Aktualizacje WordPressa, wtyczek oraz motywu są kluczowe dla bezpieczeństwa i wydajności serwisu. Nieprawidłowe ich wykonanie może doprowadzić do awarii strony. W tym artykule przybliżymy Ci krok po kroku jak bezpiecznie wykonać aktualizacje.

Wykonaj kopię zapasową WordPressa

Przed wykonaniem aktualizacji warto utworzyć dodatkową kopię zapasową. Wówczas w razie gdyby coś poszło nie tak, będziesz mógł przywrócić serwis do stanu sprzed wykonania aktualizacji.

Pamiętaj, że w zenbox kopie zapasowe są tworzone automatycznie 4 razy dziennie i utrzymywane przez 7 dni. Jeżeli jest to dla Ciebie wystarczające, nie musisz tworzyć dodatkowej kopii. W razie potrzeby, w Panelu Klienta możesz przywrócić kopię zapasową plików oraz bazy danych.

Sprawdź kompatybilność wtyczek i motywu z nową wersją WordPressa

Upewnij się, że wtyczki oraz motyw są kompatybilne z nową wersją WordPressa, a także wybraną wersją PHP dla domeny. Takie informacje powinieneś znaleźć na stronach twórców wtyczek oraz motywu.

Aktualnie wybraną wersję PHP dla domeny możesz sprawdzić w Panelu Klienta w zakładce Zaawansowane -> Zmiana wersji PHP -> wybór domeny. W tej samej zakładce możesz także dokonać zmiany wersji PHP.

Wykonaj aktualizacje WordPressa w środowisku testowym

Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie aktualizacji najpierw w środowisku testowym, gdzie będziesz mógł bezpiecznie je przetestować przed wykonaniem ich na docelowej stronie. W tym celu możesz utworzyć klon aplikacji WordPress lub staging site, który umożliwia synchronizację zmian pomiędzy testowym serwisem a docelowym.

Wykonaj aktualizacje w odpowiedniej kolejności

Zalecane jest wykonanie aktualizacji w następującej kolejności:

1. Wtyczki. Zacznij od aktualizacji wtyczek.
2. Motyw. Następnie zaktualizuj motyw.
3. WordPress. Na samym końcu zaktualizuj WordPressa.

Zweryfikuj działanie strony po aktualizacji

Po zakończeniu aktualizacji przetestuj dokładnie działanie strony. Sprawdź czy wszystkie elementy działają prawidłowo oraz upewnij się, że nie pojawiają się żadne błędy.

Jeśli wszystko działa prawidłowo, możesz teraz wykonać aktualizacje na docelowej stronie lub jeśli utworzyłeś staging site, możesz dokonać synchronizacji zmian.

Jeżeli jednak po aktualizacji wystąpiły problemy, możesz rozpocząć proces od nowa. W tym celu, jeśli utworzyłeś klon, możesz w Panelu Klienta, w zakładce Hosting -> Aplikacje usunąć go, a następnie utworzyć ponownie. Jeśli utworzyłeś staging site, możesz dokonać synchronizacji docelowej strony z klonem. Następnie dokonaj aktualizacji po kolei, celem weryfikacji która spowodowała problem.

Wykonuj aktualizacje WordPressa regularnie

Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać dostępność nowych wersji WordPressa, wtyczek oraz motywu. Dzięki temu twoja strona będzie wydajniejsza, a także bardziej bezpieczna.

Rozważ wyłączenie automatycznych aktualizacji

Automatyczne aktualizacje to z pewnością wygoda, lecz w przypadku wystąpienia problemów, mogą one doprowadzić do awarii strony. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę i samodzielnie je wykonywać, możesz rozważyć wyłączenie automatycznych aktualizacji.

Podsumowanie

Aktualizowanie WordPressa, wtyczek oraz motywu wymaga zachowania ostrożności oraz zaplanowania procesu. Regularne kopie zapasowe, próbne aktualizacje w środowisku testowym czy monitorowanie strony po wykonaniu aktualizacji to kluczowe kroki, które pomogą Ci uniknąć problemów. Pamiętaj także, że aktualizacje zwiększają bezpieczeństwo i wydajność Twojej strony.

Autor:

Łukasz Szczerbakowski

Może ci się spodobać również

Porady - 6 grudnia 2024 10:48

Jak AI pomaga w zarządzaniu komentarzami i moderacji treści na stronach?

Moderacja treści na stronach internetowych bywa czasochłonna i wymaga uwagi. AI zmienia ten proces, umożliwiając szybsze i skuteczniejsze zarządzanie komentarzami, wykrywanie spamu oraz poprawę zaangażowania społeczności. Wykrywanie spamu – pierwsza linia obrony Spam w komentarzach to problem, który dotyka niemal każdą stronę internetową. Wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego, AI analizuje setki tysięcy wzorców, aby wykryć niechciane […]

Więcej →

UX - 5 grudnia 2024 13:48

Projektowanie dla różnorodnych grup użytkowników

Współczesne projektowanie UX/UI coraz bardziej koncentruje się na tworzeniu rozwiązań, które są dostępne i użyteczne dla jak najszerszego grona użytkowników. W świecie, gdzie różnorodność demograficzna, kulturowa i technologiczna jest coraz bardziej widoczna, projektowanie inkluzywne staje się nie tylko trendem, ale wręcz koniecznością. Jakie wyzwania stawia przed projektantami ta różnorodność? Jak tworzyć produkty, które będą odpowiadały […]

Więcej →

Porady - 3 grudnia 2024 15:37

AI w optymalizacji obrazów i multimediów na stronach internetowych

Optymalizacja multimediów to jeden z kluczowych elementów zapewniających wydajność i funkcjonalność strony internetowej. Sztuczna inteligencja  otwiera nowe możliwości w tej dziedzinie, automatyzując procesy i wprowadzając rozwiązania, które oszczędzają czas i zasoby. Dowiedz się jak dokładnie AI wspiera optymalizację obrazów i multimediów, szczególnie na popularnych platformach CMS, takich jak WordPress! Znaczenie optymalizacji multimediów Zbyt duże pliki […]

Więcej →