Uruchomienie własnej strony internetowej na WordPress nie jest trudne. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, czego będziesz potrzebował, aby uruchomić swoją stronę internetową w ciągu kilku minut.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czego potrzebujesz, aby uruchomić swoją stronę internetową,
 • dlaczego warto wybrać skrypt WordPress,
 • jak uruchomić stronę www na WordPress w mniej niż 5 sekund,
 • w jaki sposób zainstalować i uruchomić SSL w WordPress
Hosting eBiznes 25k w promocyjnej cenie.

Co jest Ci potrzebne, aby uruchomić stronę www?

Dzisiaj sposoby tworzenia stron internetowych ewoluowały i przestały być wiedzą tajemną wyłącznie dla programistów. Jeżeli chcesz samemu zbudować swoją stronę możesz skorzystać zarówno z darmowych jak i płatnych narzędzi. Ich instalacja i konfiguracja oparta jest na wizualnych interfejsach, w których wiele opcji można samodzielnie wyklikać.

Do uruchomienia strony internetowej będziesz potrzebować:

 • hostingu, który zapewni miejsce na pliki strony oraz pocztę e-mail,
 • domeny internetowej, pod której adresem będzie dostępna Twoja strona WWW,
 • certyfikatu SSL, który za pomocą szyfrowania zabezpieczy informacje przesłane na stronie,
 • skryptu WordPress, który posłuży jako solidny fundament pod stronę internetową

Dlaczego warto postawić na WordPress?

WordPress zasłużył sobie na miano skryptu łatwego w obsłudze i niewymagającego od użytkownika znajomości zawiłych zagadnień technicznych. Dawniej traktowany był jako prosty skrypt blogowy, dziś dzięki pracy programistów ewoluował w pełnoprawny system zarządzania treścią.

WordPress dzięki licencji open source jest całkowicie darmowy. Dodatkowo ogromna popularność sprawiła, że jest dostępny we wszystkich językach świata — w tym po polsku.

Elastyczność WordPress, oraz jego łatwość rozbudowy sprawiły, że bardzo szybko stał się najczęściej wybieranym systemem CMS na świecie. Według badań przeprowadzonych przez w3techs.com udział WordPress w wykorzystaniu systemów CMS w maju 2022 wynosi aż 42,9%.

Za jego pomocą w bardzo szybkim czasie i bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania rozpoczniesz budowę swojego miejsca w sieci.

Zalety, które wpływają na wybór WordPress’a to:

 • jest w pełni darmowy,
 • zapewnia intuicyjną obsługę,
 • jest łatwy w instalacji oraz rozbudowie,
 • posiada dziesiątki tysięcy darmowych i płatnych motywów oraz wtyczek,
 • ma gotowe integracje z zewnętrznymi usługami,
 • jest przyjazny dla SEO,
 • zapewnia pełną kontrolę nad stroną dzięki jej instalacji na własnym serwerze,
 • jest szalenie popularny i posiada społeczność dzieląca się doświadczeniem

Dla początkującego autora strony jest to wybór wręcz idealny.

Praca z WordPress jest dziennie prosta!
Praca z WordPress jest dziecinnie prosta!

Krok 1: Zamawiamy hosting

Hosting to usługa, w ramach której przechowywane są pliki Twojej strony oraz poczty e-mail. Dzięki tej usłudze możesz opublikować w sieci między innymi swojego bloga, stronę firmową oraz sklep internetowy. Hosting znajdziesz w naszej ofercie:

Pakiety hostingowe w Zenbox idealne współpracują z WordPress
Pakiety hostingowe w Zenbox

Wybierając naszą usługę hostingową, warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do konkurencji nasze usługi są rozliczane w ramach ilości Unikatowych Użytkowników, a nie wykorzystanego transferu. O takim sposobie rozliczenia usługi możesz przeczytać w artykule dostępnym w naszej bazie wiedzy – Unikatowi użytkownicy i pakiet bonusowy.

