Porady

Darmowy sklep internetowy – przegląd popularnych rozwiazań

Można śmiało powiedzieć, że e-commerce jest najszybciej rozwijającym się segmentem handlu na świecie. Dzięki łatwemu dostępowi do potencjalnie szerokiego grona odbiorców, wiele firm działających w różnych branżach decyduje się na wprowadzenie swoich produktów do sprzedaży w Internecie. Decyzje o rozpoczęciu sprzedaży internetowej ułatwia również fakt, że uruchomienie własnego sklepu internetowego niekonieczne musi wiązać się zawsze z dużymi wydatkami, czy posiadaniem wiedzy z zakresu programowania. Dla osób nie koniecznie posiadających duży budżet na start świetnie sprawdzi się darmowy sklep internetowy.

Zakupy online

Darmowy sklep internetowy – czy taki naprawdę istnieje?

Dziś na rynku dostępne są gotowe do uruchomienia platformy sprzedażowe, działające w oparciu o różne modele abonamentowe lub skrypty dedykowane, przeznaczone do uruchomienia sklepu internetowego na własnym serwerze. Różnią się one od siebie kosztami wdrożenia, sposobem ich dostarczania, obsługą oraz licencją na jakiej są rozpowszechniane.

W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci jak uruchomić darmowy sklep internetowy w oparciu o skrypt na licencji Open Source. Skrypty te mogą być wykorzystane zarówno do nauki, jak i również sprawdzenia się w roli internetowego sprzedawcy :)

Warto dodać, że darmowe nie oznacza wcale gorsze. Za wieloma przedstawionymi poniżej rozwiązaniami stoją firmy oraz społeczność, dzięki którym wszystkie problemy są szybko wyłapywane oraz naprawiane. Dzięki dużej popularności platform Open Source, dostępne są tysiące darmowych oraz płatnych szablonów i modułów pozwalających na dostosowanie sklepu do Twoich potrzeb oraz specyfiki branży. Również za sprawą licencji Open Source, oprogramowanie sklepu może być w przyszłości dowolnie zmieniane oraz dostosowywane do Twoich potrzeb.

1. WooCommerce

Wtyczka WooCommerce - uruchom darmowy sklep internetowy w WordPress
WooCommerce jest specyficznym rozwiązaniem na tej liście, ponieważ jest to darmowa wtyczka dla skryptu blogowego WordPress i znalazła się w naszym innym zestawieniu “Przydatne wtyczki do WordPress’a które rozbudują Twoją stronę internetową”. Dzięki niej możesz rozszerzyć swoją stronę firmową lub bloga o moduł sklepu, którym będziesz zarządzać w ramach jednej strony internetowej. Wbrew pozorom jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce na świecie.

Połączenie WordPress z WooCommerce zasługuje na uwagę również ze względu na swoją prostą obsługę oraz intuicyjność. Dzięki temu sprawdzi się przy budowie małych oraz średnich sklepów. Dla tego rozwiązania dostępne są tysiące dodatkowych rozszerzeń pozwalających na rozbudowę oraz dostosowanie sklepu do własnych potrzeb. Dzięki bardzo rozbudowanej społeczności, również w Polsce, możesz liczyć na dostępność wielu poradników oraz pomoc ze strony innych użytkowników.

2. PrestaShop

Darmowy sklep internetowy dzięki PrestaShop
W dwóch słowach – to potężny i wydajny system dla sklepu internetowego. Jeżeli planujesz uruchomienie  sklepu internetowego w oparciu o dedykowane rozwiązanie, sprawdź PrestaShop, a nie zawiedziesz się. Skrypt posiada między innymi w standardzie wbudowane systemy analizy zamówień, systemy rabatowe i lojalnościowe oraz zapewnia generowanie faktur. Oprogramowanie PrestaShop pozwala na uruchomienie wielu sklepów, w ramach różnych domen, zarządzanych w jednej instalacji. Opcja ta sprawdzi się w przypadku, gdy chcesz oferować produkty w różnych krajach i walutach.

