Korzystanie z usług hostingowych oraz tworzenie stron nieodzownie związane jest z wgrywaniem plików na dysk konta. Proste strony czy wizytówki nie wymagają bardzo dużej przestrzeni dyskowej. Kiedy jednak Twoja strona rozrośnie się, lub chcesz stworzyć średniej wielkości sklep istnieje szansa, że bardzo szybko wykorzystasz zakupiony limit przestrzeni www jak również limitu plików. W poniższym artykule przybliżę Ci w bardzo przystępny sposób jak kontrolować oraz sprawdzać na bieżąco zużycie i zajętość przestrzeni.
Niektóre metody mogą wydawać się bardzo skomplikowane, niemniej są takie jedynie z pozoru – nie bój się 🙂
Terminal SSH
W zależności od systemu którym się posługujesz, dostęp do SSH konta hostingowego może odbywać się w różny sposób. Dla użytkowników systemów Mac OS oraz różnych dystrybucji Linuxa domyślnie dostępny jest terminal. Użytkownicy Windowsa muszą posiłkować się instalacją dodatkowego oprogramowania. W swojej pracy używam przede wszystkim PuTTY, natomiast dla bardziej zaawansowanych użytkowników istnieje możliwość rozszerzenia funkcji PowerShella.
Pierwszą z metod na weryfikację zajętości poszczególnych folderów jest program ncdu który jest dostępny na każdym koncie hostingowym w zenbox. Po zalogowaniu się do terminalu wystarczy wpisać tę komendę oraz wcisnąć ENTER. Wówczas program zbada zajętość konta – czas trwania może różnić się w zależności od rozmiaru przechowywanych danych.
Poniżej znajduje się wygodne menu dostępne po zakończeniu weryfikacji przestrzeni. Można się w nim poruszać za pomocą strzałek na klawiaturze. Strzałka w prawo pozwala na przejście do danego folderu, natomiast strzałka w lewo cofnięcie o poziom wyżej. Strzałki w górę i w dół pozwalają na wybranie folderów. Pozostałe funkcje ncdu dostępne są oczywiście w instrukcji samego programu.
Po lewej stronie kwerendy wyświetla się rozmiar danego folderu lub pliku, natomiast po prawej jego nazwa. Domyślnie są one segregowane od największego do najmniejszego
Aby wyjść z ncdu wystarczy nacisnąć CTRL + C, natomiast wyjście z terminalu następuje poprzez wpisanie exit – zatwierdzonego ENTERem.
Polecamy: Dokładny opis logowania SSH dla systemów MacOS lub Windows dostępny jest w naszej bazie wiedzy.
Drugą, nieco prostszą metodą jest skorzystanie z komendy du -sch która umożliwia wyświetlenie łącznego rozmiaru danego folderu – konieczne jest jednak podanie pełnej ścieżki jak na przykładzie poniżej.
du -sch /domains/domena.pl/public_html/folder_docelowy
Wynik tej kwerendy będzie wyglądał w poniższy sposób:
Trzecią i ostatnią metodą na wylistowanie zawartości wraz z rozmiarami jest użycie komend ll lub ls -la, poniżej zamieszczam wyniki tychże. Jak możemy zauważyć, wartości rozmiarów wyświetlone są w bajtach. Aby wyświetliły się one w zrozumiałych wartościach wystarczy dodać do komendy atrybut -h
ls -lah /domains/domena.pl/public_html/docelowy_folder
Menedżer plików
Nasze usługi hostingowe wyposażone są w wygodny menedżer plików z przejrzystym GUI które pozwala na łatwy dostęp do plików na serwerze z poziomu Panelu Klienta. W celu zwiększenia wydajności korzystania z menedżera, obliczanie rozmiaru folderów i plików zostało wyłączona – zatem niestety nie ma możliwości sprawdzania rozmiarów folderów. Same rozmiary plików są oczywiście wyświetlane.
Pamiętaj: Menedżer zapewnia możliwość wgrywania plików na dysk serwera z poziomu Panelu Klienta. Opis tej procedury dostępny jest tu.
Klient FTP
Najprostszym, a zarazem najpopularniejszym sposobem na dostęp do plików na serwerze jest FTP – czyli File Transfer Protocol. Za jego pomocą można wykonywać zarówno upload plików jak i również je modyfikować. Niektóre klienty FTP pozwalają nawet na utworzenie dowiązania symbolicznego (symlinka).
W sieci możemy znaleźć dużą ilość programów do obsługi tego protokołu, osobiście korzystam z WinSCP który jest odpowiedni do moich potrzeb. Ty oczywiście możesz wybrać którykolwiek, zasada ich działania jest zgoła taka sama.
W przypadku używanego przeze mnie programu istnieje możliwość wyliczenia zajętości i rozmiaru danego folderu poprzez przejście do menu podręcznego, oraz wybrania Właściwości.
Po kliknięciu przycisku Przelicz, program zweryfikuje zajętość folderu.
Polecamy: Dokładny opis konfiguracji połączenia poprzez klient FTP znajdziesz na tej stronie 🙂
Podsumowanie
Podczas tworzenia i utrzymywania stron www warto zwracać uwagę na to ile przestrzeni zajmują jej poszczególne foldery. Warto w tej kwestii wyrobić sobie nawyk który pomoże lepiej kontrolować zużycie zasobów oraz w skrajnych przypadkach zachować ciągłość działania usługi. Warto pamiętać bowiem, że przekroczenie limitu przestrzeni dyskowej w zenbox wiąże się z czasową blokadą konta w postaci wyświetlanego błędu 503.
W razie pytań odnośnie powyższych kwestii zapraszamy do ich zadawania pod adresem kontakt@zenbox.pl. 🙂