Najniższy pakiet — Hosting Firma 10k – zapewnia obsługę do 10 000 UU miesięcznie. Jeżeli planujesz uruchomić stronę dla większego grona odbiorców, polecamy usługę Hosting eBiznes 25k, która jest obecnie w promocji.

Podpowiadamy: Jeżeli wybrana usługa hostingowa przestanie być z czasem wystarczająca, to w dowolnym momencie będziesz mógł dokonać jej zmiany na wyższą!.

Wybierając usługę hostingową, zastanów się jakiej powierzchni dla strony oraz poczty potrzebujesz na start. Domyślna konfiguracja naszych usług zapewnia 25GB przestrzeni dla stron WWW oraz 50GB przestrzeni dla poczty e-mail. Takie połączenie jest w zupełności wystarczające na początek i bez problemu pomieści kilka stron WWW, oraz skrzynek e-mail. Cały proces zamówienia nowej usługi hostingowej, opisaliśmy krok po kroku w naszej bazie wiedzy, w tym artykule.

Podczas wyboru usługi hostingowej możesz zmienić jej konfigurację na taką, jaką potrzebujesz.
Podczas wyboru usługi hostingowej możesz zmienić jej konfigurację na taką, jaką potrzebujesz.

Podpowiadamy: Jeżeli w przyszłości zajdzie potrzeba zwiększenia któregokolwiek z parametrów hostingu, zmiany będziesz mógł dokonać bezpośrednio w Panelu Klienta.

Krok 2: Wybieramy domenę

W kolejnym kroku zajmiemy się rejestracją domeny internetowej. Domena zapewnia niepowtarzalny adres, to dzięki któremu internauci trafią właśnie do Ciebie. Wybranie nazwy domeny powinno być świadomym i przemyślanym działaniem.

Poniżej prezentujemy dla Ciebie 4 złote rady, z których musisz skorzystać:

 • nazwa domeny powinna być związana z Twoją marką. Unikaj nazw, wykorzystywanych przez inne marki – na przykład buty-adidas.pl,
 • wybieraj krótkie i łatwe do zapamiętania adresy – najlepiej takie, których wymowa i pisanie nie sprawia kłopotów,
 • unikaj nazw domen, które na siłę wykorzystują słowa kluczowe. Bądź za to kreatywny w wyborze końcówki domeny i dopasuj ją do profilu Twojej działalności,
 • staraj się nie używać łączników “-”

Proces rejestracji domeny internetowej jest możliwy od razu podczas rejestracji hostingu. Oczywiście rejestracja nowej domeny jest opcjonalna, jeżeli chcesz dokonać jej zakupu później udostępniamy darmowe subdomeny techniczne, w których również możesz uruchomić swoją stronę 🙂

Łatwy do zapamiętania adres domeny, to ważny czynnik podczas jej wyboru.
Łatwy do zapamiętania adres domeny, to ważny czynnik podczas jej wyboru.

Podpowiadamy: Jeżeli zdecydujesz się na darmową domenę techniczną, rejestracji domeny możesz również dokonać później 🙂

Krok 3: Wybieramy certyfikat SSL

Ostatnim krokiem podczas składania zamówienia na usługę hostingową jest wybór certyfikatu SSL. W Zenbox dajemy możliwość wyboru między darmowym certyfikatem Let’s Encrypt oraz komercyjnymi rozwiązaniami certyfikatów Certum.

Certyfikat SSL zapewni bezpieczeństwo korzystania z Twojej strony WordPress.
Certyfikat SSL zapewni bezpieczeństwo korzystania z Twojej strony internetowej.

Certyfikat SSL na stronie zapewnia poufność dla przesyłanych danych na przykład za pomocą formularzy kontaktowych czy podczas zakupów w sklepie internetowym. Dzięki niemu wszystkie dane, które użytkownik wprowadza podczas wypełniania formularzy są przesyłane na serwer i z serwera w formie zaszyfrowanej.

