Praca nad wydajnością własnej strony www nie jest łatwa. Zwłaszcza gdy strona cały czas jest rozwijana lub z czasem zyskuje coraz większą popularność. Posiadanie świadomości, że cała efektywność strony www jest zależna od naprawdę wielu czynników może bardzo pomóc zaplanować poszczególne kroki w celu jej poprawy. Artykuł ten opisuje niesamowicie przydatne narzędzie do przeprowadzenia rzetelnego testu, które — bardzo prawdopodobnie — jest już dostępne na Twoim komputerze. Dowiesz się więc jak wykonać taki test, jak analizować uzyskany wynik i na co zwrócić uwagę po jego wykonaniu.

Analizy strony internetowej i klasyfikacja narzędzi do testowania

Można znaleźć w internecie sporo narzędzi, które wykonają test naszej strony. Przeprowadzając taki test warto pamiętać, że może on nam nie wskazać wszystkich problemów ze stroną, ponieważ mogą one wynikać z poważnych błędów od strony kodu strony. Dlatego uzyskany wynik takiego testu może wskazać sporą ilość pracy, jaka jest konieczna do podniesienia ogólnej oceny wydajności, a w tym poszukiwanie głębiej położonego problemu.

Ważne po wybraniu znalezionego narzędzia

Wybierając narzędzie pamiętaj o zwróceniu uwagi na to, jaki jest zakres wykonywanych testów oraz jak przedstawiony został wynik. Czyli na jakiego rodzaju poszczególnych testach dokładnie się opiera. Przykłady takich testów opisane są w dalszej części tego artykułu.

Zwróć również uwagę czy narzędzie, z którego planujesz korzystać jest bezpieczne. Czy jest aktualizowane lub nie wymaga dostępu do testowanej strony. Większość tego typu narzędzi dostępna jest online, więc może być wykorzystywana do niebezpiecznych celów. Pod uwagę należy również wziąć klasyfikację takich narzędzi i dokładne prześledzenie jak wykonują dane testy. Niektóre narzędzia online mogą wykonywać test z poziomu serwera lub zupełnie innej lokalizacji (kraju), która nie ma znaczenia dla puli odbiorców, do jakich skierowana jest Twoja strona. Z wykonanego testu więc mogą nie zostać wskazane problemy, z jakimi zmierzy się główny odbiorca witryny lub wykonany poszczególny test może mieć znaczący wpływ na wynik całkowity.

Dlatego w tym artykule opisuję narzędzie, które wbudowane jest w obecnie najpopularniejszych przeglądarkach. Dzięki któremu masz możliwość samodzielnego wykonania testu na różnych urządzeniach, a także różnych połączeniach z siecią.

Narzedzie Lighthouse

Dokładniej Google Lighthouse . Jest narzędziem darmowym i bezpiecznym. Umożliwia wykonanie pełnego testu jakości testowanej strony internetowej. Wykonuje ocenę na podstawie wydajności, dostępności, SEO, dobre praktyki programistyczne i kilku innych dodatkowych testów. Gruntowny zakres zautomatyzowanych testów pomaga przyspieszyć pracę nad poprawą jej całościowej oceny. Jest narzędziem bardzo prostym w użyciu i co ważne, wbudowanym w przeglądarki oparte na silniku Blink, jak np. Google Chrome, Opera, Microsoft Edge. Dlatego jest jednym z najlepszych dostępnych narzędzi.

Jak korzystać z narzędzia Lighthouse?

Test można wykonać na wielu przeglądarkach i przeważnie jest umieszczony w tym samym miejscu. Artykuł ten przedstawia przykład na Google Chrome.

Przechodzimy w tym celu pod adres strony, która nas interesuje. Klikając w dowolnym miejscu na stronie prawy przycisk myszki wybieramy z podręcznego menu opcję „Zbadaj”. Ukaże się nam poniższe okno, gdzie wybieramy z menu zakładkę „Lighthouse” przedstawioną na poniższym zdjęciu.

Powyżej widać, że mamy do wyboru określone opcje, jednak w tym przykładzie zostawiam domyślnie zaznaczone. Zostaną więc wykonane wszystkie testy. Klikamy przycisk „Analyze page load” dostępny po prawej stronie.

Wykonanie testu i odczyt uzyskanego wyniku

Test może chwilę potrwać w zależności od stanu jakości danej strony, ponieważ wykonywany jest w tym momencie szereg testów. Po zakończeniu automatycznie wygenerowany zostanie i wyświetlony raport z wynikami. Na podstawie testów wykonanych w różnych kategoriach – dla których wynik również jest pokazany – wyświetlony zostanie ogólny wynik wykonanego testu. Rezultat oceny testów jest pokazany w skali od 0 do 100 punktów. Oczywiście im wyższy wynik tym lepiej.

