BLOG
UX - 12 września 2024 10:07 Autor: Ola Gradowska

Dostępność w projektowaniu UX

Pojęcie dostępności w projektowaniu pojawia się coraz częściej w naszej przestrzeni publicznej, a nawet zaczyna być wyznacznikiem dobrego projektu. Czym zatem jest dostępność i dlaczego warto się nad nim pochylić podczas projektowania produktu? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

W tym artykule przybliżę Ci:
  • Czym jest dostępność w projektowaniu?
  • Dlaczego warto zadbać o dostępność?
  • Z czym zmagają się użytkownicy?
  • Zasady WCAG
  • Podsumowanie

Czym jest dostępność w projektowaniu?

Accessibility czyli dostępność to takie projektowanie, które sprawia, że z gotowego produktu korzystać może jak największa liczba osób, niezależnie od ich indywidualnych wymagań, np. zdrowotnych. Choć dostępność łączy się zazwyczaj z koncentracją na osobach z niepełnosprawnościami, warto również zaznaczyć, że istotna jest także dla osób korzystających wyłącznie z urządzeń mobilnych lub takich, które nie posiadają dostępu do szybkiego internetu. Dostępność jest więc takim projektowaniem, które uwzględnia przeróżne utrudnienia, z jakimi mogą borykać się użytkownicy i takie, które te utrudnienia niweluje powodując, że korzystanie z produktu jest nie tylko możliwe, ale również w pełni fukcjonalne.

Dlaczego warto zadbać o dostępność?

Na pierwszym miejscu jest oczywiście empatyzacja w stosunku do użytkownika. Jak już wiemy z poprzednich artykułów projektowanie UX jest skoncentrowane na użytkowniku, a dostępność jest ważnym jego elementem. Staramy się zatem uwzględnić wszystkie ograniczenia z jakimi mogą spotkać się nasi użytkownicy, aby maksymalnie ułatwić im korzystanie z naszego produktu i osiąganie celu, jaki zakłada używanie produktu.

Jeżeli zaś o celu mowa, to oczywiście, im szersze będzie grono użytkowników, którym umożliwimy bezproblemowe korzystanie z produktu, tym więcej potencjalnych Klientów uda nam się pozyskać.

Dostępność jest zatem ważna nie tylko z poziomu czysto ludzkiego, ale również biznesowego.

Warto również pamiętać o ustawie z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, która wkrótce może dotyczyć również pozostałych podmiotów.

Z czym zmagają się użytkownicy?

Dostępność obejmuje szeroki zakres utrudnień, z jakimi mogą zmagać się użytkownicy – od wolnego internetu po poważne niepełnosprawności. Warto zatem pamiętać o nich wszystkich na etapie projektowania produktu.

Problemy ze wzrokiem

Najbardziej oczywistym w kontekście korzystania z produktów cyfrowych utrudnieniem są problemy ze wzrokiem. To właśnie ten zmysł jest najczęściej używany podczas przegladania internetu czy korzystania z aplikacji. Pamiętajmy zatem o odpowiednim doborze kolorystyki, możliwości ustawienia większego fontu czy zmiany kontrastu. Natomiast w przypadku osób niewidzących doskonałym narzędziem są syntezatory mowy.

Problemy ze słuchem

W kontekście problemów ze słuchem warto pamiętać, że utrudniają one korzystanie z materiałów multimedialnych. Jeśli zatem stosujemy np. filmy, warto zadbać o napisy, a w przypadku sygnałów dźwiękowych informujących na przykład o statusie systemu, pomyślmy o dodatkowym komunikacie wizualnym.

Niepełnosprawności ruchowe

W tym wypadku bierzemy pod uwagę nie tylko niepełnosprawności ruchowe, ale takie, które wynikają z chorób neurologicznych. Tacy użytkownicy mogą potrzebować dodatkowego wsparcia, na przykład w postaci specjalnych urządzeń lub rozwiązań.

