Polska dla polskich przedsiębiorców staje się powoli zbyt ciasna, dlatego zaczynamy poszukiwać klientów również poza granicami naszego kraju. Taki rozwój mnie subiektywnie bardzo cieszy, jednak aby osiągnąć sukces, należy się do tego odpowiednio przygotować. Jako specjaliści od WebHosting’u Zenbox, pomożemy właśnie tam gdzie czujemy się najsilniejsi, w tym przypadku na udoskonaleniu Twojej strony internetowej o dodanie dodatkowych wersji językowych.

Wtyczka Polylang zdecydowanie ułatwi taką konfigurację w WordPress, spełnia dobrze swoje zadanie i jest darmowa, dlatego idealnie sprawdzi się jako podstawa dla mojego artykułu, do którego bardzo ładnie zapraszam.

W tym artykule przybliżę Ci:
  • Jak zainstalować wtyczkę Polylang w WordPress
  • W jaki sposób skonfigurować w niej różne języki
  • Jak utworzyć menu dla dwóch (i więcej) języków
  • Jak przetłumaczyć stronę za pośrednictwem tej wtyczki

Podpowiadamy: Udoskonalenie serwisu to jedno, natomiast w jaki sposób analizować rezultaty? Zachęcamy do skorzystania z naszej nowej usługi rank.zenbox.pl, która umożliwia sprawdzanie pozycji w wyszukiwarce Google dla wybranych słów kluczowych danej strony. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu Jak sprawdzić pozycję strony w Google? Mamy na to patent! opisującego dokładniej to rozwiązanie.

Instalacja wtyczki w WordPress

Instalację przeprowadzimy w standardowy sposób, z poziomu panelu strony. Oto wymagane kroki:

Krok 1. Zaloguj się do Panelu Administracyjnego WordPress Twojej strony i z lewego menu kliknij na Wtyczki

Wtyczki w WordPress

Krok 2. Na samej górze strony kliknij w Dodaj wtyczkę

Dodawanie wtyczki WP

Krok 3. Po prawej stronie, w szukajce wpisz frazę Polylang i kliknij Zainstaluj

Wyszukanie wtyczki Polylang w WordPress i instalacja

Krok 4. Po krótkiej instalacji klikamy na przycisk Włącz

Włączenie wtyczki Polylang

Wtyczka zostaje włączona i możemy przystąpić do jej konfiguracji.

Podstawowa konfiguracja wtyczki Polylang

W pierwszej kolejności musimy dodać do strony języki, które chcemy udostępniać odwiedzającym. Ja skonfiguruję język polski, jako że chcę działać na rynku polskim, i język angielski, gdyż jest to w mojej ocenie najpopularniejszy język dla lokalizacji, którą wybrałem dla ekspansji swojego biznesu.

Czy wiesz że: instalację, aktualizację wtyczek, czy motywów, możesz wykonać za pomocą narzędzia WP-CLI z poziomu konsoli linii komend? Praca na WP-CLI nie może być prostsza z naszym poradnikiem.

Uwaga: jeśli masz problemy z zalogowaniem się do konsoli linii komend w Zenbox, zapoznaj się z naszym poradnikiem Jak zalogować się do SSH.

Jak dodać język do strony

Krok 1. Z poziomu Panelu Administracyjnego WordPress, z lewego menu, wybierz Języki -> Konfiguracja

Przejście w konfigurację języków WordPress

Krok 2. Ukaże się strona konfiguratora Polylang. Z rozwijanej listy wybieramy język polski i klikamy Dodaj nowy język.

Po dodaniu języka dodajemy język angielski, a następnie klikamy w duży przycisk Kontynuuj.

Dodanie języków w Polylang

Krok 3. Po przejściu do następnej strony mamy możliwość włączenia lub wyłączenia tłumaczeń dla mediów dodanych do strony, na przykład obrazków, a dokładniej tytułu, opisu i tekstu alternatywnego tego obrazka.

Po wybranej opcji klikamy w Kontynuuj.

Ustawienia Mediów w Polylang

Krok 4. Kolejna strona to wybór domyślnego języka dla tekstów bez przypisanego języka. Do wyboru mamy te języki, które wprowadziliśmy na pierwszej stronie konfiguracji.

Wybieram język polski i klikam Kontynuuj.

Ustawienia treści w Polylang

Krok 5. Wprowadzamy konfigurację dla Strony głównej, wybierając język domyślny i klikając Kontynuuj.

Ustawienia Strony Głównej w Polylang

Krok 6. Wtyczka została skonfigurowana, możemy zacząć na niej prace. Jeśli będą Cię nurtowały pytania, na które nie znajdziesz odpowiedzi w moim poradniku, zachęcam do kliknięcia Przeczytaj dokumentację, która znajduje się pod tym linkiem.

Przyjmijmy, że na razie nie mamy pytań, klikamy więc w Zobacz strony, aby od razu zająć się ich konfiguracją lub Powróć do Kokpitu, aby wykonać inną niezbędną rzecz, czyli utworzyć menu dla dwóch języków, odpowiednie je przypisując.

Strona końcowa konfiguracji języków w Polylang

Tworzenie menu WordPress

Przejdźmy teraz do utworzenia menu, po jednym dla każdego z wybranych przez nas języków.

Krok 1. Z poziomu Kokpitu WordPress’a wybieramy z lewego menu Wygląd -> Menu

Przejście do tworzenia menu w WordPress

Krok 2. Wpisujemy nazwę menu (1), wybieramy język na którym ma się ono wyświetlać (2) i klikamy Utwórz menu.

Ja zaznaczyłem, aby to menu było przypisane do głównej nawigacji u góry strony. Oczywiście możemy również tłumaczyć menu drugorzędne, a nawet menu stopki.

