Aktualności

Przyspiesz stronę na WordPressie przy pomocy WP Super Cache

Przyspiesz stronę na WordPressie przy pomocy WP Super Cache

Często zdarza się tak, że strona utworzona na WordPressie z czasem zaczyna działać nieco wolniej. Wynika to z jej rozrostu i zwiększającej się liczby odbiorców. Jednym z najszybszych i najłatwiejszych sposobów na jej przyspieszenie jest wtyczka, którą poleca cały nasz zespół – WP Super Cache.

Prędkość ładowania się stron jest niezwykle istotna. Odbiorcy mają coraz mniej czasu i liczą na to, że wybrany serwis wczyta się błyskawicznie. Szybciej ładująca się strona to również bonus do pozycjonowania, ponieważ roboty Google są w stanie sprawniej przeszukać jej zawartość w poszukiwaniu nowych treści.

O optymalizacji stron można pisać wiele i z pewnością te tematy będą w przyszłości przez nas poruszane. Warto jednak zapoznać się z jej podstawami, czym w przypadku WordPressa jest wtyczka WP Super Cache, którą polecamy naszym klientom. Rozszerzenie zostało pobrane przeszło milion razy i jest często wybieranym sposobem optymalizacji przez wielu użytkowników, a do tego jest ciągle aktualizowane.

Teraz wypada napisać kilka słów na temat tego, jak działa WP Super Cache. Za każdym razem, kiedy ktoś odwiedza waszą stronę WWW, WordPress wykonuje wiele operacji po stronie samego skryptu oraz pobiera szereg informacji z bazy danych, a to wszystko wymaga dodatkowego czasu. Na tej podstawie generowana jest ostatecznie widoczna dla użytkownika strona. WP Super Cache zapisuje na serwerze wygenerowaną w ten sposób witrynę, dzięki czemu jej kolejne odwiedzenie nie wymaga już wykonania szeregu operacji, co skutkuje dużo szybszym wczytywaniem.

INSTALACJA WP SUPER CACHE

  • Zaloguj się do panelu administracyjnego swojej strony.
  • Z menu po lewej stronie wybierz “Wtyczki” i następnie “Dodaj nową”.
  • W polu wyszukiwarki wpisz “WP Super Cache”.
  • Kliknij “Zainstaluj” przy pierwszej wyświetlonej wtyczce.
  • Jeśli instalacja została przeprowadzona prawidłowo powinien wyświetlić się taki widok:

installfinal

  • Kliknij “Włącz wtyczkę”.

KONFIGURACJA WP SUPER CACHE

Dzisiaj zajmiemy się konfiguracją WP Super Cache na podstawowym poziomie. Cały proces jest łatwy i błyskawiczny. Pomimo tego, że “łatwo” i “błyskawicznie” zwykle nie łączy się z “dobrze”, to w przypadku WP Super Cache jest inaczej. Rozszerzenie nawet przy minimalnej ingerencji w opcje niezwykle pozytywnie wpływa na prędkość ładowania się stron. Przejdźmy zatem ten prosty proces konfiguracyjny:

WAŻNE: W celu uruchomienia konfiguratora WP Super Cache należy włączyć “Ustawienia bezpośrednich odnośników”.

  • Na samym początku uruchom wtyczkę zaznaczając “Caching On” w zakładce “Easy”. Potwierdź wybór klikając w “Update Status”.

cachingon

  • Teraz przejdź do zakładki “Advanced” i w sekcji “Caching” zaznacz opcję “Use mod_rewrite to serve cache files.”. Potwierdź wybór klikając “Update Status” nieco niżej.

caching

  • Zjedź niżej i w sekcji “Mod Rewrite Rules” kliknij “Update Mod_Rewrite Rules”.
  • W sekcji “Expiry Time & Garbage Collection” zaznacz “Clock” i wprowadź tam wartość: “00:00”. Potwierdź zmiany klikając “Change Expiration” nieco niżej.

expirytime

PODSUMOWANIE

Wtyczka WP Super Cache została już poprawnie zainstalowana i skonfigurowana. Prędkość wczytywania się swojej strony możecie sprawdzić przy pomocy tego narzędzia. Warto zrobić to przed uruchomieniem rozszerzenia i po. Wtedy gołym okiem zobaczycie, jak wiele zyskaliście dzięki tym kilku chwilom poświęconym na poprawne ustawienie WP Super Cache.

Żeby dana podstrona została zapisana w systemie cache’ującym należy ją wcześniej odwiedzić. Jest to konieczne, żeby kolejni użytkownicy mogli ją szybciej załadować.

Gdybyście mieli dodatkowe pytania związane z rozszerzeniem lub jakieś problemy w trakcie instalacji i konfiguracji, to jesteśmy do waszej dyspozycji w komentarzach lub pod adresem kontakt@zenbox.pl.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ HOSTINGOWĄ

(wykorzystaj kod wpsupercache i zyskaj 10% rabatu na pakiety zenbox 5k, zenbox 25k, zenbox 50k oraz zenbox 100k w miesięcznym lub rocznym okresie rozliczeniowym)