Jeżeli zastanawiasz się jaki certyfikat SSL wybrać, zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego wpisu “Certyfikat SSL – czy naprawdę jest taki ważny?”. W tym artykule dowiesz się jak działa certyfikat, oraz które dostępne rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

Podpowiadamy: Strona korzystająca z certyfikatu SSL nie tylko zyskuje na wiarygodności, ale również może pomóc w poprawie pozycji naszej strony w wyszukiwarce. Wdrożenie certyfikatu na stronie jest obecnie jest z czynników rankingowych Google. Dlatego zachęcamy do skorzystania z tego rozwiązania.

Krok 4: Instalacja WordPress

Instalacja WordPress może zostać wykonana na kilka sposobów. Jednym z nich — a zarazem najprostszym jest instalacja strony za pomocą autoinstalatora. Taka instalacja jest możliwa bezpośrednio w Panelu Klienta i zajmuje 6 sekund! Poradnik opisujący proces instalacji WordPress krok po kroku dostępny jest w ramach artykułu Instalacja WordPress w naszej bazie wiedzy.

5 ważnych zalet korzystania z autoinstalatora:

 • łatwy proces instalacji WordPress oraz wielu innych aplikacji,
 • nie wymaga dodatkowej konfiguracji baz danych,
 • zapewnia możliwość łatwego przenoszenia stron pomiędzy domenami,
 • generuje długie i bezpieczne hasła dla użytkownika bazy danych oraz administratora,
 • zapewnia szybki proces logowania do strony za pomocą Panelu Klienta

Warto, zwrócić uwagę na fakt, że aplikacja instalowana przez dostępny instalator ma domyślnie możliwość zainstalowania dwóch wtyczek wpływających na optymalizację oraz bezpieczeństwo strony. Wtyczki, dzięki którym możesz zyskać to:

 • LiteSpeed Cache — zapewniająca funkcjonalność cache na stronie oraz obsługę Redis,
 • Limit Login Attempts — monitorująca logowania do WordPress oraz filtrująca te, które są podejrzane
Budowa strony na WordPress jest dziecinnie prosta.
Budowa strony na WordPress jest dziecinnie prosta.

Wpadnij po więcej – mini kurs WordPress

W Zenbox lubimy dzielić się wiedzą. Ten wpis otwiera naszą nową serię artykułów poświęconych samodzielnemu uruchomieniu strony www. Kierujemy je do osób, które nie miały wcześniej doświadczenia związanego z tworzeniem stron internetowych. Przejdziemy wspólnie przez wszystkie etapy projektowania, instalacji, konfiguracji, dodawania treści oraz rozbudowy strony www.

W kolejnym artykule pokażemy Ci jak przygotować swoją nowo zainstalowaną stronę do kolejnych prac nad nią.

Autor:

Kamil Kołosowski

Od 3 lat Mnich w BOK Zenbox.pl. Hosting i Internet zna od środka. Autor artykułów i poradników dostępnych w bazie wiedzy oraz na blogu Zenbox. Badacz wszystkiego co związane nowymi technologiami. Po pracy - tato dwójki urwisów i pasjonat leśnych wędrówek. Ostatnio odkrył zamiłowanie do fotografii i zgłębia tajniki marketingu.

Może ci się spodobać również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA

Szanujemy Twoją prywatność

Na stronie internetowej używamy plików cookies lub podobnych technologii w celach zapewnienia poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania strony, w celach analitycznych i statystycznych, dostosowywania strony do indywidualnych potrzeb Użytkowników oraz w celach reklamowych. Jeżeli wyrażasz zgodę na przetwarzania Twoich danych w powyższych celach, kliknij „Akceptuj wszystko”. Możesz nie wyrazić zgody na korzystanie przez nas z plików cookies pozyskanych przez Twoje urządzenia mobilne korzystając z możliwości kontynuacji korzystania ze stron internetowych w domenie zenbox.pl nie akceptując plików cookies, jak również poprzez zarządzanie ustawieniami plików cookies w Twoich przeglądarkach. Administratorem Twoich danych osobowych jest zenbox sp. z o.o. Więcej informacji dot. przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z plików cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

Niezbędne pliki cookies

„niezbędne” pliki cookies - są niezbędne do funkcjonowania strony internetowej, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, służące zapewnieniu bezpieczeństwa w korzystaniu z niego, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu.