Przetestuj nasz hosting
bezpłatnie przez 14 dni.

Hosting www

649 zł

49za pierwszy rok

Pomoc/Baza wiedzy
Certyfikaty SSL:

Certyfikaty SSL w Zenbox

Czym jest certyfikat SSL i jakie ma zadanie?

Certyfikat SSL jest specjalnym protokołem sieciowym, którego zadaniem jest zabezpieczenie danych przesyłanych pomiędzy użytkownikiem strony WWW, a jego przeglądarką internetową.  Zabezpieczenie połączenia przy pomocą certyfikatu SSL opiera się o:

  • szyfrowanie danych, dzięki któremu dane przesyłane na przykład za pomocą formularzy składania zamówień w sklepie internetowym są zabezpieczone przed ich przechwyceniem przez nieautoryzowane osoby,
  • uwierzytelnienie, dzięki któremu jest weryfikowana oraz potwierdzana tożsamość klienta (przeglądarki internetowej użytkownika strony) oraz serwera, na którym zainstalowany jest certyfikat.

Użytkownicy korzystający ze strony internetowej, która posiada aktywny certyfikat SSL mogą być pewni, że wszystkie dane wysyłane i odbierane z serwera są bezpieczne oraz niedostępne dla osób trzecich. 

Po czym mogę poznać, że strona internetowa wykorzystuje certyfikat SSL?

Weryfikacji czy Twoja strona internetowa wykorzystuje obecnie bezpieczne połączenie za pomocą certyfikatu SSL możesz dokonać przy pomocy przeglądarki internetowej. 

W celu sprawdzenia bezpiecznego połączenia w pierwszej kolejności odwiedź swoją stronę.

W przypadku korzystania z certyfikatu SSL na swojej stronie, w pasku adresu powinien być:

  • widoczny adres korzystający z protokołu HTTPS (https://mojadomena.pl).
  • obok adresu widoczna będzie również ikona kłódki informująca, że to połączenie jest bezpieczne.

Klikając na ikonę kłódki możesz wyświetlić szczegóły połączenia oraz certyfikatu.

Jakie są rodzaje certyfikatów?

Rodzaje certyfikatów możemy podzielić na 2 grupy w zależności od sposobu ich walidacji oraz samego typu certyfikatu.

Rodzaje certyfikatów względem sposobu ich weryfikacji:

1. Certyfikaty DV (Domain Validation) – certyfikat wystawiany jest na podstawie automatycznej weryfikacji prawa podmiotu do posługiwania się domeną. Zapewnia jedynie szyfrowanie, bez konieczności potwierdzenia tożsamości właściciela certyfikatu. Czas potrzebny na wystawienie certyfikatu to nawet kilka minut

2. Certyfikaty OV (Organization Validation) – certyfikat do wystawienia prócz podstawowej weryfikacji prawa do domeny, przeprowadzana jest weryfikacja podmiotu na podstawie przesłanych dokumentów. Wydanie certyfikatu trwa od 3 do 5 dni.

3. Certyfikaty EV (Extended Validation) – certyfikat najwyższego poziomu bezpieczeństwa. W celu jego wydania przeprowadzana jest szczegółowa weryfikacja podmiotu. Wydanie certyfikatu może potrwać od 7 do 14 dni.

Rodzaje certyfikatów według ich typów:

1. Standard SSL – standardowy certyfikat, obejmujący pojedynczą domenę zenbox.pl oraz jej subdomenę www.zenbox.pl

2. Wildcard SSL – certyfikat obejmujący ochroną domenę główną oraz wszystkie subdomeny się w niej znajdujące.

3. Multi-Domain / SAN SSL – certyfikat chroniący nawet do 210 domen wraz z ich subdomenami.

4. Free SSL – darmowe certyfikaty SSL. Najpopularniejszym certyfikatem jest certyfikat Let’s Encrypt.

Certyfikaty SSL w naszej ofercie

W naszej ofercie dostępne są zarówno rozwiązania komercyjne jak i darmowe. W przypadku rozwiązań komercyjnych zapewniamy możliwość skorzystania z certyfikatów SSL firmy GoGet:

  • CERTUM Commercial SSL – jest to certyfikat DV, obejmujący domenę główną oraz jej subdomenę www.
  • CERTUM Commercial SSL Wildcard – jest to certyfikat DV typu Wildcard, obejmujący domenę główną oraz jej wszystkie subdomeny.
  • CERTUM Premium EV – jest to certyfikat EV, obejmujący domenę główną oraz jej subdomenę www.

Jak zamówić nowy certyfikat?

Nowe zamówienie dotyczące zakupu certyfikatu SSL może zostać złożone bezpośrednio po zalogowaniu do Panelu Klienta.

