W tym artykule przybliżę Ci:
  • Czy odległość do serwera z którego korzystasz ma znaczenie?
  • Czy fizyczny dystans dotyczy jedynie użytkowników stron?
  • Czy lokalizacja serwera i kwestie prawne mają związek?

W dzisiejszych czasach, Internet stał się głównym medium komunikacyjnym oraz platformą biznesową, Ważne jest by każda strona internetowa działała sprawnie i szybko. Jednym z kluczowych czynników wpływających na wydajność witryny jest lokalizacja serwera, na którym jest hostowana. Wybór odpowiedniej lokalizacji może mieć znaczący wpływ na dostępność z różnych rejonów świata jak i szybkość działania. Może to również wpływać na bezpośrednie doświadczenie użytkownika. Firmy oferujące usługi współdzielone, w ramach których wydajność serwera podzielona jest miedzy użytkowników. Lokalizacja fizyczna jest zatem bardzo ważnym elementem wpływającym na wydajność.

Bliskość do odbiorców

Kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze lokalizacji serwera, jest odległość geograficzna pomiędzy serwerem, a użytkownikami strony internetowej. Im mniejszy dystans miedzy serwerem, a użytkownikiem tym połączenie zajmuje mniej czasu. Powodem takiego stanu rzeczy jest fizyczna odległość między serwerem dostawcy sieci użytkownika, a serwerem docelowym z którego wyświetlana jest strona.

Im dalej użytkownik się znajduje tym przez więcej różnego rodzaju urządzeń połączenie musi nastąpić. Przykładowo, połączenie ze Stanów Zjednoczonych Ameryki do serwera w Polsce może zająć dłuższy czas niż między lokalizacjami w Polsce, a nawet w obrębie jednego miasta.

Większość ruchu sieciowego między kontynentami odbywa się za pomocą ogromnej pajęczyny podwodnych kabli światłowodowych. Światłowód oczywiście zapewnia fenomenalną jakość oraz prędkość przesyłania, ale nawet ta technologia napotyka opór w postaci kilometrów.

Stabilność i niezawodność infrastruktury

Lokalizacja serwera powinna być również wybierana z myślą o stabilności i niezawodności infrastruktury. Wybór renomowanego dostawcy usług hostingowych, który zapewnia wysoką dostępność serwerów oraz odpowiednie zabezpieczenia, może pomóc w minimalizacji ryzyka awarii i przerw w działaniu witryny.

Wpływ na działanie infrastruktury mają również czynniki zewnętrzne. Przyroda potrafi być nieubłagana oraz nieokiełznana, szczególnie w innych częściach świata niż Europa. Warto zwrócić uwagę czy lokalizacja serwerów na których utrzymywana będzie Twoja strona, jest zarówno odpowiednio zabezpieczona przed żywiołami jak i również nie jest często przez nie nawiedzana.

Pozwoli to na dodatkowe zachowanie stabilności działania usługi, z racji tego iż zarządzający serwerownią nie musi martwić się o gniew Matki Natury 🙂

Zgodność z prawem i przepisami

Różne kraje mogą mieć różne przepisy dotyczące przechowywania danych osobowych oraz zasad działania serwisów internetowych. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że lokalizacja serwera jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawnymi, zwłaszcza jeśli witryna gromadzi dane osobowe użytkowników.

Owszem, zagraniczni dostawcy usług mogą kusić niskimi cenami utrzymywania oraz zakupu usług. Niemniej warto zwrócić uwagę na kwestie prawne państwa w którym utrzymywane będą Twoje strony internetowe. Może się bowiem okazać, że dane czynności które prowadzisz w ramach swojej działalności mogą być regulowane w inny sposób niż w Polsce. Istnieje również szansa, że niektóre metody przechowywania lub zbierania danych są nielegalne.

Ciekawostka: Oferowane przez firmy hostingowe usługi mogą być ograniczone przez kraj pochodzenia kupującego. Przykładowo, domeny włoskie .IT mogą zostać zakupione jedynie przez osoby prywatne lub firmy pochodzące z określonych krajów. Obejść to ograniczenie można za pomocą odpowiednich pośredników lub nadrzędnych rejestratorów za dodatkową opłatą.

Wydajność sieciowa

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wydajność sieciowa w danej lokalizacji. Należy sprawdzić, czy dostawca usług hostingowych zapewnia odpowiednią przepustowość łącza internetowego oraz infrastrukturę sieciową, która umożliwia szybkie i stabilne działanie witryny nawet w przypadku dużego ruchu.

Lokalizacja data center nierozerwalnie połączona jest z lokalną infrastrukturą danego miasta. Serwerownie najczęściej tworzone są w miejscach posiadających doskonały dostęp do sieci energetycznej, tak aby móc dywersyfikować źródła energii. Również w ramach wewnętrznego systemu zabezpieczeń takich jak agregaty i baterie.

Istotnym elementem jest również dostęp do łączy internetowych o dużej przepustowości, tak aby umożliwić połączenie między poszczególnymi data center. Zarówno w obrębie DC jednej firmy, jak i innych dostawców.

Zrównoważenie kosztów i korzyści

Ostatecznie, wybór lokalizacji serwera powinien być zrównoważony z kosztami i korzyściami. Należy wziąć pod uwagę nie tylko opłaty za hosting, ale także potencjalne korzyści wynikające z szybkości działania witryny oraz zadowolenia użytkowników.

Podpowiadamy: Koszty utrzymywania usług hostingowych i domen zależą od wielu czynników. Zapraszam Cię zatem do zapoznania się z naszym artykułem opisującym te kwestie.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej lokalizacji serwera dla swojej strony internetowej jest kluczowym krokiem w zapewnieniu jej wysokiej wydajności i dostępności. Przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić dokładną analizę potrzeb oraz skonsultować się z profesjonalistami, aby wybrać lokalizację, która najlepiej odpowiada wymaganiom biznesowym i technicznym witryny.

Zachęcam oczywiście do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta pod adresem kontakt@zenbox.pl jak i również do odwiedzenia naszej Bazy Wiedzy.

Autor:

Maciej Ignacyk

Może ci się spodobać również

Porady - 29 marca 2024 14:57

Jak wybrać najlepszy plan hostingowy dla twojej strony internetowej?

Wybór odpowiedniego planu hostingowego może przyprawić o ból głowy niejednego użytkownika Internetu który chce rozpocząć własną działalność. Od niezawodności po koszty – wydaje się, że diabeł tkwi w szczegółach. W poniższym artykule opiszę Ci pokrótce poszczególne plany hostingowe oraz główne różnice między nimi. Hosting współdzielony w Zenbox Nasza oferta obejmuje kilka rodzajów usług współdzielonych dostępnych […]

Więcej →

Malware
Porady -

Jak usunąć wirusy ze strony na WordPress?

Wirusy są jednym z największych zagrożeń dla stron internetowych. Mogą one powodować wiele szkód, jak np. kradzież danych, wysyłanie spamu czy nawet trwałe zniszczenie strony. W tym artykule przedstawimy podstawowe metody usuwania złośliwego oprogramowania. Do infekcji może dojść w różny sposób. Bardzo często przestępcy używają botów, które próbują dokonać logowania do panelu administratora aplikacji za […]

Więcej →