Dzięki WordPress publikowanie własnych stron w internecie stało się nadzwyczaj proste. W dzisiejszym artykule pokażemy Ci sposoby na przyjazną i szybką edycję strony internetowej za pomocą kreatorów stron i edytora blokowego.

Z tego artykułu dowiesz się:
 • jakie są formy treści na stronie WordPress,
 • jakie są najpopularniejsze kreatory stron dla WordPress,
 • czym różni się Elementor od Gutenberga,
 • jak dodawać treści na stronie za pomocą Elementora oraz Gutenberga

Jakie rodzaje treści dostępne są w WordPress?

W swoim założeniu WordPress został stworzony jako skrypt do prowadzenia bloga. Z czasem jego rozwoju oraz wkładu ze strony społeczności, stał się świetnym narzędziem również do tworzenia dużych serwisów informacyjnych, sklepów internetowych, platform kursowych oraz stron firmowych. W domyślnej konfiguracji udostępnia dwie formy publikacji. Są to Wpisy oraz Strony. Podczas tworzenia i publikowania treści na stronie internetowej, warto poznać różnice pomiędzy różnymi typami postów. Pomoże to zachować Ci odpowiednią, spójną strukturę strony.

Wpisy, co do zasady są podstawową formą tworzenia treści na WordPress. Sprawdzają się idealnie w publikowaniu treści o określonym czasie żywotności, zmieniających się cyklicznie co pewien określony lub nieokreślony czas. W przypadku prowadzenia bloga lub portalu informacyjnego, są wykorzystywane do publikacji artykułów i postów. Świetnie sprawdzą się również na stronach firmowych czy sklepach internetowych, gdzie możesz podzielić się z odbiorcami nowościami w Twoim biznesie. 

Strony służą do publikacji treści stałych, uporządkowanych w hierarchii, których aktualizacja nie jest konieczna cyklicznie. Ten typ treści świetnie znajduje swoje miejsce podczas tworzenia stron firmowych prezentujących stałe informacje — na przykład opis firmy, stronę ofertową oraz kontaktową.

WordPress umożliwia również tworzenie własnych typów treści. Takie dodatkowo zdefiniowane typy treści można spotkać między innymi w przypadku wtyczki WooCommerce. W tym przypadku własne typy treści zostały wykorzystane do tworzenia oraz publikacji produktów w sklepie. Własne typy treści pozwalają zatem dodatkowo dostosować strukturę strony do własnych potrzeb. Jest to niezwykle przydatne w przypadku chęci publikacji konkretnych wpisów, na przykład odseparowanych swoją funkcjonalnością od standardowych wpisów blogowych.

Budowa strony za pomocą edytorów blokowych, przypomina zabawę z klockami.
Budowa strony za pomocą edytorów blokowych, przypomina zabawę z klockami.

Więc kiedy wpis, a kiedy strona?

Przede wszystkim podejmij decyzję, jaki charakter mają treści, które chcesz opublikować na swojej stronie internetowej. Zastanów się również nad czasem, przez jaki będą one aktualne dla odbiorców.

W przypadku, kiedy prowadzisz bloga, portal informacyjny lub uruchamiasz stronę z nowościami w Twojej firmie, a treści będą dostarczane i aktualizowane cyklicznie wybierz Wpisy. Ta forma sprawdzi się dla Ciebie idealnie.

W sytuacjach, kiedy budujesz strony o stałych treściach zawierających na przykład informacje kontaktowe, regulaminy, ofertę postaw na format Stron. Dzięki temu takie treści będą zawsze wyróżnione dla odwiedzających.

W jaki sposób mogę dodać treść na stronę?

Od chwili pierwszego wydania do dnia dzisiejszego WordPress przeszedł bardzo długą drogę. Przez ten czas zmieniło się w nim bardzo wiele. Jedną z największych i dla wielu administratorów, przełomowych zmian było wprowadzenie blokowego edytora treści — Gutenberg. Zastąpił on dotychczasowy sposób edycji treści na WordPress, który przypominał trochę pracę w edytorze MS Word.

Edytor blokowy Gutenberg w akcji
Edytor blokowy Gutenberg w akcji

Najnowsze wydania Gutenberga skierowały jego rozwój w kierunku zapewniającym stworzenie za jego pomocą całej strony internetowej — Full Site Editing. Bardzo podobne rozwiązania znane są między innymi z dostępnych zewnętrznych wtyczek, które są dostępne od dawna. Są to między innymi:

 • Elementor,
 • Beaver Builder
 • Divi Builder,
 • Visual Composer,
 • Oxygen

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Zazwyczaj wybór rozwiązania, za pomocą którego budowane są strony narzucany jest przez autora motywu WordPress, na który się zdecydujesz. Niektóre szablony graficzne — jak na przykład Astra, pozwalają podczas swojej instalacji na wybór edytora, z którego można skorzystać.

Gutenberg vs Elementor

Elementor vs Gutenberg

Dziś dokonamy dla Ciebie porównania dwóch edytorów, będących jednymi z kilku najczęściej wybieranych przez początkujących użytkowników. Za ich pomocą, bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania będziesz w stanie przygotować świetnie wyglądającą stronę internetową. Oba prezentowane rozwiązania są całkowicie darmowe — jednak warto zwrócić uwagę, że wtyczka Elementor posiada swoją wersję PRO zapewniającą dodatkowe bloki gotowe do edycji.

Łatwość obsługi

Przy pomocy Gutenberga oraz Elementora, budowa strony internetowej przypomina tworzenie budowli z klocków. Jednak oba edytory posiadają troszkę odmienne podejście do edycji strony i dodawania nowych treści. Elementor do dodawania nowych bloków wykorzystuje technikę przeciągnij i upuść. Dodatkowo edycja treści możliwa jest podczas jej podglądu poza Kokpitem WordPress. To rozwiązanie jest naprawdę bardzo intuicyjnie, ponieważ podczas edycji zobaczysz swoją stronę taką, jaka będzie po jej zapisaniu i opublikowaniu.

Funkcja przeciągnij i upuść w Elementor
Funkcja przeciągnij i upuść w Elementor

W przypadku domyślnego edytora Gutenberg, elementy strony dodawane są ręcznie lub również za pomocą funkcji przeciągnij i upuść z bocznego paska zadań. Cała edycja strony lub wpisu odbywa się jednak bezpośrednio w kokpicie WordPress, co może początkowo utrudniać wizualizację projektu.

Ciekawą różnicą przemawiającą na korzyść Gutenberga są wprowadzone Wzorce treści. Funkcja ta wprowadza w edytorze blokowym przygotowane już elementy strony – slidery, nagłówki, bloki cytatów – wypełnione treścią i grafikami. Opcja ta na pewno przyda się na początku Twojej drogi w budowie strony www.

Gotowe Wzorce zdecydowanie przyśpieszają pracę w Gutenbergu
Gotowe Wzorce zdecydowanie przyśpieszają pracę w Gutenbergu

Podpowiadamy: Przygotowane Wzorce bloków w Gutenberg mogą zostać zapisane i wykorzystane w przyszłości na innych podstronach lub wpisach. Podobną funkcjonalność zapewnia Elementor, pozwalający na eksport oraz import przygotowanych szablonów dla bloków lub całych podstron.

Możliwości edycji

Zarówno Elementor jak i Gutenberg sprawdzą się przy tworzeniu zarówno Wpisów jak i Stron. Oba narzędzia dostarczają szereg gotowych bloków, które można dostosować za pomocą ich ustawień. Praktycznie, przy odrobinie chęci możliwe jest zbudowanie tak samo wyglądającego serwisu przy pomocy obu rozwiązań.

Ta sama strona przygotowana w edytorze blokowym Gutenberg oraz kreatorze stron Elementor na szablonie Astra
Ta sama strona przygotowana w edytorze blokowym Gutenberg oraz kreatorze stron Elementor na szablonie Astra

Czy korzystając z powyższego przykładu byłbyś w stanie na pierwszy rzut oka rozróżnić, który z tych serwisów został przygotowany za pomocą Gutenberga, a który przy użyciu wtyczki Elementor?

Mimo, że obie strony wyglądają praktycznie tak samo, warto zwrócić uwagę, że wtyczka Elementor zapewnia dużo szersze możliwości edycji. Na dzień dzisiejszy zawiera więcej gotowych bloków do umieszczenia na stronie. Z czasem i rozwojem Gutenberga oczywiście ich liczba również zacznie stopniowo rosnąć, dlatego warto mieć tę kwestię na uwadze.

Podpowiadamy: Gutenberg jest domyślnie wbudowanym edytorem treści w WordPress. Dzięki całkowitej integracji korzystanie z niego będzie możliwe z praktycznie każdym motywem. W przypadku Elementora, niektóre szablony graficzne mogą wymagać ich dodatkowego dostosowania do pracy z wtyczką. Warto więc zwrócić uwagę na wybór rozwiązania do budowy strony internetowej już na etapie wyboru szablonu graficznego.

Kompatybilność

Edytor Gutenberg w przeciwieństwie do Elementora jest przede wszystkim całkowicie zintegrowany z WordPress. Dzięki temu jego kompatybilność z dostępnymi motywami oraz wtyczkami jest na praktycznie stuprocentowa. Niestety w przypadku Elementora, szablon graficzny powinien być przystosowany do jego obsługi. W niektórych sytuacjach może zdarzyć się, że wybrany przez Ciebie motyw graficzny, aby był w pełni kompatybilny z kreatorem stron powinien być dodatkowo dostosowany do jego obsługi. Warto więc zwrócić na to uwagę podczas wyboru szablonu graficznego.

Podpowiadamy: Bardzo często zaraz po instalacji nowego motywu graficznego WordPress wyświetla listę wymaganych i opcjonalnych wtyczek, których instalacja pozwoli na prawidłowe działanie szablonu. Bardzo często w tym momencie sugerowane są do instalacji dodatkowe kreatory strony – w tym również Elementor.

Wydajność strony

Czas ładowania strony www jest jednym z podstawowych Wskaźników Internetowych. Ma również znaczenie w przypadku czynników rankingowych Google. Zwrócić więc szczególną uwagę na ten parametr w przypadku korzystania z kreatorów stron. Elementor w porównaniu do Gutenberga oferuje niezliczone funkcje dostosowywania, zawiera dużo więcej bloków oraz “upiększaczy”. Przeładowanie strony efektowymi efektami i animacjami może sprawić, że strona ucierpi nie tylko pod kątem UX, ale również może znacząco zwolnić. 

W tej kategorii zwycięstwo należy zdecydowanie do edytora blokowego. Ilość kodu generowanego przez Gutenberg oraz rozmiar jego drzewa DOM są nieporównywalnie mniejsze względem Elementora. Mniejsza ilość generowanych danych przekłada się na dużo szybsze wczytanie serwisu w przeglądarce internetowe co również ma znaczenie dla odwiedzającego serwis.

Kluczowe cechy oraz różnice Gutenberga względem Elementora

Oba rozwiązania mają wiele wspólnych cech, ale również i różnic. Najważniejsze cechy przemawiające za budową strony przy pomocy Gutenberga to:

 • domyślna integracja z WordPress,
 • praktycznie nieograniczona ilość wspieranych motywów oraz wtyczek,
 • łatwa i przyjazna obsługa z poziomu panelu administracyjnego,
 • świetnie sprawdzi się do tworzenia Wpisów oraz Stron,
 • posiada gotowe bloki oraz stale rosnącą bazę Wzorców,
 • ma możliwość rozszerzenia ilości bloków o nowe, za pomocą zewnętrznych wtyczek
 • jest lekki, a budowane za jego pomocą strony są responsywne,
 • jest całkowicie darmowy.

W przypadku Elementora warto zwrócić uwagę na:

 • posiada dużą bazę motywów, które są z nim zgodne,
 • ma przeogromną bazę bloków, które można dostosować do własnych potrzeb,
 • baza bloków jest rozszerzalna za pomocą zewnętrznych wtyczek,
 • pozwala na edycję strony w trybie live,
 • świetnie sprawdzi się do budowy stron, w przypadku wpisów dużo lepszym rozwiązaniem będzie Gutenberg.
 • Elementor jest darmowy, jednak wersja ta ma pewne ograniczenia oraz mniejszą ilość gotowych bloków względem wersji PRO.

Podpowiadamy: Podczas budowy strony internetowej możesz korzystać zarówno z Gutenberga jak i Elementora. Pamiętaj jednak, aby z obu narzędzi korzystać w sposób przemyślany. 

