Trudne czasy dla przedsiębiorców standardowo za nami i przed nami. Aby zaistnieć należy spełnić kilka podstawowych kwestii, tj. oferować wysokiej jakości produkty lub usługi, wysoko pozycjonować się w wyszukiwarkach internetowych (Google), zachęcać stonowaną reklama opartą oczywiście na emocjach. Co ciekawe pomimo rosnącej inflacji, która wpływa na ceny produktów i usług, Polacy coraz częściej decydują się na lepszą jakość, niż niższą cenę (źródło https://www.rp.pl/handel/art39236051-przez-inflacje-polacy-mniej-marnuja-i-mniej-kupuja). Skupmy się jednak na pewnej metodzie pozyskiwania dodatkowych klientów dla Twoich usług, którzy wolą zarezerwować termin online w odpowiednim kalendarzu z poziomu serwisu www czy aplikacji, bez potrzeby prowadzania rozmów telefonicznych i szukania na gorąco swojego grafiku w pracy, na tym samym telefonie przez który się rozmawia. Przyznam, że korzystanie z tego typu aplikacji to moja ulubiona forma umawiania wizyt, gdyż w spokoju mogę się zastanowić nad dogodnym dla mnie terminem i go wybrać, bez zbędnego chaosu. Czy to jedyny powód? Szczerze napiszę że nie, zwyczajnie nie cierpię rozmów przez telefon 🙂
- Jakie możliwości wdrożenia systemu rezerwacji terminów w WordPress są dostępne
- Przykład wdrożenia systemu rezerwacji na stronie na podstawie narzędzia Bookero
- Jak dodać formularz Bookero do strony
Jakie opcje systemu rezerwacji terminów w WordPress są dostępne
Zaczniemy od tego co pierwsze nasuwa się na myśl, czyli od wtyczek. Do dyspozycji jest ich całkiem spora ilość, zarówno w języku angielskim jak i polskim, niektóre współpracują z najnowszym WordPressem, a niektóre niestety nie, najczęściej jednak i tak system rezerwacji można wdrożyć w inny sposób, dodając w WP odpowiedni blok z kodem, który jest dostarczany wraz z oprogramowaniem.
Poniżej znajdziesz listę losowo wybranych przeze mnie wtyczek, z krótkim opisem ich atrybutów:
Bookly
- Intuicyjna wtyczka do rezerwacji z wieloma funkcjami.
- Integracja z kalendarzem Google.
- Opcje powiadomień SMS i email.
- Możliwość konfiguracji różnorodnych usług i pracowników.
Amelia
- Rozbudowane narzędzie do rezerwacji online.
- Integracja z WooCommerce.
- Możliwość przyjmowania płatności online.
- Zaawansowane opcje harmonogramów i kalendarzy.
WP Simple Booking Calendar
- Prosty kalendarz rezerwacji, idealny dla wynajmu nieruchomości.
- Łatwy w konfiguracji i użytkowaniu.
- Możliwość dostosowania wyglądu kalendarza.
BirchPress Scheduler
- Zaawansowane narzędzie do rezerwacji z integracją kalendarzy.
- Możliwość przyjmowania płatności poprzez PayPal.
- Powiadomienia email.
- Obsługuje rezerwacje grupowe.
Booking Calendar
- Popularna wtyczka z długą historią na rynku.
- Prosta konfiguracja i wiele opcji dostosowywania.
- Obsługa płatności online.
Jeśli interesuje Cię system w języku ojczystym, kolejna lista zawiera polskie rozwiązania, lub międzynarodowe, posiadające interfejs w języku polskim:
Bookero
- Polski system rezerwacji dostosowany do różnorodnych branż.
- Łatwa integracja z WordPressem.
- Obsługa powiadomień SMS i email.
- Możliwość ustawienia różnych rodzajów usług i cenników.
- Integracja z systemami płatności online.
Reservio
- System rezerwacji online dostępny jako wtyczka do WordPressa.
- Intuicyjny panel administracyjny w języku polskim.
- Powiadomienia email i SMS.
- Integracja z kalendarzem Google i Facebookiem.
- Możliwość przyjmowania płatności online.
- Możliwość integracji z innymi systemami kalendarzy.
SimplyBook.me
- Międzynarodowy system rezerwacji z polskim interfejsem.
- Integracja z WordPressem za pomocą wtyczki.
- Rozbudowane możliwości konfiguracyjne.
- Powiadomienia SMS i email.
- Obsługa płatności online.
