Na forach oraz grupach dyskusyjnych poświęconym wymianie doświadczeń pomiędzy twórcami lub przyszłymi właścicielami stron internetowych bardzo często można spotkać się z pytaniem „Jaki hosting wybrać dla mojej strony?”. Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista i uzależniona jest od wielu kwestii. My w dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości oraz podpowiedzieć, jak powinien wyglądać hosting bez zmartwień.

Zacznijmy może od podstaw, czyli od tego czym jest hosting. Hosting to usługa, dzięki której możesz opublikować w sieci swojego bloga, stronę firmą, sklep internetowy lub inną aplikację online. Bardzo popularnym rodzajem tej usługi jest hosting współdzielony, który dostępny jest w naszej ofercie.

Ten rodzaj hostingu polega na podzieleniu zasobów serwera pomiędzy poszczególnych użytkowników usługi. Każdy użytkownik wybierając swój pakiet hostingowy otrzymuje zagwarantowaną przestrzeń dyskową na pliki swojej strony www oraz poczty e-mail. Czasami zdarza się, że ten typ hostingu posiada również pewne limity. Mogą one dotyczyć między innymi ilości utworzonych baz danych lub ilości domen, które mogą zostać podpięte do pojedynczej usługi.

Cechy hostingu bez zmartwień

Jakie cechy posiada hosting bez zmartwień?

Tytułowy hosting bez zmartwień powinien być wydajny, funkcjonalny, bezpieczny oraz niezawodny. Na te aspekty usługi przekładają się zarówno parametry kont hostingowych, polityka bezpieczeństwa, ale również wsparcie realizowane za pośrednictwem BOKu. Dlatego zanim podejmiesz decyzję poświęć chwilę na zapoznanie się z opisem poszczególnych usług z których chcesz skorzystać. Zwróć szczególną uwagę w zakresie ich kluczowych parametrów i limitów, które mogą blokować przyszły rozwój Twojej internetowej działalności. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych atrybutów na które powinieneś zwrócić uwagę.

Stabilność

Hosting bez zmartwień to taki który jest stabilny. Korzystając z niego nie musisz się bać, że Twoje strony będą niedostępne bo akurat trwają prace serwisowe albo jest godzina „szczytu” i z tego powodu wzrasta liczba użytkowników w sieci i serwery dostawcy usług hostingu zaczynają zwalaniać. To wszystko da się przewidzieć i tak przygotować infrastrukturę hostingu, aby klienci nie mieli tego typu problemów.

Rozmiar dostępnej powierzchni na dysku

Jest to jeden z głównych parametrów każdej usługi hostingowej, który określa ilość miejsca na dysku dla plików Twoich stron www. Wybierając hosting zastanów się jakiej powierzchni dla strony możesz potrzebować na starcie, oraz pomyśl również nad tym, że za jakiś czas wraz z rozwojem Twojego serwisu konieczne może być jej rozszerzenie. W wielu przypadkach zmiana rozmiaru przestrzeni dla stron może wiązać się koniecznością zmiany całej konfiguracji usługi na wyższą. Dzieje się tak w przypadku, gdy parametr ten jest ściśle przypisany do wybranego pakietu hostingowego. Dlatego warto wybierać rozwiązania pozwalające na zarządzanie tym parametrem.

Obsługa poczty e-mail

Wiele firm hostingowych przygotowując swoje oferty zdaje się nie pamiętać jak ważnym elementem usługi hostingowej obsługa poczty. Przeglądając dostępne oferty możesz spotkać się z limitowaniem ilości skrzynek które można utworzyć w ramach usługi hostingowej. Dobra usługa zapewnia brak limitu utworzonych skrzynek pocztowych oraz możliwość określenia rozmiaru każdej z nich. Bardzo często jednak jest to koszt współdzielenia przestrzeni poczty z przestrzenią przeznaczoną dla stron www. Dlatego bardzo dobra usługa zapewnia osobną przestrzeń dyskową w ramach której możliwe jest utworzenie skrzynek pocztowych oraz zarządzanie nimi.

W przypadku usług hostingowych dostępnych w naszej ofercie poszliśmy o krok dalej. Wszystkie serwery poczty są odseparowane od serwerów stron internetowych. Takie rozwiązanie zapewnia dostęp do poczty e-mail również w przypadku awarii serwera, na którym posiadasz swoje strony www.

