Porady

Co to jest domena?

Czy wiesz, że hosting oraz domena to dwie niezależne od siebie usługi? Hosting internetowy zapewnia specjalnie przygotowane miejsce na serwerze – w ramach którego przechowywane są pliki Twojej strony oraz poczty e-mail. Natomiast domena zapewnia unikatowy adres, dzięki któremu użytkownicy Internetu trafią właśnie do Ciebie!

Domena - unikatowy adres, mogący reprezentować wiele usług.

W ostatnim artykule zwracaliśmy uwagę na to czym kierować się podczas wyboru usługi hostingowej. Dzisiaj natomiast chcielibyśmy podpowiedzieć, czym jest domena, jak działa oraz na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru. Jest to przecież jedna z najważniejszych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę podczas budowania swojej marki w Internecie.

Jak już wspominaliśmy we wstępie domena zapewnia adres, pod którym użytkownicy sieci mogą znaleźć Twoją stronę internetową. Ale skąd przeglądarka internetowa wie, która strona jest połączona z tą konkretną domeną? Odpowiada za to System Nazw Domenowych czyli DNS, oraz niepowtarzalna nazwa domeny.

DNS można porównać do translatora, ponieważ potrafi on przetłumaczyć łatwą do zapamiętania nazwę Twojej domeny na przykład zenbox.pl na adres IP, który jest zrozumiały dla urządzeń działających w sieci. Operacje te są całkowicie niezauważalne ze strony użytkownika i wykonywane są dosłownie w ułamku sekundy. Finalnie użytkownik otrzymuje między innymi dostęp do strony internetowej, poczty e-mail, serwera FTP lub SSH.

Struktura domeny internetowej

Domena internetowa zbudowana jest z 2 elementów, są to nazwa domeny oraz jej rozszerzenie TLD zwane potocznie końcówką. Każda domena daje możliwość utworzenia dodatkowych subdomen – ich nazwy podaje się zawsze przed nazwą domeny.

Struktura domeny i subdomeny

Struktura domeny i subdomeny

Nazwa każdej domeny oraz subdomeny musi być niepowtarzalna. Podczas rejestracji swojego adresu w sieci możesz skorzystać z liter, cyfr oraz znaku specjalnego „-„. Pamiętaj również, że domena może zawierać polskie znaki diakrytyczne – w takim przypadku mówimy o rejestracji domen IDN.

Podpowiadamy: Wybierając nazwę dla swojej domeny, pamiętaj aby była ona łatwa do zapamiętania. Dobra domena powinna również kojarzyć się z Twoją marką. Nie stosuj również trudnych wyrazów, trudnych do wymówienia lub mogących doprowadzić do literówki podczas ich wpisywania w przeglądarce internetowej.

Co ważne domeny IDN występują w dwóch formatach – ASCII oaz UNICODE. Zapis w formie ASCII wykorzystywany jest do przechowywania informacji o domenie w ramach konfiguracji serwerów DNS. Ten sposób zapisu zawiera wyłącznie znaki alfabetu łacińskiego. Domena zapisana w formacie unikodowym zawiera natomiast znaki z „ogonkami”, czyli w postaci znaków diakrytycznych charakterystycznych dla danego języka.

Różnica zapisu domeny IDN

Różnica zapisu domeny IDN w formacie ASCII i UNICODE

W przypadku oferowanych przez nas usług hostingowych nie ma znaczenia, który format zapisu domeny wykorzystasz podczas jej dodawania do konta. Nasz system automatycznie dokona konwersji do formatu ASCII. Jeżeli jednak chcesz dodać domenę do usługi hostingowej poza Zenbox.pl możesz skorzystać z przygotowanego Konwertera domen IDN.

Podpowiadamy: Jeśli Twoja oryginalna nazwa marki zawiera znaki diakrytyczne, podczas rejestracji domeny skorzystaj zarówno z adresu bez jak i z znakami diakrytycznymi. Dzięki temu nie musisz martwić się z jakiego adresu URL korzysta użytkownik – on zawsze trafi na właściwą stronę :)

Rodzaje rozszerzeń domeny – TLD

TLD czyli Top Level Domain, oznacza domenę najwyższego poziomu. Bardzo często TLD określane jest jako rozszerzenie lub końcówka domeny. W chwili obecnej w naszej ofercie znajduje się ponad 700 rozszerzeń domen, które można sklasyfikować jako:

  • krajowe, np. .pl, .de, .it, .ru, .dk
  • globalne, np. .com, .net, .org, .info
  • sponsorowane, np. .eco, .gov, .aero, .tel
  • funkcjonalne, np. .com.pl, .info.pl, .org.pl, .edu.pl, sklep.pl
  • regionalne, np. .waw.pl, .warszawa.pl, .glogow.pl, .elblag.pl
  • nowe, np. .academy, .shop, .xyz, .dev

Podpowiadamy: Wybierając domenę, zastanawiasz się pewnie czy końcówka, którą wybierzesz ma wpływ na pozycjonowanie strony. Wyszukiwarki internetowe, nie zwracają uwagi na zastosowane rozszerzenia domeny przez co nie wpływa to na wyniki wyszukiwania. Z drugiej strony krzykliwa końcówka domeny powiązania z jej nazwą oraz Twoją działalnością może przyciągnąć na Twoją stronę potencjalnych klientów.

Ile kosztuje utrzymanie domeny?

Zazwyczaj rejestracja domeny kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, wpływ na tę cenę ma wybrane rozszerzenie domeny. Wybrana końcówka, wpływa również na koszty jej odnowienia, które wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Podpowiadamy: Wybierając rejestratora domeny, sprawdź koszty rejestracji oraz odnowienia domeny. W Zenbox.pl nie stosujemy zapisów małym druczkiem, a wszystkie koszty utrzymania domeny dostępne są w naszym cenniku.

Wszystkie domeny powinny być odnawiane czasowo w zależności od wybranego okresu ich ważności. Zazwyczaj większość osób decyduje się na rejestrację domeny na okres 1 roku, istnieje jednak możliwość rejestracji na dłuższy okres czasu. Na przykład domena polska .pl może być zarejestrowana nawet na okres 10 lat.

W przypadku braku odnowienia domeny, przechodzi ona w stan wygaszani. Czas ten zwany jest również kwarantanną, która trwa od kilku do kilkudziesięciu dni, w zależności od domeny. Dzięki okresowi wygasania domena nadal pozostaje Twoją własnością, co prawda nie jest aktywna ale można ją w szybki sposób uruchomić ponownie. Takie odnowienie domeny po terminie wiąże się niestety z większymi dodatkowymi kosztami zgodnie z cennikiem głównego rejestru domeny.

Przypominamy: W przypadku, kiedy okres wygasania domeny dobiegnie końca trafia ona ponownie do puli wolnych domen. W takiej sytuacji domena może zostać zarejestrowana ponownie przez dowolną osobę.

Wszystkie usługi w jednym miejscu?

Nie ma obowiązku, aby domena i hosting były zakupione w ramach tej samej firmy. Jeżeli posiadasz już hosting w innej firmie możesz nadal zakupić domenę w Zenbox.pl korzystając z naszej wyszukiwarki domen.

W przygotowanej bazie wiedzy udostępniamy również poradniki, opisujące możliwości oddelegowania domeny na zewnętrzne serwery DNS. Jeżeli jednak jeszcze nie posiadasz usługi hostingowej zachęcamy Cię do skorzystania z naszej oferty. Posiadając wiele usług w jednym miejscu, będziesz mógł dużo prościej zarządzać nimi oraz dokonywać rozliczeń.

Chcesz poczuć stan zen?

Jeżeli chcesz przenieść swój hosting oraz domeny do Zenbox, chętnie pomożemy! Zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem dotyczącym migracji oraz zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta, który wspomoże Cię w przenosinach oraz transferze domen.