Wybór odpowiedniego systemu zależy od konkretnych wymagań i preferencji dotyczących funkcjonalności oraz integracji z innymi narzędziami, dlatego zawsze polecam odwiedzić stronę producenta danego rozwiązania i zapoznać się z jego pełną specyfikacją oraz ceną.
Informujemy: Większość elementów na stronie, w tym wtyczki można przetłumaczyć na inny język, więc najczęściej możesz nie rezygnować z rozwiązania w innym języku niż polski. Włączenie tłumaczeń na stronie opisujemy w artykule Konfiguracja wtyczki Polylang w WordPress – gdy jeden język to za mało
Przykłady wdrożenia systemu rezerwacji na stronie
Jako, że jestem zagorzałym zwolennikiem wspierania polskich przedsiębiorstw, przedstawię w jaki sposób wdrożyć system rezerwacji na podstawie polskiego narzędzia Bookero.
Cena jaką oferuje producent to już kilkanaście złotych za najprostszą usługę, dla jednego pracownika, który zostaje również administratorem zakupionego systemu. Możliwe jest natomiast zwiększenie planu i poszerzenie limitu pracowników i otrzymania dodatkowych funkcji.
Rejestracja konta w Bookero
Krok 1.
Zarejestruj się w serwisie Bookero, przechodząc pod ten link: https://app.bookero.pl/register
Krok 2.
Zweryfikuj swoje konto klikając w link przesłany na Twoją skrzynkę e-mail, podaną podczas rejestracji.
Krok 3.
Zaloguj się do serwisu po kliknięciu w link lub wpisując adres https://app.bookero.pl/login w przeglądarce.
Krok 4.
Po zalogowaniu do Panelu Klienta Bookero, przejdź w Ustawienia, a następnie w Integracje
Właśnie tam znajdziesz dane potrzebne do integracji z wtyczką WordPress, której instalacją właśnie się zajmiemy.
Instalacja wtyczki Bookero w WordPress
Krok 1.
Zaloguj się do Panelu administracyjnego WordPress Twojej strony i z lewego Menu wybierz Wtyczki, a następnie Dodaj wtyczkę.
Krok 2.
Wpisz nazwę wtyczki Bookero w szukajce po prawej stronie i gdy zostanie ona wyświetlona, kliknij Zainstaluj. Po zainstalowaniu, w tym samym miejscu należy kliknąć Włącz.
Krok 3.
Po odświeżeniu strony, w lewym menu, pojawi się pozycja dla Bookero. Wybieramy Ustawienia i przechodzimy do ostatniego kroku.
Krok 4.
Pamiętasz kod API, z wcześniejszej fazy poradnika? Tutaj w końcu okaże swoją przydatność. Należy go wprowadzić w odpowiednim polu. W celu natychmiastowych testów zalecam również zaznaczyć opcję Tak, kolejno dla Pokaż formularz i Wczytaj CSS formularza, jak również wybrać rodzaj formularza na Monthly Box i kliknąć Zapisz zmiany.
Zapraszamy również do przeczytania naszego innego artykułu na temat WordPress’a, 5 najczęściej popełnianych błędów na stronie WordPress
Dodanie formularza do strony
Formularz możesz teraz dodać w każdym miejscu na stronie (w zależności od wybranego rodzaju w ustawieniach wtyczki) używając shortcode -> [bookero_form] w jej treści.
Aby tego dokonać zastosuj się do poniższych kroków.
Krok 1.
Przejdź do Panelu WordPress, z lewego menu wybierz Strony, wpisz w szukajce po prawej Strona główna, jeśli to właśnie tam chcesz dodać formularz i kliknij Edytuj.
Krok 2.
Teraz wpisz shortcode i kliknij Aktualizuj.
Krok 3.
Czas na weryfikację, wchodzę na stronę główną i moim oczom objawia się taki oto formularz, czyli wszystko zostało odpowiednio przeprowadzone:
Uwaga: Więcej informacji o konfiguracji Bookero w WordPress znajdziesz na ich stronie w poradniku https://www.bookero.pl/news/integracja-z-wordpress-za-pomoca-dedykowanej-wtyczki
Podsumowanie
System umawiania wizyt w formie online, bezpośrednio na stronie może dać Tobie nowe możliwości rozwoju, z których warto skorzystać. Z własnego doświadczenia wiem, że klienci chętnie z takiego rozwiązania korzystają, a jego forma jest przyjemna w odbiorze zarówno dla klienta jak i przedsiębiorcy. Najczęściej wbudowany system powiadomień e-mail i SMS o nadchodzącej wizycie, czy łatwo dostępny grafik na cały miesiąc w przejrzystej formie online to tylko kilka z licznych udogodnień, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają tę usługę.