Domeny i subdomeny

Limit domen lub subdomen podpiętych do hostingu może być w perspektywie czasu dużym ograniczeniem. Wyobraź sobie sytuację, kiedy chcesz uruchomić kolejny landing page dla swojej marki, jednak wybrana usługa ogranicza Cię w tym aspekcie i zmusza do zakupu kolejnego hostingu. Na szczęście coraz więcej dostawców usług hostingowych rezygnuje z tego limitu, jednak w sieci wciąż dostępne oferty posiadające to organicznie.

Bazy danych MySQL

Kolejnym bardzo ważnym parametrem, na jaki powinieneś zwrócić uwagę są bazy danych MySQL. Baza danych to specjalne narzędzie pozwalające na zapisywanie oraz przetwarzanie informacji. Za ich pomocą możesz tworzyć dynamiczne strony internetowe w oparciu o popularne skrypty na przykład WordPress czy PrestaShop. Hosting bez zmartwień nie powinien posiadać limitu co do ilości możliwych do utworzenia baz danych. Dzięki możliwości tworzenia dowolnej ilości baz danych, wykonana instalacja strony będzie mogła posiadać swoją własną bazę danych.

Dlaczego jest to tak ważne? Odpowiedź jest prosta! W przypadku kiedy kilka stron internetowych korzysta z jednej bazy danych, jej awaria może wpłynąć na każdą z nich. Również taka separacja baz danych dla każdej z aplikacji, powinna być wykonywana ze względów wydajności. W przypadku baz danych warto również zwrócić uwagę na limit jednoczesnych połączeń do bazy oraz maksymalnej objętości pojedynczej bazy danych.

Konta FTP oraz SSH

Konto FTP oraz konto SSH pozwalają na dogodną pracę oraz komunikację z posiadanym serwerem. Za pomocą konta FTP będziesz możesz wgrywać, usuwać oraz edytować pliki które znajdują się na serwerze. W przypadku niektórych usług limit możliwych do utworzenia kont FTP jest ograniczony. Zwróć uwagę na ten parametr, w sytuacji kiedy planujesz przekazać dodatkowe dostęp do serwera współpracownikom lub programiście z którym współpracujesz.

Za pomocą konta SSH również możesz uzyskać dostęp do swojego serwera oraz znajdującej się na nim zawartości. Taka forma zarządzania serwerem, pozwala między innymi na:

  • wykonywanie operacji na plikach i katalogach,
  • przygotowywanie oraz rozpakowywanie dużych archiwów,
  • wyświetlanie oraz edycja plików,
  • zarządzanie eksportem oraz importem dużych baz danych,
  • konfiguracją połączenia z systemem kontroli wersji Git,
  • zarządzanie niektórymi popularnymi skryptami jak na przykład WordPress za pomocą WP-CLI

Transfer danych

Parametr ten można porównać do limitu transferu, który jest bardzo popularny w przypadku mobilnych usług internetowych. Każda strona internetowa w momencie, kiedy jest odwiedzana przez użytkownika wykorzystuje transfer danych. Parametr ten może być bardzo odczuwalny w sytuacji, kiedy na prowadzonej stronie internetowej posiadasz bardzo dużo plików multimedialnych – na przykład zdjęć w wysokiej jakości. W przypadku wykorzystania transferu danych na serwerze, dostęp do Twoich stron może być ograniczony lub całkowicie zablokowany.

W przypadku naszych usług hostingowych, nie limitujemy ilości transferu lub przepustowości łącza. Nasze usługi rozliczane są w ramach ilości Unikatowych Użytkowników. O takim sposobie rozliczenia usługi możesz przeczytać w artykule dostępnym w naszej bazie wiedzy – Unikatowi użytkownicy i pakiet bonusowy.

Funkcjonalne dodatki, które powinien mieć hosting bez zmartwień

Prócz samych parametrów technicznych usługi zwróć również uwagę na to jakie dodatkowe narzędzia możesz zyskać wybierając hosting w danej firmie. Takim miłym dodatkiem zawsze jest możliwość skorzystania z darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt czy automatycznego instalatora aplikacji CMS. Na uwagę zasługuje również możliwość uruchomienia serwera Redis, który potrafi przyspieszyć działanie strony www.

