Co to jest domena?
Czy wiesz, że hosting oraz domena to dwie niezależne od siebie usługi? Hosting internetowy zapewnia specjalnie przygotowane miejsce na serwerze – w ramach którego przechowywane są pliki Twojej strony oraz poczty e-mail. Natomiast domena zapewnia unikatowy adres, dzięki któremu użytkownicy Internetu trafią właśnie do Ciebie!
W ostatnim artykule zwracaliśmy uwagę na to czym kierować się podczas wyboru usługi hostingowej. Dzisiaj natomiast chcielibyśmy podpowiedzieć, czym jest domena, jak działa oraz na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru. Jest to przecież jedna z najważniejszych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę podczas budowania swojej marki w Internecie.
Jak już wspominaliśmy we wstępie domena zapewnia adres, pod którym użytkownicy sieci mogą znaleźć Twoją stronę internetową. Ale skąd przeglądarka internetowa wie, która strona jest połączona z tą konkretną domeną? Odpowiada za to System Nazw Domenowych czyli DNS, oraz niepowtarzalna nazwa domeny.
DNS można porównać do translatora, ponieważ potrafi on przetłumaczyć łatwą do zapamiętania nazwę Twojej domeny na przykład zenbox.pl na adres IP, który jest zrozumiały dla urządzeń działających w sieci. Operacje te są całkowicie niezauważalne ze strony użytkownika i wykonywane są dosłownie w ułamku sekundy. Finalnie użytkownik otrzymuje między innymi dostęp do strony internetowej, poczty e-mail, serwera FTP lub SSH.
Struktura domeny internetowej
Domena internetowa zbudowana jest z 2 elementów, są to nazwa domeny oraz jej rozszerzenie TLD zwane potocznie końcówką. Każda domena daje możliwość utworzenia dodatkowych subdomen – ich nazwy podaje się zawsze przed nazwą domeny.
Nazwa każdej domeny oraz subdomeny musi być niepowtarzalna. Podczas rejestracji swojego adresu w sieci możesz skorzystać z liter, cyfr oraz znaku specjalnego „-„. Pamiętaj również, że domena może zawierać polskie znaki diakrytyczne – w takim przypadku mówimy o rejestracji domen IDN.
Podpowiadamy: Wybierając nazwę dla swojej domeny, pamiętaj aby była ona łatwa do zapamiętania. Dobra domena powinna również kojarzyć się z Twoją marką. Nie stosuj również trudnych wyrazów, trudnych do wymówienia lub mogących doprowadzić do literówki podczas ich wpisywania w przeglądarce internetowej.
Co ważne domeny IDN występują w dwóch formatach – ASCII oaz UNICODE. Zapis w formie ASCII wykorzystywany jest do przechowywania informacji o domenie w ramach konfiguracji serwerów DNS. Ten sposób zapisu zawiera wyłącznie znaki alfabetu łacińskiego. Domena zapisana w formacie unikodowym zawiera natomiast znaki z „ogonkami”, czyli w postaci znaków diakrytycznych charakterystycznych dla danego języka.
W przypadku oferowanych przez nas usług hostingowych nie ma znaczenia, który format zapisu domeny wykorzystasz podczas jej dodawania do konta. Nasz system automatycznie dokona konwersji do formatu ASCII. Jeżeli jednak chcesz dodać domenę do usługi hostingowej poza Zenbox.pl możesz skorzystać z przygotowanego Konwertera domen IDN.
Podpowiadamy: Jeśli Twoja oryginalna nazwa marki zawiera znaki diakrytyczne, podczas rejestracji domeny skorzystaj zarówno z adresu bez jak i z znakami diakrytycznymi. Dzięki temu nie musisz martwić się z jakiego adresu URL korzysta użytkownik – on zawsze trafi na właściwą stronę 🙂
Rodzaje rozszerzeń domeny – TLD
TLD czyli Top Level Domain, oznacza domenę najwyższego poziomu. Bardzo często TLD określane jest jako rozszerzenie lub końcówka domeny. W chwili obecnej w naszej ofercie znajduje się ponad 700 rozszerzeń domen, które można sklasyfikować jako:
- krajowe, np. .pl, .de, .it, .ru, .dk
- globalne, np. .com, .net, .org, .info
- sponsorowane, np. .eco, .gov, .aero, .tel
- funkcjonalne, np. .com.pl, .info.pl, .org.pl, .edu.pl, sklep.pl
- regionalne, np. .waw.pl, .warszawa.pl, .glogow.pl, .elblag.pl
- nowe, np. .academy, .shop, .xyz, .dev