1. W tym celu należy przejść do sekcji Sklep ZenboxCertyfikaty SSL.

2. W kolejnym kroku zostanie wyświetlona lista dostępnych usług. W celu wyboru jednego z rozwiązań należy kliknąć na przycisk Wybieram.

3. Za pomocą dostępnego formularza wybierz okres ważności dla wybranego certyfikatu SSL. Domyślnie zakup certyfikatu może zostać wykonany na okres 1 roku.

Następnie podaj adres twojej strony internetowej oraz przejdź do kolejnego etapu za pomocą przycisku Przejdź do podsumowania.

4. W tym miejscu należy sprawdzić poprawność danych właściciela usług, wybrać sposób płatności oraz potwierdzić zamówienie przyciskiem Złóż zamówienie.

Uwaga: Proces walidacji certyfikatu SSL zostanie rozpoczęty dopiero po zaksięgowaniu się płatności w naszym systemie.

Czy po zakupie certyfikatu SSL muszę dokonać jego instalacji?

W większości przypadków instalacja certyfikatu SSL po stronie posiadanej usługi hostingowej jest realizowana przez nasze Biuro Obsługi Klienta zaraz po wygenerowanie się certyfikatu.

Jeżeli jednak potrzebujesz pobrać klucze certyfikatu lub dokonać jego instalacji we własnym zakresie na innej wybranej usłudze hostingowej lub na serwerze zewnętrznym, proces ten został opisany w poradniku Pobranie oraz instalacja kluczy certyfikatu SSL.

Czy mogę skorzystać z dedykowanego adresu IP dla mojego certyfikatu?

Istnieje możliwość zakupu dedykowanego adresu IP, który może zostać wykorzystany w ramach wybranych domen na posiadanym koncie hostingowym. Dodatek dostępny jest wyłącznie rozliczeniu rocznym, koszt jego zakupu wynosi 184,50zł brutto.

Jeżeli chcesz skorzystać z tego dodatku, prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Darmowy certyfikat SSL

W ramach wszystkich oferowanych usług zapewniamy dostęp do darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt, za pomocą którego zabezpieczone mogą zostać zarówno domeny jak i subdomeny.

Certyfikat Let’s Encrypt jest inicjatywą powołaną przez organizację pożytku publicznego, jaką jest Internet Security Research Group, a projekt sponsorują takie podmioty jak Mozilla, Cisco, HP i wiele innych.

Czym różni się darmowy certyfikat Let’s Encrypt od rozwiązania komercyjnego?

W kwestii bezpieczeństwa certyfikat Let’s Encrypt nie różni się niczym w przeciwieństwie do płatnych certyfikatów. W przeciwieństwie do rozwiązań komercyjnych Let’s Encrypt nie jest objęty żadną gwarancją wystawcy i  jest też anonimowy.

Czy wszystkie przeglądarki internetowe obsługują Let’s Encrypt?

Certyfikat Let’s Encrypt jest obsługiwany w sposób prawidłowy przez większość współczesnych systemów oraz przeglądarek internetowych.

Aktualna lista wspieranych platform jest dostępna na stronie fundacji: https://letsencrypt.org/docs/certificate-compatibility/

Czy certyfikat Let’s Encrypt posiada jakieś limity?

Organizacja Let’s Encrypt, która jest odpowiedzialna za dostarczanie darmowego certyfikatu SSL nałożyła następujące limity, dotyczące wystawiania certyfikatów:

  • 5 certyfikatów tygodniowo – limit dotyczy pojedynczej domeny wraz z jej subdomeną www.
  • 500 certyfikatów co 3 godziny – limit rejestracji certyfikatów przypadający na jeden adres IP.
  • 300 oczekujących certyfikatów – najczęściej spotykany limit. Dotyczy pojedynczej nazwy domeny.

Jak długo ważny jest certyfikat Let’s Encrypt?

Certyfikat SSL Let’s Encrypt ważny jest przez 90 dni, jednak nasze systemy odnawiają go automatycznie certyfikat na 30 dni przed jego wygaśnięciem.

Dla jakich domen może zostać wystawiony certyfikat Let’s Encrypt?

Certyfikat Let’s Encrypt może zostać wystawiony dla wszystkich domen internetowych – zarówno polskich, globalnych czy również domen IDN zawierających znaki diakrytyczne.

Proces generowania certyfikatu dla wszystkich domen jest taki sam.

W jaki sposób mogę skorzystać z darmowego certyfikatu Let’s Encrypt?

Proces instalacji darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt dla wybranej domeny, subdomeny lub w konfiguracji Wildcard został szeroko opisany krok po kroku w osobnym artykule Instalacja darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt.