Zadał mi ktoś kiedyś pytanie, w jaki sposób domena wie jaki serwer wybrać do wyświetlenia strony, gdy ma podpiętą domenę na różnych usługach hostingowych. Jak taka konfiguracja może działać? Czy może rejestratorzy domen zaglądają w umysły ich klientów, i kierują je w miejsca o których klienci w danej chwili myślą? Muszę niestety niektórych zmartwić, to nie czary, to Domain Name System.

W tym artykule przybliżę Ci:
  • Czym są serwery DNS i strefa DNS
  • Jak przebiega droga połączenia od przeglądarki do Twojego serwera
  • Jak prawidłowo wprowadzać rekordy DNS w strefie DNS

Na początku był chaos – czyli trochę historii

Świat komputerów definiują cyfry i właśnie w ten sposób zachodzi pomiędzy nimi komunikacja. Dla Nas jednak, nie jest to najoptymalniejszy system komunikacji, a już na pewno nie komunikacji opartej wyłącznie na nich. Znacznym wyzwaniem byłoby zapamiętać wszystkie skomplikowane ciągi cyfr i wartości, którym one odpowiadają, gdy sprawa dotyczy już kilku ciągów do zapamiętania.

Zmiana była nieunikniona, pierwszym który to wiedział i potrafił potrzebę zamienić na wynalazek był Paul Mockapetris, a był to rok 1983. Jako student na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine podjął się stworzenia DNS jako odpowiedź na problem stale rosnącej liczby adresów IP, które należało znać, aby połączyć się z danym hostem.

Pierwotnie DNS działał na potrzeby sieci ARPANET, wczesnego prekursora Internetu, ale szybko stał się integralną częścią całej infrastruktury internetowej. Na przestrzeni czasu DNS przeszedł wiele zmian, jednak jego główne założenie pozostało niezmienne do dziś

Aktualnie mamy do dyspozycji atrakcyjnie wyglądające dla oka i łatwe do zapamiętania nazwy domenowe, które działają w oparciu o sprawny i ustrukturyzowany system pod jurysdykcją ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów). Jeśli Paul to czytasz, dziękuję!

System DNS – jak to działa?

System Nazw Domen (z ang. Domain Name System – DNS) pozwala korzystać nam z nazw domenowych, zamiast trudnych do zapamiętania adresów IP. Do podstawowych funkcji systemu DNS należy tłumaczenie wspomnianych nazw domenowych, na dane liczbowe, które są niezbędne dla poprawnej komunikacji pomiędzy systemami informatycznymi. Warto dodać, że każde urządzenie próbując komunikować się z internetem musi posiadać odpowiedni unikalny adres IP.

W punktach poniżej chciałbym przybliżyć główne etapy, które zachodzą po wprowadzeniu nazwy domenowej do przeglądarki internetowej :

1. Urządzenie tj. komputer czy telefon, sprawdza najpierw lokalną pamięć podręczną DNS czy nie istnieje już w niej odpowiedź na to zapytanie. Jeśli urządzenie posiada już taką informację, może pominąć odwoływanie się do zewnętrznego serwera DNS, skracając tym samym drogę i czas połączenia.

2. Jeśli odpowiedzi nie ma na lokalnym urządzeniu lub jej termin wygasł, komputer wysyła zapytanie do serwera DNS. Może to być na przykład serwer DNS dostarczony przez dostawcę usług internetowych (ISP).

3. Serwer DNS przetwarza zapytanie w sposób rekurencyjny. Czyli, jeśli nie zna odpowiedzi na zapytanie, ale zna inne serwery DNS, do których może się zwrócić, przekazuje zapytanie do kolejnych serwerów aż nie uzyska odpowiedzi.

4. Jeśli lokalny serwer DNS nie zna adresu IP dla danej domeny, kieruje on zapytanie do jednego z globalnych serwerów DNS obsługujących główny katalog DNS. 

5. Globalny serwer DNS kieruje zapytanie do serwerów DNS odpowiedzialnych za domenę najwyższego poziomu (TLD) (np. .com, .org, .pl). Te serwery DNS przekazują dalej zapytanie do serwerów DNS odpowiedzialnych za konkretną domenę.

6. Serwer DNS odpowiedzialny za domenę zwraca adres IP żądanego zasobu do serwera DNS, który wysłał zapytanie

7. Serwer DNS, który pierwotnie otrzymał zapytanie od komputera użytkownika, przekazuje uzyskaną odpowiedź o adresie IP do komputera użytkownika.