Oprogramowanie PrestaShop swoje korzenie ma we Francji i jest rozwijany od 2005 roku. Dzięki budowanej przez lata pozycji oraz dużej popularności posiada wiele gotowych szablonów i modułów – zarówno tych darmowych jak i płatnych. Zaawansowana możliwość rozbudowy PrestaShop czyni go również świetnym fundamentem na przyszłość!

3. OpenCart

Skrypt OpenCart - lekki sklep internetowy
 

Lekka alternatywa dla PrestaShop, posiadająca bardzo niskie wymagania dotyczące wydajności serwera. Wynika to z faktu, iż domyślnie nie jest tak rozbudowany jak poprzednik, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sklep oparty o OpenCart został rozbudowany za pomocą specjalnie przygotowanych modułów i szablonów graficznych. Tych jest zresztą całkiem sporo, bo ponad 13000 dostępnych do instalacji bezpośrednio w panelu administracyjnym sklepu.

Co dostaniesz na start? OpenCart domyślnie posiada obsługę wielu walut oraz różne metody płatności. Skrypt dodatkowo od strony promocyjnej zapewnia obsługę kuponów rabatowych czy tworzenia okresowych promocji, co przydaje się w momencie, kiedy chcemy uruchomić akcje marketingowe. Na uwagę zasługuje również możliwość uruchomienia programu lojalnościowego, recenzji produktów czy obsługa multistore, jak w przypadku PrestaShop. Oprogramowanie dostępne jest w języku polskim i posiada prosty panel administracyjny. Polska społeczność skupiona wokół skryptu chętnie dzieli się pomocą oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi jego obsługi.

4. Zen Cart

ZenCart - oprogramowanie sklepu internetowego od specjalistów sprzedaży online
Oprogramowanie początkowo powstałe w oparciu o skrypt osCommerce, jednak całkowicie przebudowane w porównaniu do swojego pierwowzoru. W domyślnej konfiguracji skryptu, jego panel administracyjny obsługiwany jest w języku angielskim. W repozytorium dodatków dostępne jest jednak polskie tłumaczenie dostępne do pobrania na stronie projektu.

Z dostępnych domyślnie funkcji pozwala na przygotowanie wielu sposobów wysyłek oraz płatności w zależności od specyfiki oferowanych produktów. Skrypt posiada również wbudowany moduł newslettera, obsługę banerów reklamowych, kuponów rabatowych oraz obniżek ilościowych, zależnych od ilości kupowanych produktów. Opcje te mogą zostać rozbudowane poprzez dostępne wtyczki, których niestety nie jest tak dużo jak w przypadku innych opisywanych skryptów – na stronie autorów dostępnych jest ich zaledwie 2134.

6. Shopware

Profesjonalny i darmowy sklep internetowy, czyli Shopware
 

Dzięki edycji Community uruchomisz darmowy sklep internetowy, mogący konkurować zarówno z PrestaShop jak i Magento. Świetnie sprawdzi się zarówno dla średnich jak i większych sklepów.

Panel administracyjny aplikacji jest rozbudowany, jednak przemyślany rozkład dostępnych w nim funkcji sprawia, że jest intuicyjny w obsłudze. Bogata już funkcjonalność skryptu może zostać rozbudowana o dodatkowe moduły i szablony.  Dodatki dla skryptu dostępne są na stronie projektu i na stronach firm dostarczających usługi dla e-commerce.

Opisane w tym artykule skrypty zainstalujesz za pomocą kilku kliknięć, bezpośrednio w Panelu Klienta. Dzięki temu w szybki i prosty sposób możesz przetestować ich działanie na swojej usłudze hostingowej w zenbox.pl. Za pomocą aplikacji Installatron możesz również zainstalować inne, nie opisane w tym zestawieniu skrypty e-commerce, na przykład CubeCart, AbanteCart czy WeBid. Być może to właśnie jedno z nich będzie tym, które spełni wszystkie Twoje wymagania?

Pamiętaj również, że jeśli masz jakieś problemy to zawsze możesz skontaktować się z naszymi mnichami z Biura Obsługi Klienta :)

A może prowadzisz już sklep internetowy? Podziel się z nami, z jakiego oprogramowania korzystasz i dlaczego wybrałeś właśnie to rozwiązanie :)