Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zainstalować motyw WordPress na stronie
  • Który darmowy motyw wybrać dla siebie?
  • Czym różnią się motywy darmowe od płatnych?
  • Skąd pobierać motywy?

W tym artykule przybliżę Ci jak wybrać odpowiedni motyw WordPress dla swojej strony. Zaczynając swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych na pewno przeszło Ci przez myśl jak zacząć oraz zadbać o estetyczny wygląd Twojego portalu. Jedną z pierwszych cegiełek do budowy Twojego miejsca w sieci jest zarówno wybór skryptu oraz motywu – w ramach którego będziesz budować poszczególne funkcjonalności.

W tym poradniku przybliżę Ci proces instalacji motywów dla WordPress’a oraz polecę kilka prostych, a zarazem intuicyjnych wyborów. Pozwolą Ci one od razu zacząć pracę nad tworzeniem Twojego miejsca w sieci.


Podpowiadamy: Na naszym blogu dostępny jest obszerny opis procesu instalacji WordPressa oraz porad dotyczących czego potrzeba, aby stronę uruchomić. Zapraszamy do zapoznania się z nim 🙂

Instalacja motywu na stronie opartej o WordPress

W zależności od poziomu Twojego zaawansowania, istnieją różne metody aby motyw WordPress zainstalować szybko i bezproblemowo. Poniżej opiszę dwie najprostsze metody nie wymagające dużej znajomości aspektów technicznych.

Instalacja motywu poprzez panel administratora

Pierwszą z nich jest instalacja poprzez odpowiednie menu w zapleczu strony. Aby przystąpić do tego procesu, zaloguj się do Kokpitu / panelu administracyjnego Twojej strony.


Następnie przejdź do  menu Wygląd > Motywy. Wskazana zakładka wyświetli wszystkie zainstalowane obecnie na stronie motywy, które domyślnie instalowane są wraz z WordPress’em w najnowszej wersji.

menu motywów

Jak widzisz, samo menu jest bardzo intuicyjne, gdyż w oczy rzuca nam się od razu interesujący nas kafelek – Dodaj nowy motyw. Przejdźmy zatem do kolejnego menu 🙂

dodawanie motywów

Po wybraniu odpowiedniego motywu z repozytorium lub wyszukaniu go w polu Szukaj motywu powyżej, przystąpimy do instalacji klikając Zainstaluj. Zazwyczaj trwa to krótką chwilę 🙂

Po zainstalowaniu wystarczy go włączyć klikając Włącz który pojawił się w miejsce poprzedniego przycisku. Gotowe! 🙂


Podpowiadamy: Niektóre motywy wymagają do działania instalacji dodatkowych wtyczek. Przykładowy motyw Hello o którym mowa wykorzystuje edytor bloków Elementor do budowania poszczególnych stron. Niestety bez jego włączenia motyw może nie działać poprawnie. Zazwyczaj odpowiednia lista wtyczek wyszczególniona jest na stronie informacyjnej motywu w repozytorium lub Kokpicie.

Instalacja motywu za pomocą FTP

Drugą metodą jest wgranie motywu manualnie na dysk konta hostingowego poprzez program FTP.  

By przystąpić do tej czynności konieczne jest uprzednie pobranie odpowiedniego motywu z repozytorium WordPress. Przykładowym motywem którego użyję będzie Astra, którą można pobrać ze strony https://wordpress.org/themes/astra/

Po pobraniu pliku na dysk Twojego komputera, rozpakuj jego archiwum do osobnego folderu. Powinien wyglądać jak na zrzucie, po prawej stronie.

foldery zawierające motyw WordPress


Tak przygotowany folder możesz następnie wgrać na dysk serwera poprzez program FTP, do odpowiedniej lokalizacji. Dla mojej przykładowej domeny będzie ona wyglądała w ten sposób, niemniej dla Twojej strony drzewko folderów może się różnić:

/domains/motyw-wp.stronazen.pl/public_html/wp-content/themes

Podpowiadamy: Dokładniejszy opis struktury katalogów dostępny jest w naszej bazie wiedzy, zachęcam oczywiście do zapoznania się z nim. 🙂

