BLOG
UX - 19 września 2024 14:54 Autor: Ola Gradowska

Design thinking

Wbrew nazwie, Design Thinking nie jest używany wyłącznie przez projektantów. Stosowany jest również jako wsparcie metod nauczania, w literaturze i sztuce, nauce, inżynierii czy biznesie. Design Thinking bowiem pokazuje, jak rozwiązywać problemy w sposób kreatywny i innowacyjny, a także stosować techniki skoncentrowane na człowieku.

W tym artykule przybliżę Ci:
  • Czym jest Design Thinking?
  • 5 faz myślenia projektowego
  • Myśl nieszablonowo
  • Jak wykorzystać Design Thinking?

Czym jest Design Thinking?

Design thinking jest procesem koncentrującym się na empatyzowaniu z użytkownikiem. Mówiąc o procesie nieco upraszczamy sprawę, gdyż Design Thinking jest w istocie nowym sposobem myślenia, który dostarcza praktycznych metod na tworzenie innowacyjnych rozwiązań.

Żeby zrozumieć, na czym Design Thinking polega, musimy pamiętać o najważniejszych jego zasadach:

  • koncentracja i zainteresowanie ludźmi, dla których powstaje projekt
  • obserwacja i rozwijanie empatii wobec użytkowników
  • kwestionowanie problemów i założeń
  • eksperymentowanie i iteracja

5 faz myślenia projektowego

Aby zacząć pracować, projektować lub po prostu działać zgodnie z filozofią Design Thinking, konieczne jest zapoznanie się z tym, jak proces działa w praktyce. Design Thinking to proces, wbrew pozorom, prosty i łatwy do zrobienia. Składa się z 5 faz:

  1. Empatia
  2. Definiowanie problemu
  3. Generowanie pomysłów
  4. Budowanie prototypów
  5. Testowanie

Tych 5 prostych punktów sprawi, że rozwiązywanie problemów czy wprowadzanie innowacji będzie nie tylko efektywne, ale skupione na tym, aby spełnić oczekiwania użytkowników. Etapy te można wykonywać po kolei, powtarzać je lub działać równolegle. Warto również cofać się do wcześniejszych etapów i weryfikować zastosowane założenia.

Najważniejsze jest to, że proces jest iteracyjny i rozległy. Projektanci opierają się pokusie natychmiastowego przejścia do rozwiązania podanego problemu. Zamiast tego najpierw poświęcają czas na określenie, jaki jest podstawowy, fundamentalny (źródłowy) problem, który należy rozwiązać. Nie próbują szukać rozwiązania, dopóki nie ustalą rzeczywistego problemu, a nawet wtedy, zamiast rozwiązać ten problem, zatrzymują się, aby rozważyć szeroki zakres potencjalnych rozwiązań. Dopiero wtedy ostatecznie zbiegną się w swojej propozycji. Proces ten nazywa się „Design Thinking”

Don Norman, Rethinking Design Thinking

Myśl nieszablonowo

Stosowanie w praktyce Design Thinking rozwija myślenie nieszablonowe. Dzieje się tak, ponieważ proces koncentruje się na definiowaniu i rozwiązywaniu konkretnych problemów, które są wypadkową dokładnych badań i empatyzacji z użytkownikiem. Podczas pracy z Design Thinking szybko zauważysz, że wypracowujesz nowe metody myślenia, doskonalisz rozpoznawanie potrzeb użytkownika i uczysz się jak stawiać odpowiednie pytania.

Przekonasz się również, na etapie testowania, jak dużo może wnieść do procesu cofnięcie się do poprzednich etapów i ich ewaluacja – to proces iteracyjny, polegający na zapętlaniu kolejnych kroków, aż do uzyskania najlepszych efektów.

Jak wykorzystać Design Thinking?

Jak wspomniałam na początku, Design Thinking nie jest domeną wyłącznie projektantów, chociaż niektóre z wiodących marek na świecie, takie jak Apple, Google i Samsung, stosują tę metodę od dawna. Warto jednak również wspomnieć, że znane i cenione uniwersytety na całym świecie uczą powiązanych z Design Thinking metodologii — w tym Stanford, Harvard, Imperial College London i Srishti Institute w Indiach.

Możesz wykorzystać Design Thinking w zasadzie w każdej dziedzinie swojego życia zawodowego – nie musisz być projektantem – to świetna metoda wspomagająca zarządzanie zespołem, rozwiązanie dla freelancerów czy pracowników kreatywnych. Można wprowadzić ją na każdym szczeblu organizacji, co pomoże w zdefiniowaniu i rozwiązaniu problemów.

Autor:

Ola Gradowska

Mniszka w BOK zenbox.pl. Autorka wielu publikacji w Internecie i prasie. W zenbox.pl od prawie 6 lat. Poza pracą w BOK, wspiera oraz rozbudowuje bazę wiedzy dla Klientów i Mnichów zenbox.pl. Dumna posiadaczka dyplomu z projektowania UX/UI. Prywatnie - nałogowo podróżuje, najczęściej w stronę słońca. W wolnych chwilach pochłania literaturę faktu w każdej formie, spaceruje z psem i gra w gry :)

Może ci się spodobać również

UX - 3 października 2024 12:35

Testy użyteczności

Testy użyteczności to jedno z ważniejszych badań w zakresie projektowania UX. Pozwalają nie tylko na zbadanie preferencji docelowego użytkownika, ale również na identyfikacji potencjalnych problemów w już istniejącym produkcie a także odkrywaniu możliwości jego ulepszeń. Czym są testy użyteczności? Testy użyteczności to badanie, podczas którego moderator prosi uczestnika o wykonanie zadań powiązanych z korzystaniem z […]

Więcej →

Pamięć w dyskietkach
WordPress - 30 września 2024 14:59

Litespeed Cache (Cykl) – tajniki zaawansowanej konfiguracji – cz.3 Pamięć Podręczna

Numerologiczna trójka to jedna z najbardziej wpływowych liczb w numerologii. Często określana jako „symbol boskości”, symbolizuje harmonię duszy, ciała i umysłu. Mimo swojej wyjątkowości, nie jest pozbawiona słabości. Zapraszam na trzecią część cyklu o zaawansowanej konfiguracji we wtyczce Litespeed Cache w WordPress, gdzie zajmiemy się jej kategorią konfiguracji jaką jest Pamięć Podręczna. Dlaczego trzecia część […]

Więcej →

Konfiguracja i ustawienia, suwaki.
WordPress - 27 września 2024 11:03

Litespeed Cache (Cykl) – tajniki zaawansowanej konfiguracji – cz.2 Presety i ustawienia ogólne

W poprzedniej części cyklu poświęconego Litespeed Cache omówiliśmy podstawy działania tego świetnego narzędzia do optymalizacji stron internetowych. Dziś zagłębimy się w bardziej zaawansowane aspekty konfiguracji, skupiając się na presetach i ogólnych ustawieniach, które pozwolą na poznanie kolejnych tajników działania tego rozwiązania.  Pierwszy artykuł z cyklu dostępny jest pod linkiem Litespeed Cache (Cykl) – tajniki zaawansowanej […]

Więcej →