Kto powiedział, że na trudne problemy nie ma łatwych rozwiązań? Oczywiście bywają i takie przypadki, o czym możesz dowiedzieć się w poniższym poradniku który dla Ciebie napisałem 🙂 Jeśli natomiast dopiero chcesz zacząć przygodę z WordPressem sugeruję Ci zapoznanie się z artykułem opisującym jego instalację – dodatkowym plusem skorzystania z Installatrona jest również automatyczne włączenie opisywanej wtyczki 🙂

W tym artykule dowiesz się:

W miarę użytkowania, każde narzędzie traci swoje początkowe właściwości. Jak wiadomo, wówczas wymaga to odpowiedniej reakcji właściciela. Takim narzędziem jest również skrypt w którego ramach tworzysz swoją stronę. Pozwól, że przybliżę Ci w jaki sposób możesz przyspieszyć działanie WordPress – czyli swojego skrawka Internetu poprzez instalację drobnej wtyczki 🙂

Rozbudowanie Twojego portalu wiąże się z ciągłym dodawaniem funkcjonalności, treści, oraz kolejnych plików. Zwiększa to atrakcyjność strony dla odwiedzającego, jednakże skutkuje to tym, że użytkownik może doświadczać nieprzyjemności związanych ze spowolnieniami. Szczególnie w przypadku gdy strona otwierana jest po raz pierwszy.

Domyślnie WordPress oferuje własny system cache, niemniej w pewnych przypadkach może być on niewystarczający. Z pomocą, niczym super bohater, przychodzi Litespeed Cache! Jest to plugin dedykowany serwerom opartym o technologię Litespeed. Tyczy się to również naszej infrastruktury która korzysta z rozwiązań tej firmy 🙂

Instalacja wtyczki WordPress Litespeed Cache

1. W pierwszym kroku zaloguj się do zaplecza twojej strony.

2. Wybierz menu wybierz pozycję Wtyczki, a następnie Dodaj nową.

3. Korzystając z katalogu wtyczek WordPress, wyszukaj frazę „Litespeed Cache” lub „Litespeed

Wyszukiwarka wtyczek WordPress - LiteSpeed Cache

4. Aby rozpocząć instalacje wtyczki kliknij przycisk Zainstaluj.

Instalacja wtyczki LiteSpeed Cache

5. Ostatnim krokiem będzie jej aktywacja 🙂 W tym celu kliknij na przycisk Włącz.

Pierwsze uruchomienie wtyczki cache

Przydatne informacje:

Aktywacja wtyczki po jej instalacji spowoduje jej automatyczną konfigurację, nie musisz się o nic martwić. Możesz przetestować szybkość działania Twojej strony za pomocą narzędzia Pingdom Tools. Dla najbardziej miarodajnego wyniku zalecam wybranie z menu po prawej dowolnej europejskiej lokalizacji.

Wtyczka pozwala manualnie wyczyścić całą pamięć podręczną strony. Jest to przydatne po wprowadzeniu jakichś zmian lub treści. Każda z opcji opisana jest pod kątem plików tymczasowych które ma usunąć.

Funkcje wtyczki LiteSpeed Cache
Panel zarządzania pamięcią cache w LiteSpeed Cache

Najczęściej używane i najbardziej przydatne funkcje to Opróżnij wszystko – LSCache, Opróżnij wszystko, oraz Opróżnij cały cache. Ich działanie jest bardzo proste i wymaga od użytkownika jedynie kliknięcia w panel opisujący funkcję. Cała magia dzieje się automatycznie i polega na różnym stopniu czyszczenia pamięci podręcznej strony.

Ostatni przycisk, czyli Opróżnij cały cache, powinien być używany po wprowadzeniu gruntownych zmian w aplikacji, gdyż pozwala on na wyczyszczenie nie tylko cache, używanych arkuszy CSS / JS, ale również pamięci podręcznej wtyczek, które również zostały zainstalowane na stronie.

Mimo swojej prostoty wtyczka LiteSpeed Cache posiada wbudowane dodatkowe zaawansowane opcje optymalizacyjne strony. Dokładny opis konfiguracji wtyczki dostępny jest w naszej bazie wiedzy w artykule Optymalizacja WordPress za pomocą LiteSpeed Cache.

REDIS? Jak najbardziej!

Jeśli potrzebujesz dodatkowego kopa dla Twojej strony, istnieje możliwość zaimplementowania cache obiektowego Redis. Dodatek ten jest dostępny w Zenbox w ramach usługi Hosting Ebiznes 25k oraz Hosting Profesjonalny. W żołnierskich słowach działanie Redis polega na utrzymywaniu w bazie danych typu NoSQL wszystkich zapytań generowanych przez użytkowników po stronie serwera.

Kiedy odwiedzający następnym razem wykona jakąś czynność na stronie, wówczas zapytanie nie będzie musiało być ponownie przetworzone po stronie serwera. Dodatek ten sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku średnich oraz dużych stron, generujących dużą ilość zapytań po stronie serwera – sklepach internetowych, portalach informacyjnych czy również blogach 🙂

Skontaktuj się z nami! 🙂

Jeżeli masz wątpliwości lub masz problemy z instalacją lub konfiguracją LiteSpeed Cache, zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta. Nasi Mnisi odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania oraz pomogą w konfiguracji Twojego serwisu.

Autor:

Maciej Ignacyk

Może ci się spodobać również

WordPress - 13 września 2022 13:11

Czat na stronie internetowej – jak uruchomić Live Chat w WordPress?

Czat na stronie internetowej pozwala na sprawny i szybki kontakt z klientem. Dzięki niemu odwiedzający Twoją stronę może w szybki sposób otrzymać odpowiedź na nurtujące pytania bez konieczności wypełniania formularza kontaktowego. W dzisiejszym artykule pokażemy Tobie jak skonfigurować taki czat na Twojej stronie WordPress.

Więcej →

Porady - 26 sierpnia 2022 9:50

Jak utworzyć kopię zapasową WordPress?

W Zenbox kopie zapasowe są wykonywane automatycznie 4 razy dziennie i utrzymywane przez 7 dni. Gdy Twoja strona ulegnie awarii, możesz przywrócić kopię plików i/lub bazy danych w Panelu Klienta. Co jednak w sytuacji, jeśli do awarii doszło więcej niż 7 dni temu?

Więcej →

otrzymany na skrzynkę newsletter
Porady - 22 sierpnia 2022 10:50

Newsletter na stronie? Wszystko co musisz wiedzieć w jednym miejscu!

Newsletter jest jedną z form reklamy z której możesz skorzystać prowadząc swoją stronę lub sklep w Internecie. Na ogół w Internecie dostępne metody reklamowe wymagają skorzystania z dodatkowych środków finansowych, przykładowo kampanie w Google czy na Facebooku, jednak w ramach nowego artykułu przybliżę Ci rozwiązanie zupełnie darmowe i bardzo proste do wdrożenia.

Więcej →