Konfiguracja menu dla języka polskiego

Krok 3. Po utworzeniu menu, dodajemy do niego przedmioty, ja dodałem kilka stron i ikonę do zmiany języka. Zapisuję menu.

Dalsza konfiguracja w menu polskim

Po zapisaniu menu przechodzę do konfiguracji Przełącznika języka, gdzie mogę wskazać interesujący mnie wygląd przełącznika. Ja ustawiam przełącznik w formie ikony flagi.

Zapisuję po wszystkim menu.

Zapisanie ikon języków w postaci flagi Polylang

Krok 4. Po zapisaniu strony przechodzę do utworzenia nowego menu, klikam więc w Utwórz nowe menu.

Tworzenie nowego menu w WordPress

Krok 5. Tworzymy analogiczne menu dla drugiego języka i przypisujemy je do menu podstawowego w języku angielskim. Klikamy Zapisz menu.

Tworzenie menu angielskiego w WordPress

Uwaga: Elementy do drugiego menu będzie można dodać po ich przetłumaczeniu.

Tłumaczenie stron w Polylang

Przyszedł czas na dodanie stron w drugim języku, które od razu będziemy mogli na niego przetłumaczyć.

Krok 1. Z lewego menu WordPress’a z poziomu Kokpitu wybieramy Strony -> Wszystkie strony.

Przejście do stron w WordPress

Krok 2. Ja usuwam strony główne, które zostały automatycznie utworzone w czasie wstępnej konfiguracji wtyczki Polylang. Chcę mieć porządek, a one nie są mi potrzebne. Będę działał na aktualnej Stronie głównej.

Przenoszenie niepotrzebnych stron do kosza WordPress

Krok 3. Przechodzimy do konfiguracji Strony Głównej (analogicznie możemy dodać tłumaczenie również dla innych stron) klikając na: + pod ikoną drugiego języka.

Dodanie tłumaczenia angielskiego do danej strony

Krok 4. Na kolejnej stronie wpisujemy nazwę strony, ignorujemy zaproponowany bezpośredni odnośnik (zostanie on zmieniony automatycznie na inny) i klikamy Opublikuj.

Tworzenie strony w języku angielskim

Krok 5. Możemy teraz tworzyć na spokojnie stronę w innym języku i ją aktualizować. Te dwie strony są uznawane przez WordPress jako strony główne serwisu, jedna dla języka polskiego, druga dla języka angielskiego.

Aby łatwiej się połapać w stronach w danym języku, dobrze jest przełączać język serwisu, co również oferuje nam wtyczka Polylang.

Aby coś takiego przeprowadzić, należy kliknąć w Pokaż wszystkie języki, a następnie wybrać jeden z nich.

Wybór języków w WordPress

Podsumowanie

Po wykonanej konfiguracji czas na wynik. W tym celu przechodzę na stronę główną w języku polskim i sprawdzam odnośnik do strony w języku angielskim. Mam taką możliwość, ponieważ do menu dodałem Przełącznik, o którym pisałem we wcześniejszej części poradnika.

Wszystko wygląda w porządku.

Widok strony w języku polskim z najechanim na przełącznik języka na język angielski

Gdy poznaliśmy już szablon działania, możemy teraz analogicznie przejść do konfiguracji reszty podstron i wpisów.

Wtyczka Polylang potrafi zaoszczędzić wiele pracy, ułatwiając konfigurację całej struktury strony dla wielu języków.

To rozwiązanie jednak nie tłumaczy samoistnie tekstów, ale daje możliwość wprowadzenia własnego tłumaczenia, co nie oznacza że jest to złe rozwiązanie, w gruncie rzeczy i tak tekst należy zredagować i nadać mu ludzkiego pierwiastka, do czego bardzo zachęcamy.

Autor:

Konrad Matus

Lojalny mnich w Zenbox.pl, zawsze pomocny i przeważnie uśmiechnięty. Zwolennik tekstu pisanego i samego pisania. Prywatnie mąż, ojciec i syn, dokładnie w tej kolejności. W wolnym czasie remontuje, produkuje muzykę elektroniczną i gra w grę... World of Warcraft.

Może ci się spodobać również

WordPress - 11 października 2024 14:22

Automatyzacja marketingu w WordPress: Przykłady praktyczne

W poprzednich artykułach omówiliśmy, dlaczego warto automatyzować marketing oraz jakie wtyczki WordPressa mogą w tym pomóc. Teraz czas na trzecią część, w której przedstawimy konkretne przykłady zastosowań automatyzacji marketingu, takich jak automatyczne wysyłanie newsletterów, przypomnienia o porzuconym koszyku czy dynamiczne treści na stronie. 1. Automatyzacja newsletterów Regularna komunikacja z użytkownikami poprzez newslettery to jedno z […]

Więcej →

UX - 10 października 2024 13:56

Testy A/B

Czym są testy A/B? Testy A/B należą do ilościowych metod badań użytkowników. Oznacza to, że efekty badania są w pełni policzalne – nie skupiamy się na kwestiach jakościowych a wyłącznie na wynikach liczbowych. Testy A/B polegają na udostępnieniu użytkownikom dwóch wersji tego samego projektu, aby móc sprawdzić, który z nich działa lepiej. W testach tych, […]

Więcej →

UX - 3 października 2024 12:35

Testy użyteczności

Testy użyteczności to jedno z ważniejszych badań w zakresie projektowania UX. Pozwalają nie tylko na zbadanie preferencji docelowego użytkownika, ale również na identyfikacji potencjalnych problemów w już istniejącym produkcie a także odkrywaniu możliwości jego ulepszeń. Czym są testy użyteczności? Testy użyteczności to badanie, podczas którego moderator prosi uczestnika o wykonanie zadań powiązanych z korzystaniem z […]

Więcej →