Porady

PHP 7 — Nowa generacja

PHP 7 — Nowa generacja

Jakiś czas temu w wersji stabilnej pojawił się PHP 7. To spora zmiana, ponieważ poprzednia wersja była kontynuacją 5.x i zatrzymała się jak na razie, choć jest w dalszym ciągu wspierana, na wersji 5.6. Na zenbox, możesz skorzystać z wersji 7 – jednym kliknięciem.

Dlaczego o tym wspominam?

Numer wersji zmienił się tak znacząco, ponieważ PHP został w zasadzie przepisany od zera oczywiście z zachowaniem konwencji. Pierwotnie określany był jako PHP NG (New Generation) i już wtedy przyniósł bardzo duży wzrost wydajności, bazując na silniku Zend. Nie potrzeba wiele mówić. Wystarczy spojrzeć na wykresy przeprowadzanych testów, aby zauważyć, że wydajność potrafiła wzrosnąć niemal dwukrotnie, co ważne, bez potrzeby przepisywania już obecnego kodu.

php7

Prace nad PHP 7 rozpoczęły się w styczniu 2014 roku, zapoczątkowane przez Dmitrija Stogowa, który podejmując pracę nad managerem pamięci interpretera zwrócił uwagę na znaczny wzrost wydajności. I tak już w maju tego samego roku przeprowadzając testy na wówczas najnowszych wersjach skryptów, udało się uzyskać w wypadku WordPressa 3.6 ok. 20% wzrost wydajności i ok. 12% wzrost przy użyciu Drupala.

Dwa miesiące później

Tylko dwa miesiące wystarczyły, aby dalsze prace doprowadziły do niemal dwukrotnego wzrostu wydajności, który stał się zasługą mniejszej ilości operacji procesora podczas wykonywania danego skryptu.

Deweloperom udało się zweryfikować, że ten sam skrypt i te same operacje w wypadku PHP 5.6 obejmujące 9.4 miliarda instrukcji, przy użyciu PHP NG (jak wtedy był jeszcze określany) zajęły już tylko 3.6 mld, tak więc średnio udało się zyskać ok. 60% wyższą wydajność.

Takie były początki Obecnie dysponujemy stabilną wersją PHP 7, która wdrożona i wybrana z listy dostępnych opcji panelu zarządzania kontem hostingowym, nawet bez dodatkowych wtyczek czy zabiegów w wypadku skryptu WordPress takimi jak wtyczki cache (przyp. WP Super Cache), potrafi znacznie podnieść wydajność, obniżając przy tym obciążenie systemów, które w tym momencie możemy wykorzystać w innych celach lub też “pozostawić” na przyszłość zakładając wzrost popularności naszego serwisu www.

To z kolei bez wątpienia przyspieszy działanie Twojego serwisu i tym samym nie tylko zatrzyma obecnych odwiedzających, ale również przyciągnie nowych.

Jak to wygląda na zenbox?

Jeszcze nim PHP 7 wszedł w fazę wersji w pełni stabilnej, my już oferowaliśmy skorzystanie z RC (release candidate). Teraz wersja siódma zagościła na naszych klastrach na stałe i zachęcamy do zweryfikowania z jakiej wersji korzystają prowadzone przez Was serwisy www. Niekiedy możecie bazować nawet na wersji 5.3, którą przez wzgląd na wsteczną kompatybilność jeszcze przez pewien czas będziemy wspierać, jednak o ile Twój skrypt / system CMS tego nie wymaga i poradzi sobie dużo lepiej na wersji PHP 7, warto pozostawać przy starym?

Jak zmienić wersję PHP? kliknij TUTAJ aby przejść do naszej bazy wiedzy.