8. Na podstawie otrzymanego adresu IP przeglądarka internetowa nawiązuje połączenie z serwerem, na którym znajduje się żądany zasób (np. strona internetowa), co umożliwia użytkownikowi przeglądanie treści na stronie.

Droga wydaje się długa i kręta, ale nie dajcie się zwieść, cały proces trwa nie dłużej niż mrugnięcie okiem.

Jeśli zastanawiasz się nad nową nazwą domeny dla swojej strony, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu pod tytułem Stoisz przed wyborem domeny internetowej? Wykorzystaj te 5 wskazówek, które przygotowaliśmy

Strefa DNS

Tak jak pisałem powyżej, jeśli przeglądarka nie znajdzie adresu IP w swojej pamięci podręcznej dla danej domeny, inicjuje wtedy cały łańcuch zapytań, które serwery DNS muszą dla niej wykonać. Ostatecznie jednak Serwer DNS podczas odpytywania docelowego, autorytatywnego serwera DNS który bezpośrednio odpowiada za naszą domenę, trafia do jej pliku konfiguracyjnego, czyli do tytułowej Strefy DNS

Składa się ona ze zbioru rekordów DNS, które mają różne funkcje, zależnie od ich typu, ale co najważniejsze odpowiadają wspomnianemu serwerowi DNS pod jakim hostem znajdują się serwisy, tj. strona www, czy poczta e-mail, dla danej domeny. Takie informacje są zwracane w odwrotnym kierunku, z udziałem wszystkich serwerów DNS które brały udział w przekazywaniu zapytania, aż do samego inicjatora, czyli przeglądarki.

Informujemy: Dzięki strefie DNS możemy posiadać serwis www na jednym serwerze, a pocztę na drugim. Tak się dzieje nawet u nas lokalnie w Zenbox, serwery pocztowe działają niezależnie w stosunku do serwerów http, gdzie można znaleźć zawartość strony www.

Rodzaje rekordów DNS

Każdy typ rekordu DNS ma swoją unikalną funkcję, dlatego ważne jest aby je prawidłowo rozróżniać. Oto najważniejsze z nich:

Rekord SOA: jest zazwyczaj pierwszym rekordem w strefie DNS danej domeny i pełni kluczową rolę w zarządzaniu tą strefą. Jest on obsługiwany przez serwery DNS i jest używany do koordynacji i synchronizacji danych związanych z daną domeną między różnymi serwerami DNS w Internecie. Często niewidoczny, wszak bardzo ważny.

Uwaga: Brak tego rekordu może skutkować brakiem możliwości skierowania oddelegowania domeny na zewnętrzne serwery DNS u rejestratora. W Zenbox taki rekord jest dodawany wraz z dodaniem domeny do hostingu. Dodawanie domeny opisujemy w tym poradniku z naszej bazy wiedzy.

Rekord A: Jest to najczęściej używany rodzaj rekordu DNS. Mapuje nazwę domeny na odpowiadający jej adres IPv4 (32-bitowy adres internetowy). Na przykład, rekord A dla „domena.pl” może mieć wartość „192.0.2.1”.

Rekord AAAA: Podobnie jak rekord A, służy do mapowania nazwy domeny, ale na adres IPv6 (128-bitowy adres internetowy). Jest to niezbędne dla wsparcia dla nowszych wersji protokołu IP.

Rekord CNAME: Pozwala na przekierowanie jednej nazwy domeny (aliasu) na inną nazwę domeny (kanoniczną). Jest to przydatne, gdy chcesz, aby wiele adresów URL wskazywało na ten sam zasób. Na przykład, rekord CNAME „www” dla „domena.pl” może wskazywać na „domena.pl”.

Rekord MX: Określa serwery poczty elektronicznej odpowiedzialne za obsługę ruchu poczty dla danej domeny. Każdy rekord MX ma również przypisaną priorytetowość, co pozwala na określenie kolejności, w jakiej serwery pocztowe powinny być używane. Na przykład, rekord MX dla „domena.pl” może wskazywać na „mx1.zenbox.pl” z priorytetem 10.

