Hosting www

499 zł

99za pierwszy rok

Pomoc/Baza wiedzy
Skrypty i porady:

Zmiana adresu domeny – Joomla

Poniższy poradnik pokazuje jak przenieść aplikację Joomla do nowej domeny. Takie przeniesienie serwisu jest przydatne, w momencie kiedy Twoja domena wygasła lub nie chcesz zachowywać kopii aplikacji na poprzedniej domenie.

Jeżeli jednak chcesz przenieść swoją aplikację Joomla z pozostawieniem kopii aplikacji na poprzedniej domenie, wówczas skorzystaj z funkcji klonowania aplikacji za pomocą Installatrona.

Poradnik jak wykonać klona serwisu do nowej domeny został opisany w artykule: Jak wykonać klona strony opartej o Joomla za pomocą Installatrona?

Jeżeli chcesz przenieść swoją aplikację Joomla ze zmianą domeny to zaloguj się do naszego Panelu Klienta a następnie postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

Zmiana nazwy dla domeny w Panelu Klienta

  1. Z menu Domeny wybierz pozycję Konfiguracja domen:
  2. W następnym kroku kliknij na przycisk Zmień nazwę domeny.


  3. W wyświetlonym formularzu wybierz domenę, dla której chcesz wykonać zmianę nazwy. Następnie w polu edycji wpisz adres nowej domeny. Aby zatwierdzić zmianę kliknij na przycisk Zmień.

Uwaga: Przed wykonaniem zmiany sprawdź czy z listy wybrana jest prawidłowa domena, dla której przeprowadzana jest operacja zmiany nazwy. Upewnij się również, że nowa domena nie jest jeszcze dodana do hostingu, a w ramach niej nie ma utworzonych stron lub skrzynek pocztowych.

Ważne: Przed zmianą nazwy domeny na nową, pamiętaj aby zarejestrować nowy adres. Zmiana nazwy domeny nie spowoduje zmiany nazwy istniejącej domeny w rejestrze domen. W przypadku pytań lub wątpliwości w tej kwestii prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Po wykonaniu wskazanych prac, konieczne jest odpowiednie skonfigurowanie skryptu Joomla. Proces ten opisany został w dalszej części poradnika.

Konfiguracja skryptu Joomla do obsługi w nowej domenie

Po wykonaniu zmiany nazwy domeny, konieczne jest odpowiednie zmodyfikowanie plików Joomla. W tym celu zaloguj się na serwer FTP na przykład za pomocą darmowego klienta FileZilla.

Informację jak skonfigurować połączenie za pomocą programu FileZilla odnajdziesz w naszym artykule: Konfiguracja połączenia ftp w programie FileZilla

Po prawidłowym zalogowaniu się do serwera FTP postępuj według następujących kroków:

  1. Przejdź do katalogu public_html nowej domeny. Domyślna ścieżka do tego katalogu wygląda następująco:

 

/domains/mojadomena.pl/public_html/
  1. Następnie z listy dostępnych plików odszukaj plik configuration.php W tym pliku znajduje się konfiguracja skryptu Joomla.

Aby wprowadzić zmiany kliknij prawym przyciskiem myszy na plik configuration.php, a następnie wybierz z menu kontekstowego pozycję Podgląd / Edycja.

  1. Wyświetlony zostanie edytor tekstowy, w którym należy wprowadzić zmianę ścieżek dla nowej domeny. W tym celu odszukaj linijkę zawierającą następującą treść:
public $tmp_path = '/domains/stary-adres.stronazen.pl/public_html/tmp'; 
public $log_path = '/domains/stary-adres.stronazen.pl/public_html/logs';

Następnie dokonaj zmiany ścieżek, tak aby wskazywały na nową domenę:

public $tmp_path = '/domains/nowy-adres.stronazen.pl/public_html/tmp'; 
public $log_path = '/domains/nowy-adres.stronazen.pl/public_html/logs';
  1. Wprowadzone zmiany zachowaj korzystając z menu Plik, a następnie Zapisz. Po wykonanej zmianie Joomla będzie dostępna pod nowym adresem URL.