękę. Rozbudowana infrastruktura do tworzenia kopii zapasowych gwarantuje świadczenie usług bez najmniejszych zakłóceń na poziomie 99,9999% w skali roku. To najwyższy w branży  SLA (Service Level Agreement), czyli gwarantowany poziom świadczenia usługi.

Aby serwery pracowały bez zakłóceń konieczne jest niezawodne źródło zasilania. Dlatego serwerownia podłączona jest do dwóch linii energetycznych z niezależnych od siebie miejsc. Jeśli w jednej części kraju zabraknie zasilania, prąd popłynie z innego miejsca. Co w sytuacji, gdy zabraknie prądu w całym kraju? Wówczas natychmiast włączą się supernowoczesne agregaty prądotwórcze, tak szybkie że nawet utrata źródeł naziemnego zasilania nie zaszkodzi danym.

Praca serwerów wiąże się z wydzielaniem dużych ilości ciepła, a to oznacza konieczność utrzymania właściwej temperatury chłodzenia w pomieszczeniach. Dlatego niezawodnego zasilania potrzebuje także klimatyzacja, która wykorzystuje dwa typy chłodzenia: tradycyjny i adiabatyczny (oparty o proces chłodzenia poprzez odparowanie wody.) 

Nad bezpieczeństwem zasobów dodatkowo czuwa przez całą dobę zespół Service Desk oraz zespół techniczny Smart Hands, który prowadzi obchody komór serwerowych i inspekcję sprzętu. 

Centrum danych w którym trzymamy nasze serwery i Twoje dane, to miejsce zaprojektowane z myślą o apokaliptycznych scenariuszach. Jeśli tylko coś złego mogłoby się wyobrazić,  projektanci wzięli to pod uwagę i od razu zaprojektowali antidotum. Dlatego konstrukcja budynku oraz systemy bezpieczeństwa mają charakter nadmiarowy. Podwójne, a nawet potrójne zabezpieczenia gwarantują stabilność działania systemów i bezpieczeństwo danych. 

Korzystając z centrum danych firmy Beyond, która od 2005 roku działa na polskim oraz globalnym rynku przetwarzania danych nasi mnisi w spokoju mogą skupić się na Twoich potrzebach i ulepszać świadczone usługi.  

Autor:

Kamil Niemira

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Zenbox.pl. Fan wszystkiego co efektywne. Uważa, że im prościej, tym lepiej. Prywatnie: dumny ojciec pary już dorosłych żeglarzy, menedżer teamów żeglarskich, fan The Ocean Race, uwielbia swojego gravela, spacery nad morzem i czytać książki. Dużo książek :) Od wielu lat zasiada w jury Superbrands Award i Radzie Fundacji Po.Int oraz współpracuje w zakresie komunikacji z Jednostką Wojskową GROM.

Może ci się spodobać również

WordPress - 22 września 2023 16:42

Automatyczna aktualizacja WordPressa – jak nią zarządzać?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakiego systemu zarządzania treścią użyć. Jednym z najpopularniejszych i najprostszych rozwiązań jest WordPress, który pozwala na szybkie i łatwe tworzenie profesjonalnych stron www. Jednak popularność WordPressa ma też swoją cenę — jest on częstym celem ataków cyberprzestępców, którzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach wtyczek, motywów lub samego WordPressa. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o regularne aktualizacje wszystkich elementów naszej strony. W tym artykule dowiesz się, jak zarządzać automatycznymi aktualizacjami WordPressa i jak dostosować je do swoich potrzeb.

Więcej →

użytkownicy wordpress
WordPress - 21 lipca 2023 13:41

Użytkownicy w WordPress i ich role oraz uprawnienia

WordPress podobnie jak inne systemy CMS oferuje możliwość nadawania wbudowanych ról użytkowników o różnych uprawnieniach – subskrybent, współpracownik, autor, redaktor oraz administrator. Jest to bardzo przydatne, gdy stroną zarządza więcej niż jedna osoba i pozostali są odpowiedzialni za określone czynności. Pozwala to też uniknąć sytuacji, w których użytkownik dokona nie autoryzowanej czynności na Twojej stronie internetowej.

Więcej →