Domeny techniczne to domeny, których nie trzeba rejestrować. Udostępniamy je bezpłatne i możesz utworzyć ich dowolną liczbę. Do czego zatem można wykorzystać domeny techniczne i dlaczego warto z nich korzystać? 

W tym artykule dowiesz się:

  • co to jest domena techniczna,
  • dlaczego warto korzystać z domen technicznych,
  • jakie wady ma domena techniczna,

Jeśli chcesz skorzystać z domeny technicznej wystarczy, że dodasz ją z wybraną nazwą do posiadanego hostingu. I już możesz rozpocząć na niej prace. Domena techniczna utworzona w Panelu Klienta posiada niemal takie same funkcjonalności jak klasyczna, zarejestrowana domena. Mimo, że kilka ograniczeń możesz ją zastosować do wielu przydatnych działań. 

Zanim przejdziemy do meritum, pamiętaj o kilku ważnych zasadach dotyczących domen technicznych w zenbox:

  • domena techniczna musi zawsze być utworzona w subdomenie z naszą końcówką – .stronazen.pl,
  • tworząc domenę techniczną pamiętaj, aby wymyślić w miarę unikatową nazwę. Przykładowo, test.stronazen.pl może być już utworzona na naszych serwerach więc nie będzie możliwości dodania takiej domeny technicznej, 
  • unikaj używania domeny technicznej dla strony docelowej, która będzie widoczna dla odwiedzających,
  • nie używaj również domen technicznych do tworzenia skrzynek pocztowych, z których będzie korzystać na co dzień – skrzynki pocztowe w domenach technicznych posiadają limit wysłanych wiadomości. Ze skrzynki w domenie technicznej możesz wysłać jedynie 5 wiadomości dziennie. 

Znamy już podstawy, przejdźmy zatem do zastosowań domen technicznych w zenbox. 

Domena techniczna do testów

Zastanawiasz się, jak działa WordPress? Chcesz poćwiczyć tworzenie stron w Joomla czy Prestashop? A może interesują Cię funkcjonalności naszej poczty? To wszystko możesz sprawdzić za pomocą domeny technicznej. Zarówno instalacja aplikacji, jak i tworzenie skrzynek pocztowych odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku klasycznych domen, możesz więc w pełni przetestować nasze usługi i ich działanie. To również znakomite narzędzie do nauki i pierwszych kroków w świecie hostingu.

Podpowiadamy: Domena techniczna sprawdzi się w przypadku testu działania Twojej strony, która znajduje się obecnie na innym serwerze. Dzięki niej możesz uruchomić swoją stronę przed jej migracją do Zenbox, aby sprawdzić cały proces migracji oraz działanie serwisu na nowym serwerze.

Nowa strona w domenie technicznej

Jeżeli planujesz budowę zupełnie nowej strony, skorzystaj z domeny technicznej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nie musisz od razu rejestrować domeny docelowej i możesz to zrobić dopiero po zakończeniu prac nad stroną. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu ważności domeny oraz zapobiega przypadkowym odwiedzinom strony podczas jej budowy. Przeniesienie w tej sposób wykonanej strony jest bardzo proste – możesz to zrobić za pomocą kilku kliknięć w swoim Panelu Klienta.  

Bezpieczne zmiany na stronie

Prowadzisz już stronę internetową i planujesz wprowadzenie na niej zmian? A może czekają Cię niezbędne aktualizacje na stronie? Każda zmiana na stronie, niezależnie od tego czy będzie to duża przebudowa, kosmetyczne poprawki czy aktualizacje wtyczek, wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego warto przetestować zmiany zanim pojawią się faktycznie na stronie. Możesz do tego użyć domeny technicznej na dwa sposoby. Pierwszy to wykonanie kopii strony na domenę techniczną i na takiej stronie wprowadzenie zmian czy prób. Zobaczysz jak strona reaguje na nowe komponenty czy aktualizacje. 

Możesz również użyć nieco bardziej zaawansowanego narzędzia, jakim jest Staging Site. W tym wypadku również wykonasz kopię strony na domenie technicznej, ale po wprowadzeniu niezbędnych zmian i sprawdzeniu czy wszystko działa poprawnie, nie musisz wykonywać ich ponownie na działającej stronie – wystarczy zsynchronizować zmiany wprowadzone na domenie technicznej z właściwą stroną. Zmiany zostaną wprowadzone automatycznie!

Kopia strony i skrzynek pocztowych w domenie technicznej

Domena techniczna to również doskonałe i proste rozwiązanie do utworzenia tymczasowej kopii danych, do których będziesz mieć dostęp. Może się zdarzyć, że wprowadzasz nową wersję strony, ale przez jakiś czas chcesz mieć wgląd w starą jej wersję lub na przykład rezygnujesz z dotychczasowej domeny, ale chcesz zachować wiadomości ze skrzynek pocztowych. W takiej sytuacji możemy przenieść Twoje dane z wygasającej domeny. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie powinno mieć raczej charakter tymczasowy, gdyż tego typu kopia zajmuje Twoją przestrzeń na hostingu.

Wady domeny technicznej

Korzystanie z domeny technicznej nie jest pozbawione wad. Domena techniczna nie sprawdzi się zatem w następujących przypadkach:

  • prowadzenie stron internetowych oraz sklepu internetowego – strona firmowa uruchomiona w subdomenie *.stronazen.pl nie będzie wyglądała profesjonalnie. Przed uruchomieniem swojego serwisu online, najlepiej jeżeli zaopatrzysz się we własną domenę internetową,
  • wysyłki wiadomości e-mail – domeny techniczne posiadają wspomniany już limit 5 wiadomości dziennie dla każdej ze skrzynek,
  • problem z wygenerowaniem darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt – wynika z limitów ustalanych przez jednostkę certyfikującą,

Podsumowanie

Jak zatem widzisz, domena techniczna to wspaniałe narzędzie, które doskonale nada się do testów czy nauki. Pamiętaj, że w zenbox możesz utworzyć bezpłatnie dowolną liczbę domen technicznych i korzystać z nich, kiedy tylko będziesz tego potrzebować. Oczywiście, jeżeli napotkasz problemy, skontaktuj się z nami!

Autor:

Ola Gradowska

Mniszka w BOK zenbox.pl. Autorka wielu publikacji w Internecie i prasie. W zenbox.pl od prawie 4 lat. Poza pracą w BOK, dumnie wspiera oraz rozbudowuje bazę wiedzy dla Klientów i Mnichów zenbox.pl. Prywatnie - nałogowo podróżuje, najczęściej w stronę słońca. W wolnych chwilach pochłania literaturę faktu w każdej formie, spaceruje z psem i gra w gry :)

Może ci się spodobać również

kłódka https ssl
Porady - 27 października 2023 15:49

Protokół HTTP a HTTPS – jaka jest różnica między nimi?

Podczas przeglądania Internetu mogłeś zauważyć, że niektóre strony internetowe zaczynają się od „http://”, podczas gdy inne zaczynają się od „https://”. Czasami również oznaczone jest to kłódką na pasku adresu URL. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między tymi dwoma protokołami? W tym artykule omówimy różnice między HTTP a HTTPS oraz pokażemy jak samodzielnie możesz […]

Więcej →

Koperty z pocztą symbolizujące pocztę e-mail
WordPress - 6 października 2023 15:01

Jak założyć skrzynkę e-mail we własnej domenie oraz dlaczego warto to zrobić?

Skrzynka e-mail to nieodłączny element naszej codzienności. Używamy jej do komunikacji, rejestracji na różnych stronach, odbierania ważnych wiadomości i ofert. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiego dostawcę usługi pocztowej wybrać? Na rynku mamy przecież wielu dostawców usług poczty, między innymi Gmail, Outlook czy nasze rodzime usługi dostarczane w ramach portali informacyjnych. Moim zdaniem powinieneś mieć […]

Więcej →