WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią w Internecie i fascynujące narzędzie do tworzenia stron internetowych. Sam pracuję z WordPressem od 2009 roku i do tej pory nie znalazłem lepszego CMS, z którym tak dobrze mi się pracuje. To dlatego, że jest on bardzo elastycznym narzędziem, które pozwala nam realizować różne projekty i jest bardzo popularny w Internecie. Zresztą widać to po naszym blogu, gdzie przeważająca liczba artykułów dotyczy właśnie tego systemu CMS. Natomiast ja dzisiaj chciałbym przedstawić Ci 11 faktów o WordPressie, które musisz wiedzieć, jeśli jesteś ciekawy, co WordPress potrafi. 

1. WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie

Na wstępie wspomniałem, że WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią i nie były to słowa rzucone na wiatr. Jak podaje serwis W3Techs, obecnie na WordPressie znajduje się 43% stron w Internecie, a patrząc tylko na rynek znanych nam systemów CMS, udział WordPress wynosi 63.7%. To znaczy, że prawie co 2 strona w Internecie znajduje jest oparta o ten CMS. Dlatego nasz hosting jest dostosowany do WordPressa na każdym poziomie, a w nasi Mnisi, mówiąc nieskromnie, naprawdę się na nim znają 🙂

2. Wiele znanych marek korzysta z WordPressa

Z WordPressa korzysta wiele znanych marek, między innymi Sony Music, Disney, Microsoft, Mozilla, New York Post czy Playstation. W Polsce również wiele marek wykorzystuje ten skrypt na swoich stronach internetowych, w tym zenbox.pl. Wśród naszych znanych klientów, którzy również korzystają z WordPress znajdziecie między innymi blogi PanTabletka.pl, GdzieWyjechac.pl oraz portal poświęcony Gwiezdnym wojnom – starwars.pl.  

3. WordPress jest starszy niż Facebook, YouTube i Twitter

Pierwsze wydanie WordPressa oznaczone wersją 0.7 pojawiło się w maju 2003 roku, a więc przeszło 19 lat temu. W zeszłym roku WordPress obchodził swoje 18 urodziny. Natomiast Facebook pojawił się w lutym 2004 roku, Youtube w lutym 2005, a Twitter w marcu 2006 roku.

WordPress 0.7 - Tworzenie nowego wpisu
WordPress 0.7 – Tworzenie nowego wpisu

4. Nazwy kolejnych wydań WordPressa to nazwiska znanych muzyków Jazzowych

Każda kolejna wersja WordPressa posiada swoją tzn. nazwę kodową, której tytuł pochodzi od nazwiska muzyka jazzowego. Pierwszy raz nazwa kodowa pojawiła się w wydaniu 1.0.1 i brzmiała Miles, na część Milesa Davisa, amerykańskiego wirtuoza trąbki. Obecne wydanie oznaczone numerem 6 ma nazwę kodową nawiązującą do muzyka Arturo O’Farrill’a.

Tradycja muzyczna w nazwie kodowej kolejnych wersji została zainicjowana przez Matta Mullenwega, jednego z głównych deweloperów i założycieli WordPressa. W ten sposób uhonorowano już 40 muzyków jazzowych.

5. WordPress został pobrany przez miliony użytkowników

Najnowsza wersja WordPressa została pobrana ponad 65 milionów razy i liczba ta wciąż rośnie. Prawdopodobnie, gdy czytasz ten tekst, liczba ta jest już nieaktualna, bo rośnie ona absurdalnie szybko. Najnowsze dane możesz zawsze znaleźć w liczniku pobrań na oficjalnej stronie.

6. WordPress to ponad 59 tysięcy darmowych wtyczek

WordPressa można w łatwy sposób rozszerzyć o nowe funkcjonalności za pomocą darmowych wtyczek. W oficjalnym repozytorium pluginów WordPressa znajduje się obecnie 59 969 darmowych rozszerzeń. 

Podpowiadamy: Przy korzystaniu z WordPressa najbezpieczniej jest korzystać z oficjalnego repozytorium WordPress, o czym więcej piszemy w artykule Aby Twój WordPress pozostał Zen.