Rekord NS: Określa serwery nazw, które są autorytatywne dla danej domeny i mają informacje na jej temat. Rekordy NS wskazują na serwery DNS odpowiedzialne za obsługę konkretnej domeny. Na przykład, rekord NS dla „domena.pl” może wskazywać na „ns1.zenbox.pl” i „ns2.zenbox.pl”.

Rekord TXT: Pozwala na przechowywanie dowolnych informacji tekstowych w strefie DNS. Często używany do weryfikacji właściciela domeny w usługach takich jak Google Workspace czy Microsoft 365, a także do przechowywania innych rodzajów metadanych.

Poprawne tworzenie rekordów DNS

Sposób w jaki rekordy DNS powinny być wprowadzane zależy od konfiguracji strefy DNS i typu rekordu. Jako mnich Zenbox często spotykam się z takim problemem u naszych klientów, wprowadzony rekord DNS nie jest widoczny w internecie, pomimo dodania go do strefy DNS. Powody takiego problemu mogą być dwa, domena kieruje na inne serwery DNS lub nazwa lub wartość rekordu nie została zakończona kropką.

Właśnie ta kropka komplikuje sprawy, tym bardziej że niektóre firmy z branży nie wymagają jej dodawania.

Sprawa jest zazwyczaj prosta jeśli chodzi o nazwę rekordu, jeśli jest ona w formie adresu URL, na przykład: domena.pl, to na końcu takiego adresu należy wstawić kropkę. Nazwa powinna mieć wtedy poniższą formę:

domena.pl.

Co jednak się stanie gdy nie dodamy kropki? Zostanie wtedy do nazwy rekordu dołączony człon z adresem domeny, w Internecie rekord o nazwie domena.pl będzie się rozgłaszał następująco:

domena.pl.domena.pl

Nie zawsze musi to jednak działać na nasza niekorzyść, w ten sposób można w prosty sposób dodawać rekordy (mówimy cały czas o nazwie rekordu) dla subdomen, gdzie możemy wpisać tylko jej nazwę, a reszta adresu zostanie dodana automatycznie.

Pozostaje teraz druga część rekordu, czyli jego wartość. W tym przypadku ważny jest jego typ. Kropkę dodamy przy rekordach typu NS, MX i CNAME.

Uwaga:Kropki nie należy natomiast dodawać do wartości rekordów typu TXT, nawet jeśli znajdują się w nich adresy URL.

Podsumowanie

System DNS jest kluczowym elementem internetowej infrastruktury, umożliwiającym przekształcanie łatwo zapamiętywanych nazw domenowych na adresy IP, które są niezbędne do komunikacji między serwerami i urządzeniami w sieci. Jest cały czas prężnie rozwijany pod względem usprawnienia komunikacji, bezpieczeństwa i oczywiście szybkości. Praktycznie każdy z nas korzysta z dobrodziejstw tego systemu i właśnie ze względu na powszechność jego użycia powinien być on w jak najlepszej kondycji.

Autor:

Konrad Matus

Lojalny mnich w Zenbox.pl, zawsze pomocny i przeważnie uśmiechnięty. Zwolennik tekstu pisanego i samego pisania. Prywatnie mąż, ojciec i syn, dokładnie w tej kolejności. W wolnym czasie remontuje, produkuje muzykę elektroniczną i gra w grę... World of Warcraft.

Może ci się spodobać również

Porady - 29 marca 2024 14:57

Jak wybrać najlepszy plan hostingowy dla twojej strony internetowej?

Wybór odpowiedniego planu hostingowego może przyprawić o ból głowy niejednego użytkownika Internetu który chce rozpocząć własną działalność. Od niezawodności po koszty – wydaje się, że diabeł tkwi w szczegółach. W poniższym artykule opiszę Ci pokrótce poszczególne plany hostingowe oraz główne różnice między nimi. Hosting współdzielony w Zenbox Nasza oferta obejmuje kilka rodzajów usług współdzielonych dostępnych […]

Więcej →

Malware
Porady -

Jak usunąć wirusy ze strony na WordPress?

Wirusy są jednym z największych zagrożeń dla stron internetowych. Mogą one powodować wiele szkód, jak np. kradzież danych, wysyłanie spamu czy nawet trwałe zniszczenie strony. W tym artykule przedstawimy podstawowe metody usuwania złośliwego oprogramowania. Do infekcji może dojść w różny sposób. Bardzo często przestępcy używają botów, które próbują dokonać logowania do panelu administratora aplikacji za […]

Więcej →