Odczytanie wygenerowanego raportu poniżej wyniku daje nam możliwość oceny poszczególnych kategorii i co należy zrobić w celu podniesienia wyniku. Przedstawiona lista jest sortowana od elementu, któremu należy poświęcić najwięcej uwagi, z uwagi na najdłuższy czas ładowania. Kliknięcie danej pozycji z listy pokaże nam szczegółową analizę znalezionego przez narzędzie problemu.

Podpowiadamy: Ciekawym przykładem mogą być obrazy ładowane z poziomu plików CSS na stronie. Jeżeli mamy wdrożony cache, to i tak przez taki dane obrazy nie będą zoptymalizowane.

Po zapoznaniu się raportem można podjąć określone działania w celu poprawy wykrytych problemów i zoptymalizowania strony.

Jakie kroki warto podjąć po interpretacji wyniku?

Zakładamy, że wykonany został pierwszy test naszej strony. Możemy teraz na tej podstawie zidentyfikować co jest priorytetem do poprawy na podstawie najniższych wyników. Konieczne jest także zapoznanie się z proponowanymi przez narzędzie sugestiami poprawek. Po wdrożeniu pierwszych poprawek zaleca się monitorowanie efektów przez wykonywanie kolejnych testów. Także, aby kolejne testy były miarodajne warto wykonać je z różnych połączeń sieci, czyli różnych prędkości łącza internetowego.

Sumienne podejście do interpretacji wyników, a następnie wykonywanie kolejnych testów i wdrażanie nowych poprawek, da nam możliwość ciągłego doskonalenia naszej strony internetowej. Przyniesie to na pewno pozytywny efekt dla użytkowników odwiedzających stronę, jak i dla właściciela strony przez uzyskania jak najwyższej oceny.

Podsumowanie, czyli korzyści z używania narzędzia Lighthouse

Podsumowując, Lighthouse to wszechstronne narzędzie wykorzystywane przez programistów oraz osoby zarządzające stroną. Jako autor tego artykułu sam często z niego korzystam i polecam. Regularne korzystanie z tego narzędzia pozwala wzmocnić pozycję strony oraz utrzymać wysoką jej wydajność.

Autor:

Damian Narodzonek

Może ci się spodobać również

UX - 3 października 2024 12:35

Testy użyteczności

Testy użyteczności to jedno z ważniejszych badań w zakresie projektowania UX. Pozwalają nie tylko na zbadanie preferencji docelowego użytkownika, ale również na identyfikacji potencjalnych problemów w już istniejącym produkcie a także odkrywaniu możliwości jego ulepszeń. Czym są testy użyteczności? Testy użyteczności to badanie, podczas którego moderator prosi uczestnika o wykonanie zadań powiązanych z korzystaniem z […]

Więcej →

Pamięć w dyskietkach
WordPress - 30 września 2024 14:59

Litespeed Cache (Cykl) – tajniki zaawansowanej konfiguracji – cz.3 Pamięć Podręczna

Numerologiczna trójka to jedna z najbardziej wpływowych liczb w numerologii. Często określana jako „symbol boskości”, symbolizuje harmonię duszy, ciała i umysłu. Mimo swojej wyjątkowości, nie jest pozbawiona słabości. Zapraszam na trzecią część cyklu o zaawansowanej konfiguracji we wtyczce Litespeed Cache w WordPress, gdzie zajmiemy się jej kategorią konfiguracji jaką jest Pamięć Podręczna. Dlaczego trzecia część […]

Więcej →

Konfiguracja i ustawienia, suwaki.
WordPress - 27 września 2024 11:03

Litespeed Cache (Cykl) – tajniki zaawansowanej konfiguracji – cz.2 Presety i ustawienia ogólne

W poprzedniej części cyklu poświęconego Litespeed Cache omówiliśmy podstawy działania tego świetnego narzędzia do optymalizacji stron internetowych. Dziś zagłębimy się w bardziej zaawansowane aspekty konfiguracji, skupiając się na presetach i ogólnych ustawieniach, które pozwolą na poznanie kolejnych tajników działania tego rozwiązania.  Pierwszy artykuł z cyklu dostępny jest pod linkiem Litespeed Cache (Cykl) – tajniki zaawansowanej […]

Więcej →