Aktualności

Istota ceny dla młodego przedsiębiorcy.

Cześć, jestem Patryk Kussy i jestem szefem działu marketingu w Zenbox. Tu będzie krótko o cenach.

W sieci każdego dnia pojawia się przynajmniej kilkadziesiąt sklepów internetowych z domeną pl. Jest to ogromna konkurencja, w większości oparta o dropshipping. Elementarną wiedzą więc będzie umiejętność stworzenia działań ecommerce cechującymi się indywidualnością na tym przesyconym rynku. W jaki sposób więc rozpocząć swoją przygodę ze sprzedażą w internecie? Niezależnie czy sprzedajemy usługi, czy dobra materialne, zawsze dążymy do jednej mety – do odnalezienia odpowiedniej grupy odbiorców. Statystyki mówią nam, że ponad 80% biznesów uruchomionych w internecie nie potrafi przetrwać pierwszego roku. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim stworzenie dobrego biznesu w internecie to nie jest 5-minutowa decyzja, czy 30 minutowa konfiguracja sklepu jak zapewniają dostawcy takich usług. To przemyślany proces, stworzenie określonego biznes planu ujmującego analizę SWOT jak i poprawne określenie rynku czyli naszych odbiorców. Iście bajkową możliwością byłoby stworzenie własnego produktu dla indywidualnej grupy odbiorców, aczkolwiek to nie takie proste. Czy to oznacza jednak, że wszystkiego jest już zbyt dużo i nie ma szans na sukces własnego, małego zakątka biznesowego w internecie? Absolutnie nie. Ogranicza nas tylko i wyłącznie kreatywność. Wbrew pozorom nie finanse, jak wielu “entuzjastów” uważa.

Cena! To właśnie główny determinant ilości sprzedaży, zainteresowania i innych takich. Bzdura, wiecie, prawda? Cena stanowi tylko i wyłącznie jeden z czynników mogących wpłynąć na sprzedaż usługi bądź dobra, niemniej w piramidce zainteresowań, jest ona na samym dniem w oczach klienta. Kolejna bzdura, nie? Przecież każdy patrzy na cenę i to ona definiuje sprzedaż. Więc jaka jest prawda? Kluczem do zrozumienia istoty ceny jest słowo „waga”. To właśnie waga powinna stanowić wyznacznik ceny i istota rynku działa w ten sposób, iż jeżeli odpowiednio wyważymy z jednej strony szali jakość produktu, jego cechy i indywidualność na rynku, to z drugiej strony będziemy mogli dokładać kolejne gramy w pozycji „cena”. Cena zawsze powinna iść w parze z jakością produktu, nigdy jako odseparowane elementy. Biorąc za przykład rynek usługodawców hostingowych możemy zauważyć brzydką tendencję do walki pomiędzy liderami rynku na podstawie jednego kryterium – ceny. Mieliśmy dostępne usługi za 40 złotych, za 30, za 20, ostatnimi czasy mamy nawet po złotówce. Czy to oznacza, że nikt nie kupuje już tych droższych? Błędne założenie. Mimo, iż cena to bardzo atrakcyjny determinant, bardzo często ludzie szukając jakościowych produktów, są skłonni do zapłaty więcej, bywa też tak, że z przyjemnością płacą więcej, mając świadomość, iż kupują produkt dobry, a w zasadzie lepszy od tego tańszego.

Dużo młodych przedsiębiorców staje przed podstawowym problemem – jak sprzedać swój produkt, skoro inni sprzedają go 20x taniej niż moje koszty produkcji? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – nie zwracaj uwagi. Rynek jest bogaty w konsumentów. W związku z „heoroiczną” walką liderów rynku na pułapie co raz to nowszych promocji obniżających koszt usługi do minimum, wytwarza się w klientach pewnego rodzaju sceptycyzm. Rzucimy tutaj na stół branżę motoryzacyjną. Mamy takie marki Jak Dacia, Fiat, Opel, a mamy też Maserati i Rolls-Royce. CEO tych marek z góry nazywają swoje firmy „markami nierabatowymi”. Co w przełożeniu oznacza, iż klient widzi cenę zdecydowanie wyższą, natomiast ma stu procentową pewność, iż otrzyma produkt wart tej ceny. Tak samo jest z każdym innym rynkiem i produktami. Biorąc pod uwagę, iż klienci to bardzo inteligentna grupa odbiorców, są w stanie rozumieć, iż wysoka cena wynika z kosztów produkcji i jakości dostarczanych usług/produktów. Rynek jak już wyżej wspomnieliśmy, jest bogaty w konsumentów i cena staje się w tym przypadku bardzo umownym determinantem. Tak więc reasumując, możemy śmiało powiedzieć, że cena ma bardzo niewielki wpływ na sprzedaż. Dlatego jako młody przedsiębiorca w internecie, powinieneś się skupić na rozwoju swojej usługi, rozwoju jakości i obsługi, nawet jeśli cena z tego tytułu będzie musiała poszybować w górę, to z przyjemnością akceptuj ten tor wydarzeń. Klienci będą wdzięczni.