Podsumowanie

Edytory blokowe oraz kreatory stron mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Naszym zdaniem jeżeli chcesz samemu spróbować stworzyć swoją stronę internetową będą one rozwiązaniem dobrym. Pozwolą Tobie zaoszczędzić wiele czasu, bez konieczności zagłębiania się w tajniki pracy programisty.

W tym artykule poświęciliśmy uwagę tak naprawdę dwóm rozwiązaniom. Edytor blogów Gutenberg jest narzędziem wszechstronnym i przyszłościowym. Widać to, kiedy spojrzymy na kierunek, który został obrany przez deweloperów WordPress. Edytor blokowy już dziś pozwala na łatwą budowę strony internetowej. Mimo, iż Gutenberg nie posiada tak wielu opcji konfiguracji jak Elementor, jego funkcje i możliwości rozbudowy są wystarczające zarówno dla bardziej jak i mniej zaawansowanych użytkowników.

Jeżeli jednak potrzebujesz zbudować stronę dużo bardziej złożoną i rozbudowaną o efekciarskie elementy, które zrobią na odwiedzającym efekt WOW, postaw na Elementora lub inny kreator stron. Podczas budowy strony za jego pomocą tego typu narzędzi, projekt jest ograniczany w praktyce wyłącznie wyobraźnią twórcy 🙂 Pamiętaj jednak, że zbyt napakowana wodotryskami strona zbudowana w oparciu Elementor lub inny kreator może działać dużo wolniej niż strona ich pozbawiona.

Zachęcamy więc do eksperymentowania z nie tylko z rozwiązaniami, które opisaliśmy szerzej ale również innymi kreatorami stron. Pozwoli to, przekonać Ci się samemu o ich możliwościach, wadach i zaletach. W ramach posiadanego hostingu w Zenbox, możesz również skorzystać z domen technicznych w ramach których będziesz mógł dowolnie eksperymentować nawet z kilkoma instalacjami WordPress. Zapraszamy również do naszych poprzednich wpisów, w których chcemy poprowadzić Cię krok po kroku przez wszystkie etapy budowy strony na WordPress. W kolejnym artykule naszej serii pokażemy Ci skąd pobrać wysokiej jakości grafiki stockowe, które za darmo możesz wykorzystać na swojej stronie internetowej.

Autor:

Kamil Kołosowski

Od 3 lat Mnich w BOK Zenbox.pl. Hosting i Internet zna od środka. Autor artykułów i poradników dostępnych w bazie wiedzy oraz na blogu Zenbox. Badacz wszystkiego co związane nowymi technologiami. Po pracy - tato dwójki urwisów i pasjonat leśnych wędrówek. Ostatnio odkrył zamiłowanie do fotografii i zgłębia tajniki marketingu.

Może ci się spodobać również

WordPress - 13 września 2022 13:11

Czat na stronie internetowej – jak uruchomić Live Chat w WordPress?

Czat na stronie internetowej pozwala na sprawny i szybki kontakt z klientem. Dzięki niemu odwiedzający Twoją stronę może w szybki sposób otrzymać odpowiedź na nurtujące pytania bez konieczności wypełniania formularza kontaktowego. W dzisiejszym artykule pokażemy Tobie jak skonfigurować taki czat na Twojej stronie WordPress.

Więcej →

Porady - 26 sierpnia 2022 9:50

Jak utworzyć kopię zapasową WordPress?

W Zenbox kopie zapasowe są wykonywane automatycznie 4 razy dziennie i utrzymywane przez 7 dni. Gdy Twoja strona ulegnie awarii, możesz przywrócić kopię plików i/lub bazy danych w Panelu Klienta. Co jednak w sytuacji, jeśli do awarii doszło więcej niż 7 dni temu?

Więcej →

otrzymany na skrzynkę newsletter
Porady - 22 sierpnia 2022 10:50

Newsletter na stronie? Wszystko co musisz wiedzieć w jednym miejscu!

Newsletter jest jedną z form reklamy z której możesz skorzystać prowadząc swoją stronę lub sklep w Internecie. Na ogół w Internecie dostępne metody reklamowe wymagają skorzystania z dodatkowych środków finansowych, przykładowo kampanie w Google czy na Facebooku, jednak w ramach nowego artykułu przybliżę Ci rozwiązanie zupełnie darmowe i bardzo proste do wdrożenia.

Więcej →