Dlatego w ramach wszystkich oferowanych przez nas usług zapewniamy możliwość skorzystania z darmowych certyfikatów dla domen oraz subdomen, udostępniamy również zaawansowany instalator aplikacji za pomocą którego w szybki sposób uruchomisz swoją pierwszą stronę. W ramach usług Hosting Ebiznes 25k oraz Hosting Profesjonalny możliwe jest uruchomienie darmowego dodatku Redis, którego konfigurację na Twojej stronie może wykonać nasz BOK 🙂

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas wyboru usługi hostingowej zwróć również uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Na to składają się nie tylko zabezpieczenia od strony programowej, ale również samo miejsce w którym utrzymywane są serwery. O tym jak my bardzo dbamy o bezpieczeństwo danych naszych Klientów możesz przeczytać w artykule Twoje dane strzeżone najlepiej w Europie!

Pamiętaj również o kopiach zapasowych, te powinny być tworzone automatycznie na zewnętrznych serwerach. Ważny jest zarówno interwał ich tworzenia jak i również okres ich dostępności. Informacja o tym powinna być dostępna zawsze na stronie dostawcy usługi. Wiemy jak cenne potrafią być Twoje dane, dlatego nasze kopie zapasowe tworzone są 4 razy dziennie co 6 godzin, a dostęp do każdej z nich jest możliwy przez 7 dni.

Wsparcie Biura Obsługi Klienta

Ten punkt jest bardzo ważny! Dlaczego? Bo wsparcia ze strony BOK potrzebujesz zazwyczaj wtedy, gdy masz jakiś problem: nie działa Ci poczta, strona internetowa, a Ty nie wiesz, co może być tego przyczyną. Wtedy zaczynasz doceniać, czy hosting z którego korzystasz zatrudnia ludzi, których jedynym zadaniem jest pomaganie w podobnych sytuacjach, ilu ich jest oraz w jakich godzinach oni pracują.

Radzimy: Większość firm hostingowych oferuję darmowe okresu próbne. Skorzystajcie z nich i nie wahajcie się napisać wtedy do ich BOK. Zobaczcie co odpowiadają, jak szybko i oraz jaki jest zakres ich pomocy: czy odeślą Was do FAQ, czy też sami podwiną rękawy i Wam pomogą. Jak to mówią: “Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Ze wsparciem BOK w firmach hostingowych jest bardzo podobnie 🙂

Ceny oraz małe druczki

Wybierając usługę hostingową zwróć również uwagę na cenę oraz zapisy małym druczkiem. W przypadku wielu dostawców usług hostingowych pierwszy zakup usługi jest możliwy w okazyjnej cenie, niestety dopiero po roku okazuje się, że koszt jej odnowienia wzrasta kilkukrotnie.

U nas zasady są jasne – zapewniamy 14 dniowy niezobowiązujący okres testowy oraz promocję na pierwszy rok zakupu hostingu. Jeżeli spodoba Ci się jakość naszych usług mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej 🙂

Chcesz poczuć stan zen?

Jeżeli chcesz sprawdzić jak działa hosting bez zmartwień w naszym wydaniu, chętnie pomożemy Tobie osiągnąć stan zen! Zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem dotyczącym migracji oraz zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Autor:

Kamil Kołosowski

Od 3 lat Mnich w BOK Zenbox.pl. Hosting i Internet zna od środka. Autor artykułów i poradników dostępnych w bazie wiedzy oraz na blogu Zenbox. Badacz wszystkiego co związane nowymi technologiami. Po pracy - tato dwójki urwisów i pasjonat leśnych wędrówek. Ostatnio odkrył zamiłowanie do fotografii i zgłębia tajniki marketingu.

Może ci się spodobać również

kłódka https ssl
Porady - 27 października 2023 15:49

Protokół HTTP a HTTPS – jaka jest różnica między nimi?

Podczas przeglądania Internetu mogłeś zauważyć, że niektóre strony internetowe zaczynają się od „http://”, podczas gdy inne zaczynają się od „https://”. Czasami również oznaczone jest to kłódką na pasku adresu URL. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między tymi dwoma protokołami? W tym artykule omówimy różnice między HTTP a HTTPS oraz pokażemy jak samodzielnie możesz […]

Więcej →

Koperty z pocztą symbolizujące pocztę e-mail
WordPress - 6 października 2023 15:01

Jak założyć skrzynkę e-mail we własnej domenie oraz dlaczego warto to zrobić?

Skrzynka e-mail to nieodłączny element naszej codzienności. Używamy jej do komunikacji, rejestracji na różnych stronach, odbierania ważnych wiadomości i ofert. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiego dostawcę usługi pocztowej wybrać? Na rynku mamy przecież wielu dostawców usług poczty, między innymi Gmail, Outlook czy nasze rodzime usługi dostarczane w ramach portali informacyjnych. Moim zdaniem powinieneś mieć […]

Więcej →