Instalacja Symfony na serwerze zenbox
Instalacja Symfony na serwerach w Zenbox.pl jest możliwa bezpośrednio poprzez serwer SSH. W tym celu przed przystąpieniem do procesu jego instalacji zaloguj się na swojego konto SSH na przykład za pomocą darmowego klienta PuTTy.
Proces konfiguracji klienta SSH oraz logowania został opisany w ramach naszego poradnika: Jak zalogować się do SSH?
Następnie postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
1. Po zalogowaniu do powłoki SSH przejdź do katalogu domeny, w ramach której chcesz wykonać instalację Symfony. W tym celu skorzystaj z poniższego polecenia:
cd domains/mojadomena.pl
2. Następnie konieczne będzie usunięcie katalogu /public_html, który znajduje się w katalogu domeny. W tym celu wykonaj poniższe polecenie:
rm -rf public_html
Uwaga: W przypadku jeżeli w katalogu /public_html posiadasz już pliki innego serwisu lub inne ważne dane wykonaj ich wcześniejszą kopię lub alternatywnie zmień nazwę katalogu na inny – na przykład /public_html_bk
3. W kolejnym kroku przystępujemy do instalacji skryptu poprzez narzędzie composer. W tym celu należy wykonać poniższe polecenie:
composer81 create-project symfony/website-skeleton nazwa_projektu
Uwaga: Jako ostatni parametr nazwa_projektu wprowadź nazwę katalogu, w którym zostanie zainstalowany skrypt Symfony. Pamiętaj, aby korzystać z małych znaków oraz nie używać spacji.
Poprawnie zainicjowana instalacja zwróci na ekranie konsoli informacje o aktualnym procesie instalacji.
W trakcie instalacji Symfony zostaniesz zapytany o kilka szczegółów, np. dotyczących utworzenia pliku konfiguracyjnego dla konteneryzacji Docker. W tym poradniku pomijamy ten element.
Instalacja Symfony zostanie zakończona wraz z zakończeniem pracy skryptu Composer.
4. Domyślnie Symfony korzysta z katalogu /public w celu wyświetlania treści w internecie. Dlatego należy utworzyć dowiązanie symboliczne pomiędzy katalogiem /public_html a /public W tym celu wykonaj poniższe polecenie:
ln -s nazwa_projektu/public/ public_html
5. Ostatnim krokiem jest zmiana wersji PHP dla domeny, w którym wykonywana była instalacja Symfony na PHP 8.1. Zmiana wersji PHP została opisana w ramach poradnika: Jak zmienić wersję PHP dla danej domeny.
Po wykonaniu powyższych kroków, Symfony zostanie poprawnie zainstalowany, po wejściu na adres strony zostanie wyświetlona domyślna zaślepka z opisem frameworka Symfony.