Uruchomienie strony opartej o platformę WordPress zajmuje u nas dosłownie kilka sekund i nie wymaga w żadnej sposób wiedzy technicznej. Cały proces możliwy jest do wykonania bezpośrednio w Panelu Klienta za pomocą przygotowanego automatycznego instalatora tego skryptu. Z faktu dużej popularności WordPress przygotowaliśmy podstawową listę wtyczek do optymalizacji. Zapewnią one Tobie, jako administratorowi spokój oraz pozwolą osiągnąć stan Zen Twojej stronie.
W jednym z ostatnich artykułów zwróciliśmy uwagę na 8 czynników, które spowalniają Twoja stronę. W tym artykule wskażemy Tobie za pomocą jakich wtyczek możesz wyciągnąć jeszcze więcej z WordPress’a. Wtyczki podzieliliśmy na 3 kategorie pozwalające na: optymalizację działania strony, optymalizację SEO oraz optymalizację pracy ze skryptem.
Optymalizacje działania serwisu
Strony oparte o skrypt WordPress generowane są w sposób dynamiczny. Jeżeli chcesz skrócić czas ładowania witryny nasi Mnisi polecają instalację wtyczki LiteSpeed Cache. Wtyczka ta pozwala na zarządzanie pamięcią podręczną na stronie, dzięki czemu odwiedzający ją użytkownicy, otrzymują jej statyczną kopię. Po instalacji wtyczka działa out-of-box, zatem nie wymaga od administratora strony dodatkowych konfiguracji.
Dodatek bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w przypadku małych stron oraz serwisów i sklepów internetowych obsługujących duży ruch. Na uwagę zasługuje również to, że wtyczka jest kompatybilna z innymi popularnymi dodatkami, takimi jak:
- WooCommerce,
- Yoast SEO,
- RankMath
Mimo swojej prostoty wtyczka LiteSpeed Cache posiada wbudowane dodatkowe zaawansowane opcje optymalizacyjne strony. Dokładny opis konfiguracji wtyczki dostępny jest w naszej bazie wiedzy w artykule Optymalizacja WordPress za pomocą LiteSpeed Cache.
Jeżeli korzystasz już z innej wtyczki do obsługi cache na stronie, pamiętaj aby przed instalacją nowego dodatku wyłączyć starą wtyczkę. Pozostawienie aktywnych kilku wtyczek do obsługi cache na stronie może negatywnie wpłynąć na ich działanie oraz wydajność Twojej strony.
Podpowiadamy: Wtyczka LiteSpeed Cache pozwala również na konfigurację połączenia z dodatkiem Redis. Konfiguracja Redis możliwa jest w ramach usługi Hosting Ebiznes 25k oraz Hosting Profesjonalny. Jeżeli chciałbyś skorzystać z tego dodatku, zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.
Kolejną wtyczką zasługującą na uwagę jest WP Smush. Ten dodatek odpowiada za odpowiednią optymalizację zdjęć dodawanych na stronie. Proces optymalizacji wykonywany jest „w locie”, podczas każdorazowego dodawania zdjęć do galerii. Dodatek WP Smush dostępny jest w wersji darmowej i płatnej. Mimo ograniczeń jakie posiada darmowa wersja – limit rozmiaru grafik do 5MB oraz limit zbiorczej optymalizacji – wciąż jest to bardzo ciekawa propozycja.
Podpowiadamy: Jeżeli jeszcze nie korzystałeś z tego typu rozwiązań – nie jest to problemem. Wtyczka ta nie tylko kompresuje nowo dodawane grafiki ale również te, które dostępne są w bazie danych.
Optymalizacja SEO
Bardzo ważną kwestią jest również optymalizacja serwisu pod kątem SEO, dzięki niemu Twoja strona na pewno osiągnie stan Zen. Co prawda żadna wtyczka nie wpłynie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, ale może za to ułatwić Twoją pracę w optymalizacji strony pod tym kątem. Do takich zadań specjalnych polecamy wtyczkę Yoast SEO, dzięki której będziesz mógł w prosty sposób zarządzać tytułami oraz opisami naszych podstron w wyszukiwarce oraz mapą strony.
Dodatkowo we wtyczce znajdziemy ustawienia Open Graph. Zarządzają one podglądem, gdy udostępniamy stronę na przykład na Facebooku czy Twitterze. Ponadto wtyczka zawiera opcje indeksowania treści oraz możliwość tworzenia menu okruszkowego (breadcrumbs).
