Porady

Co to jest WHOIS? Poznaj bazę informacji o domenach

Co to jest WHOIS? Poznaj bazę informacji o domenach

WHOIS to specjalny protokół, który pozwala na identyfikację właściciela domeny internetowej. Informacje w tej bazie zapisywane są zawsze wraz z rejestracją domeny i są dostępne dla wszystkich użytkowników Internetu. Często z bazy WHOIS korzystają osoby, które chcą poznać szczegóły dotyczące danej domeny – na przykład kiedy domena została zarejestrowana, jaki jest jej okres ważności oraz kto jest jej właścicielem.

W tym artykule dowiesz się:

 • jak korzystać z bazy WHOIS
 • jakie informacje znajdziesz są w wynikach zapytań do bazy
 • jaki masz wpływ na dane wyświetlane w publicznym rejestrze

Jak sprawdzić informacje w bazie WHOIS?

W każdym rejestrze WHOIS publikowane są informacje o dacie rejestracji domeny, jej ważności i ostatniej modyfikacji. Rejestry przechowują również informacje o aktualnych adresach serwerów DNS, na które delegowana jest domena. W sieci dostępnych jest wiele portali, które pozwalają na weryfikację wpisów bazy. Najpopularniejsze rejestry wpisów WHOIS to:

 • dns.pl/whois – baza WHOIS udostępniona przez NASK, czyli główny rejestr domeny polskiej .pl – w tym również domen funkcjonalnych i regionalnych
 • whois.eurid.eu/pl/ – rejestr WHOIS udostępniony przez operatora domeny europejskiej .eu
 • lookup.icann.org – baza obsługiwana przez ICANN, pozwala na weryfikację domen globalnych na przykład .com, .dev, .coffe
 • whois.domaintools.com – rejestr WHOIS udostępniony przez serwis DomainTools, pozwala na weryfikację dowolnej domeny internetowej
 • who.is – baza pozwalająca na weryfikację wpisów dotyczących domen globalnych

Dodatkowe informacje jakie możemy znaleźć w bazie WHOIS to między innym status domeny, status zabezpieczenia DNSSEC, informacje o Abonencie domeny oraz Rejestratorze. Należy jednak zwrócić uwagę, że zakres wyświetlanych danych jest zależy od typu domeny oraz Abonenta:

 • między innymi różnice występują w przypadku domeny polskiej .pl oraz domeny globalnej .com
 • wpływ na wyświetlane dane ma również fakt czy Abonentem jest osoba fizyczna czy firma

Podpowiadamy: W przypadku domeny .pl, polski rejestr chroni dane osób prywatnych. Dzięki temu Twoje dane Abonenta nie będą wyświetlane publicznie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domeny, która jest zarejestrowana przez firmę. W ich przypadku każdy zainteresowany może z bazy WHOIS poznać dane kontaktowe abonenta i kontaktu technicznego.

Wynik zapytania w bazie WHOIS dla domeny zenbox.pl
Wynik zapytania w bazie WHOIS dns.pl

Czy moje dane są zawsze widoczne w WHOIS?

Informacje przedstawiane w bazach danych WHOIS są dostępne dla wszystkich użytkowników Internetu. Dlaczego zdarza się, że są one źródłem informacji dla telemarketerów lub spamerów. Widoczność danych Abonenta domeny zależy to od rodzaju domeny oraz statusu prawnego jej właściciela.

Dane Abonenta domeny polskiej

W przypadku domen polskich informacje dotyczące właściciela domeny będącego osobą fizyczną są domyślnie ukryte. W ich przypadku wpis zwraca jedynie podstawowe informacje dotyczące domeny oraz jej rejestratora. Dane te mogą być udostępnione na życzenie Abonenta domeny po wcześniejszym zgłoszeniu odpowiedniego wniosku.

Jeżeli właścicielem domeny jest firma, wtedy dane Abonenta zawsze są widoczne publicznie i nie ma możliwości ich ukrycia w rejestrze.

Dane Abonenta domeny europejskiej

Podobnie kwestia wygląda w przypadku domen europejskich .eu. Kiedy Abonentem domeny europejskiej jest osoba fizyczna, jej dane nie są wyświetlane publicznie. Nie ma również możliwości ich ujawnienia na życzenie właściciela domeny.

Natomiast w przypadku, kiedy Abonentem domeny europejskiej jest firma lub instytucja, dane Abonenta zawsze są widoczne publicznie i nie mogą zostać ukryte.

Dane Abonenta domeny globalnej

Dane Abonenta domeny globalnej są być częściowo udostępnione publicznie, w zależności od danego Rejestru domeny TLD. Sytuacja taka wynika z przepisów RODO.