Wrzucanie pliku następuje w bardzo prosty sposób, wystarczy przeciągnąć folder z motywem do okna programu FTP za pomocą myszki 🙂

uploaduj motyw WordPress

Po krótkiej chwili motyw zostaje wgrany, a Ty możesz wrócić do panelu administratora swojej strony by go aktywować. Będzie on od razu widoczny w menu motywów, wystarczy, że odświeżysz stronę 🙂

włączanie motywu na stronie

Podpowiadamy: Zachęcam również do zapoznania się z poradnikami opisującymi konfigurację programu oraz proces wgrywania plików 🙂

Jak wybrać dla siebie odpowiedni motyw WordPress?

Wybranie dla siebie odpowiedniego motywu strony może wcale nie być takie proste jak się początkowo wydaje. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, planu na stronę oraz stopnia zaangażowania jaki będziesz w stanie włożyć w tworzenie swojej strony. Nie każdy oczywiście ma czas, aby zajmować się każdymi najdrobniejszymi szczegółami. 🙂

Posłużę się dwoma przykładami które pozwolą Ci na odpowiedni dobór motywu.

Jeden z naszych klientów jest artystą-freelancerem, który specjalizuje się w fotografii, zatem potrzebuje prostej i wydajnej strony, która pozwoli mu na pokazanie światu swoich prac oraz talentu. Wybiera zatem motyw WordPress Perfect Portfolio w darmowej wersji, która pozwala również na import darmowego dema poprzez instalację jednego z zalecanych pluginów.

Pozwala mu to na zaoszczędzenie czasu w kwestii tworzenia poszczególnych zakładek, zamiast tego może od razu przystąpić do wypełniania treścią istniejących już stron.

przykładowy darmowy motyw

Klientka, która z zawodu i zamiłowania jest trenerką personalną napisała kilka książek które chciałaby zaprezentować światu w Internecie. Chciałaby w bardzo szybki i prosty sposób stworzyć stronę na której zareklamuje zarówno swoją działalność jak i umożliwi sprzedaż wymienionych książek.

Z pomocą przychodzi motyw Astra, jeden z najlepiej zoptymalizowanych i szybkich w działaniu motywów posiadający obszerną bazę zarówno płatnych jak i darmowych  gotowych stron.

Zgodnie z informacją na stronie producenta okazało się, że Astra jest odpowiednim wyborem jeśli chodzi o utrzymywanie sklepu internetowego – największą zachętą dla Klientki okazała się zarówno możliwość zakupienia podstawowej licencji na zawsze, która umożliwia dostęp do zaawansowanych narzędzi budowniczych jak i wsparcia technicznego premium.

Czym różnią się motywy darmowe od płatnych?

WordPress jak i większość motywów dostarczanych w repozytorium jest darmowa, niemniej istnieją również ich wersje premium, jak i również dedykowane płatne platformy. Skoro bezpłatne motywy są wystarczające, po co więc płacić?


Jeśli mówimy o darmowych wersjach danych motywów, ich największą bolączką jest ograniczenie funkcjonalności oraz poszczególnych funkcji. 

Po opłaceniu licencji na wersję premium otrzymujemy dostęp do dodatkowych narzędzi konfiguracyjnych, które mogą pomóc nam w jak najdokładniejszej zmianie wyglądu motywu czy jego funkcjonalności wedle naszych potrzeb. Dodatkowo, zazwyczaj uzyskujemy również dostęp do biblioteki gotowych stron demo, które również ułatwią i zoptymalizują pracę nad stroną.

Kolejnym ważnym ograniczeniem związanym z darmowością jest na ogół brak dedykowanego działu pomocy. W przypadku problemów z działaniem jakiegoś modułu lub funkcji strony niestety będziemy zdani na własne umiejętności oraz wiedzę dostępną w poradnikach czy na forach. 

Na ogół po stworzeniu strony motyw nie jest zmieniany zbyt często, więc po jakimś czasie wymogiem staje się jego zaktualizowanie. Z różnych względów, głównie bezpieczeństwa, szybkości działania oraz kompatybilności z nowymi wersjami interpretera PHP czy wtyczek.

