Porady

Outlook – ponowne pobieranie wiadomości

Outlook – ponowne pobieranie wiadomości

Z poczty e-mail korzystać można na wiele sposobów. Sprawdzić swoją skrzynkę możecie zarówno za pośrednictwem klienta webmail, który znajdziecie pod https://poczta.zenbox.pl ale również z poziomu programu do obsługi poczty zainstalowanego na komputerze lub urządzeniu mobilnym..

Wśród klientów e-mail najpopularniejszymi na komputerach są Thunderbird, Apple Mail czy Outlook. W wypadku tego ostatniego w zasadzie każda wersja przynosi jakieś zmiany, stąd sądzę, że można mówić o Outlooku niekoniecznie jako jednolitej aplikacji, a jej odmianach jak chociażby lżejsza wersja czyli Live Mail. Różne wersje Outlooka mimo pozornie tej samej nazwy wyglądają i mogą zachowywać się w związku z tym nieco inaczej.

W wypadku gdy wykorzystywany jest protokół POP3 celem pobierania wiadomości, są one zapisywane lokalnie z opcją możliwości usuwania ich z serwera tuż po pobraniu. Jest to rozwiązanie wygodne gdy korzystamy z poczty głównie na jednym urządzeniu lub zakładamy, że nie zawsze dostępne będzie łącze internetowe, które pozwoli na synchronizację wiadomości oraz ich odczyt wprost z serwera jak ma to miejsce w wypadku użycia protokołu IMAP.

Problemy jakie mogą się potencjalnie pojawić przy wykorzystaniu klienta Outlook i ponownym pobraniu wiadomości przy użyciu protokołu POP3, polegają na mechanizmach działania protokołu. Ponieważ wiadomości zapisywane są na dysku, a konkretniej w bazie programu Outlook (plik .pst), istnieje szansa, że w wypadku jego uszkodzenia lub też co miało miejsce wadliwie wydanej aktualizacji aplikacji, wiadomości będą pobrane ponownie. Przy np. kilku tysiącach wiadomości zachowanie takie, może już być dość kłopotliwe.

Wspomniany problem pojawił się niedawno podczas jednej z aktualizacji, powodując ponowne pobranie wiadomości lub też usunięcie zawartości skrzynki, co w połączeniu z faktem, że przy użyciu POP3, wiadomości z serwera również były usuwane, pojawiało się ryzyko utraty całej korespondencji bez możliwości jej przywrócenia.

Z naszej strony, jeśli tylko macie Taką możliwość, zalecamy wykorzystywanie protokołu IMAP, który to pozwoli na pozostawianie wiadomości na serwerze i synchronizowanie ich z aplikacją klienta e-mail. Zalet jest wiele, od wyeliminowaniu problemu z ponownym pobieraniem wiadomości począwszy, po synchronizację na wszelkich urządzeniach skończywszy, tak więc odczytana np. na komputerze wiadomość, będzie również oznaczona jako przeczytana na urządzeniu lub urządzeniach mobilnych.

Jak skonfigurować Outlooka na Windows? Tę oraz wiele przydatnych informacji i instrukcji znajdziecie w naszej bazie wiedzy: https://pomoc.zenbox.pl/kb/articles/227-konfiguracja-microsoft-outlook-w-systemie-windows