BLOG
UX - 31 października 2024 16:32 Autor: Ola Gradowska

Architektura informacji

W tym artykule przybliżę Ci:
  • Czym jest architektura informacji?
  • Główne cele AI
  • Elementy AI
  • Dlaczego architektura informacji jest ważna?
  • AI na stronach www i aplikacjach mobilnych

Czym jest Architektura Informacji?

Architektura informacji (AI) jest fundamentem, na którym buduje się strukturę produktów cyfrowych – aplikacji mobilnych i stron www. Jest to metoda organizowania treści w taki sposób, aby użytkownicy mogli łatwo nawigować, odnaleźć potrzebne informacje i osiągnąć zamierzony przez produkt cel . Architektura informacji jest więc zagadnieniem zajmującym się organizacją i prezentacją informacji w sposób uporządkowany, logiczny i przyjazny dla użytkownika.

Główne cele AI

Głównym celem, jaki powinna realizować prawidłowo zbudowana AI jest ułatwienie użytkownikowi odnalezienia poszukiwanej informacji lub działania — użytkownik nie powinien mieć trudności w wyszukiwaniu informacji, bez względu na to, czy przegląda stronę internetową, czy korzysta z aplikacji. Równie ważne jest zapewnienie intuicyjnej nawigacji, ponieważ dzięki dobrze zaplanowanej AU użytkownicy mogą płynnie przemieszczać się pomiędzy sekcjami i podstronami. Na koniec, niemniej istotne jest zwiększenie użyteczności i satysfakcji — dobrze zaprojektowana IA sprzyja pozytywnym doświadczeniom i powrotom użytkowników do danej platformy.

Elementy AI

Architektura informacji składa się z trzech kluczowych elementów:

Struktura: układ informacji, sposób ich podziału na kategorie i hierarchie.
Nawigacja: sposób poruszania się po stronie lub aplikacji; umożliwia użytkownikom przechodzenie między różnymi sekcjami.
Taksonomia: sposób klasyfikowania informacji, czyli grupowanie treści w sposób, który jest intuicyjny dla użytkownika.

Dlaczego architektura informacji jest ważna?

Architektura informacji ma niebagatelny wpływ na całokształt doświadczeń użytkowników. Strona czy aplikacja mobilna powinny być łatwe w użyciu, aby zapobiec frustracji w trakcie bezskutecznego poszukiwania informacji lub poczuciu zagubienia. Użytkownik powinien być prowadzony „za rękę” przez wszystkie elementy produktu. Warto w tym przypadku przypomnieć o naczelnej zasadzie – to, co jest znajome, jest lepiej odbierane. Nie ma zatem sensu wymyślać koła na nowo i tworzyć oryginalnych struktur, gdyż użytkownik nie tylko ich nie doceni a z pewnością poczuje się przytłoczony i zagubiony. Twórzmy zatem struktury w sposób ustandaryzowany i intuicyjny.

AI na stronach internetowych i aplikacjach mobilnych

Architektura informacji powinna być zbudowana z uwzględnieniem przeznaczenia produktu. Inaczej budować będziemy strukturę w przypadku stron www, a inaczej w przypadku aplikacji mobilnych.

Strony www

W przypadku stron internetowych kluczowa jest struktura menu, która odpowiada za sposób w jaki użytkownik będzie się po niej poruszał. Warto również pamiętać o tym, że architektura informacji dobrze zbudowana może sprawić, że indeksowanie treści jest łatwiejsze. Struktura strony powinna również odpowiadać frazom kluczowym i preferencjom użytkowników, co zwiększa optymalizację treści i kategorii.

Podczas planowania architektury informacji nie powinniśmy również zapominać o dostępności, czyli ułatwieniach dla użytkowników, takich jak: stosowanie znaczników wspierających użytkowników korzystających z czytników ekranu, używanie alternatywnych tekstów i opisów, wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

Aplikacje mobilne

Na urządzeniach mobilnych przestrzeń jest ograniczona, co wymusza prostszą architekturę informacji. Konieczny jest zatem minimalizm w strukturze treści – należy skupić się na kluczowych funkcjach, eliminując zbędne elementy i zastosować hierarchię kontekstowa czyli dostosowanie struktury do preferencji użytkowników mobilnych.

Podsumowanie

Podsumowując, skuteczna architektura informacji powinna być prosta i spójna, bo dzięki temu użytkownik będzie mógł łatwo i bezproblemowo korzystać z produktu cyfrowego.

Autor:

Ola Gradowska

Mniszka w BOK zenbox.pl. Autorka wielu publikacji w Internecie i prasie. W zenbox.pl od prawie 6 lat. Poza pracą w BOK, wspiera oraz rozbudowuje bazę wiedzy dla Klientów i Mnichów zenbox.pl. Dumna posiadaczka dyplomu z projektowania UX/UI. Prywatnie - nałogowo podróżuje, najczęściej w stronę słońca. W wolnych chwilach pochłania literaturę faktu w każdej formie, spaceruje z psem i gra w gry :)

Może ci się spodobać również

Comments
WordPress - 25 października 2024 12:10

Jak wyłączyć komentarze w WordPressie?

Komentarze na WordPress mogą być dobrym sposobem na interakcję z użytkownikami. Niemniej w przypadku niektórych stron mogą one być zupełnie niepotrzebne. Jeśli chcesz całkowicie lub częściowo wyłączyć komentarze w WordPressie, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Jeżeli jednak borykasz się ze spamerskimi komentarzami i chciałbyś je zablokować, polecamy artykuł pt. Jak zablokować spam w komentarzach […]

Więcej →

Bez kategorii - 24 października 2024 18:18

Persony

W poprzednich artykułach wiele razy wspominałam o tym, jak ważny w każdym projekcie jest użytkownik i jego potrzeby. Rozmawialiśmy też o badaniach i o tym, jak stworzyć produkt najlepiej dopasowany do oczekiwań użytkownika. Kim jednak jest nasz użytkownik? Jak go zidentyfikować? Persona jest właśnie taką reprezentacją naszego użytkownika i dziś przybliżę nieco ten termin. Kim […]

Więcej →

Porady - 23 października 2024 11:05

Jak wykorzystać AI do tworzenia treści na strony internetowe?

Tworzenie treści na strony internetowe to jedno z najważniejszych zadań. W końcu dzięki unikalnym i wartościowym treściom przyciągamy użytkowników, budujemy autorytet marki i osiągamy lepsze wyniki w wyszukiwarkach. Wiemy jednak, że proces ten staje się coraz bardziej wymagający. Dlatego na ratunek przychodzi nam sztuczna inteligencja! 🙂 Przyjrzyjmy się zatem, jak AI wspiera proces tworzenia treści, jakie […]

Więcej →