Motywy darmowe, z racji tego iż tworzone są najczęściej non-profit, mogą nie być aktualizowane zbyt często. Może to skutkować sytuacją, w której na przykład świeżo zaktualizowana wtyczka nie będzie działać poprawnie z motywem, który zaktualizowany nie został.

Podpowiadamy: Debugowanie czy weryfikacja problemów związanych z działaniem strony oczywiście może zostać wykonana przez naszych Mnichów, niemniej pamiętaj proszę, że prace stricte programistyczne czy związane z edycją kodu wykraczają obszar prac możliwych do wykonania. 🙂

Skąd pobierać motywy WordPress?

Bezpieczeństwo to podstawa funkcjonowania w sieci, szczególnie kiedy prowadzisz własną działalność, dlatego zawsze warto pobierać wybrany motyw WordPress ze sprawdzonych źródeł. W innym przypadku zainstalowanie niesprawdzonego motywu, nawet takiego płatnego, może skutkować wyciekiem Twoich danych lub włamaniem na stronę. 

Używanie motywów z nieznanych źródeł, lub nie wspieranych przez twórcę od dawna jest często przyczyną poważnych infekcji stron www.

Najbezpieczniejsze repozytoria płatnych motywów to

W kwestii darmowych motywów, oficjalna baza WordPressa dostępna z poziomu zaplecza strony również może poszczycić się względnym bezpieczeństwem.

Zachęcam Cię również do zapoznania się z wpisem dotyczącym konfiguracji swojej pierwszej aplikacji WordPress 🙂

Podsumowując 🙂

Dzięki uprzejmości fundacji WordPress miliony, jeśli nie miliardy użytkowników sieci mają możliwość odwiedzania oraz tworzenia stron w Internecie zupełnie bez konieczności opłacania dedykowanych skryptów i aplikacji. 

Zapraszam Cię również do zapoznania się z artykułem opisującym jak postawić pierwsze kroki po instalacji WordPressa – mniszce Aleksandrze będzie bardzo miło 🙂

Chcesz wiedzieć więcej? 🙂

Ten artykuł jest jednym z wielu w serii naszych wpisów dotyczących jednego z najpopularniejszych silników do tworzenia stron internetowych. Zapraszamy do zapoznania się z wcześniejszymi artykułami w tym temacie oraz do oczekiwania na kolejne 🙂

Autor:

Maciej Ignacyk

Może ci się spodobać również

UX - 23 stycznia 2025 13:05

10 najbardziej inspirujących przykładów UX/UI

Świat projektowania UX/UI to dynamiczna dziedzina, która stale się rozwija. Niektóre projekty wyróżniają się na tle innych, stanowiąc inspirację dla projektantów na całym świecie.Poniżej zobaczysz dziesięć przykładów UX/UI, które zdobyły uznanie dzięki innowacyjności, użyteczności i pięknemu designowi. Airbnb Airbnb to jeden z najbardziej znanych przykładów udanego projektu UX/UI. Platforma umożliwia wynajem mieszkań i pokoi na […]

Więcej →

UX - 16 stycznia 2025 15:06

Czym różni się UX od CX?

W świecie projektowania doświadczeń, gdzie technologie i potrzeby użytkowników stale ewoluują, często pojawia się pytanie o różnicę między UX (User Experience) a CX (Customer Experience). Te dwa pojęcia bywają mylone, co nie jest zaskakujące – ich zakresy często się przenikają, a granice między nimi mogą wydawać się niejasne. Aby lepiej zrozumieć różnice, warto przyjrzeć się […]

Więcej →

UX - 9 stycznia 2025 15:55

Trendy w UX/UI na rok 2025. Co warto wdrożyć już teraz?

Świat projektowania UX/UI rozwija się w niesamowitym tempie, odpowiadając na zmieniające się oczekiwania użytkowników, nowe technologie i globalne trendy. W 2025 roku obszar ten stanie się jeszcze bardziej zorientowany na człowieka, dostarczając intuicyjnych, spersonalizowanych i inkluzywnych rozwiązań. Aby nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością i pozostać konkurencyjnym na rynku, warto już teraz wdrożyć niektóre z najważniejszych […]

Więcej →