Porady

Różnica pomiędzy protokołem POP3, a IMAP

Różnica pomiędzy protokołem POP3, a IMAP

Masz już adres e-mail w Zenbox? Teraz przyszedł czas na konfigurację wybranego klienta pocztowego. W tym celu konieczne jest uzyskanie dostępu do skrzynki pocztowej. Aby to wykonać, należy skorzystać z protokołu POP3, bądź IMAP. Pojawia się zatem pytanie, które rozwiązanie będzie lepsze? Wyjaśnimy to w tym artykule.

Różnica pomiędzy protokołem POP3, a IMAP

Protokół POP3 

Jego działanie polega na tym, że nieprzeczytana korespondencja pobierana jest wraz z załącznikami na urządzenie lokalne. Następnie wiadomości z serwera są usuwane (domyślnie) lub na nim pozostają. Oznacza to, że po pobraniu wiadomości e-mail, dostęp do nich jest możliwy tylko na tym samym urządzeniu.

Podpowiadamy: jeśli spróbujesz uzyskać dostęp do poczty e-mail z innego urządzenia, wiadomości, które pobrałeś wcześniej, nie będą już dostępne. Konfiguracja ta zatem jest odpowiednia dla użytkowników pracujących offline, z jednego urządzenia. 

Podsumowując
Konfiguracja skrzynki przez POP3 odpowiednia będzie dla Ciebie jeśli:

  • nie masz stałego dostępu do połączenia internetowego (konfiguracja ta wymaga dostępu do Internetu wyłącznie do pobierania i wysyłania wiadomości)
  • pracujesz offline
  • korzystasz z jednego urządzenia 

Protokół IMAP 

Konfiguracja ta posiada automatyczną synchronizację, przez co wiadomości przechowywane są na serwerze. Takie rozwiązanie umożliwia wykonywanie wszelkich zmian w wiadomościach bezpośrednio na serwerze poczty (na przykład kasowanie ich, przeglądanie) bez konieczności wcześniejszego pobrania na dysk. Każda zmiana wykonana w obrębie wiadomości na jednym urządzeniu wpływa na wszystkie inne urządzenia, w których skonfigurowana jest skrzynka pocztowa.

Podpowiadamy: dzięki tej konfiguracji posiadasz możliwość sprawdzenia wiadomości z dowolnego urządzenia. Z jednej skrzynki może również korzystać jednocześnie kilka osób.

Podsumowując
Konfiguracja skrzynki przez IMAP odpowiednia będzie dla Ciebie jeśli:

  • posiadasz stałe połączenie internetowe 
  • chcesz mieć dostęp do skrzynki pocztowej z dowolnego urządzenia oraz z każdego miejsca
  • korzystasz z wielu urządzeń i chcesz być zalogowanym jednocześnie na kilku, bądź wszystkich z nich
  • chcesz mieć możliwość, by wybrać, które katalogi pocztowe utworzone na skrzynce chcesz synchronizować ze skonfigurowanym urządzeniem (przykładowo, możesz ustawić, aby synchronizacja nie obejmowała katalogu SPAM)

Słowo końcowe

Protokół IMAP jest następcą protokołu POP3. Wiele osób nazywa go nowocześniejszą wersją, jednak obecnie POP3 nadal ma spore poparcie wśród użytkowników. To, co dla innych jest ogromną zaletą danej konfiguracji, dla innych może być znaczącą wadą. Wybór zostawiamy więc Tobie, oceń, jakich możliwości oczekujesz od swojej skrzynki pocztowej i skonfiguruj ją wedle uznania. Konfigurację najpopularniejszych programów pocztowych opisaliśmy w naszej bazie wiedzy. Daj znać w komentarzu, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze i jaki program pocztowy wybrałeś :)