Co łączy Zenbox.pl z Twitterem czy Snapchatem? Technologia nierelacyjnych baz danych Redis. Dzięki temu, w Zenbox.pl, Wasze strony mogą działać o wiele szybciej! Ale co to takiego baza Redis?

W tym artykule przybliżę Ci:
  • co to takiego baza Redis,
  • czym się różni od tradycyjnych baz danych,
  • do czego najlepiej wykorzystać ją na serwerach w Zenbox.pl,
  • jak dokonać jej uruchomienia i konfiguracji na stronie.

Redis – co to takiego?

Redis, a dokładniej Remote Dictionary Server jest bazą danych, która przechowuje struktury danych w pamięci RAM – a nie na dysku. Jak się domyślacie – skoro dane są zapisywane i odczytywane w pamięci RAM, to znaczy, że dostęp do nich jest bardzo szybki. Oto przecież chodzi, gdy prowadzimy sklep lub świadczymy usługi przez internet.

Nie jest więc dziwne, że z tego rozwiązania korzystają takie firmy jak Twitter, Slack, Craiglist, Snapchat czy StackOverflow i Alibaba. Korzystamy z niego również my i wielu naszych klientów, którzy wykorzystują go do przyspieszenia działania swoich sklepów internetowych. Dzięki temu, że operacje w tej bazie nie są wykonywane w oparciu o dyski, tylko o pamięć RAM to wyszukiwanie np. produktów w sklepie jest o wiele szybsze. Czas odpowiedzi dla baz Redis to mikrosekundy a ilość żądań na sekundę liczona jest w milionach.

Czym baza Redis różni od tradycyjnych baz danych.

Redis to nierelacyjna baza danych, a dokładnie baza klucz-wartość – mówi Mariusz Sitarz, CTO Zenbox. – Bardzo upraszczając, relacyjna baza danych to taki Excel – wyjaśnia. – Mamy w nim zapisane wiersze i w każdym wierszu mamy wpisane różne dane. Przykładowo taki zbiór danych może zawierać informacje o pracownikach wraz z wiekiem stażem, stanowiskiem. W innej tabeli mamy wszystkie stanowiska wraz z wynagrodzeniem. Dane pomiędzy tymi wierszami są jakby „linkowane” do siebie. Przez to baza ma konkretną strukturę i można te wiersze dowolnie łączyć zapytaniami. Daje to bardzo dużo możliwości, ale czasami może być wolne. Z kolei baza nierelacyjna wygląda tak:

  • Mariusz:Administracja
  • Kamil:Marketing
  • wtorek2508:spotkanie
  • pies:pluto

– Jak widać zawsze jest para, czyli klucz i wartość tego klucza. Dzięki temu można wyszukiwać dane tylko po kluczu albo po wartości. Dlatego taka baza jest bardzo szybka. Oczywiście – jak podkreśla Mariusz – trzeba wiedzieć, jak z takiej bazy danych korzystać. W przypadku WordPress’a sprawdza się świetnie jako Cache, ale już nie jako główna baza MySql. Dlatego sugeruję przy jej wdrażaniu skorzystać z usług developera albo osoby mocno zaprzyjaźnionej z tą aplikacją.

Redis ma wiele zastosowań, ale naszym klientom polecamy go przede wszystkim do wykorzystania w charakterze pamięci “cache”. Dzięki temu nie tylko bardzo przyspieszają czas dostępu do witryny, ale również pozwalają użytkownikom przechowywać produkty dłużej w witrynie. Korzystają z niego klienci używający CMS WordPress, Joomla czy PrestaShop.

Więcej na temat tego rozwiązani znajdziecie w artykule „Czym jest Redis” w naszym Centrum Pomocy.

Jak uruchomić dodatek Redis na serwerze w Zenbox?

Dodatek Redis jest dostępny dla pakietów Hosting eBiznes 25k oraz Hosting Profesjonalny. Utworzenie nowej bazy danych Redis jest możliwe bezpośrednio w naszym Panelu Klienta. 🙂 Cały proces instalacji dodatku jest bardzo prosty, opisaliśmy go w przygotowanym poradniku dostępnym w bazie wiedzy — Jak utworzyć instancję Redis.

Ważne: Prócz samego uruchomienia dodatku Redis, konieczne jest także odpowiednie skonfigurowanie strony internetowej, aby mogła korzystać z jego możliwości. W przypadku stron opartych o WordPress przygotowaliśmy specjalny przewodnik opisujący jego konfigurację za pomocą wtyczki LiteSpeed Cache — Konfiguracja Redis w WordPress.

Chcesz wiedzieć więcej?

W razie jakichkolwiek pytań lub niejasności zachęcam Cię do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta. Możesz wysłać wiadomość na kontakt@zenbox.pl lub utworzyć odpowiednie zgłoszenie poprzez formularz zgłoszeniowy 🙂

Autor:

Kamil Niemira

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Zenbox.pl. Fan wszystkiego co efektywne. Uważa, że im prościej, tym lepiej. Prywatnie: dumny ojciec pary już dorosłych żeglarzy, menedżer teamów żeglarskich, fan The Ocean Race, uwielbia swojego gravela, spacery nad morzem i czytać książki. Dużo książek :) Od wielu lat zasiada w jury Superbrands Award i Radzie Fundacji Po.Int oraz współpracuje w zakresie komunikacji z Jednostką Wojskową GROM.

Może ci się spodobać również

WordPress - 13 września 2022 13:11

Czat na stronie internetowej – jak uruchomić Live Chat w WordPress?

Czat na stronie internetowej pozwala na sprawny i szybki kontakt z klientem. Dzięki niemu odwiedzający Twoją stronę może w szybki sposób otrzymać odpowiedź na nurtujące pytania bez konieczności wypełniania formularza kontaktowego. W dzisiejszym artykule pokażemy Tobie jak skonfigurować taki czat na Twojej stronie WordPress.

Więcej →

Porady - 26 sierpnia 2022 9:50

Jak utworzyć kopię zapasową WordPress?

W Zenbox kopie zapasowe są wykonywane automatycznie 4 razy dziennie i utrzymywane przez 7 dni. Gdy Twoja strona ulegnie awarii, możesz przywrócić kopię plików i/lub bazy danych w Panelu Klienta. Co jednak w sytuacji, jeśli do awarii doszło więcej niż 7 dni temu?

Więcej →

otrzymany na skrzynkę newsletter
Porady - 22 sierpnia 2022 10:50

Newsletter na stronie? Wszystko co musisz wiedzieć w jednym miejscu!

Newsletter jest jedną z form reklamy z której możesz skorzystać prowadząc swoją stronę lub sklep w Internecie. Na ogół w Internecie dostępne metody reklamowe wymagają skorzystania z dodatkowych środków finansowych, przykładowo kampanie w Google czy na Facebooku, jednak w ramach nowego artykułu przybliżę Ci rozwiązanie zupełnie darmowe i bardzo proste do wdrożenia.

Więcej →