Własny Backup WordPressa? Czy jest mi potrzebny? Pytanie to zadaje sobie każdy właściciel strony opartej o ten najpopularniejszy system CMS. Kopia zapasowa naszych danych, nie tylko w przypadku stron internetowych, ale również tych na komputerze czy telefonie, jest bardzo ważna. Użytkownicy WordPressa, często zapominają o tym, jak łatwo stracić stronę internetową i wszystkie zawarte na niej informacje. Czy to w wyniku wirusa, błędu użytkownika, problemu serwera czy też w wyniku działania automatycznych aktualizacji. Dlatego backup WordPressa i wszystkich danych w nim zawartych jest niezwykle ważny i powinniśmy wykonywać go regularnie. Sprawdź, jak to zrobić!

Backup WordPressa
Photo by Markus Spiske on Unsplash

Czym jest backup WordPressa?

Backup w świecie Internetu oznacza kopię zapasową naszych danych. W przypadku firm hostingowych będzie to kopia zapasowa naszej strony internetowej. Obecnie standardem jest, że firmy oferujące usługi hostingowe zapewniają codzienne wykonywanie kopii zapasowych naszych danych. W Zenbox jest jeszcze lepiej. Wykonujemy automatycznie kopie zapasowe co 6 godzin, czyli 4 razy dziennie. Kopie utrzymujemy przez 7 dni od momentu ich utworzenia. W większości przypadków taka kopia jest wystarczająca. Niestety, problem pojawia się, gdy błąd na naszej stronie zauważymy zbyt późno. Wszystkie kopie zapasowe utworzone przez hosting będą wtedy zawierać ten błąd. Nie mamy wtedy jak naprawić naszej strony w szybki sposób. Jak się przed tym zabezpieczyć?

W Zenbox dbamy o bezpieczeństwo danych naszych klientów. Nasze serwery, jako jedynej firmy hostingowej w Polsce, są utrzymywane w data center Beyond.pl z Poznania. To jedna z trzech firm w Europie posiadająca najwyższy możliwy certyfikat bezpieczeństwa. To prawdziwy bunkier z danymi!

Bunkier Beyond.pl
Data Center Beyond.pl

Pomimo najlepszych zabezpieczeń serwerów, zachęcamy również naszych klientów do samodzielnego wykonywania kopii zapasowych stron internetowych. Własna kopia, niezależna od hostingodawcy, pozwala niemalże w 100% wyeliminować możliwość utraty naszej strony przechowywanej na serwerze.. Dla całkowitego bezpieczeństwa, należy trzymać się następujących reguł:

  • Kopie powinny być wykonywane regularnie (np. co drugi dzień).
  • Powinny być pełne, tzn. zawierać wszystkie pliki oraz bazę danych naszej strony.
  • Backup powinien być przechowywany na zewnętrznej usłudze takiej jak OneDrive, Google Drive czy Dropbox.

Jak wykonać kopię WordPressa?

Backup WordPressa można wykonać na dwa sposoby. Ręcznie, co nie różni się zbytnio od migracji WordPressa, o której jakiś czas temu pisaliśmy, oraz w sposób automatyczny. Przygotowanie kopii zapasowej ręcznie jest czasochłonne i wymaga naszej uwagi, co w dłuższej perspektywie czasu jest nieopłacalne. Dlatego zdecydowanie polecam wykonywanie kopii automatycznych przy użyciu jednej z wtyczek dostępnych w repozytorium WordPressa. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu. Pozwala jednym kliknięciem w dowolnym momencie wykonać kopię naszej strony oraz zaplanować kopie automatyczne o określonych przez nas godzinach.

W repozytorium znajdziemy bardzo dużo różnych wtyczek, które pomogą nam zrobić backup WordPressa. Do najpopularniejszych należą UpdraftPlus (ponad 3 miliony aktywnych instalacji), Jetpack (5 milionów) oraz BackWPup (700 tysięcy). Którą wybrać? To już zależy od indywidualnych preferencji. Każda z nich w prosty sposób przygotuje kopię naszego WordPressa i wyśle taką kopię bezpośrednio do chmury (OneDrive, Google Drive, Dropbox) albo na wskazany adres e-mail czy konto FTP. Również przywrócenie takiej kopii za pomocą wtyczki będzie niezwykle proste, oczywiście jeśli będziemy posiadać dostęp do naszego panelu administracyjnego. W razie problemów nasi mnisi z Biura Obsługi Klientów z przyjemnością pomogą przywrócić kopię zapasową strony.

Bezpieczeństwo naszej kopii zapasowej

Wykonując kopie zapasowe WordPressa, warto pamiętać o tym, aby trzymać je w miejscu, które jest dobrze zabezpieczone. Backup WordPressa przygotowany ręcznie czy też w sposób automatyczny za pomocą wtyczki posiada wszystkie pliki oraz bazę danych naszej strony. W bazie danych znajdują się często wrażliwe dane, np: adresy e-mail, numery telefonów naszych klientów. Dlatego pamiętajmy o tym, aby dane trzymać w bezpiecznym miejscu, do którego dostęp mamy tylko my, najlepiej z dwuetapową weryfikacją logowania.

Nie wszystkie błędy trzeba naprawiać przywracaniem kopii zapasowej. Sprawdź, jak sobie poradzić z najpopularniejszymi błędami w WordPressie.

Autor:

Mateusz Wasilewski

Może ci się spodobać również

UX - 23 stycznia 2025 13:05

10 najbardziej inspirujących przykładów UX/UI

Świat projektowania UX/UI to dynamiczna dziedzina, która stale się rozwija. Niektóre projekty wyróżniają się na tle innych, stanowiąc inspirację dla projektantów na całym świecie.Poniżej zobaczysz dziesięć przykładów UX/UI, które zdobyły uznanie dzięki innowacyjności, użyteczności i pięknemu designowi. Airbnb Airbnb to jeden z najbardziej znanych przykładów udanego projektu UX/UI. Platforma umożliwia wynajem mieszkań i pokoi na […]

Więcej →

UX - 16 stycznia 2025 15:06

Czym różni się UX od CX?

W świecie projektowania doświadczeń, gdzie technologie i potrzeby użytkowników stale ewoluują, często pojawia się pytanie o różnicę między UX (User Experience) a CX (Customer Experience). Te dwa pojęcia bywają mylone, co nie jest zaskakujące – ich zakresy często się przenikają, a granice między nimi mogą wydawać się niejasne. Aby lepiej zrozumieć różnice, warto przyjrzeć się […]

Więcej →

UX - 9 stycznia 2025 15:55

Trendy w UX/UI na rok 2025. Co warto wdrożyć już teraz?

Świat projektowania UX/UI rozwija się w niesamowitym tempie, odpowiadając na zmieniające się oczekiwania użytkowników, nowe technologie i globalne trendy. W 2025 roku obszar ten stanie się jeszcze bardziej zorientowany na człowieka, dostarczając intuicyjnych, spersonalizowanych i inkluzywnych rozwiązań. Aby nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością i pozostać konkurencyjnym na rynku, warto już teraz wdrożyć niektóre z najważniejszych […]

Więcej →