Status domeny w bazie WHOIS

Za pomocą bazy WHOIS możesz również zweryfikować aktualny status domeny. Statusy domen określają nie tylko informacje o okresie jej ważności, pozwalają one również szybko określić potencjalne problemy z działaniem domeny. Dlatego uważamy, że ich znajomość przyda się każdemu właścicielowi domeny.

Statusy domeny można podzielić na dwie grupy:

 • zakładane przez rejestrantów – zaczynają się zawsze od słowa client
 • zakładane przez główne rejestry

Popularne statusy nadawane przez główne rejestry domen

Registrar Status: OK, Active, Registered – status informujący, że aktualnie domena jest aktywna. Nazwa tego statusu może się różnić w zależności od rejestru. Baza na stronie dns.pl zwracana dodatkowo informację: Aktywna w DNS.

Inactive – status pojawia się, kiedy domena nie kieruje na żadne prawidłowe adresy serwerów DNS. Status ten można spotkać w przypadku rejestracji domeny .it. Aby ją aktywować należy skierować domenę na adresy DNS wskazane w głównym rejestrze domeny.

pendingCreate – status widoczny po rejestracji domeny. W tym momencie rejestr domen otrzymał zlecenie jej utworzenia, a domena oczekuje na realizację tego zlecenia.

pendingRenew – status domeny informujący o zleconym odnowieniu domeny. W tym momencie rejestr domen otrzymał zlecenie jej odnowienia w sposób automatyczny lub manualny, a domena oczekuje na realizację tego zlecenia.

pendingRestore – status widoczny po zgłoszeniu przez Abonenta przywrócenia domeny. Status widoczny w momencie, odnowienia domeny w statusie redemptionPeriod.

autoRenewPeriod, renewPeriod – status widoczny po rejestracji domeny, ale również po automatycznym lub manualnym odnowieniu domeny. Może być widoczny przez kilka dni i nie wymaga od właściciela domeny wykonywania dodatkowych czynności w obsłudze domeny.

pendingDelete, redemptionPeriod – status widoczny po skierowaniu domeny do usunięcia z rejestru. Odnowienie domeny mającej status pendingDelete jest możliwy wyłącznie w połączeniu ze statusem redemptionPeriod. Wiąże się to zazwyczaj z dodatkową opłatą za przywrócenie domeny z kwarantanny. Domena mająca tylko status pendingDelete będzie usunięta z rejestru w ciągu kilku dni.

NOT_EXIST, Deleted And Available Again – adres domeny nie jest dostępny w rejestrze. Status jest widoczny dla wygasłych domen.

pendingTransfer – status widoczny po zainicjowaniu transferu domeny pomiędzy rejestratorami. W przypadku jeżeli nie zlecałeś transferu domeny skontaktuj się z rejestratorem swojej domeny. Pozwoli to anulowanie nieautoryzowanego transferu domeny, który jest w toku.

transferPeriod – status dostępny do kilku dni od zakończenia transferu domeny. Również nie wymaga do wykonania od Abonenta domeny dodatkowych czynności w jej konfiguracji.

Popularne statusy nadawane przez rejestratorów domen

clientTransferProhibited, Registrar Lock– status domeny najczęściej związany z aktywną blokadą transferową domeny. Zabezpiecza on wykonanie transferu pomiędzy rejestratorami. Zabezpieczenie to może być wyłączone po kontakcie z aktualnym rejestratorem domeny.

clientHold – bardzo rzadki status domeny. Najczęściej pojawia się podczas sporów o domenę, braku płatności lub jej usunięcia z rejestru.

clientUpdateProhibited – status widoczny w momencie, kiedy rejestrator Twojej domeny zablokował możliwość aktualizacji danych kontaktowych lub delegacji. Status ten może być wyłączony na życzenie właściciela domeny.

DNSSEC – ten status zawiera informacje o aktywnym zabezpieczenie DNSSEC. W przypadku, kiedy zabezpieczenie nie jest aktywne status ten nie będzie widoczny w bazie lub będzie zwracał informację none.

Wszystkie dostępne statusy domen są widoczne między innymi na stronie ICANN.

Szukasz wolnego adresu domeny?

Domeny internetowe w Zenbox.pl

Baza WHOIS jest bardzo przydatnym narzędziem do weryfikacji informacji na temat domen oraz ich statusu. Jeżeli jednak potrzebujesz sprawdzić czy wybrany przez Ciebie adres domeny jest wolny możesz to zrobić w dużo szybszy sposób. Z pomocą przychodzi nasza wyszukiwarka domen.

Wyszukiwarka wolnych domen w Zenbox.
Nasza wyszukiwarka domen internetowych.

Za jej pomocą, nie tylko sprawdzisz czy wybrany adres jest dostępny do rejestracji. W wynikach wyszukiwania zaproponujemy Ci kilka innych rozszerzeń TDL, które są dostępne i możesz z nich dodatkowo skorzystać.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem opisującym co to jest domena i na co zwrócić i uwagę podczas jej wyboru.