Ciekawą alternatywą dla Yoast SEO jest wtyczka RankMath. Obie wtyczki dostępne są zarówno w wersji darmowej jak i płatnej. Płatne wersje zawierają możliwość skorzystania z większej ilości słów kluczowych oraz dodatkowych funkcji konfiguracyjnych.
Podpowiadamy: Podczas optymalizacji serwisu zwróć uwagę na uwagi jakie dostarczane są przez wtyczki odpowiedzialne za SEO. Bardzo często zawierają one podpowiedzi dotyczące czytelności treści oraz optymalizacji frazy kluczowej.
Optymalizacja pracy
Stan Zen na Twojej stronie pojawi się również, kiedy Twoja praca na niej będzie odpowiednio zoptymalizowana. W tym celu z pomocą przyśpiesza znana wtyczka Akismet, która jest jedną z podstawowych wtyczek instalowanych domyślnie. w każdej instalacji WordPress. Chroni ona Twoją stronę przed zalewem spamowych komentarzy i trackbacków.
Jeżeli prowadzisz sklep internetowy i chcesz wprowadzić nowy bezpośredni sposób kontaktu z klientem rozważ instalację Facebook Chat. Ten prosty dodatek dodaje na stronie widget chmurki, po którego otwarciu potencjalny klient może na żywo zadać pytania dotyczące produktu lub poprosić o kontakt.
Dla osób korzystających z usług analitycznych Google polecamy wtyczkę MonsterInsights. Dzięki temu dodatkowi, nie musisz każdorazowo logować się do usług Google, aby sprawdzić aktualny stan statystyk dla Twojej strony. Za pomocą tej wtyczki zintegrujesz również swój serwis z Google Analytics oraz Google Search Console.
Pamiętaj również o utrzymywaniu skryptu WordPress oraz zainstalowanych wtyczek i szablonów w aktualnych wersjach. Nowe aktualizacje bardzo często zawierają nie tylko nowe funkcje czy poprawki bezpieczeństwa. Posiadają one również poprawki optymalizujące prace zainstalowanych dodatków, co również pozytywnie wpływa na działanie Twojej strony.
Wtyczki WordPress, które spowalniają stronę
W ramach tego wpisu chcielibyśmy również zwrócić uwagę na wtyczki, których obecność na Twojej stronie może przyczynić się do problemów z jej działaniem. Nasi Mnisi często łapią się za głowę widząc dodatki, które od dawna nie posiadają już wsparcia lub ich optymalizacja działania pozostawia wiele do rzyczenia.
Jedną z takich wtyczek jest Really Simple SSL, która pozwala na uruchomienie bezpiecznego połączenia SSL na stronie internetowej. Wtyczka ta podczas każdego uruchomienia strony tworzy przekierowania z HTTP na HTTPS, co w przypadku dużych stron może powodować problemy z jej wydajnością. Rozwiązaniem tego problemu jest ręczne uruchomienie bezpiecznego połączenia HTTPS na stronie. Taki zabieg opisaliśmy w ramach naszego poradnika Jak włączyć HTTPS w WordPress.
Inną wtyczką jest znana Broken Link Checker. Jej zadaniem jest weryfikacja, czy wszystkie linki dostępne na stronie działają prawidłowo. Wtyczka ta bardzo mocno potrafi obciążyć serwer, poprzez dużą ilość zapytań HTTP generowanych podczas swojej pracy na stronie. Jako alternatywę dla tego narzędzia polecamy serwis brokenlinkcheck.com – jest to cenione narzędzie w śród osób zajmujących się stronami internetowymi.
Podpowiadamy: Zachęcamy również do instalacji dodatków wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Korzystanie z oficjalnego repozytorium wtyczek WordPress lub stron autorów zapewnia, że wydany dodatek nie został wcześniej zmodyfikowany przez nieodpowiednie osoby. Ma to wpływ na bezpieczeństwo Twojej stony oraz zapewni jej prawidłowe działanie.
Nasi Mnisi podpowiadają również, aby po stronie skryptu aktywne były wyłącznie dodatki, których potrzebujesz. Staraj się również, aby ich funkcjonalność nie dublowała się. Utrzymanie porządku po stronie skryptu strony również zaowocuje jej prawidłowym działaniem.
A może posiadasz własną listę dodatków, które Twoim zdaniem są must have? Podziel się nimi w komentarzu, chętnie dowiemy się o innych godnych uwagi wtyczkach 🙂