7. Darmowy katalog motywów WordPress zawiera ich ponad 10 tysięcy

W oficjalnym repozytorium motywów WordPressa znajduje się obecnie 10,341 darmowych motywów, które w prosty i szybki sposób możemy zainstalować na naszej stronie. Dodatkowo do WordPressa znajdziesz dużo płatnych motywów oraz page builderów.

Więcej o motywach WordPress napisaliśmy w naszym artykule Jak wybrać odpowiedni motyw WordPress?.

Flagi wielu państw

8. WordPress jest dostępny w 68 językach

WordPress został w pełni przetłumaczony na 68 języków, a każdy z administratorów może korzystać z innego języka na zapleczu strony. Dodatkowo wśród tłumaczeń znajdziemy różne odmiany między innymi języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego, co rozszerza nam liczbę dostępnych tłumaczeń do 130.

9. Wydarzenia WordCamp

WordPress rozwija się dzięki społeczności, która często spotyka się na nieformalnych, lokalnych konferencjach nazwanych WordCamp. Pierwszy WordCamp został zorganizowany w San Francisco w Kaliforni w 2006 roku. Do 2022 roku odbyły się 1134 WordCampy, w 380 miastach, w 65 krajach i na 6 kontynentach. 

Ciekawostka: Polska społeczność również organizuje konferencje WordCamp. Informacje o zbliżających się konferencjach możesz znaleźć na oficjalnej stronie WordCamp.

10. WordPress nie jest własnością żadnej firmy

WordPress nie należy do żadnej firmy ani nie posiada CEO. Natomiast należy do WordPress Foundation, organizacji non-profit. Fundacja została stworzona przez Matta Mullenwaga, jednego z autorów skryptu, aby chronić wartości oferowane przez licencję open source oraz jego znak towarowy. 

11. WordPress.com to nie to samo co WordPress.org

Nowi użytkownicy WordPressa często mylą strony WordPress.com i WordPress.org, co często prowadzi do niewłaściwego wyboru. 

WordPress.org to oprogramowanie typu open source, które umożliwia tworzenie stron internetowych. Strona pozwala pobrać skrypt na swój dysk, ale aby móc skorzystać z oprogramowania, niezbędne jest posiadanie dowolnego hostingu WP.

Natomiast WordPress.com to płatna usługa hostingu blogów prowadzona przez firmę Automattic, stworzoną przez Matta Mullenwaga, jednego z założycieli WP Foundation.

Autor:

Mateusz Wasilewski

Może ci się spodobać również

Napis SEO na fioletowym tle
Porady - 3 lutego 2023 16:42

10 zagadnień, które musisz poznać, zanim rozpoczniesz działania SEO

SEO to pozornie skomplikowany proces, który jest bardzo często kojarzony z tajemną wiedzą specjalistów od pozycjonowania. W dzisiejszym wpisie przygotowałem dla Ciebie listę 10 rzeczy, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć podstawowe zagadnienia związane z pozycjonowaniem stron. Możesz wykorzystać je zarówno podczas prowadzenia własnych działań SEO jak i podczas współpracy ze specjalistami.

Więcej →

Checklista podczas wyboru domeny
Porady - 30 stycznia 2023 17:27

Stoisz przed wyborem domeny internetowej? Wykorzystaj te 5 wskazówek, które przygotowaliśmy

Wybór domeny to pierwsza decyzja, jaką podejmiesz wstępując w świat tworzenia stron internetowych. Domena pozostanie z Tobą przynajmniej przez rok, więc warto dobrze przemyśleć, jaką nazwą będzie się posługiwać i firmować swoją pracę. Nazwa domeny to bowiem nie tylko adres internetowy, ale również Twoja wizytówka w sieci - to ją, w pierwszej kolejności pozna Klient czy osoba odwiedzająca witrynę.

Więcej →

Certyfikaty SSL - Przycisk na klawiaturze
Porady - 16 stycznia 2023 15:46

10 ciekawostek, których mogłeś nie wiedzieć o certyfikatach SSL

Strona internetowa Twojej firmy jest cennym narzędziem sprzedaży i marketingu, które pomaga potencjalnym klientom znaleźć Cię w sieci. Nic dziwnego, że chcąc podnieść jej bezpieczeństwo oraz wiarygodność decydujesz się na instalację certyfikatu SSL. W dzisiejszym wpisie chciałbym więc przedstawić Ci 10 ciekawostek na temat certyfikatów SSL.

Więcej →