WordPress multisite na różnych subdomenach
Dzięki aplikacji WordPress w postaci Multisite możemy jednocześnie zarządzać kilkoma stronami z poziomu jednego panelu administratora Kokpitu. Jest to pomocne na przykład, gdy chcemy oddzielić od siebie stronę sklepu jak i stronę blogową, a chcemy nadal zarządzać nimi z jednego panelu.
Spis treści
Uruchomienie Aplikacji WordPress w postaci Multisite
Uruchomienie Multisite wymaga zainstalowanej wcześniej aplikacji WordPress. Jeżeli nie posiadasz jeszcze zainstalowanego skryptu WordPress, w pierwszej kolejności dokonaj jego instalacji. Cały proces został opisany w artykule Instalacja WordPress. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi krokami.
Krok 1 – Modyfikacja pliku wp-config.php poprzez Manager plików
W celu uruchomienia trybu Multisite w WordPress, konieczne jest dodanie dodatkowych definicji w pliku konfiguracyjnym wp-config.php.
W tym celu zaloguj się do Panelu Klienta i postępuj zgodnie z poniższymi punktami.
1. Przejdź do menu Hosting, a następnie Manager plików.
Zobaczysz wówczas strukturę katalogów na Twoim serwerze FTP.
2. Następnie przejdź do katalogu, w którym została zainstalowana aplikacja WordPress. Domyślna ścieżka, w której instalowane są aplikacje w domenie to:
/domains/domena.pl/public_html/
3. Po przejściu do powyższego katalogu na liście dostępnych plików odnajdź plik wp-config.php a następnie kliknij odnośnik Edytuj, widoczny obok nazwy pliku.
4. Następnie przejdź na sam dół pliku, gdzie znajduje się komentarz “/* That’s all, stop editing! Happy publishing. */” Pod komentarzem dodaj następującą definicję:
/* That's all, stop editing! Happy publishing. */
define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );
5. Zachowaj wprowadzone zmiany klikając na przycisk Zapisz jako. Dzięki dodaniu powyższego kodu możesz rozpocząć uruchomienie trybu sieci witryn w WordPress.
Krok 2 – Wyłączenie zainstalowanych wtyczek w WordPress
Zanim rozpoczniesz instalację Multisite na swojej aplikacji, musisz najpierw wyłączyć wszystkie wtyczki, które obecnie są uruchomione w WordPressie. W innym przypadku nie będzie możliwe rozpoczęcie operacji. W tym celu postępuj zgodnie z poniższymi punktami.
1. W celu wyłączenia wtyczek zaloguj się do Kokpitu WordPress.
2. Następnie przejdź do menu Wtyczki oraz Zainstalowane wtyczki.
3. Aby wyłączyć wszystkie wtyczki zaznacz checkbox bezpośrednio pod polem Masowe działanie, a następnie z powyższej listy wybierz opcję Wyłącz.
3. Po kliknięciu przycisku Zastosuj wszystkie wtyczki zostaną wyłączone
Krok 3 – Aktywacja trybu Multisite
Twoja strona WordPress została już odpowiednio przygotowana do uruchomienia sieci witryn. W celu aktywacji trybu Multisite postępuj zgodnie z poniższymi krokami.
1. W Kokpicie WordPress przejdź do menu Narzędzia, a następnie wybierz pozycję Ustawienia sieci witryny.
2. Zostanie uruchomiony tryb konfiguracji Multisite w Twojej aplikacji. Za pomocą dostępnego formularza musisz określić:
- czy nowe witryny mają korzystać z subdomen lub katalogów,
- nazwę dla tworzonej sieci witryn Multisite,
- należy również wskazać adres e-mail administratora sieci
Podpowiadamy: Na potrzeby tego poradnika wybraliśmy sposób konfiguracji w oparciu o subdomeny. Proces ten jednak nie różni się znacznie od sposobu konfiguracji względem podkatalogów. Pamiętaj jednak, że wybór sposobu tworzenia nowych witryn w sieci jest jednorazowy. Oznacza to, że w przyszłości nie będziesz mógł dokonać zmiany sposobu tworzenia nowych witryn.
3. Aby rozpocząć proces instalacji sieci witryn kliknij na przycisk Zainstaluj.
4. Poprawnie zainicjowany proces zwróci komunikaty o konieczności wprowadzenia dodatkowych zmian w pliku wp-config.php oraz pliku .htaccess strony. Zmiany te możesz wykonać również za pomocą Managera plików.
5. Po dodaniu odpowiednich wpisów w pliku wp-config.php oraz .htaccess, wyloguj się oraz zaloguj ponownie do swojej strony WordPress. Następnie możesz ponownie aktywować wyłączone wcześniej wtyczki.
Podpowiadamy: Proces konfiguracji WordPress do obsługi Multisite został właśnie zakończony. Od teraz możesz już dodawać nowe Witryny, które będą obsługiwane z tej instalacji WordPress.
Krok 4 – Dodanie nowego wskaźnika domen
Zanim będziesz mógł dodać kolejny adres domeny lub subdomeny do sieci witryn, należy najpierw utworzyć nowy wskaźnik witryny. Dzięki niemu nowy adres domeny zostanie skierowany na katalog z instalacją WordPress. Cały proces dodawania nowego wskaźnika domeny został opisany krok po kroku w ramach artykułu Jak dodać wskaźnik witryny.
Krok 5 – Dodanie subdomeny do sieci witryn w kokpicie WordPress
Jeżeli przygotowałaś już nową subdomenę do użycia jej w sieci witryn zaloguj się do swojego Kokpitu WordPress, a następnie postępuj zgodnie z poniższymi punktami.
1. Z górnego menu narzędziowego WordPress przejdź do menu Moje witryny, a następnie wybierz pozycję Witryny, która jest dostępna w menu Administracja siecią witryn.
2. Po wczytaniu podstrony zobaczysz listę wszystkich witryn dodanych do Twojej sieci. Obecnie jest to tylko jedna strona. Aby dodać nową witrynę kliknij na przycisk dodaj Dodaj widoczny u góry podstrony.
3. Za pomocą dostępnego formularza możesz wprowadzić wstępną konfigurację dla dodawanej nowej witryny. Za pomocą dostępnego formularza uzupełnij dostępne pola w następujący sposób:
- Adres witryny (URL) – wprowadź nazwę witryny dodanej jako wskaźnik subdomeny,
- Nazwa witryny – wpisz nazwę nowo dodawanej strony,
- Język witryny – w tym miejscu możesz zmienić domyślny język dla strony,
- Adres e-mail administratora – wpisz tutaj adres e-mail właściciela nowej witryny.
Podpowiadamy: Adres e-mail administratora wprowadzony w tym formularzu, będzie służył również jako login dla konta administratora nowo tworzonej Witryny w Sieci witryn.
Ważne: W przypadku gdy Twój Multisite ma ustawioną opcję dodawania nowych stron do sieci w formie podkatalogów wówczas nie ma konieczności tworzenia subdomen lub katalogów, wystarczające będą same działania w kokpicie WordPress.
4. Aby zachować wprowadzone dane kliknij na przycisk Dodaj witrynę. Nowo dodana Witryna będzie widoczna na liście utworzonych stron w ramach Sieci witryn.