Co łączy Zenbox.pl z Twitterem czy Snapchatem? Technologia nierelacyjnych baz danych Redis. Dzięki temu, w Zenbox.pl, Wasze strony mogą działać o wiele szybciej! Ale co to takiego baza Redis?

W tym artykule przybliżę Ci:
  • co to takiego baza Redis,
  • czym się różni od tradycyjnych baz danych,
  • do czego najlepiej wykorzystać ją na serwerach w Zenbox.pl,
  • jak dokonać jej uruchomienia i konfiguracji na stronie.

Redis – co to takiego?

Redis, a dokładniej Remote Dictionary Server jest bazą danych, która przechowuje struktury danych w pamięci RAM – a nie na dysku. Jak się domyślacie – skoro dane są zapisywane i odczytywane w pamięci RAM, to znaczy, że dostęp do nich jest bardzo szybki. Oto przecież chodzi, gdy prowadzimy sklep lub świadczymy usługi przez internet.

Nie jest więc dziwne, że z tego rozwiązania korzystają takie firmy jak Twitter, Slack, Craiglist, Snapchat czy StackOverflow i Alibaba. Korzystamy z niego również my i wielu naszych klientów, którzy wykorzystują go do przyspieszenia działania swoich sklepów internetowych. Dzięki temu, że operacje w tej bazie nie są wykonywane w oparciu o dyski, tylko o pamięć RAM to wyszukiwanie np. produktów w sklepie jest o wiele szybsze. Czas odpowiedzi dla baz Redis to mikrosekundy a ilość żądań na sekundę liczona jest w milionach.

Czym baza Redis różni od tradycyjnych baz danych.

Redis to nierelacyjna baza danych, a dokładnie baza klucz-wartość – mówi Mariusz Sitarz, CTO Zenbox. – Bardzo upraszczając, relacyjna baza danych to taki Excel – wyjaśnia. – Mamy w nim zapisane wiersze i w każdym wierszu mamy wpisane różne dane. Przykładowo taki zbiór danych może zawierać informacje o pracownikach wraz z wiekiem stażem, stanowiskiem. W innej tabeli mamy wszystkie stanowiska wraz z wynagrodzeniem. Dane pomiędzy tymi wierszami są jakby „linkowane” do siebie. Przez to baza ma konkretną strukturę i można te wiersze dowolnie łączyć zapytaniami. Daje to bardzo dużo możliwości, ale czasami może być wolne. Z kolei baza nierelacyjna wygląda tak:

  • Mariusz:Administracja
  • Kamil:Marketing
  • wtorek2508:spotkanie
  • pies:pluto

– Jak widać zawsze jest para, czyli klucz i wartość tego klucza. Dzięki temu można wyszukiwać dane tylko po kluczu albo po wartości. Dlatego taka baza jest bardzo szybka. Oczywiście – jak podkreśla Mariusz – trzeba wiedzieć, jak z takiej bazy danych korzystać. W przypadku WordPress’a sprawdza się świetnie jako Cache, ale już nie jako główna baza MySql. Dlatego sugeruję przy jej wdrażaniu skorzystać z usług developera albo osoby mocno zaprzyjaźnionej z tą aplikacją.

Redis ma wiele zastosowań, ale naszym klientom polecamy go przede wszystkim do wykorzystania w charakterze pamięci “cache”. Dzięki temu nie tylko bardzo przyspieszają czas dostępu do witryny, ale również pozwalają użytkownikom przechowywać produkty dłużej w witrynie. Korzystają z niego klienci używający CMS WordPress, Joomla czy PrestaShop.

Więcej na temat tego rozwiązani znajdziecie w artykule „Czym jest Redis” w naszym Centrum Pomocy.

Jak uruchomić dodatek Redis na serwerze w Zenbox?

Dodatek Redis jest dostępny dla pakietów Hosting eBiznes 25k oraz Hosting Profesjonalny. Utworzenie nowej bazy danych Redis jest możliwe bezpośrednio w naszym Panelu Klienta. 🙂 Cały proces instalacji dodatku jest bardzo prosty, opisaliśmy go w przygotowanym poradniku dostępnym w bazie wiedzy — Jak utworzyć instancję Redis.

Ważne: Prócz samego uruchomienia dodatku Redis, konieczne jest także odpowiednie skonfigurowanie strony internetowej, aby mogła korzystać z jego możliwości. W przypadku stron opartych o WordPress przygotowaliśmy specjalny przewodnik opisujący jego konfigurację za pomocą wtyczki LiteSpeed Cache — Konfiguracja Redis w WordPress.

Chcesz wiedzieć więcej?

W razie jakichkolwiek pytań lub niejasności zachęcam Cię do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta. Możesz wysłać wiadomość na kontakt@zenbox.pl lub utworzyć odpowiednie zgłoszenie poprzez formularz zgłoszeniowy 🙂

Autor:

Kamil Niemira

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Zenbox.pl. Fan wszystkiego co efektywne. Uważa, że im prościej, tym lepiej. Prywatnie: dumny ojciec pary już dorosłych żeglarzy, menedżer teamów żeglarskich, fan The Ocean Race, uwielbia swojego gravela, spacery nad morzem i czytać książki. Dużo książek :) Od wielu lat zasiada w jury Superbrands Award i Radzie Fundacji Po.Int oraz współpracuje w zakresie komunikacji z Jednostką Wojskową GROM.

Może ci się spodobać również

kłódka https ssl
Porady - 27 października 2023 15:49

Protokół HTTP a HTTPS – jaka jest różnica między nimi?

Podczas przeglądania Internetu mogłeś zauważyć, że niektóre strony internetowe zaczynają się od „http://”, podczas gdy inne zaczynają się od „https://”. Czasami również oznaczone jest to kłódką na pasku adresu URL. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między tymi dwoma protokołami? W tym artykule omówimy różnice między HTTP a HTTPS oraz pokażemy jak samodzielnie możesz […]

Więcej →

Koperty z pocztą symbolizujące pocztę e-mail
WordPress - 6 października 2023 15:01

Jak założyć skrzynkę e-mail we własnej domenie oraz dlaczego warto to zrobić?

Skrzynka e-mail to nieodłączny element naszej codzienności. Używamy jej do komunikacji, rejestracji na różnych stronach, odbierania ważnych wiadomości i ofert. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiego dostawcę usługi pocztowej wybrać? Na rynku mamy przecież wielu dostawców usług poczty, między innymi Gmail, Outlook czy nasze rodzime usługi dostarczane w ramach portali informacyjnych. Moim zdaniem powinieneś mieć […]

Więcej →