Wiele mówi się również o wykluczeniu cyfrowym, zatem podczas projektowania naszej strony internetowej czy aplikacji pamiętajmy o tym, że nie każdy nasz potencjalny użytkownik dysponuje superszybkim internetem, a mniej czasem znaczy więcej 🙂

Zasady WCAG

WCAG czyli Web Content Accessibility Guidelines to zbiór zaleceń dotyczących tworzenia dostępnych serwisów internetowych. Standard WCAG składa się z poniższych punktów:

  1. Postrzegalność (ang. Perceivable) – informacje przedstawiane przez witrynę muszą być tak podane, żeby mogły zostać odebrane przez osoby z różnymi ograniczeniami (np. dodanie tekstu alternatywnego do obrazków dla osób niewidomych).
  2. Funkcjonalność (ang. Operable) – kontrolki i inne komponenty muszą być dostępne dla osób z różnymi ograniczeniami (np. osoby z ograniczeniami ruchowymi powinny być w stanie korzystać z klawiatury zamiast z myszki).
  3. Zrozumiałość (ang. Understandable) – informacje na stronie i jej obsługa powinny być możliwie zrozumiałe dla osób z niej korzystających (np. język witryny powinien być podany, żeby czytnik ekranu mógł odpowiednio odczytać stronę).
  4. Solidność (ang. Robust) – struktura i działanie strony powinno spełniać standardy odpowiednie dla zastosowanych technologii, co ma umożliwić długotrwałe funkcjonowanie strony. Czyli z jednej strony jest to np. odpowiednie zakańczanie i zagnieżdżanie tagów tam gdzie standard HTML tego wymaga. Z drugiej dla czytników ekranu ważne jest, żeby np. kontrolki formularzy miały określone stany (np. zaznaczony / niezaznaczony) i odpowiednie role (np. role=checkbox), co jest szczególnie ważne jeśli np. używa się własnych komponentów zamiast używać standardowych elementów (np. <span> zamiast <input type="checkbox">).
    (źródło Wikipedia)

Pamiętajmy, że dostępność to nie tylko zasięgi, sprzedaż i stosowanie się do zaleceń instytucji państwowych czy europejskich. Dostępność to przede wszystkim pamiętanie o wszystkich użytkownikach. To po prostu właściwe 🙂

Autor:

Ola Gradowska

Mniszka w BOK zenbox.pl. Autorka wielu publikacji w Internecie i prasie. W zenbox.pl od prawie 6 lat. Poza pracą w BOK, wspiera oraz rozbudowuje bazę wiedzy dla Klientów i Mnichów zenbox.pl. Dumna posiadaczka dyplomu z projektowania UX/UI. Prywatnie - nałogowo podróżuje, najczęściej w stronę słońca. W wolnych chwilach pochłania literaturę faktu w każdej formie, spaceruje z psem i gra w gry :)

Może ci się spodobać również

Laptop i ręce człowieka z nakładką tarczy.
Porady - 17 kwietnia 2025 12:28

Zero Trust Security w WordPress: Jak zabezpieczyć stronę przed nieautoryzowanym dostępem?

Bezpieczeństwo stron internetowych to temat, który nigdy nie traci na znaczeniu. W dobie rosnącej liczby ataków hakerskich, wycieków danych i zagrożeń typu brute force, tradycyjne podejście do ochrony stron WordPress może nie być wystarczające. Właśnie dlatego coraz więcej firm i administratorów stron internetowych wdraża model Zero Trust Security. Czym różni się Zero Trust od klasycznych […]

Więcej →

Ściana kodu html
Porady - 14 kwietnia 2025 12:53

Jak działa Git? Przewodnik dla początkujących

Git to jeden z najpopularniejszych systemów kontroli wersji na świecie. Jest używany przez programistów, administratorów systemów i zespoły IT do śledzenia zmian w kodzie i współpracy nad projektami. Dzięki niemu można tworzyć między innymi aplikacje internetowe i łatwo zarządzać w zespole historią plików, cofać zmiany i pracować nad różnymi funkcjami w niezależnych gałęziach. Wielu początkujących […]

Więcej →

Człowiek z mapą gotowy do migracji
Porady - 20 marca 2025 8:55

5 Najczęstszych błędów popełnianych podczas migracji strony internetowej na nowy serwer i jak ich uniknąć

Dobrze pamiętam gdy pierwszy raz zabierałem się za przeniesienie strony internetowej pomiędzy serwerami. Towarzyszyło mi uczucie zagubienia, kwestionowałem jeszcze wtedy bardzo swoje umiejętności, jednak powiedzenie „strach ma wielkie oczy” wyjątkowo dobrze wpisywało się w całą sytuację. Czy migracja strony www może być wyzwaniem? Oczywiście, jednak użyję tutaj mojego ulubionego zwrotu, „to zależy” od na przykład […]

Więcej →