Przetestuj nasz hosting
bezpłatnie przez 14 dni.

Hosting www

649 zł

49za pierwszy rok

Pomoc/Baza wiedzy
Certyfikaty SSL:

Jak rozwiązać problemy z nieprawidłową konfiguracją SSL? Najczęstsze błędy i ich rozwiązania

Nieprawidłowa konfiguracja certyfikatu SSL może prowadzić do błędów, które mogą zakłócić działanie Twojej strony. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy związane z konfiguracją SSL oraz pokażemy, jak je naprawić.

Błąd „NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID”

Przyczyna:

Ten błąd pojawia się, gdy certyfikat SSL nie pasuje do domeny, na której jest zainstalowany. Może się to zdarzyć, gdy np. podczas jego zakupu wprowadzona została literówka w adresie domeny.

Rozwiązanie:

  1. Sprawdź, czy certyfikat SSL został wystawiony na odpowiednią domenę. 
  2. Wejdź na stronę, na której certyfikat został zainstalowany. 
  3. Kliknij w kłódkę obok paska adresu, aby wyświetlić szczegóły certyfikatu. 
  4. Jeśli certyfikat nie obejmuje właściwej wersji domeny skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta. Pamiętaj, że masz możliwość zrezygnowania z certyfikatu SSL do 30 dni od jego zakupu, otrzymasz wtedy zwrot środków.

Błąd „ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR”

Przyczyna:

Jest to błąd świadczący o tym, że przeglądarka nie może zweryfikować poprawności certyfikatu SSL.

Rozwiązanie:

  1. Sprawdź, czy certyfikat SSL na pewno jest ważny i wygenerowany na odpowiednią domenę. Możesz to zrobić zgodnie z krokami we wcześniejszym problemie.
  2. Sprawdź, czy Twoje urządzenie ma prawidłową datę i godzinę. Niby banalne, ale dla ważności certyfikatu SSL to bardzo ważne.
  3. Wyczyść pamięć podręczną i usuń pliki cookies przeglądarki.
  4. Sprawdź ustawienia firewalla lub proxy: upewnij się, że są one poprawne i nie blokują dostępu do problematycznej witryny. Jeżeli błąd występuje nadal, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Błąd „Mixed Content”

Przyczyna:

Ten błąd występuje, gdy część zasobów na stronie (np. obrazy, style CSS, skrypty JavaScript) jest ładowana przez niezabezpieczone połączenie HTTP, mimo że strona działa na HTTPS. Może to osłabić bezpieczeństwo strony i skutkować komunikatami ostrzegawczymi w przeglądarkach.

Rozwiązanie:

  1. Znajdź zasoby ładowane przez HTTP: W konsoli przeglądarki (np. w Google Chrome można ją otworzyć przez F12 -> Zakładka „Console”) zobaczysz, które zasoby są ładowane przez HTTP.
  2. Zaktualizuj odnośniki: Zmień wszystkie odnośniki (np. obrazy, skrypty) na HTTPS. Możesz to zrobić za pomocą SSH lub skorzystać z wtyczek do zarządzania SSL, jeśli korzystasz z WordPressa.
  3. Wtyczki SSL: Jeśli korzystasz z WordPressa, wtyczki takie jak Really Simple SSL mogą automatycznie aktualizować wszystkie odnośniki na stronie do wersji HTTPS. Nie zalecamy jednak ich stosowanie, ponieważ negatywnie wpływają na wydajność stron.

Błąd „SSL Certificate Expired” (Wygasły certyfikat SSL)

Przyczyna:

Ten błąd pojawia się, gdy certyfikat SSL wygasł i nie został odnowiony. Przeglądarki przestaną ufać takiej stronie, a użytkownicy zobaczą ostrzeżenie o niezaufanym połączeniu.

Rozwiązanie:

  1. Odnowienie certyfikatu SSL: Aby naprawić ten problem, musisz odnowić certyfikat SSL.
  2. Sprawdź ustawienia odnowienia: Upewnij się, że Twój certyfikat jest ustawiony na automatyczne odnawianie. W przypadku darmowego certyfikatu Let’s Encrypt, sprawdzisz to w Panelu Klienckim, przechodząc do zakładki Zaawansowane – > Certyfikaty SSL -> wybierając konkretną domenę:

W przypadku certyfikatów komercyjnych, proformy na ich odnowienie generowane są automatycznie, a o wszystkim poinformujemy Cię e-mailowo. Jeśli domena skierowana jest na serwery Zenbox proces od walidacji po instalację certyfikatu przeprowadzimy w Twoim imieniu.